After shave για νεαρή ηλικία

Άβαταρ μέλους
gkarave
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1572
Εγγραφή: 06 Οκτ 2020, 19:45
3
Τοποθεσία: Thessaloniki
Has thanked: 13304 times
Been thanked: 13957 times
Ηλικία: 42
Επικοινωνία:

Brut Original Men Aftershave Lotion, ανδρικο, παροδοσιακο, οικογενειακο, γνωστο σε ολους μας. Νομιζω, οτι ειναι απαραιτητο σε καθε den/ ντουλαπι με ξυριστικα.
Orestis ssl
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 47
Εγγραφή: 13 Δεκ 2020, 02:36
3
Has thanked: 25 times
Been thanked: 28 times

Λοιπόν ως αναποφάσιστος έχω παραγγείλει εδώ και 12 μέρες από hairmaker speick και floid.Απλα ήθελα να κάνω μια ερώτηση.Ο αφρός ή το σαπούνι παίζει να επηρεάζει το τελικό άρωμα μετά από αφτερσέιβ;
Άβαταρ μέλους
tzavardin
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 56
Εγγραφή: 02 Ιαν 2020, 14:54
4
Has thanked: 262 times
Been thanked: 371 times
Ηλικία: 29

Λογικό είναι να είσαι αναποφάσιστος, γιατί επί της ουσίας μιλάμε για άρωμα. Είναι αρκετά υποκειμενικό. Ως 25αρης νομίζω ότι μπορώ να σε βοηθήσω να επιλέξεις πιο εύκολα με κάποιες παραμέτρους, αλλά ΔΕΝ μπορώ να σου πω πραγματικά τι θα σου αρέσει.

Τώρα για το τελευταίο που ρωτάς, it depends. Κάποια σαπούνια που μυρίζουνε πολύ, όπως οι κρέμες της tobs κρατάνε και μετά το after shave σίγουρα. Κάποια άλλα όχι. Καλό είναι να τα ταιριάζεις, αλλά για αρχή μη σε απασχολεί ιδιαίτερα.

Τώρα για το τι θα διαλέξεις. Από αυτά που ανέφερες στην αρχή, φαίνεται ότι είσαι μπερδεμένος. Το vigoroso και η coolwater είναι στις δύο άκρες ενός φασματος. Το πρώτο πολύ έντονο, παλιακη μυρωδιά, πολύ καλό για το ξύρισμα σε ιδιότητες και φτηνό. Η coolwater δεν είναι έντονη, ξεπλυμένο καλοκαιρινό άρωμα, κατά γενική παραδοχή αρέσει και την παίρνουν σε μικρότερες ηλικίες, δεν έχει σχέση με το ξύρισμα, απλά προσφέρει αντισηψια, και είναι τσιμπημένη.

Μπορείς να βοηθήσεις περισσότερο στο τι θες;

Προστέθηκε μετά από 45 λεπτά 13 δευτερόλεπτα:
@Orestis ssl Και επειδή είδα ότι ήδη έχεις παραγγείλει, αλλά ακόμα κι αν δεν καείς με το wet shaving όπως πολλοί από μας, σίγουρα θα πας και σε άλλα after shave, θέλω να πω κάποια πράγματα σε σχέση με το παλιακό ή νέο άρωμα, γιατί με έχουν απασχολήσει πολύ.

Επί της ουσίας, τα αρώματα που είναι στη μόδα, κυρίως στην Ελλάδα, είναι τα καλοκαιρινά, unisex θα τα έλεγα, τύπου ck one, coolwater, bvlgari pour homme (σε πιο ακριβό) κλπ. Συχνά αυτά έχουν στις νότες τους πορτοκάλομανταρίνια, λουλούδια κλπ. Τα fougere (πρασινάδα για να καταλάβεις) και τα μπαρμπέρικα είναι τόσο καιρό εκτός μόδας, που ξενίζουν τους περισσότερους. Βαρύτερα αντρικά τύπου δέρμα- ξύλο - μπαχαρικά είναι ανεκτά, αλλά για ηλικίες άνω των 30. Τέλος, αντικειμενικά, στην ηλικία μας περιμένουν να φοράμε κάτι πιο sport, όπως axe, nivea, adidas, και γενικά ότι κυκλοφορεί στο σούπερ μάρκετ. Δεν θα ξενίσουν κανέναν, αλλά δεν θα πάρεις και κοπλιμέντο για αυτά.

Αλλά εδώ έρχεται το υποκειμενικό γούστο. Εγώ στο den μου έχω Floid Vigoroso και Black, Old Spice original, Brut, Epsilon Scottish Spirit, Pinaud Clubman Reserve (μυριζει πεύκο και θάνατο :P ), κλπ. Το άρωμά μου, είναι το Bentley intense edp. Ταυτόχρονα, έχω πετάξει ότι θυμίζει sport aftershave, μου φαίνονται απαράδεκτα. Η χαρά του μπάρμπα, δηλαδή, θεωρητικά.

