Video ξυρίσματα με straight razor

Άβαταρ μέλους
Harry
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4711
Εγγραφή: 14 Σεπ 2012, 20:30
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 5732 times
Been thanked: 6979 times
Ηλικία: 49

Ευχαριστώ για τα πολύ καλά σας video. Σας μελεταω για να βελτιωσω την τεχνική μου. Καλά, ο Ηλίας σε λίγο θα εχει περισσότερα επεισόδια και απο τη Λάμψη του Φωσκολού. :hystericalbs1
Χάρης
Άβαταρ μέλους
Antonis
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 10546
Εγγραφή: 15 Δεκ 2011, 20:57
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 26271 times
Been thanked: 25719 times

Ένα video που δεν γινόταν να μην το μοιραστώ μαζί σας. Είναι ένας Έλληνας, γεννημένος και μεγαλομένος στην Αμερική.

[youtube][/youtube]
Άβαταρ μέλους
boltsis
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2962
Εγγραφή: 19 Απρ 2011, 23:33
12
Τοποθεσία: Λάρισα
Has thanked: 366 times
Been thanked: 320 times

Ωραίος, φαίνεται ότι Ελληνάρας!!Ωραίο ξύρισμα , μπράβο του.
Dovo Silver Steel Prima, Joseph Allen & Sons Sheffield ,C.V Heljestrand Ringdove Νο55,Dubl Duck Satinedge,Thomas Turner & Co,Thiers-Issard Spartacus "dreadnought",Frederick Reynolds Sheffield
Mercur 34c, Merkur Futur Gold
Ηλίας
Άβαταρ μέλους
coccolino
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1023
Εγγραφή: 22 Ιαν 2012, 21:56
12
Τοποθεσία: Athens - London - Edinburgh
Has thanked: 246 times
Been thanked: 205 times
Ηλικία: 55

Δεν ξέρω αν είναι από τα πρώτα του ξυρίσματα, αυτό που διαπίστωσα είναι ότι είχε μηδέν προετοιμασία, μηδέν δουλειά με το πινέλο, από τεντώματα δεν είδα κάτι, το ξυράφι είχε μεγάλη γωνία, στην δεξιά μεριά του λαιμού του είδα τρελό ερεθισμό.

Πάντως από ξύρισμα με straight το παιδί δεν ξέρει να κάνει, αν είναι από τα πρώτα του βέβαια έχει δουλίτσα ακόμα.

Καλά στέφανα στον αδερφό του! Να ζήσουν να ευτυχήσουν τα παιδιά :megagrin
Γιώργος

Dovo Best Quality 5/8", Frederick Reynolds 6/8", Frederick Reynolds 13/16", Merkur 15C, Vintage Gillette Eldorado Gold Tech '56
Άβαταρ μέλους
Harry
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4711
Εγγραφή: 14 Σεπ 2012, 20:30
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 5732 times
Been thanked: 6979 times
Ηλικία: 49

Δεν ξέρω αν είδατε και το ηλεκτρονικό κατάστημα του τύπου, αν και δεν λέει πολλά πράγματα.

Υ.Γ. Γιώργο τι έγινε η μαϊμού; Θα μας λείψει. :hystericalbs1
Χάρης
Άβαταρ μέλους
boltsis
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2962
Εγγραφή: 19 Απρ 2011, 23:33
12
Τοποθεσία: Λάρισα
Has thanked: 366 times
Been thanked: 320 times

Καιρό είχα να ανεβάσω ένα βιντεάκι!Δε μπόρεσα να το επεξεργαστώ, μου κόλλαγε στο movie maker που χρησιμοποιώ συνήθως, έτσι το άφησα χύμα το βίντεο.Το Wade & Butcher καθότι εντελώς ξεακόνιστο, το ακόνισα εγώ ο ίδιος ύστερα απο 3 ολοκληρωμένα ακονίσματα και εχθές δικαιώθηκα απο όλη τη ιστορία αυτή!Το ξυράφι είναι μεγάλο και η λαβή του το ίδιο με αποτέλεσμα να μη με βολεύει αλλά το το βάρος του και μόνο σαρώνει τα πάντα στο περασμά του!Το πρώτο πέρασμα το έκανα πολύ καλά πιστεύω, μετά ψιλομαλ@κίστηκα λίγο, είχα 1-2 κοψιματάκια ,μερικά ήτανε παλιά σπυράκια και ένα κάτω απο το πηγούνι ένα παλιό κόψιμο που είχα!Πάντως παρόλα τα κάμποσα περάσματα και το λίγο αίμα, το ξύρισμα ήταν γλυκό και είχε βάθος.Το πινέλο όπως βλέπετε και στο 41sec το γυρνάω για να το βλέπετε καλά :bigsmilie τα σπάει και το santa maria novella να παίζει πολύ καλά το ρόλο της!!

