Ποια κεφαλή ή έστω μηχανή με το βαθύτερο ξύρισμα

Άβαταρ μέλους
zanxion
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 155
Εγγραφή: 27 Μάι 2021, 10:05
3
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 333 times
Been thanked: 341 times
Ηλικία: 51

@Tony Ξυρίζομαι το αργότερο κάθε δυο μέρες. Έχω ιδιαίτερα σκληρά γένια με σχετικά μαλακό δέρμα.
Αυτή με την οποία κάνω το βαθύτερο ξύρισμα τώρα είναι η blackbird ή η Rockwell 6s στο 5-6.

@Algebar Έψαξα και το Ride the Cap. Δεν είχα ιδέα μέχρι τώρα τι ήταν, αλλά κατά τύχη είναι και ο τρόπος που ξυριζόμουν μέχρι τώρα.
“Whenever I feel the need to exercise, I lie down until it goes away.”
― Paul Terry
Άβαταρ μέλους
Algebar
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1739
Εγγραφή: 25 Οκτ 2020, 20:03
3
Τοποθεσία: Παλλήνη
Has thanked: 13779 times
Been thanked: 14778 times
Ηλικία: 54

@zanxion Πολύ σωστά αυτά που λέει ο Αντώνης και αν δεν έχεις δοκιμάσει την R41 μπορείς να ξεκινήσεις από εκεί με ένα 20άρικο την κεφαλή καθώς είναι πολύ αποτελεσματική και πολύ φιλικότερη στη χρήση από την tech.
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
VOODOO
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 580
Εγγραφή: 15 Ιούλ 2021, 12:40
2
Has thanked: 7218 times
Been thanked: 7677 times
Ηλικία: 41

Θα σου πρότεινα να πας στην R41 για αρχή καθαρά λόγο κόστους να πειραματιστείς και αν δεν σου βγει πωλείτε σχετικά εύκολα και πας παρακάτω
Γνώμη μου είναι πως για να πάρεις καλό αποτέλεσμα απο μια μηχανή θα πρέπει να μην σε τρομάζει και η tech ειναι λιγο ζορικη εως κουραστικη για μενα
Αλλά όπως ξέρουμε όλοι αν δεν δοκιμάσεις δεν ξέρεις....''It's up to you'' που λενε και στο χωριο μου!
όλα καλά θα πάνε..... }:) }:)
Άβαταρ μέλους
zanxion
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 155
Εγγραφή: 27 Μάι 2021, 10:05
3
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 333 times
Been thanked: 341 times
Ηλικία: 51

Θα πάρω και τις δυο. Σίγουρα την Ikon γιατί είναι από αυτές που ζαχάρωνα εδώ και καιρό, και την R41 για εκείνες τις μέρες που απλά δεν θα έχω κέφι για το πλήρες τελετουργικό στο ξύρισμα. Πάντως σίγουρα δεν θα είναι τόσο δράμα όσο με μια σαβέτα σωστά;
“Whenever I feel the need to exercise, I lie down until it goes away.”
― Paul Terry
Άβαταρ μέλους
VOODOO
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 580
Εγγραφή: 15 Ιούλ 2021, 12:40
2
Has thanked: 7218 times
Been thanked: 7677 times
Ηλικία: 41

Η σαβετα θέλει αρκετή δουλειά για να φτάσεις σε bbs χωρις παρατραγουδα με τις μηχανες που διαλεξες θα φτασεις πιο γρηγορα στο στοχο και σχετικα αναιμακτα σε σχεση με μια σαβετα
@zanxion καλα πειραματα....
όλα καλά θα πάνε..... }:) }:)
Άβαταρ μέλους
Algebar
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1739
Εγγραφή: 25 Οκτ 2020, 20:03
3
Τοποθεσία: Παλλήνη
Has thanked: 13779 times
Been thanked: 14778 times
Ηλικία: 54

Με την R41 τα βρήκα αμέσως, η tech μου πήρε μερικά ξυρίσματα, δεν είναι σφαγείο όπως τις παρουσιάζουν αλλά δεν έχουν και καμία σχέση με την 6s ακόμα και στο #6.
Με σαβέτα δεν έχω ξυριστεί αλλά από την Devette με την οποία έχω πολύ λίγα ξυρίσματα μου φαίνονται πολύ πιο ήπιες. Προς το παρόν η tech αποτελεί για μένα τη χρυσή τομή σε απόδοση/δυσκολία χρήσης.
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
gkarave
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1572
Εγγραφή: 06 Οκτ 2020, 19:45
3
Τοποθεσία: Thessaloniki
Has thanked: 13304 times
Been thanked: 13957 times
Ηλικία: 42
Επικοινωνία:

