Edwin Jagger DE89L

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Antonis
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 10561
Εγγραφή: 15 Δεκ 2011, 20:57
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 26419 times
Been thanked: 25885 times

Κάθε φορά που πιάνω αυτήν την μηχανή στα χέρια μου, με εκπλήσει όλο και πιο πολύ. Απίστευτα ξυρίσματα, βαθιά και άκοπα (και με τις δύο έννοιες- χωρίς κόπο και καθόλου κοψίματα ή ερεθισμοί). Είναι από άλλον πλανήτη αυτό το εργαλείο, το γουστάρω πολύ. Προσφέρει ξυρίσματα πολυτελείας, για πολυτελείς καταστάσεις και επίσης ενδείκνυται για αποθεραπεία από ένα κακό ξύρισμα. Ότι και να πω είναι λίγο!
Άβαταρ μέλους
aris22
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5383
Εγγραφή: 30 Απρ 2012, 07:08
11
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Has thanked: 4477 times
Been thanked: 5443 times

Αντώνη συμφωνώ και επαυξάνω. Έτσι και αλλιώς τα είπαμε και απο κοντά για το πόσο φανταστική μηχανή είναι απο όλες τις απόψεις!!! :dance5 :megagrin
Άρης

Ζούν ανάμεσα μας........
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Καθηγητής Ξυρίσματος
Καθηγητής Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 9900
Εγγραφή: 14 Ιουν 2010, 10:28
13
Τοποθεσία: [ Mering ]
Has thanked: 212 times
Been thanked: 1189 times
Ηλικία: 49
Επικοινωνία:

Εχω την κεφαλη της R89 που ειναι πρακτικα η ιδια, χωρις την εξτρα επιστρωση χρωμιου που βαζει η EJ. Ρε παιδια, για μενα ειναι απο τις πιο ηπιες που εχω.. Και εχω αρκετες! Ακομη και η Τech ειναι πιο σκυλα! Μονο η Superspeed flare tip ηταν πιο ηπια και εφαγε πουλο..
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Antonis
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 10561
Εγγραφή: 15 Δεκ 2011, 20:57
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 26419 times
Been thanked: 25885 times

Πολύ ήπια δεν νομίζω ότι είναι, κατατάσσεται στις μηχανές μέσης επιθετικότητας. Πολύ γλυκιά είναι, σε σημείο που νομίζεις ότι δεν ξυρίζει, αλλά δεν είναι έτσι. Πολλοί στην αρχή είπαν ότι δεν τους άρεσε, την θεωρούσαν πολύ ήπια, αλλά στην συνέχεια αναθεώρησαν. Είναι μέχρι να βρεις τα χούγια της.

Για την tech ρε φίλε, η κεφαλή της είναι στο άλλο άκρο, εξαιρετικά ήπια. Είναι η πιο ήπια που έχω μέχρι τώρα (δεν ξέρω αν θα βρω κάποια άλλη που να την ξεπερνάει). Όχι όμως ότι δεν την ροτάρω, πλέον μια στις τόσες για αλλαγή είναι οκ.
Άβαταρ μέλους
aris22
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5383
Εγγραφή: 30 Απρ 2012, 07:08
11
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Has thanked: 4477 times
Been thanked: 5443 times

Τι θα γίνει βρε Αντώνη, ολο με προλαβαίνεις!! :megagrin Δεν μπορώ παρα να ξανασυμφωνήσω..Ετσι ακριβώς μου είχε φανεί και μένα στην αρχή αλλά στην διαδρομή άλλαξα γνώμη :megagrin οσον αφορα την σύγκριση με την tech δεν συμφωνώ , είναι πολύ καλή και αυτή αλλά δεν συγκρίνεται με την E.J. πουθενά IMHO αλλά και αντικειμενικά ....
Άρης

Ζούν ανάμεσα μας........
geok
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 113
Εγγραφή: 12 Οκτ 2012, 13:44
11
Has thanked: 134 times
Been thanked: 81 times
Ηλικία: 48

Έχω και εγώ την ίδια μηχανή και μόνο αύτη και πιστεύω πώς ξυρίζει καταπληκτικά και χωρίς κοψίματα
βέβαια δεν έχω εμπειρία από άλλες DE :megagrin
Άβαταρ μέλους
Value
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 268
Εγγραφή: 03 Μαρ 2012, 20:16
12
Has thanked: 11 times
Been thanked: 117 times

