Floid After shave

Απάντηση
Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4167
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5730 times
Been thanked: 5632 times

Προσεχώς έχω σκοπό ν'αγοράσω ένα 400άρι Floid , αφού το Vigoroso που πήρα πριν λίγο καιρό μάλλον έχει τρύπα απο κάτω και η στάθμη κατεβαίνει επικίνδυνα. :megagrin

Θέλω όμως να ρωτήσω, επειδή μου αρέσει πολύ το Vigοroso - και σίγουρα τη δυναμική του την προτιμώ απο του Suave που θεωρητικά είναι το αντίστοιχό του σε πιό ελαφρύ - ,
αξίζει να πάρω την Ιταλική έκδοση ? Ούτε Suave, ούτε Vigoroso. Την κλασσική ιταλική, αυτή που την βρίσκω μόνο σε 400άρι.Υπάρχουν χτυπητές διαφορές σ'αυτά τα δύο ? ( Ιταλικής - Vigoroso )
Όποιος έχει άποψη ας με βοηθήσει παρακαλώ.

:thnx
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
Άβαταρ μέλους
Πάνος
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1898
Εγγραφή: 24 Ιαν 2012, 09:43
12
Τοποθεσία: Κέρκυρα
Has thanked: 157 times
Been thanked: 426 times

Η Ιταλική είναι πιο powdery και με λιγότερο μεντόλ από την Vigoroso .

Αρωματικά κινείται στα ίδια πλαίσια
Ταπεινοφροσύνη είναι η ντροπή που νοιώθεις όταν λες στους άλλους πόσο υπέροχος είσαι.
Άβαταρ μέλους
Arisk
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2119
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2010, 19:39
13
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 1273 times
Been thanked: 790 times

Συμφωνώ με τον Πάνο.
Άρης
Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4167
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5730 times
Been thanked: 5632 times

Ευχαριστώ παιδιά.Νομίζω πως θα παραμείνω fan του Vigoroso.Αυτο το "χαστούκι" μέντας δε το έχω βρεί αλλού ακόμα και το powdery άρωμα του εμφανίζεται λίγη ώρα αργότερα και ευτυχώς δε γίνεται ενοχλητικά έντονο.
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
NikosX
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 587
Εγγραφή: 04 Οκτ 2013, 09:50
10
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 208 times
Been thanked: 895 times
Επικοινωνία:

Η ιταλική Floid η 400αρα είναι εξαιρετική άφτερ σέιβ για όσους γουστάρουν το παλιομοδίτικο άρωμα, το μπαρμπέρικο. Είναι διακριτικό άρωμα και δεν σκεπάζει την κολώνια. Επίσης είναι πολύ ανακουφιστική στο πρόσωπο.

Μία προειδοποίηση: Δεν τελειώνει με τίποτε...! Κρατάει χρόνια!
He shaved evenly and with care, in silence, seriously.James Joyce
Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4167
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5730 times
Been thanked: 5632 times

Tέτοια να βλέπω Νίκο γιατί την 150άρα vigoroso την πήρα τον Οκτώβρη που μας πέρασε και έχω ήδη καταναλώσει το 1/4 μη σου πω και παραπάνω.Τώρα που περιμένω την 400άρα θα κοιμάμαι ήσυχος 8)

ΥΓ. Το asl το βάζω χουφταδόν εκ του κρουνηδόν. Σπλάς ον που έλεγαν στο χωριό μ.
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
NikosX
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 587
Εγγραφή: 04 Οκτ 2013, 09:50
10
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 208 times
Been thanked: 895 times
Επικοινωνία:

Ηλία, αν βάζεις χουφταδόν, και σου αρέσει το άρωμα, τότε η 400αρα είναι για σένα!
(Ηταν και για μένα πάντως, αλλά αγανάκτησα! Τρία χρόνια!)
He shaved evenly and with care, in silence, seriously.James Joyce
paratairosexthros
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1652
Εγγραφή: 07 Ιουν 2012, 16:42
12
Has thanked: 3384 times
Been thanked: 5292 times

