Πινέλα Simpsons - Μεγ. Βρετανία

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Πάνος
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1898
Εγγραφή: 24 Ιαν 2012, 09:43
12
Τοποθεσία: Κέρκυρα
Has thanked: 157 times
Been thanked: 426 times

Το Manchurian πιθανολογώ πως είναι ποικιλία ασβού.
Ταπεινοφροσύνη είναι η ντροπή που νοιώθεις όταν λες στους άλλους πόσο υπέροχος είσαι.
NavalArchitect

Fotakas έγραψε:Με αφορμή το πόστ του Κωνσταντίνου, έρχομαι να ρωτήσω το εξής. Τί διαφορά έχει ένα Limited Edition απο ένα πινέλο της παραγωγής. Μπήκα στην ιστοσελίδα και είδα οτι είχε Chubby 2, τόσο LE όσο και απλό. Το ίδιο και με άλλα μοντέλα. Η διαφορά είναι στο knot ή κάπου αλλού?
Επίσης, τι είναι το Manchurian?
Τα LE είναι τα ίδια στην ουσία μοντέλα αλλά με περιορισμένα runs παραγωγής αναφορικά είτε με το θύσανο, είτε με τη βάση αλλά και την τρίχα. Για παράδειγμα, στην αρχή έβγαλε αυτό το ivory με τις πολύ απαλές κατακόρυφες γκρί γραμμές - αυτή είναι βάση που δεν την βγάζει κάτω από κανονικές συνθήκες. Έβγαλε λοιπόν στην αρχή μερικά μοντέλα με αυτή τη βάση, και με τρίχα Best. Έτσι ξεκίνησε η όλη ιστορία, αν πάει κανείς στην σελίδα τους που έχουν τα LE θα δει ότι πάνω-πάνω είναι αυτά τα πινέλα (όσα έχουν μείνει δηλαδή από αυτά). Μετά έβγαλε κι άλλα LE, και γι'αυτό η σελίδα τώρα έχει μεγαλώσει αρκετά.

http://www.simpsonshavingbrushes.com/shop/5/index.htm" onclick="window.open(this.href);return false;

Στην ουσία αυτό που κάνει ο Mark με αυτές τις LE εκδόσεις είναι να 'δοκιμάζει τα νερά' ρίχνοντας μοντέλα στην αγορά που και έσοδα του αποφέρουν αλλά και κατά κάποιο τρόπο αυξάνουν ή διατηρούν το image και το prestige της εν λόγω εταιρίας (σημ.: Mark Watterson, Managing Director της Progress-Vulfix - ο πατέρας του αγόρασε τη Simpsons πριν χρόνια από τους αρχικούς ιδιοκτήτες της). Υπάρχει ένα νήμα στο TSR που ο Μαρκ βγαίνει κάθε τόσο και πετάει κάτι περίεργες φωτογραφίες από πειραματικά μοντέλα (με πολύ περίεργα σε χρωματισμούς handles, για παράδειγμα).

http://www.theshavingroom.co.uk/forum/thread-12440.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Από 'κει και πέρα, όλα τα LE μοντέλα που υπάρχουν διαθέσιμα στην εν λόγω ιστοσελίδα είναι με loft προαποφασισμένο από το εργοστάσιο. Δηλαδή, λέει "Θα κάνω ένα production run με 25 M7's σε Butterscotch" για παράδειγμα. Μετά βλέπει ότι έχει στοκ και σε Two-Band Super αλλά και σε Manchurian, οπότε αποφασίζει τι θύσανο θα βάλει. Το loft το σετάρει όπως ταιριάζει στο κάθε μοντέλο, π.χ. στο Μ7 είναι στα 50 χιλιοστά γιατί είναι πινέλο που χρησιμοποιείται κυρίως για face lathering.

