Feather Artist Club SS

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
y.v
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 541
Εγγραφή: 13 Νοέμ 2011, 11:57
12
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 927 times
Been thanked: 1832 times
Ηλικία: 66

Μετά από πολλά χρόνια αποχής από αγορες, κάτι με έπιασε και άρχισα να λοξοκοιτάω το SS
Η δικαιολογία που βρήκα (στον εαυτό μου), ήταν ότι ήθελα μια σαβέτα που το ξυραφι της να φτανει μεχρι τις άκρες της λάμας μπροστά και πίσω, ώστε να μπορώ να διαμορφώνω με ακρίβεια το γένι μου περιμετρικά του σαγωνιού.
Κάτι που δεν μπορούν να πετύχουν οι σαβέτες που δέχονται κομμένο στα δύο ξυραφάκι διπλής κόψης. (λόγω του εξογκώματος που έχει αυτό και από τις δύο πλευρές, η κόψη αρχίζει αρκετα πιό μεσα.

Το βρήκα στο χρώμα Wine Red με έκπτωση και γι αυτό απόφάσισα να το δοκιμάσω
Το Wine Red όπως το αντιλαμβάνονται οι Ιάπωνες δεν έχει καμία σχέση με κρασί.
Στην πραγματικότητα είναι πορφυρό ανοικτο.
Μπορεί μεν το πορφυρό να ήταν το χρώμα των αυτοκρατόρων, αλλά αυτό της feather επειδή είναι ανοικτό σε τόνο, θα ταίριαζε ιδανικά σε αυτοκράτειρες.
Το ξυράφι έχει πολύ καλή κατασκευή με ρυθμιζόμενο σφίξιμο μεταξύ στελέχους και κινητής θήκης, όπως επίσης και έξυπνο σύστημα υποδοχής της λεπίδας στην λάμα.
Η λαβή του (tang) είναι τραπεζοειδούς διατομής, δυστυχώς με την μικρότερη πλευρα του τραπεζίου να είναι στην κάτω μεριά εκεί που το στηρίζει ο αντίχειρας, είναι δε αυτή η πλευρα και ελαφρά καμπύλη με απότελεσμα όχι καλό κράτημα και κατεθυντικότητα. (στα δυτικά ξυράφια το κάτω μέρος είναι ευθύ και πλατύ ενώ το πάνω που ακουμπάει ο δείκτης καμπύλο)
Η θήκη στο σημείο που πρέπει να «κλειδώσει» με τον παράμεσο είναι ευθεία, με αποτελεσμα (και λόγω της μικρής καμπύλης που έχει η ουρά) να μην κλειδώνει τόσο καλά το ξυραφι με το δάκτυλο δίνοντας έτσι ελλειπή έλεγχο και αστάθεια στην γωνία ξυρίσματος, η οποία σε ένα σωστό ξυράφι πιό πολύ δίνεται με αυτό το κλείδωμα παρα με το πιάσιμο της λαβής. (αυτό διορθώνεται με ελαφρό τρόχισμα της θήκης στο σημείο που ακουμπάει τον παράμεσο για να γίνη καμπύλη ή με αλλαγή της λαβής με μία κλασσική.
Το άλλο πρόβλημα είναι ότι η λεπίδα επομένως και η κόψη, έχει κλίση προς τα κάτω αντι να είναι ίσια ή αντίθετα προς τα έξω, με αποτέλεσμα όταν ξυρίζεις το μάγουλο, για να εφάπτεται όλη η κόψη του ξυραφιού, να ακουμπαει το χέρι σου στην μύτη ή στό στόμα, γεγονός ενοχλητικό.

Μόλις κάνω το πρώτο ξύρισμα θα συνεχίσω με εντυπώσεις.
Γιάννης B.
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

Μάλιστα, ότι ακριβώς είπε το πρωί και ο naval. Αναμένουμε το ξύρισμα.
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
Άβαταρ μέλους
y.v
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 541
Εγγραφή: 13 Νοέμ 2011, 11:57
12
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 927 times
Been thanked: 1832 times
Ηλικία: 66