Γνώμη μου είναι να κρατήσεις μια ισορροπία. Δηλαδή, αν σε ενδιαφέρει το αντίθετο φύλο, θα σε συμβούλευα να μη βγεις ραντεβού, αφού θα έχεις ξυριστεί με vigoroso. Έχε και ένα floid black. Εμένα η κοπέλα μου ανέχεται ελάχιστα από τα παραπάνω. Μόνο το black δηλαδή, που είναι πιο κοντά στη μόδα, το scottish spirit, και το Bentley. Σιγά σιγά εκπαιδεύεται όμως. Μιλάμε βέβαια για ένα συγκεκριμένο ηλικιακό γκρουπ (γυναίκες έως τα 30 - οι άνω των 45 είναι πολύ εξοικειωμένες με τα αντρικά αρώματα, και τα προτιμάνε). Βέβαια, όπως σύντομα θα καταλάβεις, οι γυναίκες στην ηλικία μας δεν ξέρουν τι θέλουνε, προτιμάνε να ξυρίζονται οι άντρες στο σώμα, και στο πρόσωπο να έχουν μούσια, ακόμα κι αν είναι του σπανού. Μιλάμε για παράνοια. Οπότε φτιάξε το δικό σου στυλ, σύμφωνα με την προσωπικότητά σου, όλα τα άλλα βρίσκονται.
Άβαταρ μέλους
tasos72
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1663
Εγγραφή: 18 Ιουν 2017, 08:41
6
Τοποθεσία: SALONICA CITY
Has thanked: 13923 times
Been thanked: 17008 times
Ηλικία: 51

Razorock Emperor - Fine fresh vetiver ειναι απο τις ασφαλεις επιλογες.
Κλωνοι αρωματων (Creed Aventus & TF grey vetiver) που κατα γενικη ομολογια θεωρουνται απο τα κορυφαια ever !
Orestis ssl
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 47
Εγγραφή: 13 Δεκ 2020, 02:36
3
Has thanked: 25 times
Been thanked: 28 times

Το floid black έχω ακούσει ότι είναι κοντά στο paco rabanne xs black που το έχω μυρίσει και για τα γούστα μου είναι πολύ καλό.tzavardin ευχαριστώ για όσα είπες..φουλ βοηθητικά.Σαπουνι δεν έχω παραγγείλει ακόμα ούτε μηχανή αλλά σκέφτομαι τη lord l6 και από σαπούνι δεν ξέρω.Με floid black ίσως να προτείνετε καποιο;Το razorock emperor παραλίγο να το παραγγείλω επισης το αφτερσέιβ.
Άβαταρ μέλους
yiannischris
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5371
Εγγραφή: 22 Μαρ 2013, 09:22
11
Τοποθεσία: Patras
Has thanked: 8965 times
Been thanked: 17780 times
Ηλικία: 58

Δέν θά αγόραζα Lord, ούτε άλλο κλώνο κινέζικο, φυσικά γούστα είναι αυτά. :whistle:
Άν δέν θές νά ξοδέψεις πολλά ξεκίνα μέ τήν Feather Popular, ένα proraso ότι άρωμα σού αρέσει ή Lea, palmolive, speick (καταπληκτικό) haslinger καί ένα φθηνό afs, brut, denim, acqua velva, mennen,proraso . Άν θές νά τό πάς πιό μακριά Tabac Original, τό σαπούνι !! :clap:
Ξυραφάκια Personna ή wilkinson πού δέν είναι πολύ κοφτερά !! Σίγουρα θα χρειαστείς ένα αιμοστατικό, μήν ανησυχείς όλοι κοπήκαμε καί κοβόμαστε από καιρό σέ καιρό.
Έτσι κι αλλιώς δέν θά μείνεις μ'αυτά ... !!
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
tzavardin
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 56
Εγγραφή: 02 Ιαν 2020, 14:54
4
Has thanked: 262 times
Been thanked: 371 times
Ηλικία: 29

@Orestis ssl Μιας και ρωτάς για ξύρισμα μπαίνουμε σε πιο βατά μονοπάτια. Το προφανές είναι να διαβάσεις νήματα εδώ στο forum, δίνουν πάρα πολλές πληροφορίες, για κάθε συγκεκριμένο πράγμα που ψάχνεις. Στα σαπούνια, δες τις προτάσεις του yannischris, όλες θα σε βολέψουν. Θα ήθελα να προσθέσω ότι αν τα έχεις αυτή τη στιγμή, δώσε 10 ευρώ να πάρεις ένα σαπούνι τύπου croap της razorock. Αφρίζουνε πανεύκολα για έναν αρχάριο, και από άποψη ιδιοτήτων θα σε καλύψουνε πολύ κοντά, αν όχι το ίδιο με σαπούνια των 30 ευρώ. Αλλιώς, άμα δεν σου βρίσκονται αυτή τη στιγμή (η μαζεύονται πολλά με τα υπόλοιπα), ένα proraso ή rasozero στα 3-4 ευρώ, και το ξαναψάχνεις μετά.

