Σμηγματορροϊκή δερματίτιδα σε πρόσωπο και κεφάλι. ΤΕΑ TREA

Απάντηση
nik_pap
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2013, 14:47
10
Been thanked: 1 time

πολύ ενδιαφέρον thread καθώς και εγώ έχω διαγνωστεί με σμηγματοροϊκή δερματίτιδα και πιστεύω οτι το άγχος παίζει τεράστιο ρόλο. θα δοκιμάσω το tea tree oil και θα σας πω τα αποτελέσματα!
ΝΙΚΟΣGr
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: 03 Δεκ 2013, 16:30
10

Για σας παιδια και εγώ έχω διαγνωστεί με σμηγματοροϊκή δερματίτιδα και ταλεπορουμε 3 χρονια τωρα καθε χειμωνα περναω ενα βασσανο..πειτε μου σας παρακαλω τι πρεπει να κανω για να απαλαχτω επιτελους!! περιμενω απαντησης σας συντομα ευχαριστω!!
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Καθηγητής Ξυρίσματος
Καθηγητής Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 9900
Εγγραφή: 14 Ιουν 2010, 10:28
13
Τοποθεσία: [ Mering ]
Has thanked: 212 times
Been thanked: 1189 times
Ηλικία: 49
Επικοινωνία:

Καλως ηρθες φιλε μου. Τα προηγουμενα μηνυματα τα διαβασες?
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
natnat
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2149
Εγγραφή: 12 Οκτ 2012, 00:26
11
Has thanked: 2498 times
Been thanked: 4555 times
Ηλικία: 47

Nίκο, όπως σου είπε και ο Στέφανος ξεκίνα το διάβασμα από την αρχή για να καταλάβεις.
Το πρώτο βήμα για να καμφεί η δερματίτιδα σου είναι να καταπολεμηθεί η υπερέκκριση σμήγματος και λιπαρότητας στο δέρμα σου.
Το να απαλλαγείς τελείως δυστυχώς είναι πολύ δύσκολο. Έχω πάει σε πολλούς γιατρούς και όλοι μου έχουν πει, ότι δεν υπάρχει πλήρης ίαση. Μαθαίνεις να ζεις με αυτό και να κοντρολάρεις καλύτερα το πρόβλημά σου.
Το καλοκαίρι πολλοί αναφέρουν ότι το πρόβλημα υποχωρεί λόγω θάλασσας.
Προϊόντα με tea tree, αγνά ενυδατικά ξυριστικα σαπούνια χωρίς τρελα συντηρητικά και το ανθόνερο αμαμελίδας, κάνουν αρκετά καλή δουλειά.
Παναγιώτης

Ηλίαααα! Ριιίχτο!!!
ΝΙΚΟΣGr
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: 03 Δεκ 2013, 16:30
10

ωραια ακουγονται ολα αφτα παιδια..ναι εχω διαβασει ολες τις συνομιλιες!! Πως μπορω να αποκτισω αυτα τα προιοντα τον αφρο και τα μαντιλακια,και καθε ποτε πρεπει να τα βαζω??Γιατι εγω παλευω με τιν ellidel εδω και 3 χρονια καλι ειναι αλλα οχι και τοσο διοτι ανακγαζομαι να βαζω συνεχεια γιατι καθε βδομαδα εχω υποτροπιασεις!! Με αυτα τα προιντα φευγουν οι κοκκινιλες!! Μου ειπε ο γιατρος οτι ειναι για μια ζωι αυτο το εχω εμπεδωσει καλα! απλα να κανω κατι να μν εχω αλλο κοκκινιλες να μπορουμε να βγαινουμε σαν ανθρωποι,και φυσικα να γνωρισουμε και καμια κοπελα ρε παιδια.!! ευχαριστω που με ακουτε και καλως σας βρικα!!
ΝΙΚΟΣGr
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: 03 Δεκ 2013, 16:30
10

φιλε μου παναγιωτη ευχαριστω..8ελω να σε ρωτισο κ αι κατι ακομα ωμος! κα8ε ποτε πρεπει να να τα χρισειμωπειο τα μαντιλακια και τον αφρο..π.χ.οταν εχω κοκκινισει ι σε κα8ιμερινη βαση!! ευχαριστω
Άβαταρ μέλους
natnat
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2149
Εγγραφή: 12 Οκτ 2012, 00:26
11
Has thanked: 2498 times
Been thanked: 4555 times
Ηλικία: 47

