Ακόνισμα straight razor ή απελπιστικά αρχάριος?

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Fotakas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4045
Εγγραφή: 31 Αύγ 2011, 17:49
12
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Has thanked: 1362 times
Been thanked: 4911 times
Ηλικία: 41

Ήλπιζα να μην χρειαστεί ποτέ να γράψω σε αυτό το νήμα. Έχω ήδη κάνει 2 ξυρίσματα με το Dovo, άρα απέχω μίλια από το να χαρακτηριστώ έστω και "μέσος χρήστης", οπότε κάθε συμβουλή ή οδηγία, είναι επιθυμητή και καλοδεχούμενη.

Από την πρώτη επαφή και αφού είχα κάνει προετοιμασία και αφρό με σαπούνια που τα εμπιστεύομαι, δεν έμεινα ικανοποιημένος από την αίσθηση. Το ξυράφι, περισσότερο έγδερνε και έσπαγε τις τρίχες, παρά τις έκοβε. Για τα δύσκολα σημεία (σαγόνι, γωνίες κλπ) δεν το συζητάω καν. Με 4 περάσματα, τα γένια 2 ημερών, έμοιαζαν με 24 ωρών. :confused

Προσπαθώντας να καταλάβω τι συμβαίνει, έκανα αυτό που είχε προτείνει ο Ηλίας σε άλλο ποστ. Δηλαδή, πέρασα το ξυράφι από το τρίχωμα του πήχη μου, χωρίς να ακουμπάει στο δέρμα και από όσο κατάλαβα, δεν κόπηκε καμία τρίχα. :eek

Επίσης, επιχείρησα να ξυρίσω το εξωτερικό της παλάμης μου. Τότε κόπηκαν 1-2 τρίχες. Τέλος, το ακούμπησα στο τραπέζι (με την ράχη να ακουμπάει) και προσπάθησα να κόψω μια τρίχα από τα μαλλιά μου. Χρειάστηκε να κινήσω 2-3 φορές την τρίχα μπρος-πίσω, για να κοπεί. Αυτό σε διάφορα σημεία της κόψης.

Όλα αυτά αποτελούν ένδειξη για την κατάσταση του ξυραφιού ή παραμένω "απελπιστικά αρχάριος" όπως λέει και ο τίτλος? :mnew
Όσο κι αν κανείς προσέχει, όσο κι αν το κυνηγά
Πάντα πάντα θα 'ναι αργά, δεύτερη ζωή δεν έχει.

(Ο.Ε.)
Άβαταρ μέλους
Georgelap
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 188
Εγγραφή: 19 Σεπ 2012, 16:19
11
Τοποθεσία: Ναύπακτος- Μακύνεια
Has thanked: 10 times
Been thanked: 10 times

Τα ιδια αντιμετωπισα κι εγω οταν αγορασα το ξυραφι...
Αλοιφουλα θες και το ξυραφι σου θα γινει σουπερ!
Άβαταρ μέλους
coccolino
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1023
Εγγραφή: 22 Ιαν 2012, 21:56
12
Τοποθεσία: Athens - London - Edinburgh
Has thanked: 246 times
Been thanked: 206 times
Ηλικία: 56

Φώτη αν θυμάμαι καλά το πήρες από τον Τσομπάρη; Νομίζω ότι πρέπει να το δώσεις για μια μικρή "φρεσκάδα" σε κάποιον από τους δικούς μας τους θαυματοποιούς. Αλλιώς σε βλέπω να ξαναγράφεις εδώ :cry

Θέλει να ασχοληθεί κάποιος λίγο παραπάνω απ' ότι ο κ. Τσομπάρης και να στο κάνει τζιτζί.

Εγώ που χτές ξυρίστηκα με το Dovo που ακόνισε ο Γιάννης (γ.ν) τον Φεβρουάριο (αν θυμάμαι καλά), παρ' όλο που είχα να ξυριστώ κάτι μήνες (λόγω DE και λόγω Frederick Reynolds), το στροπάρισα λίγο και έκοβε τις τρίχες σαν χορτοκοπτική. Και μιλάμε για ένα Dovo από τα πλέον φτηνά, όχι για κανένα Bismark...
Γιώργος

Dovo Best Quality 5/8", Frederick Reynolds 6/8", Frederick Reynolds 13/16", Merkur 15C, Vintage Gillette Eldorado Gold Tech '56
Άβαταρ μέλους
boltsis
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2962
Εγγραφή: 19 Απρ 2011, 23:33
13
Τοποθεσία: Λάρισα
Has thanked: 366 times
Been thanked: 320 times

Φώτη καλά λέει ο Γιώργος, η το πας στο παππού η το δίνεις σε κάποιο απο εμάς να το φρεσκάρει!Μα καλά αυτός ο παππούς δε το καταλαβαίνει το ξυράφι?Στα ψαλίδια είναι καλός αλλά στα ξυράφια δυσπιστώ λίγο η γέρασε μου φαίνεται!
Dovo Silver Steel Prima, Joseph Allen & Sons Sheffield ,C.V Heljestrand Ringdove Νο55,Dubl Duck Satinedge,Thomas Turner & Co,Thiers-Issard Spartacus "dreadnought",Frederick Reynolds Sheffield
Mercur 34c, Merkur Futur Gold
Ηλίας
Άβαταρ μέλους
coccolino
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1023
Εγγραφή: 22 Ιαν 2012, 21:56
12
Τοποθεσία: Athens - London - Edinburgh
Has thanked: 246 times
Been thanked: 206 times
Ηλικία: 56

