Από τα Fusion στο Dovo Bismarck 6/8

Άβαταρ μέλους
Slur
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3535
Εγγραφή: 26 Οκτ 2010, 13:59
13
Has thanked: 35 times
Been thanked: 148 times

Ναι, θα το κάνω, ίσως αύριο κιόλας.
εἶς ἐμοὶ μύριοι, ἐὰν ἄριστος ἦι
Άβαταρ μέλους
Αλέξουρος
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 476
Εγγραφή: 25 Ιαν 2011, 10:42
13
Has thanked: 3 times
Been thanked: 9 times

Πολύ ωραία και γλαφυρή η περιγραφή σου. Αυθόρμητη περιγραφή συναισθημάτων, που σε κάποιες περιπτώσεις θυμίζουν τα δικά μου. Δεν έχω δοκιμάσει ακόμα μαχαίρι, αλλά με βάζεις σε πειρασμό.
Άβαταρ μέλους
Slur
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3535
Εγγραφή: 26 Οκτ 2010, 13:59
13
Has thanked: 35 times
Been thanked: 148 times

Σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια.

Όταν νιώσεις έτοιμος αγοράζεις το ξυράφι.
Στην αρχή θα ταλαιπωρηθείς λίγο αλλά θα σε ανταμείψει πολύ σύντομα. Εγώ πλέον δεν το αλλάζω.
εἶς ἐμοὶ μύριοι, ἐὰν ἄριστος ἦι
Άβαταρ μέλους
Αλέξουρος
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 476
Εγγραφή: 25 Ιαν 2011, 10:42
13
Has thanked: 3 times
Been thanked: 9 times

Διάβασα και το άλλο θέμα με τις πρώτες αποθαρρυντικές εντυπώσεις σου από σαβέτα. Ήταν δύσκολη η αρχή σου, ενώ κι εσύ νομίζω ότι είχες χάσει την υπομονή σου στα πρώτα βήματα.

Ευτυχώς όμως που το μαχαίρι σου κάθισε εξ αρχής καλά και βρήκες την ομορφιά στο παραδοσιακό ξύρισμα.
Άβαταρ μέλους
Slur
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3535
Εγγραφή: 26 Οκτ 2010, 13:59
13
Has thanked: 35 times
Been thanked: 148 times

Αποθαρρυντικές-ξεαποθαρρυντικές Αλέξουρε είχα μουλαρώσει και ξυριζόμουν καθημερινά με τη σαβέτα με 4 περάσματα όσο και να κοβόμουν. Έτσι εκπαιδεύτικε το χέρι μου ταχύτατα. Είχα πολλά νεύρα και έβριζα συνέχεια, αλλά ο καθένας έχει τον τρόπο του να αντιμετωπίζει τα πράγματα.
εἶς ἐμοὶ μύριοι, ἐὰν ἄριστος ἦι
Άβαταρ μέλους
coccolino
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1023
Εγγραφή: 22 Ιαν 2012, 21:56
12
Τοποθεσία: Athens - London - Edinburgh
Has thanked: 246 times
Been thanked: 206 times
Ηλικία: 56

Σήμερα ξυρίστηκα πρώτη φορά με μαχαίρι, αυτό που μπορώ να πω είναι ότι χρειάζεται εξάσκηση και σωστή προετοιμασία. Δέν κόπηκα, μου πήρε πάρα πολύ ώρα, δεν θεωρώ ότι ξυρίστηκα σούπερ, αλλά παιδιά το απόλαυσα!

Άλλο πράγμα ρε παιδάκι μου, άλλη άισθηση. Φυσικά να επισημάνω τις αδυναμίες μου ως αρχάριος:
1. Ο αφρός δεν ήταν και πάρα πολύ καλός, δεν είχα την τρελλή σαπουνάδα αλλά δεν ήταν και στόκος. Ήθελε ενα κλίκ για να είναι σούπερ.
2. Τεχνική, χρειάζομαι εξοικείωση που θα έρθει με τον καιρό. Κάθε ξύρισμα θα είναι και καλύτερο, βέβαια το μόνο σημείο που δεν έγινε γυαλί ήταν το πηγούνι που εκεί ήθελε μια μαγκίτσα παραπάνω για να είναι κορυφαίο.
3. Τα γένεια μου είναι σκληρά και η προετοιμασία που έκανα μάλλον δεν έφτανε (πηγούνι), πρέπει να βρω τρόπο να μαλακώνω ακόμα πιο πολύ τα γένεια.

Πάντως πίσω στα ξυραφάκια δεν γυρίζω, το μαχαίρι ήθελα να το ξεκινήσω από το 2009. Τώρα θα επενδύσω σε χρόνο, γνώση και χρήμα.

Πλέον μετά το ξύρισμα με το μαχαίρι θα είμαι ο Ρούλης ο Κουκλεντές, Κολοσσοκουκλίδης, ομορφάντρας (λέμε και καμμιά π@π@ριά να περνάει η ώρα).