Scuttle mug by R.Becker
Simpsons PJ2 two band
Santa maria novella
W&B amboina scales
Pashana ASL
[youtube][/youtube]

Γιάννη ελπίζω οι συμβουλές για το ακόνισμα που μου έχεις δώσει δε πάνε χαμένες απο ότι φαίνεται!Η κληρονομιά του ακονίσματος που αφήνεις πίσω βρίσκεται σε καλά χέρια , πως το βλέπεις?
Dovo Silver Steel Prima, Joseph Allen & Sons Sheffield ,C.V Heljestrand Ringdove Νο55,Dubl Duck Satinedge,Thomas Turner & Co,Thiers-Issard Spartacus "dreadnought",Frederick Reynolds Sheffield
Mercur 34c, Merkur Futur Gold
Ηλίας
Άβαταρ μέλους
hero
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1121
Εγγραφή: 24 Οκτ 2010, 08:34
13
Has thanked: 73 times
Been thanked: 249 times
Ηλικία: 60

Ηλια στην επομενη συναντηση φερε το ξυραφι μαζι , νομιζω κατι στο ακονισμα λειπει, μου φαινεται το μαχαιρι λιγο αγριο και ισως θελει λιγη δουλεια ακομη ή ισως εχεις υπερακονισει . Βεβαια απο το βιντεο δεν μπορουμε να βγαλουμε συμπερασμα περισσοτερο το αναφερω σαν διαισθηση . Επισης ισως να μην του εχεις παρει τον αερα λογο του μεγεθους και βαρους . Δεν ειναι ασχημο το ξυρισμα απλα νομιζω θα μπορουσε να ηταν ποιο μαλακο και ηπιο .
Οταν ειχα μιλησει με τον Martin μου ειχε τονισει οτι ολα τα μαχαιρια προσφερονται για την αναλογη χρηση ,δηλαδη γενια πολλων ημερων και σκληρα, ξυρισμα καθε 1-2 μερες , ευαισθητη επιθερμιδα εχουν να κανουν με το ποιο θα διαλεξουμε για αυτο τον λογο λεω παντα οτι ενα μαχαιρι δεν ειναι απαραιτητα κακη αγορα
απλα δεν ταιριαζει στο τυπο ξυρισματος που θελουμε .Το ακονισμα επισης πρεπει να γινεται συμφωνα με την επιθερμιδα του χρηστη , εσυ που εχεις αρκετες δοκιμες τι σε βολεψε περισσοτερο απο αποψη κοψης των μαχαιριων ? Το λεω γιατι προχθες δοκιμασα ενα PUMA που ενω βλεποντας το θα ελεγα οτι θελει ακονισμα μου εδωσε ενα απιστευτο αποτελεσμα.
Φιλοσοφικο ερωτημα προς στον Γιαννη περισσοτερο (Οταν αλλαζουμε συχνα μαχαιρια στο ξυρισμα υπαρχει περιπτωση η τριχα να μην εχει συνηθησει στις ιδιαιτεροτητες του καθε μαχαιριου και να πρεπει να δωσουμε περισσοτερες ευκαιριες ? παραδειγμα σε ενα σετ 7 ημερων εχουμε το ιδιο αποτελεσμα με ολα ή καποια ξεχωριζουν ? γιατι εαν συνβαινει αυτο σε μαχαιρια ιδιου μοντελου και κατασκευαστη τοτε κατι αντιστοιχο θα συμβαινει και με τα διαφορετικου τυπου .)
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος hero την 21 Νοέμ 2012, 06:10, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Νίκος
"Αδύνατο να μάθεις τα φρονήματα, τη σκέψη, την ψυχή του κάθε ανθρώπου προτού πάρει στα χέρια του εξουσία." Σοφοκλης
Άβαταρ μέλους
iogi
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 4992
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2010, 10:31
13
Τοποθεσία: Αθήνα - Αμπελόκηποι
Has thanked: 22269 times
Been thanked: 7781 times
Ηλικία: 67

