Proraso Pre Shaving Cream

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Value
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 268
Εγγραφή: 03 Μαρ 2012, 20:16
12
Has thanked: 11 times
Been thanked: 117 times

Εικόνα

Εικόνα

Την κρέμα αυτή τη χρησιμοποίησα σε όλα τα προηγούμενα ξυρίσματά μου (περίπου πέντε αν δεν κάνω λάθος). Σήμερα είπα να μην τη χρησιμοποιήσω για να δω αν θα υπάρξει κάποια διαφορά. Δεν διαπίστωσα κάποια, οπότε θα μπορούσα να πω πως μάλλον περιττεύει, δεδομένου ότι κάποιος κάνει σωστή προετοιμασία.

Το άρωμα της είναι το ίδιο με αυτό του πράσινου σαπουνιού της Proraso, αλλά πιο έντονο. Επίσης πολύ πιο έντονη είναι η ύπαρξη της μενθόλης, με την χαρακτηριστική αίσθηση δροσιάς.

Καθώς έχω διαβάσει ότι η συγκεκριμένη κρέμα μπορεί να χρησιμοποιηθεί και μετά το ξύρισμα, μάλλον με βλέπω να τη χρησιμοποιώ με αυτό τον τρόπο, διότι μου αρέσει πολύ η μυρωδιά της, αλλά και η έντονη αίσθηση "δροσιάς" της. Φυσικά αυτό μπορεί να αποτελέσει μειονέκτημα για κάποιους κατά τη διάρκεια του χειμώνα.

Όταν τη χρησιμοποιήσω με τον τρόπο αυτό, θα συμπληρώσω τις εντυπώσεις μου.
Βαλάντης
Άβαταρ μέλους
boltsis
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2962
Εγγραφή: 19 Απρ 2011, 23:33
12
Τοποθεσία: Λάρισα
Has thanked: 366 times
Been thanked: 320 times

Πίστευα ότι θα έκανε μεγάλη διαφορά στο ξύρισμα, το είχα συμπεριλάβει μέσα στη επόμενη αγορά αλλά αν λειιις ότι δε κάνει κάτι τότε δε νομίζω να το πάρω..
Dovo Silver Steel Prima, Joseph Allen & Sons Sheffield ,C.V Heljestrand Ringdove Νο55,Dubl Duck Satinedge,Thomas Turner & Co,Thiers-Issard Spartacus "dreadnought",Frederick Reynolds Sheffield
Mercur 34c, Merkur Futur Gold
Ηλίας
Άβαταρ μέλους
Δορυφέρων
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2519
Εγγραφή: 13 Δεκ 2010, 17:51
13
Has thanked: 46 times
Been thanked: 147 times
Ηλικία: 57

Εμενα τον χειμωνα οταν ξυπνησω και ειναι μουντη η μερα με πιανει ψυχοπλακωμα
Με τετοια προϊοντα στυλ Proraso γινομαι turbo,με αναζωογονουν.
«ΟΥΚ ΕΙΘΙΣΤΑΙ ΤΟΙΣ ΕΛΛΗΣΙ ΠΡΟΣΚΥΝΕΕΙΝ»

Blog: http://ksyrisma-shaving.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
Άβαταρ μέλους
Antonis
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 10546
Εγγραφή: 15 Δεκ 2011, 20:57
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 26269 times
Been thanked: 25719 times

Δεν ξέρω, αλλά και εγώ γενικότερα έχω μια αντιπάθεια στα pre-shave oils. Πιθανόν να βοηθάνε στο ξύρισμα κατά ένα 5% αλλά με μια σωστή προετοιμασία, είναι αχρείαστο κατά την γνώμη μου. Αν τώρα το συγκεκριμένο παίζει και ως after shave, τότε όλα μια χαρά. Και εγώ γουστάρω proraso, φθηνό και αξιόπιστο!
NavalArchitect

Την είχα, προσπάθησα 1-2 μήνες να δω τι αποτέλεσμα έφερνε, δεν επείσθην. Την χρησιμοποιούσα μετά ως post-shave, πάλι για 1-2 μήνες και μπορώ να πω ότι δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο. Θέλει αρκετή ώρα για να απορροφηθεί, είναι πολύ καλύτερο αν κανείς την βάλει μαζί με το after shave και τα τρίψει στις παλάμες του πριν τα βάλει στο πρόσωπο.

Κάνει δουλειά ως after shave cream, αναζωογονεί με τη δυνατή μυρωδιά, αλλά γενικά δεν είναι μιά ραφιναρισμένη after shave κρέμα - υπάρχουν πολύ καλύτερα προιόντα στην αγορά. Αν κανείς βάλει μεγάλη ποσότητα τότε γίνεται αρκετά sticky στο πρόσωπο.