Για μηχανή, παίζουνε ρόλο τα γένια σου. Αν έχεις πυκνά - σκληρά γένια ή/και ευαίσθητη επιδερμίδα, μια ελαφριά μηχανή, όπως η πλαστική της feather, ή και η Lord, θα σε ταλαιπωρήσουνε, καθώς κακά τα ψέμματα, δεν παίρνουνε τα γένια. Και καταλήγεις να ξυρίζεσαι όπως πριν, με παραπάνω περάσματα, και να ερεθίζεσαι. Παρόλο, που χαρακτηρίζεται επιθετική εδώ στο forum, μια μηχανή με κεφαλή Parker (όπως η 91R, η κεφαλή είναι μια οι διαφορές είναι στη λαβή) στα 25 ευρώ είναι για μένα πολύ καλή επιλογή ακόμα και για αρχάριο. Βαριά μηχανή, πολύ ποιοτική, και θα σου μείνει. Γενικά οι επιλογές σου για αξιοπρεπή μηχανή ξεκινάνε κάπου στα 20 ευρώ (με ελάχιστες εξαιρέσεις όπως nipavo pogotonomia και lord l6). Και οι yaqi closed comb είναι καλές στα ίδια λεφτά. Μετά στα 35-45 ευρώ πας προς Γερμανία (Merkur- Μuhle), και πολύ ποιοτικές μηχανές. Eπειδή είδα ότι έχουμε πέσει σαν ακρίδες στα μαγαζιά, και πολλές έχουνε εξαντληθεί, ψάξτο εδώ λίγο παραπάνω, δες και τα νήματα, που ρωτάνε αρχάριοι για επιλογή μηχανής, γιατί έχουμε βγει και off topic.

Και τέλος, για πινελάκι δεν είπες, μπορεί να έχεις ήδη πάρει, αλλά αν δεν έχεις θα σου χρειαστεί για το σαπούνι. Εδώ η επιλογή του αρχάριου είναι μία. Omega χοιρου με προτίμηση στα επαγγελματικά: 48, 49, 98, όλα αυτά 8-10 ευρώ παίζουν.
Άβαταρ μέλους
foxtrot
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 3154
Εγγραφή: 07 Μάι 2015, 12:39
9
Τοποθεσία: Ελευσίνα
Has thanked: 28394 times
Been thanked: 29688 times
Ηλικία: 64

Κύριοι το θέμα είναι γιά after shave.
Ερωτήσεις και προτάσεις για ξυριστικές μηχανές και απούνια, παρακαλώ στα αντίστοιχα νήματα και μάλιστα στις αντίστοιχες ερωτήσεις αρχαρίων.
Θα πρότεινα στον @Orestis ssl να διαβάσει τα αντίστοιχα νήματα και μετά να κάνει ερωτήσεις.
Πολλές από τις αναμενόμενες απαντήσεις υπάρχουν εκεί.
Γιάννης
Orestis ssl
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 47
Εγγραφή: 13 Δεκ 2020, 02:36
3
Has thanked: 25 times
Been thanked: 28 times

Αν μπορεις να μου προτεινεις νήματα για το θέμα γιατι είναι πολλά για να ψάξω θα βοηθούσε.Πινέλο έχω ένα omega.Σόρρυ αν βγήκαμε εκτός θέματος εκτιμώ πολύ την όλη βοήθεια..
Orestis ssl
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 47
Εγγραφή: 13 Δεκ 2020, 02:36
3
Has thanked: 25 times
Been thanked: 28 times

Λοιπόν έχοντας 1 μήνα σχεδόν το floid black και το speick(όχι το active) έχω να πω ότι το πρώτο έχει αρκετά καλές ιδιότητες και ένα ωραίο μοντέρνο άρωμα που μπορώ να πω ότι έχει πάρει και αρκετά κοπλιμέντα χωρίς να είναι και κάτι που να μην το έχω ξαναμυρίσει.Φρουτώδες άρωμα και ολίγον βαρύ με διάρκεια 3ιων ωρών.Για το speick οι ιδιότητες του είναι μακράν οι καλύτερες από τα aftershave που έχω δοκιμάσει και το άρωμα ανοιξιάτικο ελαφρύ και τονωτικό.Διακρίνω το λεμόνι κυρίως και μετά τη λεβάντα.Φουλ ικανοποιημένος κι απ τα 2 και ευχαριστώ όσους βοήθησαν.Σκέφτομαι να πάρω και ένα 3ο και να κλέισω.
Σκέφτομαι το scotish spirit το razorback emperor και το fine fresh vetiver που αναφέρθηκαν παραπάνω.Ότι άλλη πρόταση υπάρχει ευπρόσδεκτη με τα κριτήρια που έχω αναφέρει.Ευχαριστώ το φόρουμ και πάλι.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Pre-, After shave λοσιόν και -κρέμες”