Κάπνισμα

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Αυτή η συζήτηση είναι μόνο για άτομα άνω των 18 ετών.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Byronas
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 91
Εγγραφή: 31 Ιαν 2011, 11:23
13
Τοποθεσία: Αθήνα/Αγρίνιο
Been thanked: 1 time
Ηλικία: 35

Καλά τα φυτοφάρμακα λογικό είναι να έχουν για σήμα επικινδυνότητας την νεκροκεφαλή αφού είναι τοξικά αν γίνει άμεση πρόσληψή του (λογικό, αφού είναι για να σκοτώνουν ζιζάνια) και σε αυτό αναφέρεται η σήμανση. Τώρα, οι παρενέργιες των φυτοφαρμάκων είναι άλλο θέμα. Το σίγουρο είναι ότι όσο το λιγότερο, τόσο το καλύτερο αφού η συγκέντρωση είναι που καθορίζει αν είναι επιβλαβές κάτι ή όχι.

Όσον αφορά το "πάτημα με τα πόδια", εννοείς φαντάζομαι για να γίνουν δεμάτια να πάνε στην καπναποθήκη. Δεν νομίζω να χρησιμοποιούσαν ποτέ μέγγενη για κάτι τέτοιο. Μέγγενη (ή πρέσα) χρησιμοποείται στην κατεργασία του καπνού, για να πάρει την μορφή flake, rope, twist κ.α. Αυτά δεν έχουν σχέση με την βιομηχανία παρασκευής του τσιγάρου γιατί εκεί απλά κόβουν τα φύλλα.

Τώρα το τι γίνεται στο εργοστάσιο, δεν έχει να κάνει με αν είμαι από περιοχή που παράγει καπνά. Επί τη ευκαιρία, να ένα σχετικό φιλμάκι από εκείνα της δεκαετίας του '50 για την Ελλάδα: http://www.youtube.com/watch?v=gFhv1Zkd ... age#t=115s
Το ότι δείχνει πακέτο Άσσος (τα έφτιαχνε η εταιρεία Παπαστράτος) με κάνει να πιστεύω ότι τα πλάνα είναι από Αγρίνιο.

Όσον αφορά τα πρόσθετα. Υπάρχουν πρόσθετα στην γεύση που δημιουργούν ένα casing στον καπνό (δεν είμαι υπέρ της ξένης ορολογίας, αλλά δεν υπάρχει αντίστοιχη ελληνική οπότε αναγκάζομαι να την χρησιμοποιήσω) που δίνει γεύσεις και νότες στον καπνό που μπορεί να μην έχει το ίδιο το φυτό κι αν τα έχει να μην είναι σε μεγάλη συγκέντωση. Κακάο, βανίλια, κανέλα, καφές και πολλά άλλα. Δεν μπαίνουν μόνο στον καπνό του τσιγάρου αλλά και σε καπνό για πούρα και για καπνό πίπας (αρωματικό ή μη), ανάλογα με τον χαρακτήρα που θέλει να δώσει ο blender στο χαρμάνι.

Τα άλλα πρόσθετα, είναι αυτά που προκαλούν χημική τροποποίηση της νικοτίνης για καλύτερη πρόσληψή της, ή άλλες ουσίες που μπαίνουν για πρόκληση εθισμού στον καπνιστή (π.χ. αμμωνία). Κι αυτά έχουν παρατηρηθεί στις εταιρίες τσιγάρων και τα πρόστιμα και οι κυρώσεις που τους έχουν επιβληθεί είναι αστεία.

Οπότε, υπάρχουν πρόσθετα και πρόσθετα. Μην τα τσουβαλιάζουμε όλα. Και να ξέρουμε τι σημαίνει ότι ένα προϊόν φτιάχνεται "αγνά και καθαρά". Δεν είναι ανάγκη να φτιάχνεται σε αποστειρωμένους θαλάμους από ρομποτικά χέρια για να σημαίνει ότι δεν είναι επικίνδυνο για την υγεία.

Το κακό που βλέπω στο σημερινό τρόπο καπνίσματος που προωθούν οι εταιρείες και έχει ενστερνιστεί ο κόσμος είναι η απουσία καπνιστικής συνείδησης. Για να κάνω μια αντιπαραβολή με το βασικό θέμα του forum, το ξύρισμα, όταν μιλάμε π.χ. για μια κρέμα ξυρίσματος ρωτάμε για το άρωμά της, τον αφρό που βγάζει, τις ιδιότητές της, σε τι επιδερμίδα ταιριάζει κ.ο.κ. Όπως στην αγορά κυριαρχεί μια στιχομυθία του στυλ "με τι αφρό ξυρίζεσαι;" κι ο άλλος απαντάει ένα ξερό "Gillette sensitive" και η συζήτηση τελειώνει εκεί, έτσι και στο κάπνισμα, ο περισσότερος κόσμος φουμάρει με βάση ένα label πάνω σε ένα πακέτο, ή στο δαχτυλίδι του πούρου με λίγους στην τελική να καταλαβαίνουν τι μπορεί να τους δώσει στο κάπνισμα. Έχει γίνει μια συνήθεια, ένα lifestyle με τα ίδια χαρακτηριστικά "κατανάλωσης και αναγνωρισιμότητας" που έχουν επικρατήσει σε πολλά προϊόντα.

