Βοηθεια για την επιλογη straight razor και παρελκομενων

Άβαταρ μέλους
Fotakas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4045
Εγγραφή: 31 Αύγ 2011, 17:49
12
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Has thanked: 1362 times
Been thanked: 4911 times
Ηλικία: 41

...Το ειπα με το σκεπτικο οτι θα μου χρειαστει στο μελλον καποιο δερμα με επικαλλυψη παστας...
Αν τότε έχεις ένα κανονικό "κρεμαστό" δέρμα, μπορείς να πάρεις μια ή δυο πάστες και να τις απλώσεις στο παλιό σου paddle.
...Σε ποσο καιρο περιπου θεωρεις αν και εφοσον το ξυραφι ειναι αριστα ακονισμενο απο την αρχη και το συντηρω μονο με το κανονικο δερμα θα χρειαστει περασμα απο παστα ή πετρες??
Αυτό δεν το ξέρω. Οπωσδήποτε όμως εξαρτάται απο την ποιότητα του ξυραφιού αλλά και εν μέρει απο το πόσο "άριστα ακονισμένο" είναι. Το shave ready είναι σχετικό και όπως όλες οι παράμετροι στο Π.Ξ. διαφέρει απο άτομο σε άτομο.
Όσο κι αν κανείς προσέχει, όσο κι αν το κυνηγά
Πάντα πάντα θα 'ναι αργά, δεύτερη ζωή δεν έχει.

(Ο.Ε.)
Άβαταρ μέλους
ch2700
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1735
Εγγραφή: 28 Μάι 2012, 11:24
12
Has thanked: 672 times
Been thanked: 1639 times

Ειναι πολυ καλο. Ακομη αυτο εχω. Αλλα και οταν παρω αλλο ειναι καλο για την παστα αλλα και για ταξιδια. Το κυριοτερο ειναι ομως οτι τωρα στην αρχη δεν θα χαλασεις το μαχαιρι σου.
Nikos
Robert Williams 8/8, Robert Williams "Purist",Koyei 13/16, C.Mayers & Son 13/16, Friodur 5/8, T.R.Cadman "Bengall", Dubl duck "Special No 1" 6/8, Kropp 13/16, Dovo Best Quality 5/8
geos3
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 45
Εγγραφή: 17 Μάι 2012, 07:34
12
Been thanked: 3 times

Fotakas έγραψε:Αν τότε έχεις ένα κανονικό "κρεμαστό" δέρμα, μπορείς να πάρεις μια ή δυο πάστες και να τις απλώσεις στο παλιό σου paddle.
Δηλαδη αν παρω καποιο τωρα που να ειναι δερμα κανονικο και απο τις 2 μεριες μπορω στο μελλον αν απλωσω καποια παστα απο την μια μερια και να κανω το ακονισμα που θα χρειαστει??

Αυτό δεν το ξέρω. Οπωσδήποτε όμως εξαρτάται απο την ποιότητα του ξυραφιού αλλά και εν μέρει απο το πόσο "άριστα ακονισμένο" είναι. Το shave ready είναι σχετικό και όπως όλες οι παράμετροι στο Π.Ξ. διαφέρει απο άτομο σε άτομο.
Το καταλαβαινω αυτο που λες και ειναι απολυτα λογικο.Θα ηθελα να σε ρωτησω πολυ χοντρικα ομως.Αν υποθεσουμε οτι χρησιμοποιειτε 1 φορα την εβδομαδα θα χρειαστει ακονοσμα σε λιγοτερο απο χρονο σε παστα ή σε πετρες??
Θεωρεις οτι θα ηταν σωστο να παρω απο τωρα (αν κανω απο εξωτερικο την παραγγελια)καποια παστα για να την εχω για το μελλον??
Εχει αγορασει κανεις απο το site που ανεφερα πιο πανω?Θελω να μαθω αν ειναι αξιοπιστο καθως και αν ειναι shave ready τα μαχαιρια του.
Γιωργος
Άβαταρ μέλους
ch2700
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1735
Εγγραφή: 28 Μάι 2012, 11:24
12
Has thanked: 672 times
Been thanked: 1639 times

Ακονισμα χρειαζετε πιθανον μια φορα τον χρονο. Περασμα σε παστα ισως μεα απο 6 -8 μηνες.
Nikos
Robert Williams 8/8, Robert Williams "Purist",Koyei 13/16, C.Mayers & Son 13/16, Friodur 5/8, T.R.Cadman "Bengall", Dubl duck "Special No 1" 6/8, Kropp 13/16, Dovo Best Quality 5/8
Άβαταρ μέλους
Fotakas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4045
Εγγραφή: 31 Αύγ 2011, 17:49
12
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Has thanked: 1362 times
Been thanked: 4911 times
Ηλικία: 41

geos3 έγραψε:...
Δηλαδη αν παρω καποιο τωρα που να ειναι δερμα κανονικο και απο τις 2 μεριες μπορω στο μελλον αν απλωσω καποια παστα απο την μια μερια και να κανω το ακονισμα που θα χρειαστει??
Ναι μπορείς να μετατρέψεις το παλιό σου paddle, απλώνοντας πάστα σε μια ή και στις δυο μεριές, αν φυσικά θες να χρησιμοποιείς δυο διαφορετικές πάστες. Απο όσο θυμάμαι το έχουν κάνει κάποια απο τα μέλη μας.


