Edwin Jagger DE89L

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
YMMV
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 825
Εγγραφή: 15 Φεβ 2013, 22:49
11
Has thanked: 998 times
Been thanked: 1110 times

Οι λαβές EJ ταιριάζουν σε Merkur, Muhle και vintage Gillette που έχω δοκιμάσει
Γιώργος
Άβαταρ μέλους
natnat
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2142
Εγγραφή: 12 Οκτ 2012, 00:26
11
Has thanked: 2456 times
Been thanked: 4520 times
Ηλικία: 47

Έκανα το πρώτο ξύρισμα χθές το βράδυ με γένεια 4 ημέρών.
Με proraso άσπρο και feather λεπίδα.
Απλά ΥΠΕΡΟΧΟ.
Έχει μεγάλο κενό μεταξύ μπάρας και λεπίδας, σε σημείο να λες "τώρα θα σφαχτώ".
Όμως κόβει χωρίς πρόβλημα και συγχωρεί πολλά στη γωνία "προσβολής".
Επίσης δεν μπουκώνει με τίποτα!
Και η λαβή με το barley σχέδιο, απλά πολυτελείας και εξαιρετική στο πιάσιμο.
Tαιριάζει και στην Merkur opencomb που έχω, αν και νομίζω ότι μόλις παροπλήστηκε ή πάει μόνο για τα ταξίδια.
Αξίζει ακόμα να είναι η μοναδική μηχανή που έχει κάποιος!!!
Παναγιώτης

Ηλίαααα! Ριιίχτο!!!
Άβαταρ μέλους
aris22
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5381
Εγγραφή: 30 Απρ 2012, 07:08
11
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Has thanked: 4470 times
Been thanked: 5443 times

Παιδιά ενα εχω να πω μετά απο 2 ξυρίσματα (σήμερα το τρίτο και επιστροφή της λαβής στον Χρήστο :thnx ) με την ΙKON bulldog II stainless steel handle . Αφου ξυριστείτε αρκετές φορές με την EJ (Barley η την 89L (τις εχω αμφότερες )) και τις μάθετε , και θέλετε να πάτε ενα βήμα παραπάνω , τότε πάρτε (όσοι εχουν δυνατότητα ) την εν λόγω λαβή και θα με θυμηθείτε. H ΕJ μεταμορφώνεται. Αρκετά πιο βαριά , πολύ πιο σταθερή , πιο επιθετική .Κάνει άλλο ξύρισμα....Με την πρώτη ευκαιρία θα την αγοράσω και θα αντικαταστήσει μόνιμα την λαβή της Jagger........
Άρης

Ζούν ανάμεσα μας........
paratairosexthros
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1652
Εγγραφή: 07 Ιουν 2012, 16:42
11
Has thanked: 3384 times
Been thanked: 5292 times

Μετά και από το τέταρτο ξύρισμα και έχοντάς την δοκιμάσει μόνο με supermax stainless,μπορώ να πω τα εξής.
(Στο πρώτο ξύρισμα είχα αρκετά προβλήματα,αλλά την έμαθα πλέον).Είναι το κάτι άλλο.Όντως αισθάνεσαι οτι δεν ξυρίζεσαι και όντως στο δέρμα είναι πολύ ευγενική.Λόγω του βάρους και του ζυγίσματός της,χρειάζεται λιγότερα περάσματα από όσα είχα συνηθίσει και μιας και τα παίρνει όλα στο διάβα της δεν σκέφτεσαι καν να την ξαναπεράσεις από το ίδιο σημείο.Επίσης,δεν βάζω καθόλου πίεση,κάτι πρωτόγνωρο για μένα.Γλιτώνεις χρόνο και ερεθισμούς έτσι.Στο τέλος σκέφτεσαι οτι διήρκεσε πολύ λίγο το ξύρισμα.
Σαν μέτρο σύγκρισης έχω την tech,αλλά ούτε λόγος για σύγκριση μεταξύ τους.
Υ.Γ:Έχω την EJ89de,με την απλή λαβή(χωρίς ραβδώσεις).Και επίσης δεν γλυστράει καθόλου η λαβή από το χέρι-για όσους τους απασχολούσε κάτι τέτοιο.
Υποκλίνομαι!
Τα πάντα θα μπορούσαν να είναι εντελώς διαφορετικά.Αλλά,και πάλι,θα είχαν απολύτως την ίδια σημασία.
Άβαταρ μέλους
Νώντας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2987
Εγγραφή: 05 Ιούλ 2013, 23:20
10
Τοποθεσία: Χαλκιδική
Has thanked: 801 times
Been thanked: 6048 times