Τώρα, αν κάποιος θέλει να κάνει bowl lathering με το συγκεκριμένο Μ7 και πάντα προτιμά τα πινέλα του με lofts στα 54-56 χιλιοστά, τότε θα πρέπει να στείλει email απ'ευθείας στον Μαρκ και να ζητήσει quotation για το συγκεκριμένο πινέλο (δηλαδή να πει "Θέλω ένα Μ7 Butterscotch σε Two-Band Super με loft σεταρισμένο στα 55 χιλιοστά"). Κατόπιν τούτου ο Μαρκ θα απαντήσει πόσο κοστίζει το συγκεκριμένο - όλα γίνονται, δεν υπάρχει κάτι που δεν κάνουν εκεί. Τα περισσότερα πινέλα που έχω, έτσι τα έκανα. Custom είναι ένα και μοναδικό, μόνο για εσένα, με τα δικά σου specs (loft, handle, hair, κλπ.)

Αναφορικά με το Manchurian, δεν έχω εμπειρία. Ήμουν σε δίλημμα εχθές, να πάρω τουλάχιστον ένα από τα δύο σε αυτόν τον τύπο τρίχας ώστε να το δοκιμάσω και να έχω άποψη. Είναι 40-45 Ευρώ πιό ακριβό από το ίδιο πινέλο σε Two-Band Super. Πήγα όμως στο Β&Β και διάβασα ένα νήμα που οι τρελλοί εκεί γράφουν (μ'όλα αυτά τα πινέλα Simpsons που έχουν αγοράσει τελευταία). To συμπέρασμα είναι ότι είναι το πιό καλό απ'όλα, δηλαδή η πιό εκλεκτή ποιότητα τρίχας, με συμπεριφορά που είναι κάπου ανάμεσα σε Two-Band Super και Three-Band Super. Είναι πιό μαλακή από το Two-Band Super, έχει άριστο flow-through, 'ανοίγει' με τη χρήση (it blooms) πιό πολύ από ότι το Two-Band Super (δηλαδή σαν Three-Band) αλλά ταυτόχρονα έχει backbone που πλησιάζει το Two-Band.

Κατά συνέπεια η συγκεκριμένη ποικιλία τρίχας είναι κάπου στη μέση, και συνδυάζει σε ένα θύσανο ταυτόχρονα τα πλεονεκτήματα της πολύ καλής Super ποικιλίας (είτε μιλάμε για Two-Band, είτε Three-Band). Σίγουρα είναι πολύ σπάνια, γι'αυτό και δεν εμφανίζονται συχνά τέτοια πινέλα. Η τιμή, όπως αναμένεται φυσικά, ακολουθεί όλα τα παραπάνω.

Τώρα, για όσους δεν έχουν καθόλου εμπειρία με οποιοδήποτε πινέλο της εν λόγω εταιρίας σε ποιότητα Super, να πω μερικά λόγια - ίσως έτσι βοηθήσω να καταλάβετε καλύτερα για τί μιλάμε.

Το 'Best' της Simpsons είναι μια ποιότητα η οποία είναι στα επίπεδα αυτού που άλλες εταιρίες αποκαλούν 'Silvertip'. Δηλαδή μαλακή έως πολύ μαλακή τρίχα, με καλό backbone και γενικά πολύ καλή απόδοση (διατήρηση θερμότητας της σαπουνάδας, flow-through, κλπ.)

Το 'Super' της Simpsons είναι κάτι ακόμη πιό πάνω - στην ουσία όταν λέμε Three-Band Super εννοούμε αυτό, δηλαδή απλά 'Super'. Αυτά είναι όπως το έχω καταλάβει εγώ προσωπικά ως τώρα, αν κάνω κάποιο λάθος θα επανέλθω ή (φυσικά) παρακαλώ διορθώστε με οποιαδήποτε στιγμή. Άρα λοιπόν, έχουμε κατ'ουσίαν Three-Band Super = Super (μόνο για την Simpsons φυσικά). Εδώ θεωρητικά είμαστε ένα σκαλί πάνω από το 'Best', πρακτικά όμως εγώ προσωπικά δεν έχω δει μεγάλες διαφορές για να είμαι ειλικρινής.

