DERBY levander (κρεμα)

Άβαταρ μέλους
Slur
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3535
Εγγραφή: 26 Οκτ 2010, 13:59
13
Has thanked: 35 times
Been thanked: 148 times

Ε πως να κάνεις λάθος, εσύ έβαλες μικρή ποσότητα και έβγαλες πολύ αφρό.
Κάτι άλλο πρέπει να είναι. Αλλάζει η κρέμα λόγω αρώματος; Δύσκολο.
Συμπεριφέρεται διαφορετικά ανάλογα με την ποιότητα του νερόυ; Το πινέλο έχει κάπιο ρόλο;
εἶς ἐμοὶ μύριοι, ἐὰν ἄριστος ἦι
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

Εντάξει παίζει ρόλο και το χέρι. Και δεν είναι ντροπή, εγώ πάντα ήμουν από αυτούς που χρησιμοποιούσα περισσότερη ποσότητα από όσο πρέπει…
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
Άβαταρ μέλους
Slur
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3535
Εγγραφή: 26 Οκτ 2010, 13:59
13
Has thanked: 35 times
Been thanked: 148 times

Παίζει ρόλο επίσης και το μέγεθος του πινέλου που χρησιμοποιείς, αλλά και το πόσο αφρό θεωρείς επαρκή ποσότητα.
Το θέμα είναι ότι με τα δικά του στάνταρ ο καθένας κρίνει τις διάφορες κρέμες μεταξύ τους, και εγώ έκρινα ότι η derby limon ανοίγει πιο άνετα άμα βάλεις περισσότερη, σχεδόν διπλάσια ποσότητα, από ότι άλλη κρέμα πχ trumper ή mehlor, ή ωμέγα.
εἶς ἐμοὶ μύριοι, ἐὰν ἄριστος ἦι
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

Slur έγραψε:αλλά και το πόσο αφρό θεωρείς επαρκή ποσότητα.
Πολύ σωστά!
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
Άβαταρ μέλους
Δορυφέρων
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2519
Εγγραφή: 13 Δεκ 2010, 17:51
13
Has thanked: 46 times
Been thanked: 147 times
Ηλικία: 57

http://forum.mens-only.gr/viewtopic.php?p=27415#p27415" onclick="window.open(this.href);return false; συμφωνω με τον Slur
@ Thanos αλλη φορα δυο φωτο θα βοηθουσαν παρα πολυ.
«ΟΥΚ ΕΙΘΙΣΤΑΙ ΤΟΙΣ ΕΛΛΗΣΙ ΠΡΟΣΚΥΝΕΕΙΝ»

Blog: http://ksyrisma-shaving.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
Άβαταρ μέλους
Thanos
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 160
Εγγραφή: 02 Μάι 2011, 12:38
13
Has thanked: 13 times
Been thanked: 7 times

Θα προσπαθήσω την επόμενη φορά να το φωτογραφήσω.
Σήμερα μετά τη χθεσινή ανταλλαγή απόψεων ξαναδοκίμασα την συγκεκριμένη κρέμα. Σκέφτηκα ότι ίσως η πρώτη φορά να μου δημιούργησε εσφαλμένη εντύπωση, αλλά όχι. Πραγματικά η κρέμα αυτή δημιουργεί πλούσιο αφρό (τουλάχιστον για τα δικά μου μέτρα). Μάλιστα σήμερα δομίμασα και της έβαλα λίγο περισσοτερο νερό το οποίο το πήρε με μεγάλη όρεξη χωρίς να χάσει την πυκνότητά της ενώ αύξανε τον όγκο της!!!
Το χτύπημα διήρκεσε 2 περίπου λεπτά και έγινε σε ζεστό μέτριο μπολάκι με γουρουνοπίνελο και προσθήκη ζεστού νερού με σχετικά αργές στροφές.
Οταν ξανακατεύω κέντρο θα αγοράσω και την lemon μόνο και μόνο για να τις συγκρίνω... πάντως συγκριτικά με άλλες κρέμες όπως π.χ η nivea, καμία σχέση!!!!!
Άβαταρ μέλους
boltsis
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2962
Εγγραφή: 19 Απρ 2011, 23:33
13
Τοποθεσία: Λάρισα
Has thanked: 366 times
Been thanked: 320 times

Παιδιά η συγκεκριμένη κρέμα έχει σιλικόνη?Να μη πουκώσω τα ασβουδάκια μου τα καημένα.Αν χρειαστεί να βγάλω φωτό το κουτί , υπάρχει αυτή η δυνατότητα!Απλά δε θυμάμαι πως γράφονται τα συστατικά της σιλικόνης!
Dovo Silver Steel Prima, Joseph Allen & Sons Sheffield ,C.V Heljestrand Ringdove Νο55,Dubl Duck Satinedge,Thomas Turner & Co,Thiers-Issard Spartacus "dreadnought",Frederick Reynolds Sheffield
Mercur 34c, Merkur Futur Gold
Ηλίας
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Καθηγητής Ξυρίσματος
Καθηγητής Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 9900
Εγγραφή: 14 Ιουν 2010, 10:28
13
Τοποθεσία: [ Mering ]
Has thanked: 212 times
Been thanked: 1189 times
Ηλικία: 49
Επικοινωνία:

Οι Derby δεν εχουν σιλικονη...

Eδω η συνθεση της συγκεκριμενης.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
BABIS
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 971
Εγγραφή: 10 Νοέμ 2010, 23:51
13
Τοποθεσία: Αθήνα, Ελλάς.
Has thanked: 3 times
Been thanked: 211 times

Εντυπώσεις μετά από 3 σωληνάρια.

1)Θέλει πολύ περισσότερη ποσότητα κρέμας για ικανοποιητικό αφρό. Τουλάχιστον 3πλάσια από την Omega π.χ. Οπότε αν και στη μισή τιμή της Omega, το πλεονέκτημα της τιμής πάει περίπατο. Δύο σωληνάρια Derby , βγάζουν μάλλον λιγότερα ξυρίσματα αντίστοιχης ποιότητας από ένα Omega.

2)Το πλαστικό του καπακιού είναι κακής ποιότητας. Σε όλα , μου έσπασε και έμεινε το κομμάτι του καπακιού πάνω στις βόλτες του σωληναρίου, οπότε το σωληνάριο μένει ανοιχτό ! Αυτό δεν το έχω πάθει ποτέ ξανά σε καμία άλλη κρέμα !

3)Θέλει περισσότερο χτύπημα και ο αφρός σβήνει πολύ εύκολα. Μάλλον ευκολότερα από όλες τις κρέμες που έχω δοκιμάσει.
padjon72
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 131
Εγγραφή: 20 Σεπ 2014, 14:23
9
Has thanked: 32 times
Been thanked: 74 times
Ηλικία: 51

Την άνοιξα σήμερα και τη δοκίμασα. Πολύ καλή vfm κρέμα επιπέδου palmolive.
Κι επειδή βαρέθηκα να τη χτυπήσω στο μπολ, έκανα αφρό κατευθείαν στο πρόσωπο με λίγη ποσότητα που έφτασε για τρία περάσματα.
Κάποια στιγμή θα πάρω και το λεμονάκι :)
Απάντηση

Επιστροφή στο “Κρέμες και σαπούνια ξυρίσματος”