Εδώ θυμάμαι γνωστό μου που καπνίζει 6-7 χρόνια να με κοιτάει με απορία όταν του είπα ότι το όνομα Virginia στο Golden Virginia που κάπνιζε είναι ποικιλία καπνού. :hystericalbs1

Τέλος πάντων, αν βγήκα λίγο off-topic μου το λέτε.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Stefanos την 03 Μαρ 2011, 00:19, έχει επεξεργασθεί 3 φορές συνολικά.
Λόγος: Σε παρακαλω μην κανεις full quote το αμεσως προηγουμενο ποστ! Eυχαριστω - Στεφος [ΜΟD Team]
"There is nothing more deceptive than an obvious fact," he answered, laughing.
Άβαταρ μέλους
Δημήτρης
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4000
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2010, 15:23
13
Τοποθεσία: Αγρίνιο
Has thanked: 156 times
Been thanked: 181 times

Byronas έγραψε:Δεν νομίζω να χρησιμοποιούσαν ποτέ μέγγενη για κάτι τέτοιο.
Ποτέ μη λες ποτέ!

Εικόνα

Εικόνα

Και μια φωτογραφία από καθαρό καπνό, καλλιεργημένο χωρίς λίπασμα και χωρίς φάρμακα. Από σπόρο από παλιά τσεμπέλια Αγρινίου!

Εικόνα

Ότι άλλο θέλετε, εδώ είμαι, και αν δεν ξέρω θα ρωτάω τους παλιότερους!
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Byronas
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 91
Εγγραφή: 31 Ιαν 2011, 11:23
13
Τοποθεσία: Αθήνα/Αγρίνιο
Been thanked: 1 time
Ηλικία: 35

Δημήτρη, συζήτηση με φωτογραφίες δεν γίνεται.

Δεν καταλαβαίνω ποια διαφορά βλέπεις στο να γίνονται τα δεμάτια με μέγγενη. Από θέμα υγιεινής;
"There is nothing more deceptive than an obvious fact," he answered, laughing.
Άβαταρ μέλους
Δημήτρης
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4000
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2010, 15:23
13
Τοποθεσία: Αγρίνιο
Has thanked: 156 times
Been thanked: 181 times

Είναι ένα παράδειγμα μόνο, και μακάρι τα χώματα και οι ακαθαρσίες από τα παπούτσια να ήταν το μόνο βλαβερό πάνω στον καπνό. Οι φωτογραφίες βοηθούν πιστεύω την συζήτηση να εξελιχθεί, και να μάθουν οι μη έχοντες καταγωγή από περιοχή που παράγει καπνά λίγα πράγματα, ελάχιστα μάλλον για το πως παράγεται ο καπνός.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Byronas
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 91
Εγγραφή: 31 Ιαν 2011, 11:23
13
Τοποθεσία: Αθήνα/Αγρίνιο
Been thanked: 1 time
Ηλικία: 35

Ειλικρινά, σαν να μην διάβασες τι έγραψα πιο πάνω για τα πρόσθετα.

Οι φωτογραφίες χωρίς παραπάνω επεξεγήση πέρα του τι απεικονίζεται και οι φράσεις του στυλ:
calmato έγραψε:... μακάρι τα χώματα και οι ακαθαρσίες από τα παπούτσια να ήταν το μόνο βλαβερό πάνω στον καπνό...
δεν καταλαβαίνω τι συζήτηση προάγουν πέρα από προσωπικές δηλώσεις.

Προσωπικά, δεν τρέφω αυταπάτες ότι μαζεύονται τα καπνά σε συνθήκες "clean room". Η επεξεργασία του τελικού προϊόντος με ενδιαφέρει.
"There is nothing more deceptive than an obvious fact," he answered, laughing.
Άβαταρ μέλους
Δημήτρης
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4000
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2010, 15:23
13
Τοποθεσία: Αγρίνιο
Has thanked: 156 times
Been thanked: 181 times

