Το ξεκίνημα μου στο ΠΞ

brandnewshaver2020
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 36
Εγγραφή: 09 Σεπ 2020, 21:08
3
Has thanked: 39 times
Been thanked: 103 times

@Billy the butcher
Δεν πιστεύω να έχει νόημα η αγορά της lord.
Έχω ήδη μια φτηνή αξιοπρεπή μηχανή και το επόμενο βήμα θα είναι να δώσω ~60€ για κάτι καλύτερο.
Τώρα αν θα είναι η rockwell ή η progress ή η parker variant, θα δείξει.
Έχω καιρό να το ψάξω.

@NYC1920
Διαβάζω για σαπούνια.
Πρώτες απόψεις είναι cella, tabac, haslinger που στα νήματα τους η πλειοψηφία τα θεωρεί καλά.

@BlackCat
Πινέλα είναι στο δρόμο.
Όταν φτάσουν θα έχω κατασταλάξει και σε 2-3 σαπούνια να πάρω.

Αυτό που με προβληματίζει ως αρχάριο είναι ότι σε κάθε νήμα θα βρεθούν πολλοί που μιλάνε με τα καλύτερα λόγια για κάποιο σαπούνι ή κρέμα αλλά και κάποιοι που θα είναι έντονα αρνητικοί.
Όχι του στυλ "δεν μου έκατσε η μυρωδιά" ή "δεν το νιώθω καλά στο προσωπο μου".
Πιο πολύ του στυλ "χάλια η γλυστεράδα", "ανύπαρκτη ενυδάτωση" κλπ
Πρέπει να βρω τρόπο να φιλτράρω αυτά που διαβάζω και αποκτώντας εμπειρία θα το κάνω και αυτό.
Καλατζος
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 969
Εγγραφή: 07 Φεβ 2019, 17:41
5
Τοποθεσία: Αχαρνές Αττικής
Has thanked: 17399 times
Been thanked: 7037 times

Φίλε μου το σαπούνι και γενικά ότι χρειάζεται για το παραδοσιακό ξύρισμα είναι ξεχωριστό για τον καθένα. Αυτό που είναι σκαρτο για εμένα μπορεί να είναι το καλύτερο για σένα και πάει λέγοντας άμα ρωτήσεις όλα τα παιδιά εδώ μέσα κάνεις δεν θα σου πει ότι αυτό το σαπούνι είναι το απόλυτο απλά δοκιμάζεις και προχωράς στο δρόμο με τις λευκές :D
Γιώργος
Άβαταρ μέλους
NYC1920
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1402
Εγγραφή: 15 Ιαν 2019, 19:42
5
Τοποθεσία: Βόλος
Has thanked: 11522 times
Been thanked: 9174 times
Ηλικία: 47

Με εξαίρεση το Cella,τα άλλα δύο είναι σαπούνια σκληρά & αφυδατωμένα ( triple milled ) .
Δεν θα τα έλεγα και ιδανικά για κάποιον που από carts & "τενεκεδοαφρό" μεταπηδά σε DE ξυράφι ασφαλείας & "πινελοσάπουνο" .
Επιμένω πως είναι καλύτερα να αρχίσεις από κάποιο ιταλικό (και φθηνό ) μαλακό "κρεμοσάπουνο" ( cream +soap = "croap") ,
όπως λ.χ. το Cella ,ή τα αρκετά ποιοτικά Tcheon Fung Sing ,ή τα "τίμια" Razorock ,κτλ .
Θα σε βοηθήσουν να μάθεις τα "βασικά" περί φορτώματος ,αφρίσματος και γενικά της όλης παρασκευής και διαχείρισης του αφρού .

Σε γενικές γραμμές οι κύριες "ιδιότητες" του κάθε σαπουνιού είναι οι εξής :

- Το πόσο εύκολα "φορτώνει" στο πινέλο .
- Το πόσο εύκολα και γρήγορα "αφρίζει" .
- Το πόσο και τί (σκληρό/μαλακό) νερό χρειάζεται για να γίνει αφρός .
- Σε ποιο βαθμό μαλακώνει τα γένια .
- Σε ποιο βαθμό προστατεύει το δέρμα από τη λεπίδα .
- Σε ποιο βαθμό προσφέρει ολίσθηση στη μηχανή .
- Το πόσο περιποιείται την επιδερμίδα .Δηλαδή, πως αφήνει την επιδερμίδα μετά το πέρας του ξυρίσματος
( λιπαρή ,ξηρή ,ενυδατωμένη,αφυδατωμένη ,απαλή ,ερεθισμένη ,κτλ) .