Όσον αφορά το ακόνισμα, θεωρώ οτι με χρήση μια φορά την εβδομάδα, ίσως και να αντέξει περισσότερο απο χρόνο το ξυράφι.
Όσο κι αν κανείς προσέχει, όσο κι αν το κυνηγά
Πάντα πάντα θα 'ναι αργά, δεύτερη ζωή δεν έχει.

(Ο.Ε.)
geos3
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 45
Εγγραφή: 17 Μάι 2012, 07:34
12
Been thanked: 3 times

Εκανα χθες μια βολτα απο καποια μαγαζια στην Αθηνα για πληροφοριες και για τιμες.Ο μοναδικος που ειχε 2 μοντελα ηταν ο Τσομπαρης.Μου ειπε 65 ευρω για το Dovo Best qualty & 125 (ή 128 δεν θυμαμαι σιγουρα) για καποιο αλλο με λαβη ανοιτο καφε,ειχε αυτοκολλητο επανω και δεν μπορεσα να δω μοντελο.Μου ειπε η κυρια εκει οτι ειναι shave ready.Επισης ειχε λουρι Filarmonica 35 ευρω και της dovo το ξυλινο στα 57.
Δεδομενου οτι οι τιμες του ειναι ισες ή και καλυτερες απο καποια site του εξωτερικου εσεις τι θα κανατε??
Ειναι οντως shave ready??Ρωταω γιατι εχω διαβασει διαφορες αποψεις...
Γιωργος
Άβαταρ μέλους
hero
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1121
Εγγραφή: 24 Οκτ 2010, 08:34
13
Has thanked: 73 times
Been thanked: 249 times
Ηλικία: 60

Να ειναι ετοιμο αποκλειετε ,αν θελεις ρωτησε τον ποιος το ετοιμασε . Απο το εργοστασιο σχεδον ποτε δεν ειναι ετοιμα για αυτο αυτοι που πουλανε στο εξωτερικο τα ετοιμαζουν και μετα τα πουλανε σαν ετοιμα .Ζητα απο το μαγαζι να σου αποδειξει οτι ειναι ετοιμο ετσι θα εχεις αποψη .
Νίκος
"Αδύνατο να μάθεις τα φρονήματα, τη σκέψη, την ψυχή του κάθε ανθρώπου προτού πάρει στα χέρια του εξουσία." Σοφοκλης
geos3
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 45
Εγγραφή: 17 Μάι 2012, 07:34
12
Been thanked: 3 times

Δεν ρωτησα σωστα μαλλον.Εννοουσα αν ειναι shave ready οταν το παρω απο το συγκεκριμενο μαγαζι,γιατι εχω διαβασει διαφορα.Πως μπορω να το καταλαβω αν ειναι οντως ετοιμο εστω και αν μου το δειξουν καπως??Απλα να τους εμπιστευτω δεδομενου οτι δεν θα καταλαβω και πολλα λογο αγνοιας??
Γιωργος
geos3
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 45
Εγγραφή: 17 Μάι 2012, 07:34
12
Been thanked: 3 times

Ψαχνοντας βρηκα τα revisor.Διαβασα καποια πραγματα στο σχετικο θεμα που ειχε ανοιχτει.Απ'οτι ειδα ειναι καλα.Επειδη μ'αρεσουν καλυτερα σαν ξυραφια θα ηθελα να ρωτησω αν ειναι το ιδιο καλα με τα dovo καθως και αν κατα την γνωμη σας ειναι ευκολα στην χρηση ωστε να ξεκινησει καποιος με αυτα...
Γιωργος
geok
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 113
Εγγραφή: 12 Οκτ 2012, 13:44
11
Has thanked: 134 times
Been thanked: 81 times
Ηλικία: 48

Aγόρασα paddle filarmonica από τσομπάρη και από τις δύο πλευρές είναι δέρμα η τιμή ήταν στα 35ευρώ.
Άν μελλοντικά θέλω και θα θέλω μπορεί να μου βάλει από την μια πλευρά πάστα για ακόνισμα.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικά για τα straight razors”