Ηλεκτρονικο Τσιγαρο

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Αυτή η συζήτηση είναι μόνο για άτομα άνω των 18 ετών.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

:btt :thankyou
Εικόνα
Ζάχος

Υπάρχει και το άλλο, κάποια στιγμή όσοι χρησιμοποιούν ηλεκτρονικό το βαριούνται το σιχαίνονται και ξαναγυρίζουν στο τσιγάρο.
Το έχω δοκιμάσει από φίλο που κόλλησε για λίγο καιρό μέχρι που σιχάθηκε την αίσθηση του πλαστικού. Το παθαίνουν πολλοί. Ναι, μου φάνηκε ανούσιο που είναι το περίεργο; Σαν να κάνεις ηλεκτρονικό ναργιλέ είναι. Οι περισσότεροι το κάνουν γιατί τους αρέσουν τα αρώματα. Το έχουν παραδεχτεί σχεδόν όλοι, δεν πιστεύω να υπάρχει κάποια ένσταση και γι' αυτό.

Δεν κατάλαβες τι εννοώ. Έχει γίνει της μόδας τελευταία, παρουσιάζει μεγάλη απήχηση, λίγο το μάρκετινγκ, λίγο τα μαγαζάκια που πετάγονται εδώ κι εκεί που μοιάζουν κάπως πολυτελή, μπαίνεις μέσα λες γιατί όχι, λίγο το κάνει ο τάδε γνωστός μου, μου αρέσει σαν ιδέα. Σαφώς κι έχει γίνει μόδα, όπως μόδα είναι πλέον και τα μπαρμπέρικα.

Την δόση της νικοτίνης την παίρνεις κανονικότατα, μη σου πω και παραπάνω. Αυτοί που κάνουν πέντε τσιγάρα, σίγουρα θα καταναλώσουν ημερησίως ποσότητα υγρού που αντιστοιχεί σε μεγαλύτερη δόση νικοτίνης από αυτή που συνήθιζαν να παίρνουν.

Το πούρο, αλήθεια έχει τύχει να δοκιμάσεις κανένα που να αξίζει δεν μιλώ περιπτεριακά φτηνά που είναι για πέταμα;, είναι ένας ασφαλής τρόπος απόλαυσης καπνίσματος. Με ποιά έννοια. Δεν σε εθίζει. Έχω καπνίσει κούτες και κούτες και παρόλα αυτά μπορώ να αντέξω χωρίς να κάνω ένα πούρο πολύ καιρό. Είναι προσωπική στιγμή απόλαυσης. Δεν είναι καν συνήθεια. To συνδυάζεις με ένα ποτό ή ακόμα και μ' ένα ποτήρι κρύο νερό όπως συνηθίζω και δεν βιάζεσαι, σε χαλαρώνει, σε ηρεμεί. Την έκφραση αυτή παρεπιμπτόντως που ανέφερα στο προηγούμενο ποστ με την υιοθέτηση της συνήθειας του πούρου την έχει πει ο αγαπημένος Jack Νicholson σε μια συνέντευξη παλιότερα. Είναι άλλη φάση, μην ανοίξουμε συζήτηση, μπορώ να μιλάω για ώρες ατελείωτες.

Δεν μπλέκω με Nicorette το πας αλλού. Άλλη απάτη μαρκετινγκ.

Δεν υπάρχει δεν μπορώ, υπάρχει δεν θέλω. Όχι να μην τα καταστρέψουν, να βάλουν το μυαλουδάκι τους να δουλέψει και θα τα καταφέρουν.