Προστέθηκε μετά από 2 ώρες 40 λεπτά 52 δευτερόλεπτα:
Και η σταθερότητα του αφρού,να προσθέσω.
Για πόσο χρονικό διάστημα παραμένει λειτουργικός δηλαδή,δίχως να στεγνώσει και να
μετατραπεί σε νιφάδες ή σε «μεμβράνη» .
Άβαταρ μέλους
Bill the butcher
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 870
Εγγραφή: 17 Μαρ 2020, 13:30
4
Has thanked: 7683 times
Been thanked: 8234 times

Το εάν έχει ή δεν έχει νόημα η αγορά της ,
είναι διαφορετική ιστορία, από το εάν βρίσκεις ή όχι νόημα στην αγορά της, εσύ. "Νόημα υπάρχει παντού .Τα επίπεδα ανάγνωσης είναι αυτά, που είναι διαφορετικά" που έλεγε και μια ψυχή.
Η popular είναι μια πλαστική, πάρα πολύ ήπια μηχανή , που για πολλούς συνξυριστες ,"δεν ξυρίζει".
Ανέφερες ότι θέλεις να βελτιώσεις τη τεχνική σου μέχρι να πάρεις μια ρυθμιζόμενη .
Η πλαστική popular είναι μια καλή επιλογή για ταξίδι και για να εξοικειωθεί κάνεις με τα ξυράφια διπλής ακμής. Η χρήση της όμως δεν επαφίεται στα πεδία της τεχνικής ,μιας και ξυρίζει, ή δεν ξυρίζει, με πολύ συγκεκριμένο τρόπο.
Αντίθετα η lord είναι μια μηχανή από ορείχαλκο ή ζαμακ - δε
θυμάμαι- η οποία ζυγίζει περίπου 50 γρ.
Η κεφαλή της είναι κλώνος της δημοφιλέστατης merkur 34c.
Μιας πολυαγαπημένης μηχανής , ακόμα και για κάποιους που έχουν περάσει από τα χέρια τους πολλές δεκάδες ξυριστικες μηχανές, και συνεχίζουν να τη χρησιμοποιούν σε ευρεία συχνότητα.
Εγώ τουλάχιστον δεν γνωρίζω κάποιον που ξανάγύρισε στην popular για να μείνει.
Ένας λόγος που σου πρότεινα να την βάλεις σφήνα στην αγορά των σαπουνιών σου, είναι ότι κοστίζει λιγότερο από ένα καλό σαπούνι.
Θα μπορούσες να ξεκινήσεις με την Rockwell η την progress. Θα μπορούσες να ξεκινήσεις και με σαβετα ή μαχαίρι. Κάποιοι το έκαναν.
Θα μπορούσες και με τα "καλύτερα" αρτιζανικα σαπούνια - όπως και βλέπω να γίνεται συχνά από άπειρους φίλους, στην μετάΣταρόβα εποχή η οποία χαρακτηρίζεται από έναν τρελό παροξυσμό.
Καλοδεχούμενο μεν γιατί παίρνω κι εγώ τα ποσοστά μου, αλλά απ' την άλλη υπάρχουν και οι "χαμένοι" της υπόθεσης.
Εάν με ρωτουσες δε και για σαπούνι... Εκεί είναι που θα σε ξενερωνα εντελώς. :D
Proraso .
Διαλέγεις χρώμα και ξεκινάς .
Έτσι, θα εκτιμήσεις αργότερα και το tallow του cella και τη λανολινη του haslinger και τα EDTA του "πανευκολου" tabac και τα αρώματα των razorock.
Φίλε Γιώργο, ο δούρειος ίππος ήταν ξύλινος και τα χέρια του Οδυσσέα πριν τεντώσουν το τόξο του, δυνάμωσαν στις περιπέτειες του και στο ταξίδι του. Οι μνηστήρες μπορεί να νόμισαν ότι είχαν έτοιμες συνταγές, αλλά δεν είχαν την πείρα του "Βασιλιά".
Ας εύχεσαι λοιπόν να είναι μακρύς ο δρόμος σου ;)

Φιλικά , Βασίλης
Άβαταρ μέλους
NYC1920
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1402
Εγγραφή: 15 Ιαν 2019, 19:42
5
Τοποθεσία: Βόλος
Has thanked: 11522 times
Been thanked: 9174 times
Ηλικία: 47

Βασίλη ,δεν έχεις και άδικο.
Ειδικά για το Proraso !