Την είχα πάρει από το Connaught στο eBay, κάτι του είχαν πάθει μερικά tubs 500ml (είχαν σπάσει/ραγίσει τα μπωλ) και τα'βαλε σε πληστειριασμό ξεκινώντας από 4 λίρες. Πήρα ένα για 5 λίρες αν δεν κάνω λάθος, συν μερικές ακόμη για τα ταχυδρομικά, ήταν καλή περίπτωση. Από 'κει και πέρα όμως τίποτε το ιδιαίτερο ή συναρπαστικό.

Η λευκή Proraso (η παλιά πλέον) είναι το ίδιο sticky στο πρόσωπο και έχει επίσης την ίδια απόδοση σε θέμα απορροφητικότητας. Απλά δεν σε 'ξυπνά' τόσο δυνατά όπως η πράσινη. Γενικά μια κανονική κρέμα σε μια (ας πούμε) λογική τιμή.
Άβαταρ μέλους
BABIS
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 971
Εγγραφή: 10 Νοέμ 2010, 23:51
13
Τοποθεσία: Αθήνα, Ελλάς.
Has thanked: 3 times
Been thanked: 211 times

Αγόρασα πρόσφατα τη λευκή Proraso , από το Hondos Center , στην Ομόνοια.
Εγώ αν θυμούνται οι παλιότεροι φίλοι , είμαι λίγο "βιαστικός" στην προετοιμασία.
Συνήθως δηλαδή έκανα ένα βρέξιμο/μούλιασμα στα γένια
και μετά άπλωμα αφρού με πινέλο.

ΜΕ ΤΗΝ PRE-SHAVE ΕΙΔΑ ΦΟΒΕΡΗ ΔΙΑΦΟΡΑ.

Σε σημείο που αναρωτιέμαι πως ξυριζόμουν 27 χρόνια χωρίς αυτήν !!!

Τη δοκίμασα μάλιστα σε φάση που είχα γένια 3 ημερών , κάτι σχετικά σπάνιο για μένα.
Άπλωσα λίγη κρέμα σε στεγνά γένια, ειδικά στα δύσκολα σημεία, λαιμό & μουστάκι
και μετά από πάνω τον αφρό με το πινέλο.

Πολύ πιο βαθύ ξύρισμα, πολύ καλύτερο γλύστρημα ξυραφιού,
καθόλου ερεθισμός στο λαιμό !!

Είναι πλέον must για μένα, ειδικά όταν έχουν μείνει πάνω από 24 ώρες τα γένια.
Άβαταρ μέλους
Antonis
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 10546
Εγγραφή: 15 Δεκ 2011, 20:57
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 26269 times
Been thanked: 25719 times

Γιατρέ μου καλωσήρθες και πάλι! :hellas
Άβαταρ μέλους
Harry
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4711
Εγγραφή: 14 Σεπ 2012, 20:30
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 5732 times
Been thanked: 6979 times
Ηλικία: 49

Θα συμφωνήσω ότι κάνει διάφορα (προσωπικά χρησιμοποιω την πράσινη) αλλα θα προσθέσω ότι ειναι ιδιαιτερα αποτελεσματική και ως post shave! Τη χρησιμοποιω τοπικά, στα σημεία που αισθάνομαι οτι το ξυράφι εχει ταλαιπωρήσει το δέρμα και πραγματικα προλαβαίνει ερεθισμους.
Χάρης
Άβαταρ μέλους
vanm66
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2312
Εγγραφή: 15 Σεπ 2010, 13:28
13
Has thanked: 231 times
Been thanked: 348 times

BABIS is back!
Καλωσήρθες και πάλι! Είχες χαθεί.
Βαγγέλης
Άβαταρ μέλους
BABIS
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 971
Εγγραφή: 10 Νοέμ 2010, 23:51
13
Τοποθεσία: Αθήνα, Ελλάς.
Has thanked: 3 times
Been thanked: 211 times

Στην άσπρη που πήρα εγώ , τη sensitive , το άρωμα του menthol που φάνηκε πολύ έντονο
(το συγκεκριμένο άρωμα μου γίνεται πολύ εύκολα αντιληπτό).
Δεν μπορώ να φανταστώ πόσο πιο έντονο μπορεί να είναι στην κανονική έκδοση , την πράσινη.
Αν έχει χρησιμοποιήσει κάποιος και τις 2 , ας μας ενημερώσει.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Pre-, After shave λοσιόν και -κρέμες”