Επιλογή aftershave balsam

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Slur
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3535
Εγγραφή: 26 Οκτ 2010, 13:59
13
Has thanked: 35 times
Been thanked: 148 times

Στο θέμα των aftershave είμαι άσχετος, ενώ βλέπω ότι πολλοί από εσάς ξέρουν πολλά πράγματα. Για αυτό λοιπόν ζητάω μία βοήθεια.

Αύριο Σάββατο θέλω να αγοράσω ένα aftershave μιας και αυτό που έχω τώρα τελειώνει. Έχω αυτό του Κορρέ. Δεν με ενθουσίασε, αλλά επειδή δεν έχω εμπειρία με aftershave (για χρόνια δεν έβαζα) δεν θέλω να το κρίνω.

Θέλω να αγοράσω αυτό που να συνδυάζει με τον καλύτερο τρόπο τα εξείς:

1. Να είναι φτιαγμένο για πολύ ευαίσθητο δέρμα
2. Να διορθώνει άμεσα ερεθισμούς και μικροκοψίματα
3. Να απορροφάται γρήγορα και να μην λιπαίνει
4. Να πωλείτε σε κατάστημα στην Αθήνα και όχι στο Ιντερνετ.


Το θέμα του αρώματος δεν το θίγω όπως βλέπετε, αλλά αν κάποιος έχει να προτείνει κάτι ας πει και δυο λόγια για το άρωμα που έχει η πρότασή του.


ΥΣ: Έχω διαβάσει καλές κριτικές για το Nivea Sensitive και για το Apivita.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Stefanos την 26 Νοέμ 2010, 07:56, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Λόγος: Επειδη αναφερεις οτι χρειαζεσαι balsam εγινε η αλλαγη στον τιτλο. Για λοσιον ισχυουν αλλα κριτιρια. Φιλικα Στεφος
εἶς ἐμοὶ μύριοι, ἐὰν ἄριστος ἦι
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Καθηγητής Ξυρίσματος
Καθηγητής Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 9900
Εγγραφή: 14 Ιουν 2010, 10:28
13
Τοποθεσία: [ Mering ]
Has thanked: 212 times
Been thanked: 1189 times
Ηλικία: 49
Επικοινωνία:

To Nivea Sensitive ειναι στην εκδοση κρεμας :electrician2

Συνθεση: Aqua, Dicaprylyl Ether, Hydrogenated Coco-Glycerides, Glycerin, Triisostearin, Cyclomethicone, Glyceryl Stearate Citrate, Cetyl Alcohol, C12-15 Alkyl Benzoate, Behenyl Alcohol, Panthenol, Myristyl Myristate, Tocopheryl Acetate, Bisabolol, Chamomilla Recutita Flower Extract, Allantoin, Macadamia Ternifolia, Propylene Glycol, Glucose, Sodium Carbomer, PEG-40 Hydrogenated Castor Oil, Ethoxydiglycol, Phenoxyethanol, DMDM Hydantoin, Methylparaben, Farnesol, Parfum.

Η balsam εκδοση αντιθετα ειναι πολυ καλη, αν μπορεσεις να συμβιβαστεις με το να μυριζεις 08/15.

Συνθεση: Aqua, Glycerin, Dicaprylyl Carbonate, Panthenol, Isopropyl Palmitate, Tocopheryl Acetate, Bisabolol, Chamomilla Recutita Flower Extract, Glycine Soja, Tapioca Starch, Triceteareth-4 Phosphate, Sodium Carbomer, Citric Acid, Phenoxyethanol, Methylparaben, Parfum

Απο καταστημα με βιολογικα προϊοντα μπορεις να παρεις την Weleda. Aν πας σε μεγαλα καταστηματα οπως Honos ή δεν ξερω και γω τι αλλα, λογικα εκει που εχει τα AS μπορεις να δοκιμασεις. Προσωπικα στον αγκωνα δοκιμαζω εαν καποια κρεμα κανει, ακομη και για το προσωπο. Ο αγκωνας ειναι ενα σημειο με μεγαλυτερα καταπονηση αποτι το προσωπο. Εαν απορροφαται εκει τελεια χωρις να αφηνει καταλοιπα ή αισθηση τσουληθρας, ειναι καλο. Διαβασε τη συνθεση. Απεφυγε το εαν γραφει οτι εχει σιλικονη (Dimethicone, Dimethiconea, ή χχχχχχ-methicone - ολα αυτα ειναι σιλικονες!). Και ναι υπαρχουν για ευαισθητες επιδερμιδες με σιλικονελαιο!

Για το ΑPIVITA δεν μπορω να πω κατι μιας και εδω δεν υπαρχει.. :iirre Πρεπει να βασιστεις σε ο,τι λενε τα αλλα παιδια εδω..

Ελπιζω να σε βοηθησα καπως...
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Aris
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2071
Εγγραφή: 04 Ιαν 2010, 12:46
14
Τοποθεσία: Χαλάνδρι, Αθήνα
Has thanked: 34 times
Been thanked: 48 times
Ηλικία: 46

Slur

απο την μεχρι στιγμης μικρη αλλα δοκιμασμενη εμπειρια μου (με εφαρμoγη στο δικο μου δερμα παντα)

1. ΑVENE = απο τα φαρμακεια γυρω στα 13 ευρω

2. WELEDA = στα καταστηματα βιολογικων ειδων γυρω στα 19 ευρω
My Ammo
Μηχανή: Edwin Jagger DE89L
Πινέλα: Boar Omega 10018, 10048, 2x10065, Edwin Jagger pure badger
Κρέμες: Body Shop Maca Root, Nivea
Σαπούνια: Valobra, Mama Bear Lavender
Λοσιόν: 4711, Floid Suave
Balm: Body Shop Maca Root
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Καθηγητής Ξυρίσματος
Καθηγητής Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 9900
Εγγραφή: 14 Ιουν 2010, 10:28
13
Τοποθεσία: [ Mering ]
Has thanked: 212 times
Been thanked: 1189 times
Ηλικία: 49
Επικοινωνία:

Μολις δοκιμασα το Nomad..

