Muhle R41 2013 **Current

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Petros.Mp
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1704
Εγγραφή: 15 Απρ 2012, 16:22
12
Τοποθεσία: Νίκαια - Πειραιάς - Αθήνα - Κέντρο
Has thanked: 1131 times
Been thanked: 2138 times
Ηλικία: 41

Δεύτερο ξυρισμα με το θηρίο και το συνδύασα με το κοφτερο φτερό ! Πάμε στο ζουμί :

Η μηχανη στο πρώτο ξυρισμα με ενθουσίασε, τώρα μπορώ να γράψω ότι η μηχανή ταιριάζει απόλυτα με το φτερό! Το προηγούμενο ξυρισμα ήταν με personna, σύγκριση :

Καμμια σχέση με το φτερο, παρά πολύ βαθύ ξυρισμα με ένα πέρασμα με την φορά κανένα τράβηγμα, ερεθισμους, κοψιματακια γιατί :

-Κανένα τράβηγμα μιας και το φτερο κόβει καλύτερα και πιο βαθιά από το personna. Η αίσθηση ότι θα κοπεις ειναι στο κόκκινο αλλα αναπτύσσεται η τεχνική σου και η προσοχη σου.
-Αν η πίεση που ασκούσα ήταν 1/10 με personna τώρα θέλει 0.2/10 με το φτερο
-Αν η προετοιμασία που έκανα ήταν 8/10 με personna τώρα πρέπει 9/10 αν οχι 10/10 με το φτερο
-Το ζουμί για μένα ειναι η αίσθηση, όταν την ακουμπας στο μάγουλο και ξυριζεσαι πραγματικά δεν μπορώ να την περιγράψω αλλα ειναι μοναδική, κόβει, ισοπεδώνει, θερίζει τα πάντα και μετά το ξυρισμα θέλεις να την χρησιμοποιήσεις ξανά μόνο και μόνο για αυτή την εμπειρία. Ειναι η άγρια γκομενα που θέλεις να τιθασευσεις !

Συνοψιζοντας :Καθολου πίεση και τέλεια προετοιμασία με γενιά 2-3 ημερών με προσοχη και συγκέντρωση θα σας δώσει ένα super καθαρό πρόσωπο!Η μηχανη θέλει επιθετική λεπιδα για να αναδειχθεί και να σας δείξει την αρετή της που δεν ειναι άλλη από το βαθύ και καθαρό ξυρισμα ! Τα υπόλοιπα που έγραψα στο πρωτο ξυρισμα για προσοχή, προετοιμασία, εμπειρία ισχύουν με το παραπάνω καθώς και το φτερο αλλα και το θηρίο δεν συγχωρουν τα λάθη οπότε καταλαβαίνετε ο συνδυασμός θα σας κάνει το πρόσωπο :doener
Πέτρος

Ὁ κόσμος μᾶς ἔλεγε τρελλούς. Ἡμεῖς, ἂν δὲν εἴμεθα τρελλοί, δὲν ἐκάναμεν τὴν ἐπανάστασιν.
Άβαταρ μέλους
YMMV
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 825
Εγγραφή: 15 Φεβ 2013, 22:49
11
Has thanked: 998 times
Been thanked: 1110 times

Μ' αυτά και μ' αυτά λέω να την κάνω κι εγώ την επόμενη φορά τη δοκιμή με το συνδυασμό R41+Feather για να δούμε τι θα γίνει :boing
Γιώργος
Άβαταρ μέλους
YMMV
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 825
Εγγραφή: 15 Φεβ 2013, 22:49
11
Has thanked: 998 times
Been thanked: 1110 times