Ίσως αυτό προέρχεται από το γεγονός ότι η τελευταίες ποικιλίες Best της Simpsons (τον τελευταίο ενάμιση χρόνο δηλαδή) λέγεται πως ήταν πραγματικά άριστες, στα επίπεδα του Super. Όπως έχω ξαναπεί, εδώ και καιρό πάρα πολλοί παραδοσιακοί και φανατικοί της εν λόγω εταιρίας αντί για Super αγοράζουν Best, το οποίο και φθηνότερο είναι αλλά και σχεδόν την ίδια απόδοση έχει.

Το Two-Band Super της Simpsons είναι μια ποικιλία που είναι ακόμη πιό καλή αλλά και πιό δυσεύρετη. Η πρώτη διαφορά εδώ είναι ότι η εν λόγω ποικιλία είναι αφ'ενός μεν οπτικά διαφορετική (πιό άσπρη τρίχα). Η τρίχα του Best και του Super έχουν πολύ μικρή διαφορά χρωματικά και οπτικά μεταξύ τους. Η δεύτερη διαφορά της τρίχας Two-Band Super με την Three-Band Super (ή απλά Super, αν θέλετε) είναι το δυνατότερο backbone της Two-Band Super το οποίο όμως έρχεται με κόστος του ότι ο θύσανός της είναι πιό prickly, δηλαδή τσιμπάει πιό πολύ - κι αυτό σε μερικούς δεν αρέσει.

Το Manchurian της Simpsons είναι η ανώτερη απ'όλες ποικιλία, όπως περιέγραψα πιό πάνω. Συνδυάζει τα καλύτερα στοιχεία από όλες τις άλλες ποικιλίες. Και στη βάση έχει και το "Manchurian Badger" χαραγμένο.

Εγώ προσωπικά το λατρεύω το Two-Band, και τα πινέλα ποιότητας Two-Band Super της Simpsons ή άλλων εταιριών (π.χ. Vie-Long) όπως και πινέλα ποιότητας Fine από άλλες εταιρίες είναι τα αγαπημένα μου. Σε αντίθεση, πάντα κάτι δεν μου πήγαινε τέλεια με τα 'Best' (Simpsons), 'Three-Band Super' (Simpsons) αλλά και Silvertip ή Best από άλλες μάρκες. Ομολογώ πάντως πως όλες αυτές οι ποικιλίες είναι ήδη πάρα πολύ καλές, δηλαδή μιλάμε για καλά, πολύ καλά και μαλακά πινέλα.
Άβαταρ μέλους
Πάνος
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1898
Εγγραφή: 24 Ιαν 2012, 09:43
12
Τοποθεσία: Κέρκυρα
Has thanked: 157 times
Been thanked: 426 times

Άψογος όπως πάντα Κωνσταντίνε !!

Πρύτανης ΠΞ με τα όλα σου !

αφιερωμένο

[youtube][/youtube]

:thnx
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Stefanos την 21 Μαρ 2012, 12:09, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Λόγος: Διορθωση του λινκ. Στεφανος
Ταπεινοφροσύνη είναι η ντροπή που νοιώθεις όταν λες στους άλλους πόσο υπέροχος είσαι.
NavalArchitect

Ευχαριστώ, δεν μπορώ να δω το βιντεάκι καθότι είμαι Κίνα, αλλά μιά βδομάδα έμεινε, πού θα πάει...

