Το αυτοκρατορικο I Coloniali (mango oil)

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Value
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 268
Εγγραφή: 03 Μαρ 2012, 20:16
12
Has thanked: 11 times
Been thanked: 117 times

Γιατί να το κρύψωμεν άλλωστε, αιτία της παραγγελίας του συγκεκριμένου σαπουνιού ήταν ο Στέφος. Όταν πρωτοδιάβασα την κριτική του πριν από ένα χρόνο περίπου, μπήκε μέσα μου το «μαμούνι» της αγοράς του I Coloniali. Ήρθε το πλήρωμα του χρόνου και το αγόρασα. Το αυτοκρατορικό λοιπόν όπως το βάφτισε ο Στέφος, ή το αποικιακό όπως είναι το όνομά του... Το όνομα, είναι ένα εκ των δύο πραγμάτων που δε θα με έκαναν να το διαλέξω. Το άλλο είναι η όψη του. Έτσι όπως το έβγαλα από το σακουλάκι του (το refill πήρα), μου φάνηκε σαν κακοχυμένος λουκουμάς στην καλύτερη. Μη σας ξεγελούν όμως όνομα και όψη.

Αμέσως μετά σου έρχεται η μυρωδιά του. Τώρα τι να πω. Να μου πείτε κυπαρίσι, θυμάρι, πεύκο, πορτοκαλιά, τριαντάφυλλο, θάλασσα, καλοκαίρι, κερί, το λάδι στο καντήλι, αυτά είναι πράγματα που ξέρω πως μυρίζουν. Το μάνγκο όχι. Δεν με πείραξε καθόλου ωστόσο, διότι αυτό που έφτασε στη μύτη μου το ερωτεύτηκα. Όχι, ούτε κι εμένα μου θύμισε σε τίποτα το Pino Silvestre, αλλά όπως όλοι έχουμε καταλάβει πια, μυρωδιές κι αισθήσεις είναι πολύ υποκειμενικά πράγματα.

Πήρα λοιπόν τον μοσχομυρωδάτο κακοχυμένο λουκουμά μου και τον ζούμπηξα σε ένα μεταλλικό κουτάκι που πήρα απ’ το ΙΚΕΑ. Αυτό το μαλακό του σαπουνιού σε προδιαθέτει ότι θα κάνεις εύκολο αφρό και πλούσιο. Έτσι είναι, απλώς χρειάστηκε λίγες στροφές παραπάνω με το πινέλο από αυτές που αρχικά νόμιζα και ίσως και λίγες παραπάνω στο πρόσωπο. Έκανα αφρό κατά το σύνηθες, τον άπλωσα στη μουτσούνα μου και δεν ήθελα να ξυριστώ για να μη σταματήσω να μυρίζω τη μυρωδιά του σαπουνιού.

Το σαπούνι λειτουργεί πολύ καλά σε όλα τα επίπεδα. Και τα γένια μαλακώνει, και προστασία πολύ καλού επιπέδου προσφέρει, και η λεπίδα γλιστράει και δε θυμάμαι αν σας το είπα, έχει και τέλεια μυρωδιά! :xp1 Επίσης να μην ξεχάσω να αναφέρω ότι η μενθόλη κάνει αισθητή την παρουσία της. Συμπερασματικά έμεινα πολύ ευχαριστημένος από την αγορά και τη χρήση του. Το proraso ήταν για μένα το σαπούνι που ήθελα περισσότερο να χρησιμοποιώ λόγω αρώματος. Το I Coloniali κατάφερε να το εκτοπίσει. Στέφο, χρωστάω μπυρίτσα αν έρθεις κατά τα μέρη μας...
Βαλάντης
Άβαταρ μέλους
Πάνος
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1898
Εγγραφή: 24 Ιαν 2012, 09:43
12
Τοποθεσία: Κέρκυρα
Has thanked: 157 times
Been thanked: 426 times

Πολύ καλά νέα. Χαίρομαι που σου αρέσει.
Μια ερώτηση...έχει λανολίνη το σαπούνι?
Γιατί κάτι τέτοιο πήρε το μάτι μου σε ένα ξένο φόρουμ.
Ταπεινοφροσύνη είναι η ντροπή που νοιώθεις όταν λες στους άλλους πόσο υπέροχος είσαι.
Άβαταρ μέλους
Value
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 268
Εγγραφή: 03 Μαρ 2012, 20:16
12
Has thanked: 11 times
Been thanked: 117 times

Πάνο δυστυχώς έχω πετάξει την συσκευασία και δε μπορώ να δω ιδίοις όμασι τα συστατικά του σαπουνιού. Ωστόσο, ούτε ο Στέφος αναφέρει κάτι τέτοιο στα συστατικά του σαπουνιού, αλλά ούτε και στη σελίδα του εδώ αναφέρεται ως συστατικό η λανολίνη.
Βαλάντης
NavalArchitect

Επί τη ευκαιρία που το έφερα μαζί μου από Ελλάδα, δέκα μέρες πριν...