@zanxion ... από την περιγραφή, βλέπω ότι έχουμε, μάλλον, τον ίδιο τύπο γενιών και επιδερμίδας.
Προσωπικά, προτείνω τη μηχανή που μου έδωσε τη λύση και για καθημερινό ξύρισμα. Είναι Blackbird Blackland κλειστού τύπου.
Έχω την κεφαλή Ikon Tech 104 & R 41. Είναι αποτελεσματικές, αλλά στο πρόσωπό μου δεν κάνουν για καθημερινό ξύρισμα, ή και για ξύρισμα 2 ημερών, διότι μου προξενούν ερεθισμούς.
Εάν τα λεφτά δεν είναι ανυπέρβλητο εμπόδιο, προσπάθησε να την αποκτήσεις. Θα σε αποζημιώσει με το παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
zanxion
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 155
Εγγραφή: 27 Μάι 2021, 10:05
3
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 333 times
Been thanked: 341 times
Ηλικία: 51

@gkarave Έχω κι εγώ μια Blackbird. Την ξέχασα στο κουτί της γιατί εκείνη την περίοδο δοκίμαζα ξύρισμα με φαλτσέτα και με τις αγορές ξεχάστηκε στην άκρη. Την Ikon θα την χτυπήσω σίγουρα γιατί απ' ότι είδα χάνονται σιγά σιγά.
“Whenever I feel the need to exercise, I lie down until it goes away.”
― Paul Terry
Άβαταρ μέλους
Tony
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2496
Εγγραφή: 22 Ιουν 2014, 05:42
9
Τοποθεσία: Μικρό Σπίτι στο Λιβάδι
Has thanked: 23190 times
Been thanked: 13865 times

Και εγώ θα σου προτείνω την R41 έναντι της Tech 104, την 104 την θεωρώ αλύπητη, ακόμα και για γένια δύο ημερών.
Προσωπικά δεν τα βρήκα με καμία από τις δύο, αλλά αυτό είναι άλλο κεφάλαιο, σε εσένα ίσως είναι διαφορετικά.

Πάντως ο καλύτερος τρόπος είναι, να ανεβαίνεις αναλογικά σε επιθετικότητα, για αυτό και προτείνω την R41.
Την δοκιμάζεις, πρώτα με λιγότερο κοφτερές λεπίδες, και αν δεν, τότε πας στις πολύ κοφτερές.

Βέβαια ότι θέλεις εσύ, αν θέλεις να τις δοκιμάσεις και τις δύο κάνε το, η Blackbird κατά την γνώμη μου πάντα,
πιστεύω πως, για καθημερινό ξύρισμα καλύπτει τους περισσότερους, μήπως δεν της έδωσες αρκετές ευκαιρίες;

Μου φαίνεται παράξενο, διότι η Blackbird έχει μεγαλύτερη αποτελεσματικότητα από την R41 και είναι πιο απαλή.

ΥΓ: Αυτό το 'Ride the Cap' παιδιά δεν είναι η ενδεδειγμένη χρήση μίας DE, και πρέπει να το συζητήσουμε* σοβαρά κάποια στιγμή.
Ναι είναι ένα μεγάλο θέμα, που το αναμασούν στα περισσότερα sites, (κυρίως αμερικανάκια) όμως είναι ένα παρεξηγημένο λάθος.

*Αν θέλετε να το συζητήσουμε, και υπάρχουν απορίες, πολύ ευχαρίστως, αναρτήστε σε ένα πιο κατάλληλο νήμα, για να είμαστε και ok... :)

Καλές επιλογές και δοκιμές να έχεις.
Αντώνης

Αἰτεῖτε, καὶ δοθήσεται ὑμῖν, ζητεῖτε, καὶ εὑρήσετε, κρούετε, καὶ ἀνοιγήσεται ὑμῖν·
πᾶς γὰρ ὁ αἰτῶν λαμβάνει καὶ ὁ ζητῶν εὑρίσκει καὶ τῷ κρούοντι ἀνοιχθήσεται.
Άβαταρ μέλους
Algebar
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1739
Εγγραφή: 25 Οκτ 2020, 20:03
3
Τοποθεσία: Παλλήνη
Has thanked: 13779 times
Been thanked: 14778 times
Ηλικία: 54

Αντώνη καταλαβαίνω τι εννοείς αλλά μίλαγα για την tech και για το δικό μου πρόσωπο πάντα η ρηχή γωνία "ride the cap" μου δίνει πολύ βαθύ αποτέλεσμα χωρίς να ταλαιπωρεί το δέρμα. H μεγάλη έκθεση λεπίδας άλλωστε έχει το πλεονέκτημα να είναι η μηχανή αποτελεσματική σε μεγάλο εύρος γωνιών, σε πιο ήπιες μηχανές ξυρίζομαι πάνω στο shave plane.
Γιάννης
Απάντηση

Επιστροφή στο “Double edge razors”