Semogue 830

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Giannis
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2537
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 16:13
15
Has thanked: 1038 times
Been thanked: 1249 times

Ηλία Κορυφαίες επιλογές ;)
if you have a great shave you have a great day
Άβαταρ μέλους
Tsu
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 83
Εγγραφή: 03 Μάι 2011, 10:38
12
Has thanked: 44 times
Been thanked: 29 times
Ηλικία: 41

Πήρα και 'γω το συγκεκριμένο πινέλο πριν από 20 περίπου μέρες από wellshaved και παρατήρησα το ίδιο πρόβλημα με τους λεκέδες. Δεν σκοπεύω να το αλλάξω(ακόμα) εφόσον το πρόβλημα είναι, και παραμείνει,μόνον αισθητικό. Κατα τ' άλλα είναι φανταστικό πινέλο. Το μόνο αρνητικό που βρίσκω είναι πως μόλις το σηκώσεις για το δεύτερο πέρασμα, απλά δεν υπάρχει καθόλου αφρός στο πινέλο... Πού είναι ο αφρός? Οέο...?!
Κώστας
Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4167
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5730 times
Been thanked: 5632 times

Mη το φοβάσαι, θα στρώσει. Όσο το δουλεύεις τόσο καλύτερο θα γίνεται.
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
Άβαταρ μέλους
aris22
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5381
Εγγραφή: 30 Απρ 2012, 07:08
11
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Has thanked: 4470 times
Been thanked: 5443 times

Έτσι ακριβώς . Οσο στρώνει τόσο καλύτερο θα γίνεται και θα εξαλείψουν τα όποια προβλήματα που εχουν να κάνουν με τον αφρό (που τον κρατάει μέσα του ). Αυτό ισχύει για ολα τα πινέλα χοίρου , με την διαφορά οτι διαφέρει ο χρόνος στρωσίματος του καθενός.
Άρης

Ζούν ανάμεσα μας........
Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4167
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5730 times
Been thanked: 5632 times

Nομίζω πως μπορώ να πώ ότι έχω ένα στρωμένο 830. Έχει μαλακώσει πάρα πολύ αλλά ταυτόχρονα έχει γίνει και floppy. Kαμμία σχέση με το backbone που είχε στην αρχή.
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
nikos.a

Είστε ευχαριστημένοι οι κάτοχοι στρωμένων 830;

Τελευταία το χρησιμοποιώ πολύ συχνά. Έχει κλείσει πάνω από χρόνο κι έχει γίνει απίστευτα μαλακό, φορτώνει όμως μια χαρά τα σαπούνια. Το πρόβλημα της λαβής παραμένει, το γνωρίζουμε. Το έχω συνηθίσει, θα προτιμούσα βέβαια να μην το είχε. Μου χάνει όμως σχεδόν σε κάθε ξύρισμα 1-4 τρίχες. Περιέργο, γιατί δεν το έχω ζορίσει καθόλου. Μας βγήκε και shedder. Αν με ρωτούσε κάποιος φίλος για το συγκεκριμένο, με το χέρι στην καρδιά, δεν θα ήξερα τι να του πω, αν θα του το πρότεινα δηλαδή. Δύσκολα...
Άβαταρ μέλους
aris22
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5381
Εγγραφή: 30 Απρ 2012, 07:08
11
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Has thanked: 4470 times
Been thanked: 5443 times

Εγω αν και δεν το χρησιμοποιώ συχνά λόγω των αρκετών πινέλων που εχω και οχι για κάποιο άλλο λόγο , είμαι πολύ ευχαριστημένος μαζί του . Το νέο πινέλο που αντικατέστησε το προβληματικό δεν μου παρουσίασε ξανά πρόβλημα στην λαβή (αφού έβαλα και εγω το χεράκι μου για σιγουριά ) :megagrin . Τρίχα η γνωστή ποιότητα της Semogue , αλλά το συγκεκριμένο με βολεύει πολύ και οσον αφορά τις διαστάσεις του (ύψος λαβής και loft )
Άρης

Ζούν ανάμεσα μας........
Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4167
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5730 times
Been thanked: 5632 times

Eυχαριστημένος ; Όχι βέβαια ! >:)