Πάμε για το επόμενο :dance3
Γιώργος

Dovo Best Quality 5/8", Frederick Reynolds 6/8", Frederick Reynolds 13/16", Merkur 15C, Vintage Gillette Eldorado Gold Tech '56
Dimitris Traditional
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 60
Εγγραφή: 19 Μαρ 2012, 00:04
12
Been thanked: 10 times

Slur ΠΟΛΥ ΜΟΙΑΖΟΥΜΕ...
Ξυριζόμουν με Mach3 turbo. Αλλαξα σε Fusion αλλα σχεδόν αμέσως το άφησα στην άκρη γιατι ξύριζε ΧΑΛΙΑ ή μάλλον ΔΕΝ ΞΥΡΙΖΕ : Οι λέπιδες της προορίζονται ΜΟΝΟ να ερεθίζουν το δερμα ασχημα. Ξαναγύρισα στη Mach3 .

Προσφατα αγόρασα 1 DOVO BISMARCK 6/8 ME ΜΑΥΡΗ ΛΑΒΗ ΕΒΕΝΟ ΞΥΛΟ. Ο λογος : Βασικά μου άρεσε , την λάτρεψα οπτικά. Τελικά συμπτωματικά έκανα και πρακτικά μιά ΑΡΙΣΤΗ επιλογή για αρχαρ'ίους του λεπιδιού.

Δυστυχώς εγώ είμαι Θεσ/νίκη , οπότε ...Τσόμπαρης ΓΙΟΚ... :hystericalbs1 Εδώ δεν έχει τετοια.Μονο μεσω ιντερνετ. Περιμενα 2 εβδομάδες και ματά αλλο τόσο για το FIRST ENGLISH LEATHER STROP μου. Εμαθα μόνος , αλλά μετα το 3ο ξύρισμα το στραπάρισμα άρχισα και το κάνω πιό εύκολα και αποτελεσματικά.

Το ξυρισμα με το λεπίδι???? ΜΑΓΕΙΑ. Με μεγαλη ευκολία απο την πρώτη φορά κι ελάχιστα κοψίματα. Στο 2ο ξύρισμα λιγότερα και στο 3ο Ακόμα λιγότερα. Στο 4ο και μετά ΚΑΘΟΛΟΥ. Θεωρώ οτι ειναι ΚΑΘΑΡΑ ΘΕΜΑ ΛΕΠΙΔΑΣ. Βελτιώνω φυσικά και την τεχνική μου αλλα ακόμα ΝΕΟΥΡΑΣ ΕΙΜΑΙ...Ομως το καλό λεπίδι κάνει τη διαφορά

Και να σκεφτείς οτι εγώ (αναγκαστικά λόγω θεσ/νίκης) δεχθηκα το "shave ready" της dovo , που ομως ΙΣΧΥΕΙ. Ξυριζομαι 3 φορες την μια κοντρα και τα γενια μου ειναι σκληρά σαν συρμα.Όμως τα κόβει , χωρίς να ΜΕ κόβει :dance

Όπως είπα και σε άλλο θέμα μου , το ακόνισμα στην Θεσ/νίκη αναγκαστικά το κάνεις μόνος σου...Δεν γίνεται αλλοιώς. Δεν υπάρχει ειδικός κι άν το δώσεις σε ακονιστή θα στο χαλάσει , ζητωντας σου και να πληρωθεί και βγαίνοντας και απο πάνω λεγοντας σου οτι σου κανε και χαρη που δεχθηκε να το παρει και να το χαλάσει...εεεεεε συγκνώμη ακονίσει ηθελα να πώ.....
Άβαταρ μέλους
modguru
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 66
Εγγραφή: 06 Φεβ 2012, 09:53
12
Τοποθεσία: ΧΑΛΑΝΔΡΙ
Has thanked: 1 time
Been thanked: 7 times
Επικοινωνία:

το ξύρισμα με το ξυράφι χρειάζεται για μένα λίγο θάρρος μεράκι και εξάσκηση , χωρίς βιασύνες ειδικά στην αρχή . εγώ αυτή την στιγμή, ειδικά μετά την αγορά του φιλαρμονικα ξουρίζομαι σε χρόνο ρεκόρ και άψογα χωρίς κοψίματα κλπ .δεν έχω δοκιμάσει άλλο φιλαρμονικα αλλά με το συγκεκριμένο για να κοπεις πρέπει να το προσπαθήσεις πολύ. το συγκεκριμένο ξυράφι απλά στο πέρασμα του δεν αφήνει τίποτα πίσω του και ούτε καν το νιώθω στο δέρμα μου . μπορεί απλά να έτυχε αλλά είμαι απόλυτα ικανοποιημένος .
Άβαταρ μέλους
Νεκρομάντης
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 463
Εγγραφή: 27 Ιαν 2012, 10:23
12
Has thanked: 148 times
Been thanked: 40 times

Τελικά δεν ήταν και τόσο "μάπα το καρπούζι" :megagrin
Είδες που σε κάποια πράγματα δεν μετράει το μέγεθος;
Μανώλης

"the blind are leading the blind are leading the blind"
Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικά για τα straight razors”