Λίθος Arkansas ή waterstone Ιαπωνίας???

Απάντηση
proedros
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 32
Εγγραφή: 08 Ιαν 2012, 01:40
12
Has thanked: 1 time
Been thanked: 7 times

Γεια χαρά σε όλους τους μαχαιροβγάλτες, επειδή θέλω να μάθω να ακονίζω σκέφτομαι να αγοράσω ένα λίθο ακονίσματος Αrkansas από ένα μαγαζί στην Αθήνα ή να παραγγείλω ένα ιαπωνέζικο waterstone Naniwa Combo Super Stone 3000/8000 από eshop. Επειδή επίσης έχω μιλήσει με μερικούς γνωστούς σχετικά με ακόνισμα που προτείναν παραδοσιακό λίθο ακονίσματος με λάδι και αυτό έχω κατά κύριο λόγο στο νου μου ένα φυσικό λίθο.Εσείς τι προτείνετε??
Μπαμπης
Άβαταρ μέλους
hero
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1121
Εγγραφή: 24 Οκτ 2010, 08:34
13
Has thanked: 73 times
Been thanked: 249 times
Ηλικία: 60

Λαδακονο απλα ξεχασε το καταστρεφει το ξυραφι . Τωρα για πετρες αρκανσας ειναι περισσοτερο για μαχαιρια κουζινας οχι οτι δεν κανει αλλα ειναι προτιμοτερο να στραφεις αλλου .
Πρεπει να ξεκαθαρισεις τι θελεις να κανεις , αλλη διαδικασια για παλια straight αλλη για καινουργια , αλλη
για φρεσκαρισμα και αλλη για να ξανακανεις την κοψη απο την αρχη . Ο ενας δρομος ειναι με πετρες νερου
σε διαφορες αδροτητες 1000-3000-6000-8000-10000-12000 οποτε εχεις σχεδον τα παντα για περιποιηση παλιων και νεων . Αλλος δρομος ειναι η Βελγικη πετρα νερου που εαν την μαθεις μπορεις να κανεις πολλα
πραγματα αλλα ισως χρειαστεις και μια 12000 μαζι . Και τελος οι ποιο συγχρονες μεταλικες διαμαντοπετρες
εκει βεβαια το κοστος ανεβαινει πολυ . Οι πρωτες που ανεφερα ειναι συνθετικες επισης υπαρχουν αντιστοιχα με τις Βελγικες και κατι Ιαπωνεζικες φυσικες φανταστικες ως προς την ποιοτητα αλλα με πολαπλασια τιμη .
Σημαντικο επισης ειναι ενα λουρι με παστα οξειδιου την πρασινη . Εαν κατι ξεχασα παρακαλω συμπληρωστε .
Νίκος
"Αδύνατο να μάθεις τα φρονήματα, τη σκέψη, την ψυχή του κάθε ανθρώπου προτού πάρει στα χέρια του εξουσία." Σοφοκλης
proedros
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 32
Εγγραφή: 08 Ιαν 2012, 01:40
12
Has thanked: 1 time
Been thanked: 7 times

Nίκο ευχαριστώ πάρα πολύ για τις πληροφορίες !!!! Εγώ έχω το Dovo Silver Prima Steel υποθέτω το γνωρίζεις και επειδή το στομόνω με το λάθος γρήγορο βιαστικό ακόνισμα τις περισότερες φορες και θέλω να πάρω ένα λίθο για φρεσκάρισμα(συνήθως πριν πήγαινα στον Τσομπάρη υποθέτω γνωρίζεις μαγαζί με είδη κομμωτηρίου στο κέντρο και μου το άκονιζε). Από ότι κατάλαβα καλό θα ήταν να πάρω Βέλγικο λίθο ή σε ένα ιαπωνέζικο συνθετικό waterstone οπως τo Naniwa 3000/8000 combo waterstone που έχω υπόψη από τον Iρλανδό που παραγγέλνω κρέμες.
:danke
Μπαμπης
Άβαταρ μέλους
hero
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1121
Εγγραφή: 24 Οκτ 2010, 08:34
13
Has thanked: 73 times
Been thanked: 249 times
Ηλικία: 60

Πρωτα διαβασε καλα τι εχει γραφτει στο φορουμ και δες και βιντεακια στο you tube .
Νίκος
"Αδύνατο να μάθεις τα φρονήματα, τη σκέψη, την ψυχή του κάθε ανθρώπου προτού πάρει στα χέρια του εξουσία." Σοφοκλης
Απάντηση

Επιστροφή στο “Περιποίηση των straight razors”