Σήμερα ξυρίστηκα πρώτη φορά με το SS
Τοποθέτησα λεπίδα Feather Professional Super.
H τοποθέτηση της λεπίδας με τον γεμιστήρα της Feather είναι εξαιρετικά εύκολη και άνετη, το ίδιο και η αφαίρεσή της.
Η λεπίδα super εξεχει περίπου 2 χιλιοστα από το στελεχος της λάμας σχεδον διπλάσια από μία σαβετα
Aυτό κάνει το ξυραφι να μοιάζει σαν 6/8 μπροστά καί 5/8 πίσω (ακόμα δεν έχω καταλάβει γιατί το ξυραφι έχει κλίση πρός τα εμπρός και όχι ίσιο ή αντίστροφο όπως το ΚΑΙ Captain Excelia του οποίου δεν μου αρέσει όμως καθόλου η αισθητική του) αλλά τουλάχιστον τώρα φαίνεται ικανοποιητικό στον χειρισμό σε σχέση με αυτό που είδα χωρίς λεπίδα και ήταν 5/8 μπροστα και 4/8 πίσω.

Οι άκρες της λεπίδας κάνουν καμπύλη σαφεστατα μεγαλύτερη από την ανύπαρκτη σχεδον καμπύλη πoυ έχει ένα ξυραφάκι για σαβέτα ενώ η μπροστινή του άκρη ξεκινάει ακριβώς από την άκρη του στελέχους.

Μια δοκιμή στις τρίχες του χεριού (στον αέρα) μου έδειξε ότι τις χάιδευε αλλά δεν τις έκοβε, ούτε καν τις δάγκωνε.
Το ίδιο και το HHT.
Περίεργο γιατί όπου είχα διαβάσει έλεγαν ότι οι λεπίδες του Artist Club είναι πιό κοφτερες και από τις DE

Το ξύρισμα κανονικα και κόντρα, ήταν άριστο, άνετο και απροβλημάτιστο. ( δεν έβαλα καν After shave)
Είχα αίσθηση σχεδόν σαν να ξυρίζομαι με κάποιο κανονικό μαχαίρι με διαμόρφωση λεπίδας 1/4
Οι καμπύλες στις άκρες της λεπίδας με έκαναν να μην χρειάζεται να δίνω προσοχή στην αιχμή μπρός και πίσω και να φοβάμαι ότι θα με γδάρουν οι μύτες.
Εβλεπα με άνεση την άκρη αλλά και την αιχμή της λεπίδας με αποτελεσμα εύκολα να φτανω μέχρι το περίγραμμα στο γένι και να μή αφήνω άκοπες τρίχες ή να κόβω περισσότερες.
Τό ίδιο και όταν ξεκινούσα από εκει για κόντρα.
Εχει βάρος 42,7 γραμμάρια, ιδανικά θα το ήθελα ελαφρά βαρύτερο, αλλα δεν με προβληματισε ούτε με έκανε να νοιώσω άβολα διότι έχει άριστο ζύγισμα.
Η λαβή όπως είπα και στο αρχικό πόστ, δεν είναι ότι καλύτερο, αλλά η σφικτή και σταθερή άρμωση της αναδιπλούμενης θήκης βοήθησε ώστε να μην έχω πρόβλημα.
Πιστευω ότι με την αλλαγή της αναδιπλούμενης θήκης με μία κλασσική με καμπύλη, θα βελτιωθεί κατά πολύ η αίσθηση του κρατήματος.
Δεν έκανα καμία αλλαγή στον τρόπο ή την γωνία που ξυρίζομαι.
Ενοιωθα εξ άλλου σαν να ξυρίζομαι με ένα κλασσικό μαχαίρι.
Παρα λοιπόν τις αρχικές μου επιφυλάξεις το βρήκα πολύ καλό.
Εάν είχε καλύτερη λαβή (Tang), θα ήταν άριστο!
Με εντυπωσίασε!
Γιάννης B.
Άβαταρ μέλους
Aris
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2071
Εγγραφή: 04 Ιαν 2010, 12:46
14
Τοποθεσία: Χαλάνδρι, Αθήνα
Has thanked: 34 times
Been thanked: 48 times
Ηλικία: 46

Πολυ καλα

Παντα τετοια ξυρισματα
My Ammo
Μηχανή: Edwin Jagger DE89L
Πινέλα: Boar Omega 10018, 10048, 2x10065, Edwin Jagger pure badger
Κρέμες: Body Shop Maca Root, Nivea
Σαπούνια: Valobra, Mama Bear Lavender
Λοσιόν: 4711, Floid Suave
Balm: Body Shop Maca Root
Άβαταρ μέλους
boltsis
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2962
Εγγραφή: 19 Απρ 2011, 23:33
12
Τοποθεσία: Λάρισα
Has thanked: 366 times
Been thanked: 320 times