Με τρώει ο ... χέρης ( :beah2 ) μου εδώ και λίγες μέρες. Είπα να εξαργυρώσω ό,τι γλύτωσα ένα χρόνο με το παραδοσιακό ξύρισμα σε καινούργια καλούδια. Έτσι, αν και είχα πει ότι δε με βλέπω να αγοράζω άλλη μηχανή από την Mercur Futur, έχω ψηθεί από ό,τι έχω διαβάσει για τη συγκεκριμένη μηχανή, να την αγοράσω. Πιο συγκεκριμένα την 89ΒΑ11. (Αντώνη μ' έκαψες με το review σου :bigsmilie ) Θα ήθελα, αν κάποιος έχει την Futur και την συγκεκριμένη μηχανή να μου πει αν έχει νόημα η αγορά της ή αν για παράδειγμα η mercur στο 1 είναι παρόμοια.
Βαλάντης
Άβαταρ μέλους
Antonis
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 10561
Εγγραφή: 15 Δεκ 2011, 20:57
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 26419 times
Been thanked: 25885 times

Βαλάντη, κατ' αρχήν δεν ξέρεις πόσο χαίρομαι που επέστρεψες στην ενεργό δράση, μας είχες λείψει πολύ καιρό.

Για την συγκεκριμένη μηχανή έχω να πω μόνο καλά λόγια. Είναι ποιοτικότατη, ντελικάτη, χαίρεσαι και μόνο που την βλέπεις. Όπως όμως έχω πει πολλές φορές, μου βγάζει ένα αίσθημα πολυτέλειας που δεν με κάνει να θέλω να την χρησιμοποιήσω κάθε μέρα. Δεν είναι για μένα, με λίγα λόγια, η μηχανή "εργάτης", το "σκυλί του πολέμου" που θα την χρησιμοποιήσω καθημερινά και υπό οποιεσδήποτε συνθήκες, αν καταλαβαίνεις τι εννοώ. Είναι πολύ γλυκιά στο ξύρισμα, ειδικά για σένα που έχεις την futur, θα σου φαίνεται ότι δεν ξυρίζει στην αρχή αλλά δεν είναι έτσι. Από video που έχω δει από ανθρώπους που έχουν και τις δυο, λένε ότι το διάκενο της λεπίδας στην EJ είναι όσο είναι στην Futur στην ρύθμιση 1. Αν την αγοράσεις δεν θα το μετανοιώσεις, προσφέρει πολλά περισσότερα από όσο στοιχίζει, αλλά χρειάζεται να της δώσεις λίγο χρόνο στην αρχή, για αυτά που σου γράφω παραπάνω.

Ελπίζω να βοήθησα.
Άβαταρ μέλους
aris22
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5383
Εγγραφή: 30 Απρ 2012, 07:08
11
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Has thanked: 4477 times
Been thanked: 5443 times

Antonis έγραψε:η μηχανή "εργάτης",το "σκυλί του πολέμου"
:hystericalbs1 :hystericalbs1 Βρε Αντώνη πως τα λές έτσι....
Άρης

Ζούν ανάμεσα μας........
Άβαταρ μέλους
rhtoras
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2708
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2012, 16:12
11
Has thanked: 2646 times
Been thanked: 1669 times

πρόσφατα πήρα την εν λόγω μηχανή...
πολύ καλό φινίρισμα
πολύ καλό βάρος και φυσικά πολή καλή λαβή από άποψη κρατήματος...
μέγεθος πολύ καλό και φυσικά εργονομικός σχεδιασμός...
με ξύρισε ωραία και πάνω από όλα γλυκά...με την έννοια οτι ήταν πολύ απαλή η αίσθησή της...
δε θα την έλεγα επιθετική αλλά ούτε και πολύ ήπια
αν θα έπρεπε να την βαθμολογούσα θα της έβαζα σαν σύνολο 9,5/10
https://unchained-gnu.gr Βάλτε linux που είναι δωρεάν, ελαφρύ και κάνει ο,τι θέλετε.
oneirofono.gr Το καλύτερο e-steki.

Φυσικά δε θέλω να ξεμείνω από: gillette κρέμα ξυρίσματος και oldspice asl.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Double edge razors”