Πολεμικές Τέχνες

Πάνω απ όλα φίλαθλοι!
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Aris
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2071
Εγγραφή: 04 Ιαν 2010, 12:46
14
Τοποθεσία: Χαλάνδρι, Αθήνα
Has thanked: 34 times
Been thanked: 48 times
Ηλικία: 46

εχει αγκωνιες και πολλες γονατιες κυριως στο προσωπο.....

καταλαβαινεις το χαλι που μπορει να προκαλεσει :eek
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Aris την 19 Οκτ 2010, 20:54, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
My Ammo
Μηχανή: Edwin Jagger DE89L
Πινέλα: Boar Omega 10018, 10048, 2x10065, Edwin Jagger pure badger
Κρέμες: Body Shop Maca Root, Nivea
Σαπούνια: Valobra, Mama Bear Lavender
Λοσιόν: 4711, Floid Suave
Balm: Body Shop Maca Root
Άβαταρ μέλους
andreas
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 7408
Εγγραφή: 20 Ιαν 2009, 15:49
15
Τοποθεσία: Nederlands
Has thanked: 11324 times
Been thanked: 10759 times
Ηλικία: 45
Επικοινωνία:

[youtube][/youtube]

Δεν βλέπω πουθενά γονατιές και αγκωνιές!
Απ όσο ξέρω είναι η χειραγώγηση της "δυναμικής" του αντιπάλου.
Τώρα όταν παίσει κάτω ο αντίπαλος είναι λογικό να προσπαθήσεις να τον αποτελειώσεις για να μην τον ξανά αντιμετωπίσεις! :pcdoof2
ἐξ ὄνυχος τὸν λέοντα
Άβαταρ μέλους
JohnnyBlade
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1407
Εγγραφή: 13 Ιούλ 2010, 20:16
13
Τοποθεσία: Μεγαρα
Has thanked: 38 times
Been thanked: 20 times
Ηλικία: 43

Αρη μηπως ηθελες να πεις muay thai??? αυτο ριχνει ξυλο πολυ ξυλο.
Άβαταρ μέλους
Aris
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2071
Εγγραφή: 04 Ιαν 2010, 12:46
14
Τοποθεσία: Χαλάνδρι, Αθήνα
Has thanked: 34 times
Been thanked: 48 times
Ηλικία: 46

τοτε καπως αλλιως λεγεται

θυμαμαι ειχα δει κατι βιντεακια, ειναι κατι τυποι με κορδελες στα χερια-αγκωνες κ ποδια-γονατα και χοροπηδανε βαρωντας κλωτσιες κ μπουνιες στο προσωπο.

Ινδονησιοι η κατι τετοιο ανατολιτικο ητανε.....
My Ammo
Μηχανή: Edwin Jagger DE89L
Πινέλα: Boar Omega 10018, 10048, 2x10065, Edwin Jagger pure badger
Κρέμες: Body Shop Maca Root, Nivea
Σαπούνια: Valobra, Mama Bear Lavender
Λοσιόν: 4711, Floid Suave
Balm: Body Shop Maca Root
Άβαταρ μέλους
andreas
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 7408
Εγγραφή: 20 Ιαν 2009, 15:49
15
Τοποθεσία: Nederlands
Has thanked: 11324 times
Been thanked: 10759 times
Ηλικία: 45
Επικοινωνία:

JohnnyBlade έγραψε:Αρη μηπως ηθελες να πεις muay thai??? αυτο ριχνει ξυλο πολυ ξυλο.
Thats the One!!!! :megagrin
ἐξ ὄνυχος τὸν λέοντα
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

yeap! muay thai! Πολύ ξυλίκι λέμε :!@#! :boing
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
Άβαταρ μέλους
ElNavajero
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 839
Εγγραφή: 23 Σεπ 2010, 23:24
13
Has thanked: 567 times
Been thanked: 944 times
Ηλικία: 36

Έκανα για ένα χρόνο, μέχρι τα 6 μου tae kwon do το οποίο και δεν μου άρεσε. Στα 8 μου ξεκίνησα το shatokan καράτε όπου έφτασα στα 15,5 μου να είναι στην 3η καφέ ζώνη,η επόμενη ήταν η μαύρη αλλά το σταμάτησα γιατί τότε,δεν ξέρω αν ισχύει ακόμα, δεν μπορούσες να δώσεις εξετάσεις για την μαύρη ζώνη αν ήσουν κάτω από τα 18.Έτσι, απογοητεύτηκα, το παράτησα, και από φέτες,μετατράπηκα σε 1 φέτα,ευτυχώς όχι μεγάλη.
Όμως πήρα την περασμένη εβδομάδα πήρα την απόφαση να ξεκινήσω και πάλι την ενασχόληση με τις πολεμικές τέχνες,αυτή τη φορά μία διαφορετική,γιαπωνέζικη επίσης.ΑΙΚΙDO.Βρήκα σχολή στην περιοχή μου,παρακολούθησα και ένα μάθημα,μου άρεσε και από Δευτέρα θα είμαι και πάλι μάχιμος μετά από 7 χρόνια απουσίας από γυμναστικές και τα συνναφή.Γενικώς μου αρέσουν οι παραδοσιακές πολεμικές τέχνες (karate,aikido, kung fu κλπ.) και όχι τα μαχητικά αθλήματα (kick boxing,muai thai κλπ.).Είμαι πολύ ικανοποιημένος! :dance5
Μάκης

“For those who believe, no proof is necessary. For those who don't believe, no proof is possible” - Stuart Chase, American writer.
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

