Αγορά νέας πένας

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
hero
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1121
Εγγραφή: 24 Οκτ 2010, 08:34
13
Has thanked: 73 times
Been thanked: 249 times
Ηλικία: 60

Τελικα δεν εισατε καλη παρεα , σημερα ειδα σε ένα βιβλιοπωλειο ένα Cross century Sport σε χρωμα ρουμπινι. Μου αρεσε στο κρατημα και στην κυλιση όπως εγραφε . Επειδή στο γραφειο ηθελα ένα στυλο λεπτο και να μην τον αγγίζει κανεις τον αγορασα . τιμη 35 ευρω.
Δεν εψαξα εάν είναι καλη τιμη ή όχι αλλα μολις ειδα το amazon τον εχει 40 $ και με καποια εκτωση 32 $ . Ενταξει μικρη η διαφορα και δεν ειχα μεταφορικα και αναμονη .
Το θεμα είναι ότι εχω μπει στο τριπακι και ψαχνω πενα , τι λετε για καποια οικονομικη , στα στυλο μου αρεσει το fine ισχυει το ιδιο και στις πενες ή να παω σε medium ?
Πειτε μου καμια μαρκα και που να δω ,επισης τι μελανι να παρω σε μπλε χρωμα ? Επισης εχω μπει στην διαδικασια της καλλιγραφίας
γιατι ο γραφικος μου χαρακτηρας είναι χαλια και θελει βελτιωση, είναι χειρότερος από τον γιατρων μονο εγω μπορω και τα διαβαζω .
Νίκος
"Αδύνατο να μάθεις τα φρονήματα, τη σκέψη, την ψυχή του κάθε ανθρώπου προτού πάρει στα χέρια του εξουσία." Σοφοκλης
Άβαταρ μέλους
Iasonas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3663
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2012, 14:34
11
Has thanked: 830 times
Been thanked: 2604 times
Ηλικία: 30

Lamy Safari με μυτη EF ή F και μελανι καποιο Parker ή Waterman για αρχη.
Το Ιασονας με Ο
Άβαταρ μέλους
hero
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1121
Εγγραφή: 24 Οκτ 2010, 08:34
13
Has thanked: 73 times
Been thanked: 249 times
Ηλικία: 60

Ευχαριστω Ιασονα στην Αθηνα κεντρο που μπορω να δω ? Επισης ειδα καποιες σύριγγες χωρις αιχμη που που πουλανε που χρησιμοποιούνται ? Τετοιες εχω αρκετες στο μαγαζι οποιος χρειαστεί μπορω να του δωσω δωρεαν .
Νίκος
"Αδύνατο να μάθεις τα φρονήματα, τη σκέψη, την ψυχή του κάθε ανθρώπου προτού πάρει στα χέρια του εξουσία." Σοφοκλης
Άβαταρ μέλους
iogi
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 4992
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2010, 10:31
13
Τοποθεσία: Αθήνα - Αμπελόκηποι
Has thanked: 22271 times
Been thanked: 7781 times
Ηλικία: 67

hero έγραψε:...ο γραφικος μου χαρακτηρας είναι χαλια...
Νίκο, δεν είσαι ο μόνος, και ο δικός μου είναι άστα να πάνε. Ειδικά όταν γράφω ελληνικά.
Για την πένα θα συμφωνήσω με τον Ιάσονα. Οι Lamy έχουν επίσης το θετικό ότι μπορείς νa αλλάξεις πολύ εύκολα το nib όπως μας έχει δείξει στο βίντεό του και ο Κωνσταντίνος.
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
Iasonas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3663
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2012, 14:34
11
Has thanked: 830 times
Been thanked: 2604 times
Ηλικία: 30

Lamy εχει στο Art Center, Στουρνάρη 33 & Τζώρτζ οπως ειχε πει ο Χαρης, Μελανι πιστευω οτι ολο και καποιο συνοικιακο βιβλιοπωλειο θα εχει.
Το Ιασονας με Ο
Άβαταρ μέλους
Fotakas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4045
Εγγραφή: 31 Αύγ 2011, 17:49
12
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Has thanked: 1362 times
Been thanked: 4911 times
Ηλικία: 41

Συμφωνώ με τον Ιάσονα, όσον αφορά το θέμα της μύτης. Το κακό είναι οτι στα περισσότερα καταστήματα κυκλοφορούν medium και fine. Ίσως θα πρέπει να επισκεφθείς κάποιο πιο εξειδικευμένο κατάστημα για να βρεις EF και σε τέτοιο κατάστημα είναι δύσκολο να βρεις οικονομικά κομμάτια.
Όσο κι αν κανείς προσέχει, όσο κι αν το κυνηγά
Πάντα πάντα θα 'ναι αργά, δεύτερη ζωή δεν έχει.

(Ο.Ε.)
Άβαταρ μέλους
Iasonas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3663
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2012, 14:34
11
Has thanked: 830 times
Been thanked: 2604 times
Ηλικία: 30

Νικο για μεγαλυτερη γκαμα λεω να πας και στον Φιλιπποπουλο στην Πανεπιστημιου 44 που ειναι ο εισαγωγεας της Lamy. Λογικα θα εχει και μελανια. Μετα μπορεις να πας και απο τον Παπασωτηριου και να παρεις ενα τετραδιακι Rhodia ή Clairfontaine οι οποιες ειναι κορυφαιες στον χωρο.
Το Ιασονας με Ο
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

.........
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

......
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
Άβαταρ μέλους
Harry
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4711
Εγγραφή: 14 Σεπ 2012, 20:30
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 5732 times
Been thanked: 6979 times
Ηλικία: 49

Θα καταστραφώ με τις πένες.
Μου έχει καρφωθεί στο μυαλό η ιδέα αγοράς μίας καλής πένας Pelikan. Η Μ200 μου αρέσει πολύ και θα ήθελα να δοκιμάσω κάτι αναβαθμισμένο, λίγο μεγαλύτερο σε διαστάσεις και, φυσικά, χρυσό nib.
H M600 θα καλύπτει "τις ανάγκες μου" (έχουμε τρελαθεί τελείως με τις υποτιθέμενες ανάγκες) ή θα πρέπει να πάω στην Μ800; Από χρώμα σκέφτομαι το κλασσικό μαύρο πράσινο. Φυσικά η αγορά θα γίνει από το internet που οι τιμές είναι τουλάχιστον 30% μικρότερες.
Καμιά άποψη;
Χάρης
Απάντηση

Επιστροφή στο “Είδη γραφείου”