Εβαλα νεο ξυραφακι σε νεα μηχανη. Για να μην πολυλογω ειχα ενα microcut κατω απο το σαγονι, λογικο αν σκεφτεις οτι το adjustable το ειχα ανοιξει στο 2ο περασμα απο το 7 στο 9! :megagrin

Εβαλα μολις το ASB που με ηρθε εχθες. Το cut εκλεισε αμεσως. Ηθικο διδαγμα. Αν αυριο η Elios με κανει καλυτερο ξυρισμα, θα ανηκει στην κατηγορια 1ο ξυρισμα σκατα, απο κει και μετα θεϊκα! :hystericalbs1

Λοιπον στο θεμα μας. Το Nomad (Crabtree & Evelyn) με ικανοποιησε. Καλο οπως και το Sienna. Αλλα οταν εγω το παιρνω σχεδον 29, δεν θελω να σκεφτομαι ποσο θα το παρεις εσυ αν το βρεις στην Αθηνα.... Αλλα δοκιμασε να το βρεις. Που ξερεις..
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Δημήτρης
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4000
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2010, 15:23
13
Τοποθεσία: Αγρίνιο
Has thanked: 156 times
Been thanked: 181 times

Το Shiseido που έχω είναι καταπληκτικό! Σταματάει το κάψιμο αμέσως, αλλά είναι λίγο ακριβό.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
xristos_metal
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 584
Εγγραφή: 04 Ιουν 2010, 10:58
13
Been thanked: 15 times

Γιατι δε θες να παρεις απο το ιντερνετ?

Αν ειναι να δωσεις για την weleda 20 , πηγαινε hondos και παρε καποιο επωνυμο after shave στην ιδια τιμη. Με πολυ πιο ωραια μυρωδια. Προτεινω burberry.
Άβαταρ μέλους
iogi
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 4993
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2010, 10:31
13
Τοποθεσία: Αθήνα - Αμπελόκηποι
Has thanked: 22385 times
Been thanked: 7782 times
Ηλικία: 67

Ισως φοβάται μην έχει τα ίδια με την περίπτωση του Ιρλανδου...

Λοιπόν, από αυτά που έχω δοκιμάσει:
- Avene από τα φαρμακεία όπως πρότεινε ο Αρης, δεν είμαι σίγουρος για την τιμή, εγώ θυμάμαι 15 €.
- Tabac από τον Hondos σε δύο version (αλλά μην περιμένεις χαμηλές τιμές)

Φωτό εδώ
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
Aris
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2071
Εγγραφή: 04 Ιαν 2010, 12:46
14
Τοποθεσία: Χαλάνδρι, Αθήνα
Has thanked: 34 times
Been thanked: 48 times
Ηλικία: 46

xristos_metal έγραψε: πηγαινε hondos και παρε καποιο επωνυμο after shave στην ιδια τιμη. Με πολυ πιο ωραια μυρωδια. Προτεινω burberry.
Tα ASB των επωνυμων εταιριων στυλ Burberry, Dior κλπ ειναι για τις μπάτσες. Μόνο άρωμα κ τίποτε άλλο
My Ammo
Μηχανή: Edwin Jagger DE89L
Πινέλα: Boar Omega 10018, 10048, 2x10065, Edwin Jagger pure badger
Κρέμες: Body Shop Maca Root, Nivea
Σαπούνια: Valobra, Mama Bear Lavender
Λοσιόν: 4711, Floid Suave
Balm: Body Shop Maca Root
Άβαταρ μέλους
xristos_metal
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 584
Εγγραφή: 04 Ιουν 2010, 10:58
13
Been thanked: 15 times

Αν παρεις φιλε zamc απο σοβαρο μαγαζι δε θα εχεις προβλημα. Αν ειναι αυτος ο λογος για τον οποιο δε παιρνεις. Και στην τελικη αν φοβασαι μη τη πατησεις βαλε recorded delivery, να πας να υπογραψεις για να το παρεις.

Δε παιζει να συμβαινει αυτο που λες. Εχεις δοκιμασει?
Άβαταρ μέλους
zamc
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 942
Εγγραφή: 11 Οκτ 2010, 09:19
13
Τοποθεσία: Βριλήσσια - Αττική
Has thanked: 17 times
Been thanked: 37 times
Ηλικία: 47

Φίλε Χρήστο εγώ δεν μίλησα σ αυτο το θέμα καθόλου! :megagrin
Μάλλον τον Άρη εννοείς :hystericalbs1
OTI KAI NA KANEIΣ ΕΙΝΑΙ ΑΣΗΜΑΝΤΟ,
ΕΙΝΑΙ ΟΜΩΣ ΤΡΟΜΑΚΤΙΚΑ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ.
M.GANDHI
Απάντηση

Επιστροφή στο “Pre-, After shave λοσιόν και -κρέμες”