Μετά από δοκιμή της R41 2013 με Feather θα έλεγα ότι της ταιριάζει το φτερό. Πολύ κοφτερός συνδυασμός που παίρνει τα πάντα στο δρόμο του. Κόβει περισσότερο από ότι η ίδια μηχανή, με Personna αν και δεν είδα διαφορά ανάμεσα στις δύο λεπίδες αναφορικά με την (μικρή έως ελάχιστη) πίεση που χρειάζεται. Με έπιασα επίσης μερικές φορές να χρησιμοποιώ μικρότερη γωνία (η μηχανή πιο παράλληλη στο πρόσωπο).
Με καλή προετοιμασία και γένεια τριών ημερών και στις δύο περιπτώσεις, η R41 με τη Feather ξυρίζει πιο γρήγορα, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι είναι συνδυασμός για όποιον βιάζεται. Το αντίθετο, η μηχανή εξακολουθεί και χρειάζεται προσοχή και το χρόνο της. Ξαναλέω, η καλή προετοιμασία είναι βασική για να αποφευχθούν εύκολα κοψίματα.
Πάντως εκείνο που καταλαβαίνω είναι ότι αυτή η R41 έχει αυτό το κάτι που σε τραβάει να τη χρησιμοποιήσεις. Είμαι περίεργος πως να είναι η R41 2011 που λένε ότι είναι λίιγο πιο επιθετική ακόμη.
Γιώργος
Άβαταρ μέλους
Petros.Mp
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1704
Εγγραφή: 15 Απρ 2012, 16:22
12
Τοποθεσία: Νίκαια - Πειραιάς - Αθήνα - Κέντρο
Has thanked: 1131 times
Been thanked: 2138 times
Ηλικία: 41

Καλημέρα Γιώργο,

Η r41 2011 είναι πάρα πολυ επιθετική καμμία σχέση με το μοντέλο 2013, η λεπίδα εξέχει πάρα πολύ και για να είμαι ειλικρινής δεν θέλω να την δοκιμάσω γιατί πιστεύω ότι θα τραβάει πάρα πολύ. Θα συμφωνήσω μαζί σου ότι της ταιριάζει το φτερό, είναι το ταίρι της και ότι σε ελκύει να την δοκιμάζεις συνέχεια.
Πέτρος

Ὁ κόσμος μᾶς ἔλεγε τρελλούς. Ἡμεῖς, ἂν δὲν εἴμεθα τρελλοί, δὲν ἐκάναμεν τὴν ἐπανάστασιν.
Άβαταρ μέλους
Petros.Mp
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1704
Εγγραφή: 15 Απρ 2012, 16:22
12
Τοποθεσία: Νίκαια - Πειραιάς - Αθήνα - Κέντρο
Has thanked: 1131 times
Been thanked: 2138 times
Ηλικία: 41

Χθες το βράδυ την δοκίμασα με MWF και Personna που ταιριάζει με το πρόσωπο μου, απολαυστικό, βαθύ ξύρισμα, είναι για άλλα κόλπα αυτή η μηχανή. :dance :dance
Έχω αρχίσει και την μαθαίνω οπότε το ξύρισμα μου βγαίνει άνετα. Θα συνεχίσω μαζί της το ξύρισμα αλλά ανα 2-3 ημέρες για να την απολαμβάνω.
Πέτρος

Ὁ κόσμος μᾶς ἔλεγε τρελλούς. Ἡμεῖς, ἂν δὲν εἴμεθα τρελλοί, δὲν ἐκάναμεν τὴν ἐπανάστασιν.
Άβαταρ μέλους
YMMV
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 825
Εγγραφή: 15 Φεβ 2013, 22:49
11
Has thanked: 998 times
Been thanked: 1110 times

Σε φωνάζει κι εσένα από το κουτί της, ε Πέτρο! Αναρωτιέμαι πως θα δούλευε με άλλη, βαρύτερη λαβή πάντως.
Γιώργος
Άβαταρ μέλους
Petros.Mp
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1704
Εγγραφή: 15 Απρ 2012, 16:22
12
Τοποθεσία: Νίκαια - Πειραιάς - Αθήνα - Κέντρο
Has thanked: 1131 times
Been thanked: 2138 times
Ηλικία: 41

Με καλεί συνέχεια η συγκεκριμένη, είναι για σπέσιαλ ξυρίσματα και βελτιώνει την τεχνική μου, μολις πιάσω την Mercur HD ή 41c, 42c μου φαίνονται παιχνιδάκι.
Γιάννη είδες διαφορά στο ξύρισμα με την αλλαγή λαβής ή σου πρόσφερε μόνο καλύτερο κράτημα;
Πέτρος

Ὁ κόσμος μᾶς ἔλεγε τρελλούς. Ἡμεῖς, ἂν δὲν εἴμεθα τρελλοί, δὲν ἐκάναμεν τὴν ἐπανάστασιν.
Άβαταρ μέλους
YMMV
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 825
Εγγραφή: 15 Φεβ 2013, 22:49
11
Has thanked: 998 times
Been thanked: 1110 times