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Πάνος
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1898
Εγγραφή: 24 Ιαν 2012, 09:43
12
Τοποθεσία: Κέρκυρα
Has thanked: 157 times
Been thanked: 426 times

Δεν βλέπω να λέει λανολίνη αλλά οι Teiste και Oversaturn επιμένουν πως έχει στα ξένα φόρα.
Μήπως είναι αυτό το Sorbitan Lanolate ?
Ταπεινοφροσύνη είναι η ντροπή που νοιώθεις όταν λες στους άλλους πόσο υπέροχος είσαι.
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Καθηγητής Ξυρίσματος
Καθηγητής Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 9900
Εγγραφή: 14 Ιουν 2010, 10:28
13
Τοποθεσία: [ Mering ]
Has thanked: 212 times
Been thanked: 1189 times
Ηλικία: 49
Επικοινωνία:

Value έγραψε:Γιατί να το κρύψωμεν άλλωστε, αιτία της παραγγελίας του συγκεκριμένου σαπουνιού ήταν ο Στέφος. [...]

Aλλος ενας που του εκανα ζημεια... :megagrin

[youtube][/youtube]
(λογω ρεφρεν και μονο... χαχαχα)

ave moi! :beah2 :hystericalbs1
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Vavous
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 5938
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2015, 11:30
8
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη - Aθήνα
Has thanked: 27682 times
Been thanked: 39283 times
Ηλικία: 54

Δυο χρόνια μετά το προηγούμενο ποστ και τέσσερα από το αρχικό, ας βάλω κι εγώ το λιθαράκι μου σε αυτό το νήμα.
Δεν θα προσθέσω κάποια καινούρια πληροφορία πέραν των ανωτέρω απλά θα επιβεβαιώσω ότι πρόκειται για ένα σπουδαίο σαπούνι.
Η υφή του είναι σαν των Valobra, κάνει δηλαδή μια πηχτή κρέμα αντί για αεράτο αφρό, κι αυτό μετά από μπόλικο νεράκι και πολλές πολλές σβούρες. Θέλει δουλειά! Η κρέμα που προκύπτει είναι σαν στραγγιστό γιαούρτι και το άρωμά της δεν έχει καμία σχέση με μάνγκο (έχω φάει αρκετά στο εξωτερικό και το λέω μετά λόγου γνώσεως). Η μυρωδιά μου θυμίζει λιβάνι, όχι αυτά τα βαρειά των θυμιατών αλλά κάποιο ιδιαιτέρως λεπτό και εξευγενισμένο. Είναι μια μυρωδιά διακριτική, μεθυστική που μένει για πάνω απο τρεις ώρες στο δέρμα. Το λίγο μενθόλ που περιέχει δροσίζει ελαφρά το δέρμα κατά το άπλωμα με το πινέλο, 'εξατμίζεται' όμως γρήγορα. Έκανα test lathering με πινέλο χοιρινό, συνθετικό και silvertip με αυτό το τελευταίο να ταιριάζει καλύτερα στο σαπούνι και να δημιουργεί γρηγορότερα την κρέμα.
Οι ιδιότητες του μαλακού αυτού σαπουνιού, ξαναλέω πως είναι σαν αυτές των Valobra. Καλή προστασία, γλίστρημα λεπίδας εκεί όμως που πραγματικά ξεχωρίζει είναι στην μεταξυριστική ενυδάτωση και αίσθηση. Για μένα αυτό είναι το κριτήριο που κάνει ένα σαπούνι σαπουνάρα. Το Ι Κολονιάλι περιλαμβάνεται στα τελευταία.
Ανδρέας, Μ.Δ.
Εικόνα
Axilleas
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 45
Εγγραφή: 18 Δεκ 2015, 16:12
8
Been thanked: 39 times

Καλησπέρα.

Πρέπει να είναι κορυφή το σαπούνι αυτό. Δεν υπάρχει όμως στη χώρα μας δυστυχώς.

Αντρέα μου αρέσουν τα κείμενά σου και στα Ξυρίσματα με τις φωτογραφίες. Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι ποια απολαμβάνεις περισσότερα. Κάθε φορά διαβάζω κι άλλα προϊόντα τελείως. Με ποια έχεις ξυριστεί πάνω από 2-3 φορές να έχω έναν μπούσουλα για το μέλλον; Για να απολαύσω ένα σαπούνι να πω ότι το γουστάρω, μου παίρνει πολλές δοκιμές. Μου φαίνονται πολύ γρήγορες δηλαδή οι δικές σου εντυπώσεις.
Άβαταρ μέλους
Vavous
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 5938
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2015, 11:30
8
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη - Aθήνα
Has thanked: 27682 times
Been thanked: 39283 times
Ηλικία: 54

Φίλτατε Αχιλλέα,

Πρόσφατα ανακάλυψα τις χαρές που προσφέρει το ΠΞ. Από 16-17 ετών μέχρι τα 45 μου ξυριζόμουν με σαπούνι των χεριών και τις πολυλέπιδες μηχανές Gillette. Η απόλυτη φρίκη.