Από την ηλικία που δηλώνεις αντιλαμβάνομαι ότι δεν καπνίζεις και πολλά χρόνια, δεν μπορώ να φανταστώ πόσα, εγώ ξεκίνησα στα 15. Αν θέλεις να το κόψεις, μπορείς. Αν δεν θέλεις να το κόψεις, αλλά να ασχολείσαι με το ηλεκτρονικό είναι άλλο πράγμα. Εδώ γνωστοί μου το κόψανε μαχαίρι που ήταν και οι πρώτοι θεριακλήδες, κάπνιζαν δεκαετίες, για τους καινούργιους στο χώρο είναι πολύ πιο εύκολο, δεν φαντάζεσαι πόσο. Αυτό ισχύει με όλες τις συνήθειες. Οπότε δικαιολογίες.
Άβαταρ μέλους
papastam
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 140
Εγγραφή: 30 Σεπ 2015, 15:25
8
Has thanked: 1 time
Been thanked: 5 times
Ηλικία: 30

Μπραβο ρε παιδια δεν το ξερα οτι ημασταν τοσοι ατμιστες στο φορουμ! Εγω ειμαι της παλιας σχολης.. εχω τρελα με τα μηχανικα μοντακια! karavela+kayfun lite απο τα αγαπημενα μου σετακια! Απο υγρα και εγω ατμιζω πολυ απο after-8 και οταν ειναι κατι ποιο επισημο φορτωνω και κανα τανκακι fivepawns!
Απο after-8 ποιο σας αρεσει ποιο πολυ; Εγω ολο το καλοκαιρι σπαμαρα το ambrosia!
Σταύρος
Άβαταρ μέλους
Iasonas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3663
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2012, 14:34
11
Has thanked: 830 times
Been thanked: 2604 times
Ηλικία: 30

After-8 εχω πιπιλα το smoke και μου αρεσει παρα πολυ και το bite me! Εχω δοκιμασει παρα πολλα flavour art αλλα το μονο που θα ξαναγορασω ειναι το Fuji (μηλαρακι).
Απο premium εχω μονο το Halo Voodoo, καποια στιγμη θα παρω και καποιο five pawns αλλα για πιο σπεσιαλ καταστασεις.
Πριν απο μερικες μερες αγορασα και το El greco premium by Baker White Spring Peach (ΠΕΝΤΑΝΟΣΤΙΜΟ).
Στο wishlist εχει μπει και το καποιο Odin οπως και το Evic mini και καποιος dripper.
Σταυρο εσυ τι στησιματα κανεις στον Kayfun;
Το Ιασονας με Ο
Άβαταρ μέλους
papastam
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 140
Εγγραφή: 30 Σεπ 2015, 15:25
8
Has thanked: 1 time
Been thanked: 5 times
Ηλικία: 30

Ζάχος έγραψε:Υπάρχει και το άλλο, κάποια στιγμή όσοι χρησιμοποιούν ηλεκτρονικό το βαριούνται το σιχαίνονται και ξαναγυρίζουν στο τσιγάρο.
Το έχω δοκιμάσει από φίλο που κόλλησε για λίγο καιρό μέχρι που σιχάθηκε την αίσθηση του πλαστικού. Το παθαίνουν πολλοί. Ναι, μου φάνηκε ανούσιο που είναι το περίεργο; Σαν να κάνεις ηλεκτρονικό ναργιλέ είναι. Οι περισσότεροι το κάνουν γιατί τους αρέσουν τα αρώματα. Το έχουν παραδεχτεί σχεδόν όλοι, δεν πιστεύω να υπάρχει κάποια ένσταση και γι' αυτό.

Δεν κατάλαβες τι εννοώ. Έχει γίνει της μόδας τελευταία, παρουσιάζει μεγάλη απήχηση, λίγο το μάρκετινγκ, λίγο τα μαγαζάκια που πετάγονται εδώ κι εκεί που μοιάζουν κάπως πολυτελή, μπαίνεις μέσα λες γιατί όχι, λίγο το κάνει ο τάδε γνωστός μου, μου αρέσει σαν ιδέα. Σαφώς κι έχει γίνει μόδα, όπως μόδα είναι πλέον και τα μπαρμπέρικα.

Την δόση της νικοτίνης την παίρνεις κανονικότατα, μη σου πω και παραπάνω. Αυτοί που κάνουν πέντε τσιγάρα, σίγουρα θα καταναλώσουν ημερησίως ποσότητα υγρού που αντιστοιχεί σε μεγαλύτερη δόση νικοτίνης από αυτή που συνήθιζαν να παίρνουν.