Βέβαια...
Προσωπικά ,δύο ή έστω τρία ξυρίσματα κατάφερα να κάνω με το Proraso ( κόκκινο ),που ήταν και το πρώτο σαπούνι που προμηθεύτηκα.
Τόσο χρειάστηκε για να συνειδητοποιήσω πως
απλά «πέταξα» 4€ .
Βέβαια ,εκτίμησα δεόντως σχεδόν όλα τα υπόλοιπα σαπούνια που σταδιακά προστέθηκαν στη συλλογή.
Το χείριστο του είδους είναι το τέρμα «βιομηχανικό» Proraso,
αλλά και αυτό ιταλικό croap .
Άβαταρ μέλους
Tony
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2496
Εγγραφή: 22 Ιουν 2014, 05:42
9
Τοποθεσία: Μικρό Σπίτι στο Λιβάδι
Has thanked: 23190 times
Been thanked: 13865 times

Καλώς όρισες στην παρέα μας Γιώργο και ποτέ δεν είναι αργά!

Ότι/όσα και να πάρεις, θα σου φανούν κλάσεις ανώτερα απ' ότι χρησιμοποιούσες μέχρι σήμερα, οπότε και δεν χρειάζεται να αγχώνεσαι.
Ένας πολύ βασικός παράγοντας του ΠΞ είναι και η απόλαυση που προσφέρει, το τερπνόν μετά του ωφελίμου που μας λέει και το εννοιόλεξο.

Η δική μου γνώμη είναι, μάθε να ξυρίζεσαι καλά και όμορφα, και όλα θα έρθουν, το όλο θέμα είναι να αποκτήσεις την δική σου εμπειρία,
μην βιάζεσαι, (πρέπει να γράψει χιλιόμετρα το κοντέρ) και έπειτα θα μπορείς να εκτιμήσεις και όλα τα άλλα παρελκόμενα, πολύ πιό εύκολα.

Αν θέλεις μία νέα και καλύτερη DE, πες μας δύο λόγια για το δέρμα σου, τα γένια σου, και την συχνότητα που θέλεις εσύ να ξυρίζεσαι,
[πχ: σκληρά και πυκνά γένια - με ευαίσθητο δέρμα - και ξύρισμα τρεις φορές την εβδομάδα], ώστε να μπορέσουμε να σου προτείνουμε μία DE για εσένα.

Καλή σου αρχή και καλή συνέχεια.!
Αντώνης

Αἰτεῖτε, καὶ δοθήσεται ὑμῖν, ζητεῖτε, καὶ εὑρήσετε, κρούετε, καὶ ἀνοιγήσεται ὑμῖν·
πᾶς γὰρ ὁ αἰτῶν λαμβάνει καὶ ὁ ζητῶν εὑρίσκει καὶ τῷ κρούοντι ἀνοιχθήσεται.
brandnewshaver2020
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 36
Εγγραφή: 09 Σεπ 2020, 21:08
3
Has thanked: 39 times
Been thanked: 103 times

@Billy the butcher
Ευχαριστώ Βασίλη για το χρόνο που αφιέρωσες για να μου απαντήσεις και να με βοηθήσεις.

Με την σχεδόν μηδενική εμπειρία που έχω στο ΠΞ (που δεν είναι καν κανονικό πξ) αυτά που κατάλαβα είναι τα εξής:
- Μπορεί με την feather popular να ξυρίζομαι αλλά δεν θα με βοηθήσει να κάνω την τεχνική μου καλύτερη. Υποθέτω επειδή είναι πολύ ελαφριά (μόλις 34 γραμ.) δεν θα μάθω να ξυρίζομαι με το βάρος της μηχανής όπως θα πρέπει να γίνεται με DE safety razors.
- Καλύτερα να ξεκινήσω με ένα φτηνό σαπούνι σαν το proraso ώστε αργότερα να μπορέσω να καταλάβω τις διαφορές από καλύτερα και ποιοτικότερα σαπούνια.

@NYC1920
Τόσο χάλια είναι το proraso;
Κρίμα γιατί είναι σε καλή τιμή.

Προστέθηκε μετά από 5 λεπτά 11 δευτερόλεπτα:
@ tony
ευχαριστώ
Δεν βιάζομαι καθόλου. Έχω διαβάσει δεκάδες σελίδες από εδώ μέσα και έχω δει πάρα πολλά βίντεο στο youtube.
Είμαι στη φάση που συλλέγω πληροφορίες αν και ακόμα δεν είμαι σε θέση να τις επεξεργαστώ όπως πρέπει.
Άβαταρ μέλους
civ-shaves
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 97
Εγγραφή: 01 Αύγ 2019, 10:16
4
Has thanked: 3018 times
Been thanked: 496 times

Αγαπητέ φίλε, καλωσόρισες στην παρέα μας.