Λοπόν, τα πινέλα που παρήγγειλα προχθές: (σήμερα πάλι είδα έβγαλε άλλο ένα νέο LE)

Εικόνα

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Καθηγητής Ξυρίσματος
Καθηγητής Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 9900
Εγγραφή: 14 Ιουν 2010, 10:28
13
Τοποθεσία: [ Mering ]
Has thanked: 212 times
Been thanked: 1189 times
Ηλικία: 49
Επικοινωνία:

Γουσταρω τη λαβη του Μ7!..
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Δορυφέρων
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2519
Εγγραφή: 13 Δεκ 2010, 17:51
13
Has thanked: 46 times
Been thanked: 147 times
Ηλικία: 57

Οι θυσανοι τετοιων μεγαλων εταιριων πχ Simpsons ξερουμε αν ειναι απο δικο τους εκτροφειο ασβων;
Μηπως εισαγουν απο κινα μα εξαιρετικης ποιοτητος;
Να υπαρχει καποια διαβαθμιση ποιοτητος και οι μεγαλες εταιριες να αγοραζουν ΑΑΑ υλικο;
«ΟΥΚ ΕΙΘΙΣΤΑΙ ΤΟΙΣ ΕΛΛΗΣΙ ΠΡΟΣΚΥΝΕΕΙΝ»

Blog: http://ksyrisma-shaving.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
NavalArchitect

Δεν είμαι σίγουρος, θα μπορούσα να προσπαθήσω να μάθω όμως.

Κάποτε είχε αναφερθεί κάτι σχετικό στο TSR, όχι εκτενώς όμως, κι αν δεν απατώμαι η απάντηση είναι ότι έχουν δικούς τους αποκλειστικούς προμηθευτές (ειδικά η Simpsons και η Plisson). Επίσης, αν δεν κάνω λάθος, η Thaeter προμηθεύεται τρίχες από τον ίδιο προμηθευτή που χρησιμοποιεί η Shavemac (αλλά αν ο Στέφος έχει διαβάσει κάτι άλλο στο Γερμανικό φόρουμ τότε ας με διορθώσει).

Επίσης έχει αναφερθεί στο παρελθόν πως η Ισπανική Vie-Long παίρνει ποσότητες (αυτό μόνο για τα Silvertip μοντέλα της) από την ίδια ποικιλία που διαλέγει η Plisson για τα καλά της πινέλα (την περίφημη ποικιλία High Mountain White).
Άβαταρ μέλους
Δορυφέρων
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2519
Εγγραφή: 13 Δεκ 2010, 17:51
13
Has thanked: 46 times
Been thanked: 147 times
Ηλικία: 57

Απο αγγλικο καταστημα μου εχουν πει πως εμπλεκεται και μια μεγαλη εταιρια ειδων κομμωτικης
Για ασβου παντα,οχι για τα silvertip μα για τις αλλες κατηγοριες
Επειδη αυτη αγοραζει αριστα υλικα για τα δικα της πινελα/βουρτσες εχουν συνεργασια
Απο εκει και περα πιστευω ειναι η λαβη και το "ονομα" πανω σε αυτην.
«ΟΥΚ ΕΙΘΙΣΤΑΙ ΤΟΙΣ ΕΛΛΗΣΙ ΠΡΟΣΚΥΝΕΕΙΝ»

Blog: http://ksyrisma-shaving.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
NavalArchitect

Δορυφέρων έγραψε:...και μια μεγαλη εταιρια ειδων κομμωτικης...
Να υποθέσω πως μιλούν για αυτήν εδώ?
Άβαταρ μέλους
Δορυφέρων
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2519
Εγγραφή: 13 Δεκ 2010, 17:51
13
Has thanked: 46 times
Been thanked: 147 times
Ηλικία: 57

Ηταν πριν καιρο,δεν νομιζω αυτη
Βλεπω εχει "Shaving brushes and accessories" ενω αυτη που μου ειχε πει ηταν η προμηθευτρια των θυσανων των πινελων τους
Φυσικα δεν θελω να μειωσω καποια εταιρια απλα αναρωτιεμαι αν τελικα πληρωνουμε παραπανω απο οσο πρεπει την λαβη και την φιρμα ενω ο θυσανος συνανταται και αλλου.
«ΟΥΚ ΕΙΘΙΣΤΑΙ ΤΟΙΣ ΕΛΛΗΣΙ ΠΡΟΣΚΥΝΕΕΙΝ»

Blog: http://ksyrisma-shaving.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το πινέλο”