Δηλώσεις έως και αντικαπνιστικά μανιφέστα θα έλεγα. Τέλοσπάντων, δεν καπνίζω και δεν πολυαγχώνομαι, αν κάποιος άλλος ενδδιαφέρεται, εδώ είμαι όπως σας είπα. Για τα χημικά πρόσθετα δεν ξέρω και δεν εκφέρω άποψη, για το τι γίνεται από το χωράφι μέχρι την καπναποθήκη όμως ξέρω πολύ καλά, και από αυτό και μόνο δεν θα έβαζα τσιγάρο στο στόμα μου. Αν θες πάντως νομίζω έχω λίγο καθαρό καπνό, από αυτον χωρις τα λιπάσματα, χωρίς τα φάρμακα και χωρίς τα πρόσθετα. Αν θες σου δίνω να δοκιμάσεις.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Καθηγητής Ξυρίσματος
Καθηγητής Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 9900
Εγγραφή: 14 Ιουν 2010, 10:28
13
Τοποθεσία: [ Mering ]
Has thanked: 212 times
Been thanked: 1189 times
Ηλικία: 49
Επικοινωνία:

Αρχισα το τσιγαρο στο στρατο, αλλα και παλι κατι ειχε γινει εκει και βρηκα "διεξοδο" στο τσιγαρο. Ειχα προσπαθησει να το κοψω αρκετες φορες, και ειχε πιασει θα ελεγα. Τελευταια φορα κανπισα στις 5.10.2009 (Lucky Strike στριφτο - η μαρκα που καπνιζα για πολλα χρονια, αρχικα σε μαλακο και καποια στιγμη απο το 2005 περιπου και μετα και σε καπνο - και τωρα ξερετε γιατι υπαρχει το εν λογω σηματακι! :megagrin ). Το κραταω. Δεν ειναι οτι ειχε κανει "κλικ". Αν δεν κανει το "κλικ" δεν κοβεται. Τις αλλες φορες ειχε κανει και τελικα το αρχισα και παλι. Τι ειναι τωρα διαφορετικα? Μια υποσχεση... Οχι σε μενα... Ολα ειναι μια ιδεα. Δεν υπαρχει "αντικειμενικοτητα". Προσωπικα ηρεμουσα οταν εκανα ενα τσιγαρο. Ειδικα οταν ειχα "ειδικη υπηρεσια" πραγματικα δεν εβρισκα αλλον τροπο να ηρεμησω και να αυτοσυγκεντρωθω (δεν θελω να μπω σε λεπτομεριες). Ναι μου λειπει, γιατι απλα δεν ειχε γινει αυτο το "κλικ". οταν το σταματησα.

Παντως σε οποιον δεν καπνιζει: ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ ΤΟ ΤΣΙΓΑΡΟ! Ακουγεται γελοιο, αλλα ακομη και ενα τσιγαρο μπορει να προκαλεσει εθισμο. Δεν το ξερεις απο πριν. Δεν το καταλαβαινεις ουτε την ωρα που κανεις τις πρωτες τζουρες. Μπορει να το κοψεις καποια στιγμη. Αλλα το καλυτερο ειναι να μην το αρχισεις!
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
JohnnyBlade
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1407
Εγγραφή: 13 Ιούλ 2010, 20:16
13
Τοποθεσία: Μεγαρα
Has thanked: 38 times
Been thanked: 20 times
Ηλικία: 43

ειμαι καπνιστης περιπου 11 χρονια. το ειχα κοψει για καπου 15 μηνες ,πριν απο περιπου 2 χρονια.
ενα πραγμα δεν αντεχα ηταν το να πιω καφε χωρις να καπνισω. εφτασα να κοψω τον καφε εκεινο τον καιρο.
οταν μια μερα μου την βιδωσε και πηρα και παλι πηγα αμεσως να πιω καφε.



οποιος δεν καπνιζει, να μην το αρχισει.
Άβαταρ μέλους
coccolino
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1023
Εγγραφή: 22 Ιαν 2012, 21:56
12
Τοποθεσία: Athens - London - Edinburgh
Has thanked: 246 times
Been thanked: 206 times
Ηλικία: 56

Αδέρφια το έκοψα το κάπνισμα!

Εδώ και 2 εβδομάδες μαχαίρι όμως. Η πίεση είχε κάνει limit up οπότε είπα να το παρατήσω. Κάπνιζα εδω και 21 χρόνια, 20 με 30 τσιγάρα περίπου καθημερινά. Το είχα κόψει το 2002 για 2 χρόνια αλλά το ξανα-ξεκίνησα το '04 (βλακεία).

Τώρα πάπαλα, δαγκώνω βέβαια τα σίδερα αλλά αφού είπα το κόβω... πάει....
Γιώργος

Dovo Best Quality 5/8", Frederick Reynolds 6/8", Frederick Reynolds 13/16", Merkur 15C, Vintage Gillette Eldorado Gold Tech '56
Άβαταρ μέλους
Arisk
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2119
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2010, 19:39
13
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 1273 times
Been thanked: 790 times

:clap1 ΜΠΡΑΒΟ Γιώργο!!! Σε λίγο καιρό θα δεις πόσο μλκια ηταν όλο αυτό.
Άρης
Απάντηση

Επιστροφή στο “Καπνός-Τσιγάρο-Ναργιλές”