Το semogue δίλλημα της ημέρας..

Απάντηση
Χρήστος_Κ
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: 23 Οκτ 2013, 17:57
10
Has thanked: 24 times
Been thanked: 1 time

Σε λίγες ημέρες θα έχω στα χέρια μου δύο πινέλα που παρήγγειλα και θα ήθελα και τη δική σας συμβουλή-πρόταση. Είναι ένα semogue 1800 και ένα 1438.Δυστυχώς δεν μπορώ να κρατήσω και τα δύο καθώς το ένα απο αυτά θέλω να το κάνω δώρο στον πατέρα μου που πλησιάζουν τα γενέθλιά του.Εκείνος θα το χρησιμοποιήσει αποκλειστικά για face lathering. Εγώ μέχρι τώρα κάνω επίσης αποκλειστικά face lathering αλλά δεν θα είχα πρόβλημα να κάνω και δοκιμή με μπώλ. Το ερώτημα λοιπόν είναι ποιό απο τα δύο θα προτείνατε εσείς ως πιο κατάλληλο για χρήση και με τους δύο τρόπους (αν κατι τέτοιο είναι εφικτό);
Άβαταρ μέλους
yiannischris
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5371
Εγγραφή: 22 Μαρ 2013, 09:22
11
Τοποθεσία: Patras
Has thanked: 8965 times
Been thanked: 17780 times
Ηλικία: 58

Και τα δύο όμορφα είναι ,αναλόγως το γούστο του μπαμπά σου αν του αρέσει το χρώμα ή όχι !!
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
donP
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 791
Εγγραφή: 07 Αύγ 2011, 12:05
12
Τοποθεσία: South of -No- North
Has thanked: 630 times
Been thanked: 807 times

Ως κάτοχος του "1800" μπορώ να σου πω ότι είναι κατάλληλο και για τις δύο χρήσεις (bowl & face). Επίσης μπορεί να χρησιμοποιηθεί τόσο με κρέμες όσο και με σαπούνια.

Δεν έχω το "1438", αλλά εξαιτίας του μεγέθους του εκτιμώ πως είναι περισσότερο κατάλληλο για face, παρά για bowl...

Νομίζω πως περισσότερο είναι το μέγεθος της λαβής αυτό που θα καθορίσει το ποιο θα βολέψει τον καθένα...
Νηπίοισιν ου λόγος, αλλά ξυμφορή γίνεται διδάσκαλος.
Δημόκριτος
Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4167
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5730 times
Been thanked: 5632 times

Η ουσιαστική διαφορά τους είναι πώς το 1800 είναι λίγο μεγαλύτερο απο το 1438. Το χρωματισμό δε τον αναφέρω ως καθαρά υποκειμενικό θέμα.
Μου διαφεύγει κάτι άλλο ?
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
Άβαταρ μέλους
iogi
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 4996
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2010, 10:31
13
Τοποθεσία: Αθήνα - Αμπελόκηποι
Has thanked: 22642 times
Been thanked: 7786 times
Ηλικία: 67

donP έγραψε: Δεν έχω το "1438", αλλά εξαιτίας του μεγέθους του εκτιμώ πως είναι περισσότερο κατάλληλο για face, παρά για bowl...
Το έχω εγώ, είναι όντως πολύ καλό για face lathering. Το 1800 δεν το έχω, αλλά από όσα έχω διαβάσει είναι πιο κατάλληλο για μικτή χρήση.
Γιάννης
Χρήστος_Κ
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: 23 Οκτ 2013, 17:57
10
Has thanked: 24 times
Been thanked: 1 time

Παιδιά σας ευχαριστώ όλους.Ήρθαν τα πινελάκια,το 1438 όντως είναι λίγο πιο επιθετικό απο το 1800. Αποφάσισα να κρατήσω το δεύτερο,το έχω ήδη δοκιμάσει και μου ταίριαξε μια χαρά.Πολύ ωραίο πινελάκι,πολύ ωραία αίσθηση η τρίχα στο πρόσωπο,είναι μεν σκληρότριχο αλλά τα προτιμώ έτσι και δουλεψε τέλεια και στο μπώλ και στο πρόσωπο...
nikos.a

Οντως το δευτερο ενδεικνυται και για τους δυο τροπους. Η τριχα στην πορεια θα μαλακωσει αρκετα, δεν θα ειναι σκληρες οι ακρες οπως τωρα και θα σε βολεψει καλυτερα.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το πινέλο”