Ηλία μάλλον δεν την παλεύει άλλο ο παππούς με τα μαχαίρια, τουλάχιστον 2 περιπτώσεις δείχνουν ότι δεν κάνει αωστή δουλειά πλέον.
Γιώργος

Dovo Best Quality 5/8", Frederick Reynolds 6/8", Frederick Reynolds 13/16", Merkur 15C, Vintage Gillette Eldorado Gold Tech '56
Άβαταρ μέλους
hero
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1121
Εγγραφή: 24 Οκτ 2010, 08:34
13
Has thanked: 73 times
Been thanked: 249 times
Ηλικία: 60

Aν ανατρεχουμε σε διαφορα προηγουμενα ποστ θα δουμε οτι το προβλημα με τον κυριο Γιαννη παει αρκετα πισω στον χρονο . Νομιζω οτι αντιμετοπιζουν τον πελατη σαν καποιον που απλα θελει ενα μαχαιρι και δεν θα ασχοληθει με πραγματικο παραδοσιακο ξυρισμα , ετσι απλα θελει ενα μαχαιρι. Ετοιμο μαχαιρι μονο απο το εξωτερικο και αυτο καμια φορα παιζει να μην ειναι. Παντως εχω την αποψη οτι οποιος θελει να ξυριζεται με μαχαιρι πρεπει να μαθει και τα σχετικα με το ακονισμα και να ειναι αυτονομος.
Νίκος
"Αδύνατο να μάθεις τα φρονήματα, τη σκέψη, την ψυχή του κάθε ανθρώπου προτού πάρει στα χέρια του εξουσία." Σοφοκλης
Άβαταρ μέλους
coccolino
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1023
Εγγραφή: 22 Ιαν 2012, 21:56
12
Τοποθεσία: Athens - London - Edinburgh
Has thanked: 246 times
Been thanked: 206 times
Ηλικία: 56

Νίκο αυτό είναι αλήθεια που λές για την αυτονομία.

Για αρχή ειλικρινά εγώ θα ήθελα να μπορώ να κάνω ένα φρεσκάρισμα στα ξυράφια μου όποτε χρειάζετε.
Επειδή όμως είμαι τελείως στραβάδι θα ζητήσω την βοήθεια του Γιάννη (γ.ν) μόλις μπορέσει να πιούμε κανένα καφέ και να ξεστραβωθώ κι εγώ :megagrin

Ετοίμαζε τις πέτρες σου Γιάννη... :drool
Γιώργος

Dovo Best Quality 5/8", Frederick Reynolds 6/8", Frederick Reynolds 13/16", Merkur 15C, Vintage Gillette Eldorado Gold Tech '56
Άβαταρ μέλους
Fotakas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4045
Εγγραφή: 31 Αύγ 2011, 17:49
12
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Has thanked: 1362 times
Been thanked: 4911 times
Ηλικία: 41

Θα συνεχίσω με τους προβληματισμούς και τις ανησυχίες μου.

Το σημερινό, τρίτο ξύρισμα, ήταν κάπως καλύτερο και οριακά αποδεκτό. Τουλάχιστον δεν ένιωσα την ανάγκη να κάνω και ένα κόντρα πέρασμα με DE.

Μήπως να του δώσω 1-2 ευκαιρίες ακόμα, πριν να πάρω τα μέτρα μου?

ΥΣ: Στο προηγούμενο ποστ, ξέχασα να αναφέρω οτι παρόλα τα λάθη και τις απροσεξίες μου, αλλά και παρόλη την πίεση, που ασυναίσθητα ασκώ, ακόμα δεν έχω κοπεί. Ούτε για δείγμα, που λένε.
Όσο κι αν κανείς προσέχει, όσο κι αν το κυνηγά
Πάντα πάντα θα 'ναι αργά, δεύτερη ζωή δεν έχει.

(Ο.Ε.)
fask
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 52
Εγγραφή: 02 Οκτ 2012, 13:02
11
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 6 times
Been thanked: 9 times

πααρομοιες εμπειριες εχω και εγω, και μαλιστα προ δεκαετιας οταν αγορασα τις πρωτες μου φαλτσετες. για αυτο και δεν περασα στο παραδοσιακο ξυρισμα, μεχρι που γνωρισα το φορουμ πριν απο μερικες μερες και εμαθα οτι οι καινουργιες φαλτσετες δεν ειναι ετοιμες για χρηση. εχω επισης και ασχημες εμπειριες απο τους ελληνες "επαγγελματιες" οι οποιοι απλα δινουν την εντυπωση οτι δεν νοιαζονται καθολου για την δουλεια τους (πολλα ραμματα , αλλα θα πω τωρα μονο το πιο ανωδυνο, οτι εχουν ωραριο δημοσιας υπηρεσιας). κατοπιν αυτων παρακαλω και εγω τον Γιαννη (γ.ν) αν θελει να βοηθησει. ευχαριστω Σταθης
Άβαταρ μέλους
hero
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1121
Εγγραφή: 24 Οκτ 2010, 08:34
13
Has thanked: 73 times
Been thanked: 249 times
Ηλικία: 60

Ας γινει λοιπον καποια στιγμη μια συναντηση μονο για μαχαιραδες για να βαλουμε καποια πραγματα σε σωστη βαση . Διαθεσιμος να βοηθησω με τα λιγα που γνωριζω .
Νίκος
"Αδύνατο να μάθεις τα φρονήματα, τη σκέψη, την ψυχή του κάθε ανθρώπου προτού πάρει στα χέρια του εξουσία." Σοφοκλης
Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικά για τα straight razors”