Μέσα λοιπόν στους λίγους τελευταίους μήνες, προσπάθησα να κερδίσω το χαμένο έδαφος αγοράζοντας σε μικρό χρονικό διάστημα πάρα πολλά είδη ΠΞ. Δεν πίνω, δεν καπνίζω, δεν ξοδεύω σε αυτοκίνητα, δεν παίζω κουμάρι (για άλλα πάθη δεν μιλάνε οι gentlemen), ε στην ηλικία μου, ας ξοδέψω και κάτι παραπάνω για το νέο μου γούστο, τα ξυριστικά. Εξάλλου και η σύζυγος συμφωνεί, καλύτερα λέει να χαλάω τα λεφτά μου στα σαπούνια παρά αλλού...

Μετά λοιπόν από τόσες και τόσες δοκιμές μηχανών, λεπίδων και σαπουνιών είμαι πλέον σε θέση από την πρώτη κιόλας χρήση τους να περιγράψω τις ιδιότητές τους με σαφήνεια, βάση πάντα της επίδρασης που έχουν στο δικό μου τύπο επιδερμίδας, γενειών, αίσθησης και αισθητικής. Ακολούθως δε να κρίνω αν μου αρέσουν ή όχι. Πάντως, πριν παρουσιάσω κάποιο νέο π.χ. σαπούνι στο φόρουμ, του εχω κάνει εξαντλητικά test latherings, face, bowl & palm με όλα τα πινέλα μου. Μπορεί δηλαδή να φαίνεται ότι τα χρησιμοποιώ μια φορά αλλά δεν είναι έτσι. Επίσης δεν ειμαι άνθρωπος που τιγκάρω τα ντουλάπια με πράγματα που δεν πρόκειται να χρησιμοποιήσω. Ό,τι δεν με ικανοποιεί 110%, άντε γειά.

Στο προκείμενο: Τα σαπούνια που έχω στο ροτέισον χωρίς σειρά προτεραιότητας: Martin de Candre, Nanny's, Nuavia, Barrister & Mann white label, MWF, I Coloniali, Dimitri's, Mike's, Acqua Di Parma, Tabac, Jabonman, Razorock XXX και Al's cream. Έχω δοκιμάσει σχεδόν όλα τα "μεγάλα" σαπούνια και κρέμες (πλην Floris, Boellis Panama, Santa Maria Novella, Farmacia SS Annunziata, Antica Barbieria Colla και vintage σαπουνιών) και καμιά 25αριά αμερικάνικα άρτιζαν (δείγματα πάντα) τα οποία ξεφυτρώνουν σαν τα μανιτάρια και δεν τα προλαβαίνει κανείς. Έχω -ενδεικτικά- ξεφορτωθεί Penhaligon's, D.R. Harris, Klar, Pannacrema, Le Père Lucien, Valobra, ToOBS, Varesino Felce Aromatica, διότι τα στάνταρ μου είναι πια πολύ συγκεκριμένα και ανάλογα με την εποχή (ανακάλυψα αρχικά εμπειρικά και κατόπιν διαβάζοντας ότι διαφορετική 'συμπεριφορά' έχει η επιδερμίδα μας το καλοκαίρι από το χειμώνα). Βοηθάει βέβαια και το γεγονός πως το ΠΞ ανακάμπτει δυναμικά παγκοσμίως και οι επιλογές μας στα ξυριστικά είναι ατελείωτες.

Οπότε συμπερασματικά, προτείνω να μην ακολουθείς κανένα μπούσουλα κανενός. Παρά μόνο να δοκιμάζεις και να δοκιμάζεις μέχρι να καταλήξεις σ'αυτά που σε ικανοποιούν. Εκτός δηλαδή από τον χρυσό κανόνα YMMV, έχε κατά νου ότι με τον καιρό και τα γούστα αλλάζουν. Μπορεί κάποτε να μετανιώσω πικρά που ξεφορτώθηκα π.χ. την λεβάντα Castle Forbes ή στα βαθειά μου γεράματα να ανακαλύψω την απόλαυση που προσφέρει ένα Arko...

Μακρηγόρησα έχοντας επίγνωση ότι κι άλλοι αναγνώστες των αναρτήσεών μου απορούν ή και ενοχλούνται με την υπερβολική (σίγουρα και θεωρούμενη επιδεικτική από μερικούς) ξυριστική 'συμπεριφορά' μου, άδραξα λοιπόν την ευκαιρία να ικανοποιήσω την περιέργειά τους.
Ειρήνη και αγάπη σε όλους. Κανείς δεν είναι τέλειος.
Ανδρέας, Μ.Δ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
dimitris
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4142
Εγγραφή: 08 Μάι 2012, 09:04
12
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 149 times
Been thanked: 1807 times
Ηλικία: 47

Ανδρέα, δοκίμασε και Czech & Speake.
Ερασιτέχνης σαπωνοποιός
Συχνές ερωτήσεις για το φόρουμ
Απάντηση

Επιστροφή στο “Κρέμες και σαπούνια ξυρίσματος”