Μετά απο πολλούς μήνες που το είχα κλεισμένο στη "σαρκοφάγο" του, το έβγαλα τις προάλλες για ένα ξύρισμα.
Μόλις στέγνωσε καλά και πέρασαν λίγες μέρες το ξαναέβαλα μέσα.
Τί είχα πάρει ; Ένα γουρούνι που όσο πέρναγε ο καιρός μαλάκωνε υπερβολικά, βεντάλιαζε υπερβολικά και έμοιαζε όλο και περισσότερο με βρεγμένη μάπα :beah2 ( σφουγγαρίστρα ).
Έπρεπε να το αφήσω αρκετό καιρό αχρησιμοποίητο για να πάρει την αρχική του μορφή.
Διαπιστώνω δυστυχώς πως αυτή είναι μιά ιδιομορφία των πινέλων της Semogue.
Αλλιώς ξεκινάς και αλλού σε πάνε και δε θα έκανα παράπονα αν δε ρωτούσε ο Νίκος, αλλά come on.. έχουν γνώση πλέον οι φύλακες.. :devil

-edit- Για τα στίγματα στη λαβή, αν το πρώτο είχε 8 λ.χ. αυτό έχει 2. Μικρό το κακό.
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
Άβαταρ μέλους
aris22
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5381
Εγγραφή: 30 Απρ 2012, 07:08
11
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Has thanked: 4470 times
Been thanked: 5443 times

Ηλίας έγραψε: Ένα γουρούνι που όσο πέρναγε ο καιρός μαλάκωνε υπερβολικά, βεντάλιαζε υπερβολικά και έμοιαζε όλο και περισσότερο με βρεγμένη μάπα :beah2 ( σφουγγαρίστρα ).
Έπρεπε να το αφήσω αρκετό καιρό αχρησιμοποίητο για να πάρει την αρχική του μορφή.
Διαπιστώνω δυστυχώς πως αυτή είναι μιά ιδιομορφία των πινέλων της Semogue.
Αλλιώς ξεκινάς και αλλού σε πάνε και δε θα έκανα παράπονα αν δε ρωτούσε ο Νίκος, αλλά come on.. έχουν γνώση πλέον οι φύλακες.. :devil

-edit- Για τα στίγματα στη λαβή, αν το πρώτο είχε 8 λ.χ. αυτό έχει 2. Μικρό το κακό.
Ηλία με την διαπίστωση σου την οποία μαρκάρισα με bold περιγράφεις ακριβώς την απαράλλακτη συμπεριφορά όλων των θυσάνων χοίρου της Semogue . Και το SOC bristle και το 2000 και το 830 που έχω έχουν γίνει σαν βεντάλιες . Και εγω τα βάζω κάποιο δακτύλιο στο στέγνωμα και μαζεύουν αλλά στο επόμενο ξύρισμα ξανά βενταλιάζουν....Εγω δεν έχω θέμα με την μαλακότητα της τρίχας , απεναντίας μάλιστα , αλλά περισσότερο με πειράζει αυτό το βεντάλιασμα. Απο την άλλη μεριά στα Omega ( 48 , 49 , 45 , 80097) που έχω ο θύσανος έχει "ανοιξει" ελαφρά αλλά εκεί παραμένει και δεν βενταλιάζει περαιτέρω κάτι που φυσικά το προτιμώ πολύ περισσότερο. Σίγουρα θα προτιμούσα τα Semogue να μην βενταλιάζουν τόσο αλλά απο την άλλη δεν είναι για μένα προσωπικά λόγος αυτός ώστε να τα παρατήσω και να μην τα χρησιμοποιώ. :megagrin
Και οσο για την λαβή του 830 όπως είπα δεν μου παρουσίασε το παραμικρό αφού πήρα τα μέτρα μου προκαταβολικά πριν το χρησιμοποιήσω. ;)
Άρης

Ζούν ανάμεσα μας........
Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4167
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5730 times
Been thanked: 5632 times

Άρη, νομίζω πως - ιδιαίτερα το βεντάλιασμα - είναι ιδιομορφία όλων των θυσσάνων της Semogue, γενικά :winkcool :thumbsdown
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το πινέλο”