Έχοντας κάνει 5 ξυρίσματα με την Barley με Astra Superior Platinum , 2 με την Tech με αλουμινένια λαβή με Personna, και 1 με την Ball End Tech με ASP, όπως έγραψα και σε άλλο θέμα, η ελαφριά Tech δεν μ ευχαρίστησε, η βαρύτερη Ball End , Ναί,όσο για την Τζάγκερ:
Στο πρώτο μου ξύρισμα με DE που τη χρησιμοποίησα η αλήθεια είναι ότι ξεκινησα πολύ προσεκτικά, αλλά...μετά το πρώτο πέρασμα "WTG" εεε, ξεθάρεψα λίγο. Και το δεύτερο πέρασμα ήταν κόντρα. Μιά χαρά.
Ούτε κοψιματάκια ούτε ερεθισμοί( με είχατε φοβίσει λιγάκι, και ο πατέρας μου το ίδιο, που μου είπε πως αυτός όταν ξυριζόταν με "κλασσικη" μηχανή κοβόταν - όταν είδε την τζάγκερ όμως, μολόγησε ότι οι δικές του ήταν "της οκάς").
Μετά το 3ο ξύρισμα, ακολούθησα την "πεπατημένη" των 3 περασμάτων. 1 Με τη φορά, 2 με γωνία , 3 κόντρα. Ε και κανα δυο "φινιρίσματα" μετα σε μουστάκι-πηγούνι.
WOW. έτσι όπως το γραφω, WOW. Τέλειο.
Ετσι Καταλαμβάνει την πρώτη θέση στο ραφάκι, με 2ες τις Blue II (οχι plus) slalom (ε αφου το φχαριστιέμαι και με τις Blue II τι να κάνω... :bigsmilie ) και 3η την ball end Tech.

Τις τελευταίες 2-3 βδομάδες έβλεπα και για καμμιά ακόμη VIntage GIllette στο λιμάνι, όπως black beauty, fatboy, αλλά τώρα πλέον η επόμενη μου αποφάσισα να είναι μιά Lux άν και όταν βρώ και μια 34 Merkur, και αργότερα περισσότερες ίσως Vintage...



Edwin Jagger DE89 Barley ... :dance5
Άβαταρ μέλους
natnat
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2142
Εγγραφή: 12 Οκτ 2012, 00:26
11
Has thanked: 2456 times
Been thanked: 4520 times
Ηλικία: 47

Νώντα είναι πλέον και εμένα η βασική μου μηχανή.
Βάλε και καμιά personna ή feather πάνω να δείς πως θα σου κάτσει.
Η κεφαλή αυτή εξελίχθηκε και από τις δύο εταιρίες (EJ και Merkur) και πράγματι έχουν κάνει κάτι το εξαιρετικό.

Για μένα θα έπρεπε κάθε νεοεισερχόμενος να μπαίνει στο ΠΞ με αυτήν. Σε τελική θα του βγεί πιο οικονομικά από το να πάρει ίσως δύο φθηνότερες μέχρι να βρεί αυτό που του ταιριάζει.
Όσο για την λαβή (barley) είναι λίγο ελαφρυά, αλλά αυτό διορθώνεται εύκολα.
Παναγιώτης

Ηλίαααα! Ριιίχτο!!!
Άβαταρ μέλους
Kostas1979
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 412
Εγγραφή: 23 Ιούλ 2013, 13:51
10
Has thanked: 11 times
Been thanked: 52 times