Εκεί που είσαι, είμασταν όλοι (εννοώ «πρωτάρηδες») και, ως εκ τούτου, σου προτείνω να ακολουθήσεις το ένστικτό σου. Απόλαυσέ το, επειδή, όπως έγραψε και κάποιος παραπάνω, με ό,τι και να ξυριστείς, σίγουρα θα είναι ποιοτικότερο των τενεκεδοαφρών κλπ. Επίσης, σε συμβουλεύω να το πας συντηρητικά, όχι μόνο για λόγους οικονομίας (πολύ σημαντικό κι αυτό) αλλά, κυρίως, για να απολαύσεις ό,τι αγοράσεις. Τουτέστιν, λίγα και καλά. Τέλος, αν ξυριστείς με κρέμα κι όχι σαπούνι, τι έγινε; Θα είναι λιγότερο απολαυστικό και αποτελεσματικό το ξύρισμα; Πάρε μια μπλε κρέμα Proraso και την πράσινη λοσιόν της καθώς και το Omega 48 γουρουνοπίνελο και είσαι Άρχοντας. Δεν θες Proraso; Πάρε TOBS. Πάρε κάτι που σου «γεμίζει το μάτι» και δώστου! Μόνο λεπίδες δοκίμασε πολλές.

Σου εύχομαι καλά και απολαυστικά ξυρίσματα!
brandnewshaver2020
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 36
Εγγραφή: 09 Σεπ 2020, 21:08
3
Has thanked: 39 times
Been thanked: 103 times

Ευχαριστώ.
Το πάω σιγά-σιγά και το ευχαριστιέμαι.
Και μόνο το γεγονός ότι δεν έχω ερεθισμούς μετά το ξύρισμα είναι για μένα απόλαυση.

Το σίγουρο είναι ότι θα προσπαθήσω να μην το κάνω χόμπι.
Θέλω σε κανένα χρόνο να έχω
2-3 μηχανές
2-3 πινέλα
3 σαπούνια
2-3 asl/balm
Λεπίδες για μερικούς μήνες
Και τέλος.

Οι αγορές μου να είναι μόνο όταν κάτι τελειώνει χωρίς να με νοιάζει αν το νέο σαπούνι που θα αγοράσω για αντικαταστάτη θα κάνει 5€ ή 20€.

Βέβαια αυτά τα λέω τώρα.
Υπάρχει και η πιθανότητα σε 1 χρόνο να έχω δεκαπλάσια από αυτά που γράφω.
Άβαταρ μέλους
NYC1920
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1402
Εγγραφή: 15 Ιαν 2019, 19:42
5
Τοποθεσία: Βόλος
Has thanked: 11522 times
Been thanked: 9174 times
Ηλικία: 47

Γιώργο,για να παραμείνεις ή να καταλήξεις στους
αριθμούς μηχανών ,πινέλων ,σαπουνιών και asl/balm που έβαλες ως στόχο ,δύο οι περιπτώσεις:

1 ) Θα παραμείνεις σε αυτούς τους αριθμούς,
εφόσον φέρεις στα «μέτρα» του εξοπλισμού την
τεχνική σου και τις ιδιαιτερότητες του προσώπου
και του λαιμού σου .
Ή...
2 ) Θα καταλήξεις σε αυτούς τους αριθμούς ,
εφόσον φέρεις στα «μέτρα» της τεχνικής και των ιδιαιτεροτήτων προσώπου και λαιμού σου ,τον εξοπλισμό σου.
Φυσικά,έπειτα από «φιλτράρισμα» πληθώρας μηχανών,σαπουνιών και asl/balm.

Όσων αφορά τις λεπίδες,δοκίμασε όσες περισσότερες δύνασαι.Αν τυχόν βρεθεί
αυτή η «μία» ή «δύο-τρεις» , εδώ είμαστε να τα ξαναπούμε αν τελικά στοκάρισες μόνο για λίγους
μήνες.
Στα μαρκετ μόνο Astor υπάρχουν διαθέσιμες και
μάλλον σε κάπως τσιμπημένες τιμές,ανάλογα το
μάρκετ.
Όλες οι υπόλοιπες βρίσκονται με εξειδεικευμένη
αναζήτηση και κανείς δεν εγγυάται πως θα
είναι διαθέσιμες αύριο,μεθαύριο,σε ένα χρόνο , σε πέντε ,κτλ.
Δεν αποτελούν προϊόν ευρείας χρήσης πλέον.Τουλάχιστον στον επονομαζόμενο «δυτικό» κόσμο.

Να έχεις κατά νου πως η μηχανή είναι
τόσο καλή όσο η λεπίδα που φέρει.
Βάλε μια Bolzano σε μηχανή Wolfman,Timeless,
Charcoal Goods,Blackland ,κτλ και προσπάθησε
να ξυριστείς ...
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος NYC1920 την 12 Σεπ 2020, 22:33, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Double edge razors”