Το πούρο, αλήθεια έχει τύχει να δοκιμάσεις κανένα που να αξίζει δεν μιλώ περιπτεριακά φτηνά που είναι για πέταμα;, είναι ένας ασφαλής τρόπος απόλαυσης καπνίσματος. Με ποιά έννοια. Δεν σε εθίζει. Έχω καπνίσει κούτες και κούτες και παρόλα αυτά μπορώ να αντέξω χωρίς να κάνω ένα πούρο πολύ καιρό. Είναι προσωπική στιγμή απόλαυσης. Δεν είναι καν συνήθεια. To συνδυάζεις με ένα ποτό ή ακόμα και μ' ένα ποτήρι κρύο νερό όπως συνηθίζω και δεν βιάζεσαι, σε χαλαρώνει, σε ηρεμεί. Την έκφραση αυτή παρεπιμπτόντως που ανέφερα στο προηγούμενο ποστ με την υιοθέτηση της συνήθειας του πούρου την έχει πει ο αγαπημένος Jack Νicholson σε μια συνέντευξη παλιότερα. Είναι άλλη φάση, μην ανοίξουμε συζήτηση, μπορώ να μιλάω για ώρες ατελείωτες.

Δεν μπλέκω με Nicorette το πας αλλού. Άλλη απάτη μαρκετινγκ.

Δεν υπάρχει δεν μπορώ, υπάρχει δεν θέλω. Όχι να μην τα καταστρέψουν, να βάλουν το μυαλουδάκι τους να δουλέψει και θα τα καταφέρουν.

Από την ηλικία που δηλώνεις αντιλαμβάνομαι ότι δεν καπνίζεις και πολλά χρόνια, δεν μπορώ να φανταστώ πόσα, εγώ ξεκίνησα στα 15. Αν θέλεις να το κόψεις, μπορείς. Αν δεν θέλεις να το κόψεις, αλλά να ασχολείσαι με το ηλεκτρονικό είναι άλλο πράγμα. Εδώ γνωστοί μου το κόψανε μαχαίρι που ήταν και οι πρώτοι θεριακλήδες, κάπνιζαν δεκαετίες, για τους καινούργιους στο χώρο είναι πολύ πιο εύκολο, δεν φαντάζεσαι πόσο. Αυτό ισχύει με όλες τις συνήθειες. Οπότε δικαιολογίες.
Συμφωνω μ αυτα που λες! Ακριβως αυτο γινεται... Καπνιζω απο τα 12 εγω... δυστυχως αρχισα το καπνισμα απο πολυ μικρος... Φυσικα προσπαθησα να κοψω το καπνισμα αλλα δεν μπορουσα... Οποτε συνεχιζα να καπνιζω μεχρι που αγορασα το πρωτο μου e-cig... Καταρχας ειδα βελτιωση στην αντοχη μου στο γυμναστηριο που παω..επισης τα δοντια μου δεν ειναι τοσο κιτρινα οσο ηταν πριν..και δεν εχω αυτη την ασχημη μυρωδια σε ολο το σπιτι... Αυτο με την νικοτινη ειναι σχετικο... Εγω πλεον βαζω πολυ λιγοτερη νικοτινη απο οσο καπνιζα στα τσιγαρα... Στο ηλεκτρονικο μπορεις να βαλεις οση νικοτινη θες και ειναι πολυ θετικο αυτο για μενα! Οσο για τα πουρα που καπνιζεις επισης συμφωνω μ αυτο που γραφεις! Γιατι καποιες φορες και μενα μου την βαραει και περνω κανα καλο πουρο (οχι απο αυτα στα περιπτερα φυσικα) και αραζω με καποιο ποτακι συνηθως και χαλαρωνω! Αλλα γενικα αν για μια μερα δεν παρω νικοτινη καπως νιωθω... και απο τα τσιγαρα προτιμω το ηλεκτρονικο...

