Κατοικίδια...

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

Ηλίας έγραψε:Πώς εκδηλώνεται Αποστόλη ; ( η αιλουροφοβία )
sperman έγραψε:
Ηλίας έγραψε:Πώς εκδηλώνεται Αποστόλη ; ( η αιλουροφοβία )
υποθετω με στριγγλιες και κλαμματα οπως η αραχνοβοβια :megagrin
:megagrin :megagrin

Όπως όλες οι φοβίες έχει και αυτή επίπεδα ευαισθησίας που μπορείς να τα δουλέψεις. Στην δική μου περίπτωση απλά δεν αισθάνομαι άνετα να βρίσκομαι στον ίδιο χώρο με γάτες, ειδικά αν είναι κλειστός. Μου δημιουργεί μια μικρή ένταση και θέλω να έχω συνέχω οπτική επαφή μαζί τους. Πάντα η φοβία αυτή εξαρτάται και από την προσωπικότητα της γάτας. Αν είναι ήρεμη και κάθετε στην γωνιά της σιγά σιγά την συνηθίζω. Αν έρχεται συνεχώς πάνω μου και θέλει να με σκαρφαλώσει θα πρέπει να αποχωρήσω από τον χώρο. Βασικά επειδή αγαπάω πολύ τα ζώα και φυσικά σε καμία περίπτωση δεν θα τα χτύπαγα (ούτε καν να τα απωθήσω) έρχομαι σε πολύ δύσκολη θέση. Στον αντίποδα απο μωρό παιδί δεν φοβήθηκα ποτέ κανένα σκυλί όσο άγριο και αν ήταν. Μου έχει τύχει να μου επιτεθούν δυο φορές ένας άγριος βέλγικος και ένα ντοπερμαν, άγριοι φύλακες και οι δυο, όταν έσπασαν αλυσίδες και πήδηξαν τον φράχτη στο νησι όταν ήμουν πιτσιρικάς. Ο μηδενικό φόβος σε συνδυασμό με την ψυχραιμία μου τα έκαναν να με μυρίσουν και να φύγουν ήρεμα.

Τώρα πως γίνεται να μην φοβάσαι μια αγέλη αδέσποτα σκυλιά και να φοβάσαι ένα γατάκι, δεν το γνωρίζω ούτε το έχω ψάξει καθώς πρόκειται για μια φοβία που δεν επηρεάζει την ποιότητα της ζωής μου.
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
Άβαταρ μέλους
Wazzaa
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1226
Εγγραφή: 20 Ιούλ 2014, 17:55
9
Τοποθεσία: Αθήνα Γαλάτσι
Has thanked: 795 times
Been thanked: 1061 times
Ηλικία: 32

Εγώ περιμένω φωτογραφία του σκυλιού του Δημήτρη!!!!
:megagrin :megagrin
Κωνσταντίνος

Όσο πιο πολλά ενδιαφέροντα έχει ένας άνθρωπος τόσο πιο πολύ καλυτερεύει και τον εαυτό του.

Μου αρέσει να φροντίζω ότι αγαπάω.
Κωνσταντίνος 2015
Άβαταρ μέλους
dimitris
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4142
Εγγραφή: 08 Μάι 2012, 09:04
12
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 149 times
Been thanked: 1807 times
Ηλικία: 47

Του δικού μου;

Ορίστε:

Εικόνα

Η Lacta, pitbull θηλυκό 2 ετών. Μην σας τρομάζει η όψη, είναι σκυλί babysitter.

Ξέχασα να πω, έχουμε και ένα ενυδρείο θαλασσινού νερού με 3 Nemo και κάτι άλλα ψάρια. Ολόκληρη ιστορία το θαλασσινό ενυδρείο αλλά είναι πραγματικά ζωντανό!
Ερασιτέχνης σαπωνοποιός
Συχνές ερωτήσεις για το φόρουμ
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

Όσοι έχετε σκύλους τι κάνετε όταν φεύγετε διακοπές, σκ, τριήμερα;
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
Άβαταρ μέλους
dimitris
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4142
Εγγραφή: 08 Μάι 2012, 09:04
12
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 149 times
Been thanked: 1807 times
Ηλικία: 47

Τα παίρνουμε μαζί μας σε μεγάλες διακοπές. Αλλιώς υπάρχουν και ντόπιοι dog walkers οι οποίοι τα βγάζουν βόλτα, τα ταΐζουν κτλ.
Αλλιώς τα κανονίζει συγγενής. Γενικά πάντως είναι ευθύνη το σκυλί.
Ερασιτέχνης σαπωνοποιός
Συχνές ερωτήσεις για το φόρουμ
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