Το έχω σκεφτεί κι εγώ για την Ikon Bulldog II. Γιάννη εάν θες γράψε μας λίγα λόγια για τις εντυπώσεις σου με αυτή και την R41. Επίσης εξετάζω και την περίπτωση της UFO Kaiser Short.
Γιώργος
Άβαταρ μέλους
Petros.Mp
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1704
Εγγραφή: 15 Απρ 2012, 16:22
12
Τοποθεσία: Νίκαια - Πειραιάς - Αθήνα - Κέντρο
Has thanked: 1131 times
Been thanked: 2138 times
Ηλικία: 41

Χθες την έπιασα στα χέρια μου μιας και είχα να ξυριστώ για 5 μέρες, ήθελα να θυμηθώ την κόψη της που σαρώνει τα πάντα στο πέρασμα της. Η μηχανή είναι φανταστική, με 2 περάσματα το πρόσωπο καθάρισε. Είναι πραγματικά εντυπωσιακή αλλά ταυτόχρονα σε ιντριγκάρει να την χρησιμοποιείς συνέχεια λόγω επιθετικότητας.Πιστεύω ότι βελτίωσα την τεχνική μου, έμαθα να ελέγχω την πίεση, να καθαρίζω αναίμακτα τα δύσκολα σημεία στο πρόσωπό μου χρησιμοποιώντας την. Οι υπόλοιπες μηχανές που έχω μου φαίνονται τώρα εύκολες στην χρήση σε σύγκριση μαζί της. Ακόμα θυμάμαι την πρώτη φορά που το χέρι έτρεμε καθώς την έβαζα στο πρόσωπο μου, τώρα μπορώ να πω με σιγουριά ότι την απολαμβάνω.
Πέτρος

Ὁ κόσμος μᾶς ἔλεγε τρελλούς. Ἡμεῖς, ἂν δὲν εἴμεθα τρελλοί, δὲν ἐκάναμεν τὴν ἐπανάστασιν.
eaglos
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 14 Μάι 2014, 14:25
10
Been thanked: 2 times

Καλησπέρα και από εμένα.

Το σύνηθες ξύρισμά μου είναι κάθε επτά μέρες συν πλην. Σκληρότητα τρίχας είναι ό,τι κάτσει,
αλλά γενικά στην 7η μέρα είναι σκληρές. Είχα διαβάσει ότι για αραιό ξύρισμα και σκληρά γέ-
νιά προτείνουν ανοικτού τύπου κεφαλές οπότε ήμουν μεταξύ Muhle R41 και Mercur 15/25C.
Κατέληξα στη R41 Grande, αγορασμένη από το wellshaved μαζί με ξυραφάκια Feather, Astra
και Persona.

Η λαβή με απογοήτευσε καθότι βαρυά αλλά με ανύπαρκτη τριβή εξαιτίας της λείας επιφάνειας
η οποία σε συνδυασμό με το νερό γινόταν ακόμα χειρότερη στο κράτημα. Η κεφάλη επίσης είχε
θέμα φινιρίσματος, το top plate ήταν στραβοκομμένο με αποτέλεσμα να καλύπτει ανομοιόμορφα
τη λεπίδα. Δεν υπάρχε λειτουργικό πρόβλημα εξαιτίας αυτού αλλά απαράδεκτο για αυτή την
κατηγορία τιμής.

Για την κεφαλή σαν αίσθηση δεν έχω μέτρο σύγκρισης. Τα δόντια θα τα ήθελα πιο στρογγυλεμένα
αλλά δεν είναι κάτι τραγικό. Στο ξύρισμα δεν είχα θέματα όσον αφορά τη μηχανη πέραν της λαβής
η οποία γλυστρούσε. Τελικά εχθές μου γλίστρησε από το χέρι, έπεσε στο νιπτήρα και έσπασε η βά-
ση του σπειρώματος. Ευτυχώς δεν χάλασαν οι βόλτες στη λαβή οπότε δεν αχρηστεύθηκε τελείως...

Όπως και να 'χει οι αρχικη εκτίμηση για τη λαβή επιβεβαιώθηκε. Δυστυχώς έπρεπε να είχα πάρει
εξ' αρχής τη λαβή της IKON και να τελείωνα, κάτι που θα κάνω τώρα. Όπως και να 'χει δεν μπο-
ρώ να προτείνω αυτή τη μηχανή. Τουλάχιστον όχι με την εργοστασιασκή λαβή.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Double edge razors”