Τόσους μήνες είχα διαβάσει πολλά για το Floid.Και μάλιστα,εγκωμιαστικά σχόλια.Είχα ψάξει ανά το ίντερνετ διάφορα e-shop,απ'όπου θα μπορούσα να το προμηθευτώ,αλλά τα μεταφορικά του ήταν πολύ υψηλά και με απέτρεπαν.Μόλις το ανακοίνωσε ο Γιώργος,δεν το σκέφτηκα και πολύ.Επέλεξα το Vigoroso,στην μεγάλη του συσκευασία.
Φοβερή συσκευασία,πανέμορφο μπουκάλι.Μόλις το άνοιξα,το άρωμά του με συνεπήρε.Όντως θυμίζει παλιό μπαρμπέρικο,παραδοσιακό.Και έντονα πούδρα.Καλύτερο αρωματικά από οτι το περίμενα.Το χρησιμοποίησα και μετά το ξύρισμα.Φοβερή αίσθηση,διαφορετική.Σφίγγει το δέρμα και το τονώνει.Δροσιστικό και για μένα ήπιο στο πρόσωπο.Δεν μπορώ να πω πόσο κρύο είναι,μιας και το χρησιμοποίησα με το παγωμένο Stirling orange chill.Νομίζω οτι έτσι πρέπει να είναι ένα aftershave.Φιλικό στο πρόσωπο,απολυμαίνει όπως πρέπει,τονώνει την επιδερμίδα και την περιποιείται.Μετά και την δεύτερη χρήση του-με το cella-,έχω μείνει άφωνος.Δεν με έκαψε,ούτε έτσουξε καθόλου.Και το καλύτερο από όλα είναι η αίσθηση που αφήνει.Το δέρμα είναι λείο και στιλπνό,αυτό που λέμε πρόσωπο για φίλημα.Απλά μοναδικό!Μάλλον βρήκα το μόνιμο μου (όχι μοναδικό) άφτερσέιβ.Και η τιμή του,για τα 400 ml,μάλλον τζάμπα είναι.Όταν άλλα έχουν τα 100 ml,από 10 ευρώ και πάνω,αυτό εδώ είναι από τα κορυφαία ποιοτικά και ασυναγώνιστο τιμολογιακά.Άργησα να το δοκιμάσω,αλλά μάλλον θα στοκάρω κάμποσα λίτρα.Μην ξεμείνουμε κιόλας.
Τα πάντα θα μπορούσαν να είναι εντελώς διαφορετικά.Αλλά,και πάλι,θα είχαν απολύτως την ίδια σημασία.
Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4167
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5730 times
Been thanked: 5632 times

Kαι πολύ καλά έκανες ! Ρώτα και μένα που πήρα το 400άρι πριν μάθω πως θα το φέρει ο Γιώργος ... :dash
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
nikos.a

Εχω μεινει κι εγω πολυ ευχαριστημενος απο το 400αρι Floid Vigoroso Mentolado που πηρα προσφατα. Ιδιαιτερα ευχαριστο αρωμα, θυμιζει παλιες εποχες και αρωματα μπαρμπερικου. Για μενα ειναι ανωτερο απο το Pashana, αρωματικα τουλαχιστον, δεν μπουχτιζεις και δεν ειναι τοσο βαρυ. Η συγκριση με το Pashana, γινεται απο τη στιγμη που θυμιζει κι αυτο για πολλους μπαρμπερικο αρωμα. Δροσιζει, τονωνει την επιδερμιδα, "αισθανεσαι" το αμεσο κλεισιμο των πορων της επιδερμιδας. Μαζι με το Αqua Velva και το Proraso, συμπεριλαμβανεται στα αγαπημενα που εχω. Πολυ ωραιο, γυαλινο μπουκαλι. Το μονο που με ενοχλει καπως, ειναι το μεγαλο στομιο, στυλ Mennen, που θελει προσοχη να μην πεσει παραπανω ποσοτητα απ' οση χρειαζεσαι.


Ουτε εγω υπηρχε περιπτωση να εδινα τα υπερβολικα μεταφορικα που ζητανε τα online shops της Ιβιρικης χερσονησου. Ειπαμε...
Απάντηση

Επιστροφή στο “Pre-, After shave λοσιόν και -κρέμες”