Το ξέρω...Αυτός είναι και ο λόγος που δεν έχω πάρει. Καθώς δεν έχουμε παιδιά με την σύζυγο το πρόγραμμα μας είναι εξαιρετικά άστατο. Ακόμη και στις διακοπές αν έχεις παιδιά φαντάζομαι έχεις και ένα ωράριο. Τώρα εμείς που να το παρουμε το σκυλί θα ταλαιπωρείται..
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
Άβαταρ μέλους
captain_hx
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3055
Εγγραφή: 08 Μάι 2015, 20:33
9
Τοποθεσία: Λεμεσός, Κύπρος
Has thanked: 16281 times
Been thanked: 16449 times
Ηλικία: 42
Επικοινωνία:

Apostolos έγραψε:Όσοι έχετε σκύλους τι κάνετε όταν φεύγετε διακοπές, σκ, τριήμερα;
Την πρώτη φορά που έπρεπε να αποχωριστώ από την Βίδα (σκύλος) την άφησα σε φιλόζωους φίλους για 3 μέρες και τους έφαγε το καναπέ :dash :dash Μετά από το περιστατικό αυτό την άφηνα σε ξενοδοχείο σκύλων που δεν είναι η καλύτερη επιλογή.

Τώρα δεν έχουμε κατοικίδιο αλλά όταν μεγαλώσει ο μπέμπης θα πάρουμε γιατί όπως ανέφεραν και οι προλαλήσαντες κάθε σπίτι με παιδιά πρέπει να έχει ένα κατοικίδιο.
ΗΛΙΑΣ

Instagram

Εικόνα Εικόνα Εικόνα Εικόνα
Άβαταρ μέλους
ch2700
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1735
Εγγραφή: 28 Μάι 2012, 11:24
12
Has thanked: 672 times
Been thanked: 1639 times

Σε μεγαλες διακοπες παντα μαζι. Σε ΣΚ η τρεις μερες δυστυχως σε ξενοδοχιο σκυλων. Δεν ειναι οτι καλλιτερο αλλα τι να κανουμε.
Nikos
Robert Williams 8/8, Robert Williams "Purist",Koyei 13/16, C.Mayers & Son 13/16, Friodur 5/8, T.R.Cadman "Bengall", Dubl duck "Special No 1" 6/8, Kropp 13/16, Dovo Best Quality 5/8
sperman
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 651
Εγγραφή: 26 Σεπ 2014, 22:15
9
Has thanked: 336 times
Been thanked: 190 times

αυτα ειναι τα κατικοιδια μου...
κυριοι ξερω οτι δεν θα με πιστεψετε αλλα ειναι εκατονταδες.... οπως εγραψα,
απλα οταν εβγαλα τις φωτογραφιες κοιμοντουσαν :megagrin

γραφω, για τις γαριδες και τα γκαπυ
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4167
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5730 times
Been thanked: 5632 times

Δε νομίζω πως υπάρχει άνδρας που δε σκέφτηκε έστω για μία φορά στη ζωή του να στήσει ένα ενυδρείο. Ειδικά τις εποχές που ήταν εργένης και ζούσε σε δικό του σπίτι.
Δεν έχω φτιάξει ακόμη ενυδρείο, τίποτα δεν αποκλείεται, αλλά έχω προαποφασίσει πως αν ποτέ το κάνω θα είναι μεγάλο, γιατί απ'ότι έχω καταλάβει, τα μεγάλα ενυδρεία έχουν μία, ας πούμε, αυτονομία που τους επιτρέπει ( με τον κατάλληλο εξοπλισμό ) να αυτοσυντηρούνται χωρίς τη παρεμβασή μας.

Τα σκυλιά είναι η μεγάλη μου αδυναμία. Ειδικά οι μεγαλόσωμες ράτσες. Προτιμώ όμως τις κοντότριχες λόγω καλοκαιρινής τριχόπτωσης και έτσι για παράδειγμα δε θα ήθελα στο σπίτι λυκόσκυλο ( πολλή τρίχα ) και χάσκυ ( πολλή και σκληρή τρίχα σα βελόνα ).
Να τα χαιδεύω και να παίζω, ναί. Κανένα πρόβλημα.
Ο λόγοι που δεν έχω σκύλο είναι οι εξής. Χρόνος και χρήμα. Αν μπορούσα να τον έχω μαζί μου όπου πάω, ( εκτός απο εκεί που και ο βασιλιάς πηγαίνει μόνος :xp1 ) και αν μπορούσα να διαθέσω πάνω απο 700 € το χρόνο για τις ανάγκες του ( διατροφή, περίθαλψη, εκπαίδευση ) τότε ίσως και να το σκεφτόμουν.
Θα ήθελα τον σκύλο μέλος της οικογένειας, να κοιμάται στο χαλί κάτω απο το κρεβάτι των παιδιών. Όχι σε σκυλόσπιτο στην αυλή.

Για τον γάτο μου έχω να πώ μόνο, πως όσοι δεν είχατε/έχετε γάτες δε φαντάζεστε πόσο παρεξηγημένες απο τα κλισέ μας, είναι.
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Διάφορα”