Κάθε πρωί ή/και βράδυ για τον αφρό. Θα βοηθήσει αρκετά αν έχεις και ακμή. Δεν ξέρω αν έχεις πει κάπου αλλού ηλικία.
Μαντηλάκια κατά τη διάρκεια της μέρας, πχ μεσημέρι ή απόγευμα όταν γυρίσεις σπίτι. Και φυσικά όταν νοιώσεις ότι πάει να ξεκινήσει φαγούρα ή κοκκινίλα. Αυτά τουλάχιστον για αρχή.
Προσωπικά έχω πολύ καιρό να χρησιμοποιήσω αφρό και συντηρούμαι με τα μαντηλάκια.

Προσοχή να μην το παρακάνεις, γιατί το δέρμα ξεραίνεται. Μακρυά από μάτια και βλενογόνους και δεν τρίβουμε πολύ άγρια μην ερεθίσουμε το δέρμα.
Στον καθένα δουλεύουν διαφορετικά και με άλλο βαθμό επιτυχίας. Ελπίζω να σε βολέψουν.
Στην αρχή πάρε μόνο ένα πακέτο να δοκιμάσεις αν σου κάνουν δουλειά.

Ελπίζω σε κάποια φάση να βρω κάτι πιο φυτικό σε άλλη εταιρία ή σπιτικό, σε μορφή λοσιόν.
Παναγιώτης

Ηλίαααα! Ριιίχτο!!!
ΝΙΚΟΣGr
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: 03 Δεκ 2013, 16:30
10

Εισαι ωραιος ρε παναγιωτη ευχαριστω για ολα.!! 24 ετων ειμαι το παρελειψα αυτο,ακμη δεν εχω,δεν βαζω ξυραφι στο πρωσοπο μου μονο με μηχανη τα περνω..! εχω μια τελευταια ερωτιση! οταν ερχιζουν και βγαινουν οι κοκκινιλες το περνω το μαντιλακι και το τριβω απαλα πανω στο δερμα αυτο 8α το κανω 1 φορα τν ημερα ανεξαρτιτως ωρας και ποσο καιρο? οσοτου φυγουν οι κοκκινιλες? η φευγουν κατευθειαν γιατι ειπες σε προηγουμενη συνομιλια οτι με το μαντιλακι θελει 10 λεπτα να φυγει η κοκκινιλα ενω με τν αλοιφη 8ελει μερες και οντως ετσι ειναι 7-8 μερες 8ελει για να φυγουν οι κοκκινιλες με τιν αλοιφη.!! ευχαριστωω
Άβαταρ μέλους
natnat
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2149
Εγγραφή: 12 Οκτ 2012, 00:26
11
Has thanked: 2498 times
Been thanked: 4555 times
Ηλικία: 47

Εννοείς ηλεκτρική μηχανή? To ξύρισμα με ξυράφι είναι πρώτης κατηγορίας απολέπιση που κάνει καλό σε τελική ανάλυση στο δέρμα. Εμένα οι ηλεκτρικές μηχανές μου ερεθίζουν το δέρμα, επειδή τρίβω το δέρμα παραπάνω για να πάρει τις τρίχες βαθύτερα.

Για τα μαντηλάκια. Νομίζω 1 φορά την μέρα είναι αρκετό εφόσον πλένεις το πρόσωπό σου με ένα ήπιο σαπούνι ή αφρό, που παίρνει την λιπαρότητα χωρίς να αφυδατώνει το δέρμα. Ήδη έχω πεί ότι σε κάθε άνθρωπο διαφορετικά και με διαφορετικό βαθμό επιτυχίας. Δοκίμασε και πες μας πως πάει.
Παναγιώτης

Ηλίαααα! Ριιίχτο!!!
Άβαταρ μέλους
crusader
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: 07 Αύγ 2013, 16:23
10
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times
Ηλικία: 49

Εγώ κατάφερα να απαλλαγώ από την Σ.Δ. με ένα συνδυασμό tea tree shampoo, σωστής διατροφής - ενυδάτωσης και διακοπής καπνίσματος.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Καθαριότητα και περιποίηση σώματος και μαλλιών”