Muhle RM30

Απάντηση
Γιώργος.
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 96
Εγγραφή: 20 Δεκ 2013, 00:03
10
Has thanked: 67 times
Been thanked: 23 times
Ηλικία: 49

Muhle RM 30
και από Ελληνικό eshop σε καλύτερη τιμή.
Γνωρίζει κανείς γι' αυτό το ξυράφι; Μπορούμε να κάνουμε σύγκριση με το Dovo Best Quality; Για το τελευταίο, με ενημέρωσε ο φίλος Harry (φυσικά κάθε άποψη δεκτή) οπότε να δούμε εάν υπάρχει κάποιος με γνώση ή εμπειρία του Muhle..
Ή δίδαξε, ή μάθε, ή φύγε...
chris82
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 447
Εγγραφή: 19 Φεβ 2013, 01:45
11
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 410 times
Been thanked: 205 times
Ηλικία: 41

Γιώργο έχω και τα δυο. Το Muhle το πήρα απο το eshop που έβαλες shave ready και σε πολυ όμορφη συσκευασία για τα λεφτά του τίμια πρόταση. Το best quality 5/8 ξυριστικά δεν με ενθουσίασε τόσο και βγαίνει και λίγο ακριβότερο αν δεν κάνω λάθος.
Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4167
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5730 times
Been thanked: 5632 times

Δεν ασχολούμαι καθόλου με τα straight για δύο λόγους. Τιμή και συντήρηση.
Η τιμή όμως που πωλείται το συγκεκριμένο είναι δελεαστική για όποιον τρώγεται να ξεκινήσει...
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
Γιώργος.
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 96
Εγγραφή: 20 Δεκ 2013, 00:03
10
Has thanked: 67 times
Been thanked: 23 times
Ηλικία: 49

Chris82, το ζήτησες εσύ να είναι shave ready ή ήταν έτσι από το εργοστάσιο; Ρωτάω γιατί και το ένα μου φαίνεται δύσκολο και το άλλο..
Ή δίδαξε, ή μάθε, ή φύγε...
chris82
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 447
Εγγραφή: 19 Φεβ 2013, 01:45
11
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 410 times
Been thanked: 205 times
Ηλικία: 41

Έτσι μου το έστειλαν Γιώργο χωρίς να το ζητήσω. Έτσι και αλλιώς δε με ενδιέφερε καθώς είχα ξεκινήσει ήδη την αγορά πετρών. Τώρα εαν έχει αλλάξει κάτι δεν είμαι σε θέση να το γνωρίζω.
Άβαταρ μέλους
Harry
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4711
Εγγραφή: 14 Σεπ 2012, 20:30
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 5732 times
Been thanked: 6984 times
Ηλικία: 49

Δεν χάνεις τίποτα να ρωτήσεις αν οι ίδιοι το περνούν από πέτρες και δέρμα ώστε να είναι shave ready. Δεν νομίζω τέτοιο κατάστημα να προετοιμάζει ξυράφια, αλλά φυσικά μπορεί να κάνω και λάθος.
Το έχουμε συζητήσει πολλές φορές στο φόρουμ. Είναι κρίσιμο το πρώτο ξυράφι να είναι πραγματικά 100% έτοιμο για ξύρισμα ώστε να ξέρουμε τι φταίει αν το ξύρισμα δεν πηγαίνει καλά (γιατί σίγουρα τα πρώτα ξυρίσματα δεν θα είναι και τόσο επιτυχημένα).

Το ξύρισμα με παραδοσιακό ξυράφι θέλει πολύ υπομονή και επιμονή σε όλους τους τομείς, αλλά μόλις το μάθεις σε ανταμείβει!
Χάρης
Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικά για τα straight razors”