Ενδιαφέρον ακούγεται y.v αν και δε μου κάνει αίθηση να γυρίσω σε αυτο το στυλ πάλι αλλά μου ακούστηκε νορμάλ το ξυρισμά σου!Θα είναι καλή φαντάζομαι η φαλτσέτα αυτή σε περίπτωση που δεν έχεις όρεξη η δεν έχεις χρόνο να στροπάρεις, στεγνώσεις και λαδώσεις ένα straight!
Dovo Silver Steel Prima, Joseph Allen & Sons Sheffield ,C.V Heljestrand Ringdove Νο55,Dubl Duck Satinedge,Thomas Turner & Co,Thiers-Issard Spartacus "dreadnought",Frederick Reynolds Sheffield
Mercur 34c, Merkur Futur Gold
Ηλίας
Άβαταρ μέλους
y.v
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 541
Εγγραφή: 13 Νοέμ 2011, 11:57
12
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 927 times
Been thanked: 1832 times
Ηλικία: 66

Σιγα τα 30 δευτερόλεπτα που χρειάζονται για το λουρί.
Για το σκούπισμα έχω συνηθήσει να βρέχω μονο την λεπίδα και την σκουπίζω με μια στεγνή πετσέτα.
Λάδωμα δεν τους κάνω (παρά μόνο για πολύ μακρά φύλαξη) και δεν μου έχει σκουριάσει ποτε κανένα.(βεβαια δεν ζω σε περιοχή με υψηλή υγρασία)
Απλώς δεν τα βάζω στις στενες θήκες τους αλλά ομαδικά σε ξύλινα κουτιά πούρων και αυτό όχι αμέσως αλλά μετα από κάποια ώρα. Ολη αυτήν την ώρα δεν το κλείνω τελείως στην θήκη (λαβή) του, αλλά το αφήνω λίγα χιλιοστα πιό ανοικτό ώστε να μην ακουμπάει το μπροστινό μέρος της λεπίδας με την εσοχή της θήκης (ώστε ακόμα και λίγη υγρασία αν υπάρχει να εξατμιστει από την θερμοκρασία του περιβάλοντος)
Τα αποθηκεύω φυσικα εκτος μπάνιου.

Το κάθε ξυραφι έχει δικό του χαρακτήρα, τόσο στην εμφάνιση, όσο και στο ξύρισμα.
Δεν νομίζω ότι το Feather μπορεί να υποκαταστήσει τα κανονικα.
Αλλο το γκλινκι γκλίνκι σε καθε τρίχα ενός full hollow, άλλο το γλυκό και αθόρυβο ξύρισμα ενός Wedge, άλλο τα διαφορα ενδιάμεσα.
Αλλη αίσθηση στο ξυρισμα δινει το τελικό φινίρισμα με μία α΄ πέτρα, αλλη αίσθηση με μία άλλη.
Αλλη κομψότητα έχει το ένα, αλλη το άλλο, αλλη το τρίτο και πάει λέγοντας και υπάρχουν χιλιάδες.
Κάπου εκει μεσα είναι και το Feather
Aντε βγάλε άκρη...
Το μόνο ισχυρό πλεονέκτημα που του βρίσκω είναι ότι δεν ανησυχείς ποτε μην κτυπήσεις και καταστρεψεις την λεπίδα.
Πάντως για κάποιον που θελει μόνο ένα ξυραφι και θέλει να μην ασχολείται με την φροντίδα του, πιθανόν το Feather είναι λύση.