Ωραίος για μια ακόμα φορά Ηλία!
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
boltsis
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2962
Εγγραφή: 19 Απρ 2011, 23:33
12
Τοποθεσία: Λάρισα
Has thanked: 366 times
Been thanked: 320 times

Φίλε μου Νίκο χαίρομαι που σε ακούω πάλι!Νίκο το ξυρισμά του ήτανε γλυκό πιστεύω, έχω κάποια κοφτερά άγρια ξυράφια και νομίζω ότι αυτό ήτανε γλυκό κατα τη γνώμη μου.Τώρα βέβαια το συγκεκριμένο είναι και near wedge το οποίο το καθιστά απο μόνο του γλυκό .Βέβαια κάποιοι ερεθισμοί ίσως ήταν απο υπερβολική πίεση σε συνδυασμό με το βάρος του η ακόμη και λάθος γωνίες, χώρια ότι έχω αρχίσει και ξυρίζομαι κάθε 4-5 μέρες έναντι των 6-7 ημερών που έκανα πριν.
Βεβαίως και θα το φέρω στην επόμενη συνάντηση και εννοείται θα ήθελα να ακούσω τη γνώμη σας αφού σας θεωρώ πιο έμπειρους απο εμένα!Θέλω να σημειώσω ότι ο σκοπός μου είναι να κάνω το ξυράφι να κόβει, βέβαια με τις οδηγίες του Γιάννη πιστεύω ότι αποφεύγω το υπερακόνισμα.Δεν έχω φτάσει στο επίπεδο ακόμη να το φτιάχνω εγώ όπως θέλω , απλά το κάνω shave ready.Eπίσης οι πέτρες μου είναι οι Norton και όχι κάποια φυσική πέτρα , χώρια ότι ακόμη δεν αξιώθηκα να πάρω τη περίφημη πάστα CrO2.Δε ξέρω αν κάνω λάθος αλλά έχω την εντύπωση ότι οι Νοrton φτάνουνε μέχρι ένα ικανοποιητικό επίπεδο, τουλάχιστον σύμφωνα με τα ακονίσματα που έχω κάνει εγώ.
Πιστεύω Νίκο ότι το ακόνισμα έχει πολλά τερτίπια και για να δώσεις την ίδια κόψη σε ένα set 7 ξυραφιών πρέπει να είσαι πολύ επαγγελματίας και έμπειρος.Πρέπει να ακονίσεις με τον ίδιο αριθμό περασμάτων, ίδια λάσπη, ίδιο βάρος χεριού κτλπ, αποκλείεται να πετύχεις όλους αυτούς τους παράγοντες μαζίΆλλωστε πιστεύω γι'αυτό και το βγάζουνε και σε set των 7, κάθε μέρα και διαφορετικό ξύρισμα, αυτή είναι η χάρη του!Βέβαια ας πει και ο Γιάννης τη γνώμη του και οι λοιποί εδώ πέρα!
Dovo Silver Steel Prima, Joseph Allen & Sons Sheffield ,C.V Heljestrand Ringdove Νο55,Dubl Duck Satinedge,Thomas Turner & Co,Thiers-Issard Spartacus "dreadnought",Frederick Reynolds Sheffield
Mercur 34c, Merkur Futur Gold
Ηλίας
Άβαταρ μέλους
coccolino
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1023
Εγγραφή: 22 Ιαν 2012, 21:56
12
Τοποθεσία: Athens - London - Edinburgh
Has thanked: 246 times
Been thanked: 205 times
Ηλικία: 55

Μπράβο ρε Ηλία για το βιντεάκι, άντε γιατί αράχνιασε το topic :megagrin
Γιώργος

Dovo Best Quality 5/8", Frederick Reynolds 6/8", Frederick Reynolds 13/16", Merkur 15C, Vintage Gillette Eldorado Gold Tech '56
Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικά για τα straight razors”