Μάκη θύμισε μου πόσο χρονών είσαι;
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
Άβαταρ μέλους
hero
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1121
Εγγραφή: 24 Οκτ 2010, 08:34
13
Has thanked: 73 times
Been thanked: 249 times
Ηλικία: 60

Για μενα το judo ειναι η τεχνη που μπορει να σε προσφερει πολλες συγκινησεις . Ο Τζιγκορο Κανο που ειναι ο ιδρυτης του judo εδεσε πολες πολεμικες τεχνεσ μεταξυ αυτων και του αικιντο . Εφτιαξε ενα συστημα οπου και εναν μικροσωμος μπορει να κερδισει μεγαλοσωμους με την τεχνικη . Πηρε πολλες τεχνικες απο το ζιου ζιτσου την τεχνη των σαμουραι για μαχες χωρις οπλα και τις προσαρμασε σε αυτο το νεο συστημα.
σκοπος του judo ειναι το νεβαζα (μαχη στο εδαφος )συμφωνα με στατιστικες το 90% των μαχων καταληγουν στο εδαφος οποτε εκει ο μαχητης που γνωριζει παλη εχει το πλεονεκτημα αφου μπορει να εφαρμασει πνιγμους - εξαρθωσεις και σπασιματα. Το Βραζιλιανικο ζιου σιτσου επισης ειναι καταλληλο και πολυ δυναμικο o εκφραστης αυτης της τεχνη Gracie εχει νικησει πολες φορες σε μαχες σε κλουβι με αυτη τη πολεμικη τεχνη .
Η γνωμη μου ειναι οτι μετα το 1964 νομιζω που απογορευτηκαν στην Ιαπωνια οι πολεμικες τεχνες οπως ηταν
απο την παραδοση αιωνων και εγιναν αθληματα εχουν αφαιρεθει πολλες τεχνικες και δεν ειναι μαχες αμεσης επαφης με τον αντιπαλο, θα πρεπει καποιος να βρει μια σχολη σωστη με δασκαλο γνωστη γιατι κυκλοφορει πολυ ασχετοσυνη Αλλο το αθλημα αλλο η μαχη , σημερα μεγαλη απηχοιση εχουν ΜΜΑ (μεικτες πολεμικες τεχνες) που ειναι ποιο δυναμικες και με λιγοτερους αθλητικους κανονες δηλαδη ο αγωνας δεν σταματα οταν απλα κανεις την τεχνικη αλλα μεχρι να παραδωθει ο αλλος. Για να φτασεις σε ενα επιπεδο σε μια πολεμικη τεχνη πρεπει να περασουν αρκετα χρονια η γνωση ερχεται σιγα-σιγα και αυτοι που λενε σε 2 χρονια θα εισαι μπρους λη κοροιδευουν τον κοσμο. Το γκραβ-μαγνα η Ισραηλιτικη πολεμικη τεχνη που ειναι πολυ δυναμικη και γρηγορα εξουδετερωνεις τον αντιπαλο εαν δεν εχεις γνωση απο αλλες πολεμικες τεχνες δεν μπορεις σε ενα σεμιναριο εξαμηνο να μαθεις τιποτα , πρεπει να αφοσιωθεις πολλα χρονια και με προπονησεις συστηματικες 3 φορες την εβδομαδα απο 2-3 ωρες , να φτιαξεις και φυσικη κατασταση για αντοχη διοτι πολλες φορες εχω δει αγωνες με αριστους τεχνικα καταρτησμενους αλλα στον 2-3 γυρο κουραζονται και πεφτουν κατω απο απλες τεχνικες.
Επισης μια συμβουλη 1) Αποφευγουμε καυγαδες 2) Απομακρυνομαστε 3)εαν δεν μπορουμε να αποφυγουμε τον καυγα μονο τοτε κανουμε οτι γνωριζουμε 4) TOY ΦΕΥΓΑΤΟΥ Η ΜΑΝΑ ΔΕΝ ΕΚΛΑΨΕ ΠΟΤΕ

http://www.brazilianjiujitsu.gr/" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.gracieacademy.com/" onclick="window.open(this.href);return false;

Δειτε αυτη την τεχνικη απο τους ολυμπιακους αγωνες του 2000 φανταστητε κατω τσιμεντο
" onclick="window.open(this.href);return false;

και εδω δειτε πως ο craice κερδιζει με σπασιμο χεριου τον αντιπαλο SUMO ειπαμε το 90% ειναι εδαφος
" onclick="window.open(this.href);return false;

Και εδω
" onclick="window.open(this.href);return false;
Νίκος
"Αδύνατο να μάθεις τα φρονήματα, τη σκέψη, την ψυχή του κάθε ανθρώπου προτού πάρει στα χέρια του εξουσία." Σοφοκλης
Άβαταρ μέλους
ElNavajero
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 839
Εγγραφή: 23 Σεπ 2010, 23:24
13
Has thanked: 567 times
Been thanked: 944 times
Ηλικία: 36

Apostolos έγραψε:Μάκη θύμισε μου πόσο χρονών είσαι;
είμαι 24 Απόστολε.
Hero συμφωνώ 100% με όσα λες, μόνο που νομίζω οτι το αικίντο δανείστεικε κάποιες λαβές από το judo.Πάντως κοινή αρχή και των 2 αυτών πολεμικών τεχνών είναι το ζίου ζίτσου.Αν δεν αφιερώσεις χρόνο δεν μαθαίνεις στο βάθος της καμία πολεμική τέχνη.Κανόνας.
Μάκης

“For those who believe, no proof is necessary. For those who don't believe, no proof is possible” - Stuart Chase, American writer.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Αθλητισμός”