Μειονεκτήματα, του βρίσκω την αισθητική της αρθρωτής θήκης (σχεδίαση, χρώματα και υλικό κατασκευής).
Οσο το κοιτάω, μου θυμίζει περισσότερο εργαλείο κομμωτηρίου παρα ξυραφι για προσωπική χρήση.
Επίσης το ότι αυτό το είδος λεπίδας το κατασκευάζουν μονο η Feather και η ΚΑΙ, δεν δίνει σιγουρια ότι μετα από πολλα χρόνια θα εξακολουθούν να παράγονται ανταλλακτικές λεπίδες .
Σε αυτούς τους τομείς (κομψότητα και μακροζωία), τα κλασικά ξυραφια δεν έχουν αντίπαλο.
Γιάννης B.
Άβαταρ μέλους
iogi
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 4992
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2010, 10:31
13
Τοποθεσία: Αθήνα - Αμπελόκηποι
Has thanked: 22269 times
Been thanked: 7781 times
Ηλικία: 67

Να κάνω μία διόρθωση στο δικό μου post όσον αφορά το βάρος... Είναι όντως 42,7 όπως έγραψε ο Γιάννης (y.v) και όχι 23,4 όπως είχα γράψει εγώ. :boeller Αναρωτιέμαι "τι" μέτρησα...
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

Το διόρθωσα Γιάννη.
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
Άβαταρ μέλους
y.v
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 541
Εγγραφή: 13 Νοέμ 2011, 11:57
12
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 927 times
Been thanked: 1832 times
Ηλικία: 66

Aυτό το Σαββατοκύριακο είχα χρόνο και ασχολήθηκα με το ξυράφι και συγκεκριμένα με την θήκη του.
Αν και την είχα συνηθήσει πλέον οπτικα και είχε αρχίσει να μου αρέσει, είπα να φτιάξω μία θήκη από έβενο.
(φωτογραφίες μολις καταφέρω να τις περάσω από το κινητό στον υπολογιστη, γιατί λύσαξε να του κάνει φορμά ο γυιός μου και τώρα ανακάλυψα ότι δεν λειτουργεί το bluetooth :!@#! )

Να πάμε στα του ξυραφιού.
Με έχει πραγματικά ενθουσιάσει.
Δεν νομίζω ότι διαφέρει από το ξύρισμα με κάποιο κανονικό μαχαίρι με διαμόρφωση 1/4 .
Ίσως τις 2-3 πρώτες φορές να θελει λίγο πιό ελαφριά πίεση αλλά πιστεύω ότι είναι κάτι που το νοιώθεις αμέσως και το ρυθμιζεις καταλλήλως.
Tην λαβή του την συνήθισα γρήγορα και δεν με προβληματίζει.
Η κλίση προς τα εμπρός της λάμας είναι κάτι που εξακολουθεί να μην μου αρέσει.
Δυστυχώς δεν μπορώ να αναφέρω στατιστικά περίπου πόσο κρατανε οι λεπίδες του (feather super professional), γιατί με μπέρδεψαν τα ρεμάλια τα οποία το βρήκαν στο μπάνιο και φυσικά το χρησιμοποιούν.(και ναι! Μπορώ να το έχω μόνιμα στο μπάνιο χωρίς να φοβάμαι ότι κάποιος επισκέπτης που θα πάει στο μπάνιο, περιεργαζόμενος το ξυράφι, μπορεί να του καταστρέψει την λεπίδα. Διότι για αυτόν κυρίως τον λόγο δεν αφήνω ποτε στο μπάνιο, όσα κλασσικά είναι ανοξείδωτα)
Υπολογίζω όμως ότι κρατανε για πάνω από 10 πλήρη ξυρίσματα (κανονικα, πλάγια και κόντρα), αν και αυτό είναι κατι που εξαρτάται από το πόσο σκληρα γένεια έχει κάποιος, πόσο σωστά τα μαλακώνει και τι γωνία χρησιμοποιεί κατά το ξύρισμα).
Κρίμα που λόγω σχεδίασης δεν μπορείς να κάνεις περάσματα στο λουρί.
Α! Είχα αναφέρει ότι μου έκανε εντύπωση που η καινούρια λεπίδα δεν πέρναγε το HHT.
Προφανώς έχουν κάποιο έλαιο μεταξύ τους οι λεπίδες στον γεμιστήρα, γιατί μετέπειτα το πέρναγε με πολύ μεγαλη ευκολία.
Πάντως τα ξυρίσματα ήταν τέλεια πολύ βαθειά, χωρίς ίχνος ερεθισμού (ακόμα και η διαγώνια κίνηση που κάνω με την λεπίδα δεν με προβλημάτισε) και χωρίς να καρφώνονται τρίχες στο δέρμα.

