Fine American blend

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Θοδωρη μου, αν το Fresh Vetiver μοιαζει με τη Φαρεναιτ - τοτε εχει αλλαξει πολυ η Φαρεναιτ :D

(επιμενω παντως οτι Μαυρο Πορτοκαλι εφερνε πολυ σε Φαρεναιτ και οχι στον Ερμη)
Εικόνα
desperado
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1437
Εγγραφή: 23 Ιούλ 2014, 23:22
9
Has thanked: 3820 times
Been thanked: 4323 times

Πάω πάσο. Μάλλον κάνω λάθος. Και εμένα μου έκανε εντύπωση για τα δύο vetiver, καθώς ο λόγος που τα έψαξα είναι για να συνοδεύσω το αντίστοιχο edc του Guerlain. Σύμφωνα με τη μύτη μου, μάλλον θα πρέπει να πάρω το original.
Πάντως έγραψα μόνο για τα αρώματα που έχω.
Ερμή δεν μύρισα ούτε και εγώ.
Να συμπληρώσω οτι ίσως να έγινε και κάποιο μπέρδεμα στα δείγματα που έστειλε η εταιρία...
Θοδωρής

"Keep your friends close, but your enemies closer" - The Godfather
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Καθε μυτη ειναι διαφορετικη - εννοειται Θοδωρη πως το πιο πιθανο ειναι να κανω εγω λαθος - θα ξαναπερασω το Σαββατο αγκαλια με τη Φαρεναιτ να το ξεκαθαρισω :-)
Εικόνα
desperado
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1437
Εγγραφή: 23 Ιούλ 2014, 23:22
9
Has thanked: 3820 times
Been thanked: 4323 times

dimitris έγραψε: American Blend - YSL Rive Gauche
Να συμπληρώσω οτι το American Blend είναι το πιο "ξυριστικό" (if ya know whatta mean). Θα πάω να δοκιμάσω το Rive Gauche και αν μου αρέσει θα ανοίξουμε κι άλλες δουλειές... Καταστροφή είστε! :dash :D
Θοδωρής

"Keep your friends close, but your enemies closer" - The Godfather
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17334 times

θοδωρη θα σου αρεσει.το ysl rive gauche(τουλαχιστον προ l'oreal & reformulation)μυριζε φανταστικα.σαν κουρειο ,κρεμα ξυρισματος barbasol και λιγο απο brut. ;)
Άβαταρ μέλους
rhtoras
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2710
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2012, 16:12
11
Has thanked: 2651 times
Been thanked: 1671 times

Ευτυχής κάτοχός και εγώ του Fine American blend,να πώ 2 λόγια.Αρχικά να τονίσω ότι η περιγραφή blend είναι απόλυτα ορθή,όσο ορθά είναι και τα χρώματα του μπαρμπέρικου.Είναι πολύ δυνατό με εξίσου δυνατή αίσθηση μενθόλης.Αρωματικά δανείζεται στοιχεία από πολλά αρώματα κολώνιες κ.λ.π.Μου είναι οικείο χωρίς να μπορώ να προσδιορίσω κάτι.Έχει στοιχεία από oldspice,από denim musk,λίγο ξυλώδες,λίγο παλιακό αλλά ταυτόχρονα και λίγο μοντέρνο.Θυμίζει κρέμα ξυρίσματος αλλά τις παλιές του 80.Μου βγάζει και κάτι το γυναικείο όμως,περισσότερο αυτό που θα φόραγε μια 35άρα το 1986 για παράδειγμα.
Το θετικό είναι οτι αν σας αρέσουν τα κλασσικά αρώματα θα το λατρέψετε.Από την άλλη αν ψάχνετε κάτι αυστηρά μοντέρνο και νεανικό κάντε επιτόπια αναστροφή και κινηθείτε προς κάτι άλλο.Επίσης ταιρίαζει με πολλές κρέμες και σαπούνια.Εδώ κολλάει το blend!
Με τούτα και με εκείνα πρόκειται για εξαιρετικής ποιότητας aftershave που όμως δε θα μου λείψει αφού με ένα denim musk,old spice,floid θα έχω παρόμοια αίσθηση.Όμως αν έπρεπε να πάρω ένα fine αυτό θα ήταν το clean vetiver που το 'χω σε δείγμα και είναι σαν το guerlain vetiver!
https://unchained-gnu.gr Βάλτε linux που είναι δωρεάν, ελαφρύ και κάνει ο,τι θέλετε.
oneirofono.gr Το καλύτερο e-steki.

Φυσικά δε θέλω να ξεμείνω από: gillette κρέμα ξυρίσματος και oldspice asl.
Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4167
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5730 times
Been thanked: 5632 times

Τελείωσα το πρωινό μου ξύρισμα με το Fine American Blend και συμφωνώ πως έχει ξεκάθαρα έναν barbershop αρωματικό χαρακτήρα με ολίγη απο μενθόλη.
Σίγουρα ταιριάζει γάντι με το CaD αλλά θα πρόσθετα και με το Mike's Barbershop ή και με την Palmolive τη κόκκινη.
Ο Πέτρος με είχε προειδοποιήσει πως ίσως με τσούξει στην αρχή, παρ'όλα αυτά και ενώ δεν έβαλα τίποτε άλλο πρίν, το έριξα splash on και δε κατάλαβα τίποτα. Το βρήκα ανάλαφρο σε αίσθηση.
Ευχαριστώ Πέτρο που μου έδωσες την ευκαιρία να το τεστάρω.
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
Άβαταρ μέλους
Tony
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2496
Εγγραφή: 22 Ιουν 2014, 05:42
9
Τοποθεσία: Μικρό Σπίτι στο Λιβάδι
Has thanked: 23190 times
Been thanked: 13865 times

Καλημέρα σας...

Μια ερώτηση πόσο τα % οινόπνευμα περιέχει το Fine American blend;
Αντώνης

Αἰτεῖτε, καὶ δοθήσεται ὑμῖν, ζητεῖτε, καὶ εὑρήσετε, κρούετε, καὶ ἀνοιγήσεται ὑμῖν·
πᾶς γὰρ ὁ αἰτῶν λαμβάνει καὶ ὁ ζητῶν εὑρίσκει καὶ τῷ κρούοντι ἀνοιχθήσεται.
desperado
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1437
Εγγραφή: 23 Ιούλ 2014, 23:22
9
Has thanked: 3820 times
Been thanked: 4323 times

Δεν αναγράφεται στο μπουκάλι Αντώνη.
Πάντως δεν τσούζει. :megagrin
Θοδωρής

"Keep your friends close, but your enemies closer" - The Godfather
Άβαταρ μέλους
aris22
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5390
Εγγραφή: 30 Απρ 2012, 07:08
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Has thanked: 4479 times
Been thanked: 5443 times

Και εμένα δεν με τσούζει καθόλου μπορώ να πω . Βέβαια το άρωμα του πλησιάζει σε διάρκεια τις κολώνιες.... :megagrin
Άρης

Ζούν ανάμεσα μας........
Απάντηση

Επιστροφή στο “Pre-, After shave λοσιόν και -κρέμες”