Added in 7 minutes 19 seconds:
Iasonas έγραψε:After-8 εχω πιπιλα το smoke και μου αρεσει παρα πολυ και το bite me! Εχω δοκιμασει παρα πολλα flavour art αλλα το μονο που θα ξαναγορασω ειναι το Fuji (μηλαρακι).
Απο premium εχω μονο το Halo Voodoo, καποια στιγμη θα παρω και καποιο five pawns αλλα για πιο σπεσιαλ καταστασεις.
Πριν απο μερικες μερες αγορασα και το El greco premium by Baker White Spring Peach (ΠΕΝΤΑΝΟΣΤΙΜΟ).
Στο wishlist εχει μπει και το καποιο Odin οπως και το Evic mini και καποιος dripper.
Σταυρο εσυ τι στησιματα κανεις στον Kayfun;
Το smoke το λατρεβω! Οπως και το 25days later... Ειναι το καθημερινο μου ατμισμα εχτως απο το καλοκαιρι που μας περασε που μονο ambrosia εκανα... Τον kayfun το δουλευω απο 1-1,3 ωμ στα μηχανικα μοντακια και απο 1,5-1,8 στα ηλεκτρονικα... Απο βαμβακι μονο nakamichi πλεον... Dripper δεν πολυ χρησιμοποιω...μονο στο σπιτι ντριπαρω καμια φορα...
Σταύρος
Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4167
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5730 times
Been thanked: 5632 times

Εμένα παιδιά όσοι καπνίζουν η.τ. δίπλα, σα μαλλί της γριάς μου μυρίζει . :drool:

Τόσες άγνωστες λέξεις μαζεμένες σε λίγα κείμενα είχα καιρό να διαβάσω.. :P
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
Άβαταρ μέλους
Iasonas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3663
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2012, 14:34
11
Has thanked: 830 times
Been thanked: 2604 times
Ηλικία: 30

Σταυρο το Ambrosia τι γευση εχει περιπου;
Dripper θελω και εγω για μεσα στο σπιτι και για να μπορω επισης να αλλαζω ευκολα γευσεις.
Εγω απλο οργανικο απο vaporsolutions σιγα σιγα θα μπω στα πιο εξειδικευμενα βαμβακια οπως και στα fiber freaks!
Το Ιασονας με Ο
Άβαταρ μέλους
Pantrek
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 109
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2015, 23:06
8
Has thanked: 33 times
Been thanked: 118 times

Ατμιστής εδω και 15 μήνες, δεν έχω ανάψει ούτε 1 τσιγάρο απο τότε που άρχισα το άτμισμα.

Eleaf istick 20w + 2 aspire ce5 με διαφορετικά υγρά για εναλλαγή γεύσης.

Υγρά DIY με βάση Umami media με νικοτίνη στα 12mg και αρώματα flavorart (virginia, ry4, maxx blend κ cigar passion).
Επίσης έχω πάρει και θα φτιάξω για να δοκιμάσω σύντομα flavorart soho κ latakia.

Κατανάλωση 1,5-2 ml την μέρα. Ελπίζω σύντομα να το κόψω και το άτμισμα.
Άβαταρ μέλους
Iasonas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3663
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2012, 14:34
11
Has thanked: 830 times
Been thanked: 2604 times
Ηλικία: 30

Το soho ειναι παρα πολυ ωραιο, στυλ tribeca οπως και το smoke που λεμε παραπανω.
Το Ιασονας με Ο
Άβαταρ μέλους
papastam
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 140
Εγγραφή: 30 Σεπ 2015, 15:25
8
Has thanked: 1 time
Been thanked: 5 times
Ηλικία: 30

Για να σου πω την αληθεια ακομα δεν εχω καταλαβει τι ακριβως γευση εχει το ambrosia! Το σιγουρο ειναι οτι εχει διαφορα φρουτα μεσα... Παντως σε οσους ατμιστες την εδωσα για δοκιμη τους αρεσε πολυ... Αν σ αρεσουν φρουτενιες γευσεις πρεπει να την δοκιμασεις..αν προτιμας καπνικες δεν ειναι για σενα..
Σταύρος
Απάντηση

Επιστροφή στο “Καπνός-Τσιγάρο-Ναργιλές”