Το Α-Ω για ξύρισμα με ξυριστική μηχανή ασφαλείας - κόλπα

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Value
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 268
Εγγραφή: 03 Μαρ 2012, 20:16
12
Has thanked: 11 times
Been thanked: 117 times

Μιας και ο Στέφος αναφέρει τους κρύσταλλους μέντας και μιας και παρήγγειλα να μου έρθουν απ' το λιμάνι λίγοι, ήθελα να ρωτήσω πως ακριβώς χρησιμοποιούνται. Σπάμε ένα κομματάκι και το ρίχνουμε π.χ. στο μπολ που κάνουμε τη σαπουνάδα;
Βαλάντης
Άβαταρ μέλους
geobarou
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 629
Εγγραφή: 12 Μάι 2012, 15:47
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 89 times
Been thanked: 70 times
Ηλικία: 44

Χρησιμοποιείς ελάχιστο. Στη μύτη της μύτης του κουταλιού του γλυκού. Το νου σου μην σου ξεφύγει! Θα νοιώθεις κρύο εκεί που οι άλλοι ιδρώνουν και θα ψάχνεις να κλείσεις το παράθυρο! Τρομερή εμπειρία! :mad
Καλύτερα να βάλεις λίγο σήμερα και αύριο να αυξήσεις, παρά να νοιώσεις ατή την εμπειρία!

Την ώρα που θα φτιάχνεις την ζεστή σου μαρέγκα, βάζεις αυτό το λίγο στο μπωλ και συνεχίζεις να χτυπάς. Εάν κάνεις face lathering, αφού κάνεις το πρώτο άπλωμα του σαπουνιού στο πρόσωπο σου, το βάζεις πάνω στο πινέλο και συνεχίζεις το χτύπημα.

Ο κρύσταλλος λιώνει γύρω στους 30-35 βαθμούς, γι' αυτό και γίνεται αμέσως.

Επίσης, μπορείς να βάλεις και στο μπάνιο σου. Πολύ ωραία αίσθηση, ιδιαίτερα το καλοκαίρι.

Τέλος, πρόσεχε που θα το αποθηκεύσεις το καλοκαίρι. Εγώ το ξέχασα στο αμάξι και μέχρι να το ξαναδώ είχε υγροποιηθεί. Μόλις ήρθε πάλι σε θερμοκρασία δωματίου ομογενοποιήθηκε και έπρεπε να το κάνω σκόνη. Κάπου έχω νήμα....
Γιώργος
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Καθηγητής Ξυρίσματος
Καθηγητής Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 9900
Εγγραφή: 14 Ιουν 2010, 10:28
13
Τοποθεσία: [ Mering ]
Has thanked: 212 times
Been thanked: 1189 times
Ηλικία: 49
Επικοινωνία:

Μιλαμε για κρυσταλλους μενθολης?

Δεν εχω δοκιμασει να βαλω στον αφρο. Ειναι δυσκολο, γιατι θα πρεπει να ειναι σε υγρη μορφη, διελυμενοι σε οινοπνευμα. Γιαυτο τους βαζω στο after shave και το cooling kick ειναι και ετσι εγγυημενο! Οπως εχω πει ηδη, αλλα και εχει ανεφερθει, πρεπει να χρησιμοποιουνται με ΜΕΓΙΣΤΗ ΠΡΟΣΟΧΗ γιατι αλλιως θα πατε βολτα στο νοσοκομειο!
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
digibill
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1296
Εγγραφή: 02 Απρ 2014, 15:20
9
Τοποθεσία: Πολίτης του κόσμου
Has thanked: 2205 times
Been thanked: 2875 times
Ηλικία: 40
Επικοινωνία:

Stefanos έγραψε:Ξεπλένετε στο ζεστό νερό του νιπτήρα, και ποτέ σε τρεχούμενο ζεστο νερό!
Γιατί όχι τρεχούμενο νερό;
Προσωπικά ποτέ δεν γεμίζω το νιπτήρα όταν ξυρίζομαι, μου τη σπάει να πηγαίνει χαμένο όλο αυτό το νερό (και -προφανώς- ποτε δεν αφήνω τη βρύση να τρέχει κατά τη διάρκεια του ξυρίσματος!!).
Άβαταρ μέλους
aris22
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5381
Εγγραφή: 30 Απρ 2012, 07:08
11
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Has thanked: 4470 times
Been thanked: 5443 times

Και πολύ καλά κάνεις !Και εγω ποτέ δεν έκανα κάτι τέτοιο. Εκτός απο τεράστια σπατάλη νερού δεν εξυπηρετεί και πουθενά. Τώρα γιατί το είχε γράψει ο Στέφανος δεν το γνωρίζω.
Άρης

Ζούν ανάμεσα μας........
nikos.a

Κι εγώ το ίδιο μ' εσάς κάνω. Νομίζω ότι πέρα από τη σπατάλη νερού, το νερό δεν παραμένει καθ' όλη τη διάρκεια του ξυρίσματος καθαρό και δημιουργούνται μικρόβια.
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Καθηγητής Ξυρίσματος
Καθηγητής Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 9900
Εγγραφή: 14 Ιουν 2010, 10:28
13
Τοποθεσία: [ Mering ]
Has thanked: 212 times
Been thanked: 1189 times
Ηλικία: 49
Επικοινωνία:

Ok ok, με φαγατε! Καποια στιγμη θα το διορθωσω!

Θεμα προσωπικου γουστου. Πριν τοσα χρονια δεν υπηρχε και η κριση.. :beah2

Πλεον εχω ενα μπωλακι για να μουλιαζω το πινελο και σπανιως κρατω νερο στο νεροχυτη.. Απλα εμενα με βγαινει πιο φηνα να γεμισω το νεροχυτη με ζεστο νερο αποτι στην Ελλαδα.. Μιας και δεν αναβω μποϊλερ κλπ...
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
digibill
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1296
Εγγραφή: 02 Απρ 2014, 15:20
9
Τοποθεσία: Πολίτης του κόσμου
Has thanked: 2205 times
Been thanked: 2875 times
Ηλικία: 40
Επικοινωνία:

Προσωπικά δεν το πάω στο οικονομικό, αλλά στο περιβαντολογικό... Το να χαραμίζει κανει τόσο νερό απλά για ένα ξύρισμα, μου φαίνεται κάπως αμετροεπές, όταν υπάρχουν άνθρωποι που διψάνε..... Δεν το αντέχει η συνείδησή μου.
Άβαταρ μέλους
stratri1
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 448
Εγγραφή: 29 Απρ 2014, 22:12
9
Τοποθεσία: Τριπολιτσά
Has thanked: 1116 times
Been thanked: 714 times
Ηλικία: 52

Έλα να κάνω και εγώ μια ερώτηση (αν και πηδάμε από το ένα θέμα στο άλλο).
Γιατί με τους κρύσταλλους μενθόλης να πάμε στο νοσοκομείο. Τι κίνδυνοι κρύβονται;
Τελικά λιώνουν με νερό στους 30 - 35 βαθμούς ή λιώνουν σε οινόπνευμα;;;
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Καθηγητής Ξυρίσματος
Καθηγητής Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 9900
Εγγραφή: 14 Ιουν 2010, 10:28
13
Τοποθεσία: [ Mering ]
Has thanked: 212 times
Been thanked: 1189 times
Ηλικία: 49
Επικοινωνία:

Oινοπνευμα. Μπορει να σε δημιουργησουν εγκαυματα, οπως η πολλη γλυκερινη.

Ξερω ατομο απο το αδερφο γερμανικο φορουμ που κατεληξε νοσοκομειο απο την πολλη μενθολη.

Αν νομιζεις οτι εχεις αλλα ορια και αντοχες, δοκιμασε, η κοινοτητα δεν φερει καμμια ευθυνη, σε περιπτωση που παει κατι στραβα!

Φιλικα
Στεφος
Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ερωτήσεις αρχαρίων”