Έτσι ακριβώς Παναγιώτη. Και εμένα ήταν η εισαγωγική ου στο ΠΞ, αλλά με τον καιρό και μαθαίνοντας την τεχνική μου φάνηκε πολύ mild και τώρα το καθημερινό ξυράφι μου είναι η Slim adjustable και η Tradere SB, η οποία-σημειωτέον-είναι 99.9% όμοια με straight, διότι η λεπίδα είναι ΕΝΤΕΛΩΣ παράλληλη με το πρόσωπο. Έτσι η γωνία ποικίλει ανάλογα το πόσο επιθετικό θέλεις να γίνει το ξύρισμά σου.
Amat Victoria Curam
paratairosexthros
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1652
Εγγραφή: 07 Ιουν 2012, 16:42
11
Has thanked: 3384 times
Been thanked: 5292 times

Χρόνια πολλά σε όλους!Έχω να πω για τη συγκεκριμένη μηχανή,οτι λίγο-πολύ όποια λεπίδα έχω χρησιμοποιήσει είναι τουλάχιστον πολύ καλή και πέραν του μετρίου αξιόπιστη.Έχω σχεδόν μηδενικούς ερεθισμούς στο δέρμα και μπορώ ακόμα να ξυρίζομαι ακόμα και κάθε μέρα-και κόντρα-(πράγμα εντελώς αδιανόητο ένα χρόνο πριν,όπου έπρεπε να περιμένω τουλάχιστον μία εβδομάδα να στρώσει το δέρμα).Οι λεπίδες που έχω χρησιμοποιήσει είναι οι:supermax stainless,shark super stainless,feather,polsilver super iridium,persona,bic astor,treet platinum και permasharp.Ενώ στην tech κάποιες από αυτές με γδέρνουν ή τουλάχιστον είναι μέτριες,με την EJ μεταμορφώνονται.Σίγουρα,παίζει ρόλο και η τεχνική που έχει βελτιωθεί πολύ,αλλά το οτι οι λεπίδες μέσα σε αυτή την μηχανή λειτουργούν καλύτερα είναι μία απόδειξη για μένα της ποιότητάς της.Πως να το κάνουμε,είναι ιδανική για μένα!
Τα πάντα θα μπορούσαν να είναι εντελώς διαφορετικά.Αλλά,και πάλι,θα είχαν απολύτως την ίδια σημασία.
Άβαταρ μέλους
Petros.Mp
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1704
Εγγραφή: 15 Απρ 2012, 16:22
11
Τοποθεσία: Νίκαια - Πειραιάς - Αθήνα - Κέντρο
Has thanked: 1131 times
Been thanked: 2138 times
Ηλικία: 41

Η μηχανή αγοράστηκε χθες από τον Γιώργο, στις φωτογραφίες πραγματικά χάνει σε ομορφιά. Είναι πανέμορφη με το χρώμιο να σε προιδεάζει για luxury ξυρίσματα. Αφού πλύθηκε και απολυμάνθηκε προληπτικά αρχίζω το ξύρισμα, πραγματικά η μηχανή είναι ο ορισμός του απαλού ξυρίσματος. Αισθάνεσαι ότι έχεις βάλει φτερό στο πρόσωπο σου. Σίγουρα είναι ήπια, πιο ήπια από την Mercur34c και μπορείς άνετα και άφοβα να ξυρίζεσαι καθημερινά μαζί της και κόντρα. Χθες έκανα ένα καλό τεστ, είχα γένια μιας μέρας και ξυρίστηκα 3 φορες και η τρίτη κόντρα. Πούπουλο το δέρμα. Δεν ξέρω αν είναι καλύτερη-χειρότερη από την Mercur 34c αλλά για αυτό που είμαι σίγουρος είναι ότι είναι ιδανική για εισαγωγή στο παραδοσιακό ξύρισμα.
Πέτρος

Ὁ κόσμος μᾶς ἔλεγε τρελλούς. Ἡμεῖς, ἂν δὲν εἴμεθα τρελλοί, δὲν ἐκάναμεν τὴν ἐπανάστασιν.
Panagiotis14
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: 10 Σεπ 2013, 13:24
10
Been thanked: 2 times

Εχώ αγοράσει την εν λόγω μηχανή πριν 3 μήνες και από τότε εχώ ξυριστεί μόνο μία φορά με τη merkur 25c που είχα πριν. Απαλό, άνετο και βαθύ ξύρισμα.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Double edge razors”