Το ενδιαφέρον είναι, ότι και οι εντυπώσεις των ρεμαλιών (υιών) είναι ίδιες με τις δικές μου.
Ενώ δεν είχα αναφέρει τίποτα, μια μερα εμφανίστηκε ό μεγαλος φρεσκοξυρισμένος και μου είπε: Τι γαμάτο (sic) ξύρισμα κανει αυτό το ξυραφι, πότε το πήρες;
Πάνω κάτω τα ίδια μου είπε όταν το ανακάλυψε και ο μικρός.

Αλλά και η σύζυγος κατά το καθιερωμένο εβδομαδιαίο ξύρισμα που της κάνω :megagrin , το βρήκε πολύ γλυκό (και δεν εννοώ στο πρόσωπο :bigsmilie )

Πολύ θα ήθελα να ακούσω και τις γνώμες όσων το έχουν.
Γιάννης B.
NavalArchitect

Παρ'όλο που δεν έχω την εμπειρία του Γιάννη στο ξύρισμα με ξυράφια ή σαβέτες, από την πρώτη στιγμή που έπιασα το Feather SS στα χέρια μου είδα πως είναι πολύ καλό εργαλείο και βελτιωμένο σε σχέση με το Artist Club RG.

Να σημειώσω πως πριν αγοράσω τα Feather SS που έχω τώρα (ένα kamisori non-folding μαύρο και δύο SS χρώματος lime και μαύρου) είχα (και έχω ακόμη) το Artist Club RG με την αισθητικά πολύ όμορφη θήκη Midnight Wood (από μαύρο ξύλο). Δυστυχώς είχα αργοπορήσει και κατά συνέπεια χάσει ένα Artist Club DX μια φορά στο BST του B&B, το οποίο είναι από SUS 316 και λέγεται ότι ως πιό βαρύ έχει ακόμη καλύτερη ισορροπία. Να και η συγκεκριμένη αγγελία από τον Φινλανδό (το DX κάνει καινούργιο $315):

http://badgerandblade.com/vb/showthread ... st+club+DX" onclick="window.open(this.href);return false;

Το Feather SS λοιπόν είναι καθαρά ένα επίπεδο πάνω από το Artist Club RG. Το ξύρισμά του είναι ακόμη πιό γλυκό και με πολύ μεγάλη ευκολία πετυχαίνεις βαθύ κόψιμο της γεννειάδας άμεσα και πολύ αποτελεσματικά. Για να είμαι ειλικρινής παρ'όλο που έχω διαβάσει για το grind της 'λεπίδας' και για τη γωνία που χρειάζεται (η οποία λέγεται πως είναι μικρότερη από το αν θα ξυριζόταν κάποιος με ένα παραδοσιακό ξυράφι), δεν έχω ασχοληθεί πολύ με αυτά κι απλώς παίρνω το SS και ξυρίζομαι κάθε φορά. Στην αρχή οπωσδήποτε χρειάζεται ένας χρόνος να το συνηθίσει κάποιος, ειδικά αν δεν έχει πάρα πολύ μεγάλη εμπειρία στα ξυράφια, αλλά δεν είναι κάτι που είναι ιδιαίτερα δύσκολο.

Η θήκη δείχνει 'πλαστική' με όλη τη σημασία της λέξεως. Έχει αυτή την ας πούμε λίγο προχωρημένη σχεδίαση, δεν πείθει όμως αισθητικά (τουλάχιστον ακόμη) και προσωπικά θα την προτιμούσα πιό βαριά αλλά και λίγο πιό μεγάλη. Είμαι βέβαιος πως η εταιρεία θα βγάλει οπωσδήποτε στο μέλλον τουλάχιστον άλλο ένα ίδιο/παρόμοιο μοντέλο, π.χ. με SUS 316 ή και με ξύλινη θήκη και φυσικά τιμή κάτι λιγότερο από διπλή. Ακριβώς δηλαδή όπως έκανε με τα Feather Artist Club AC RG και DX. Αν γίνει κάτι τέτοιο, αυτά τα ξυράφια θα είναι σχεδόν άριστα.

Τώρα, εγώ όπως έχω ξαναπεί έχω ένα θέμα με τη λαβή. Μου κάθεται λίγο στενή και επίσης αυτή η φθίνουσα τραπεζοειδής διατομή δεν με βοηθά. Άλλο ένα σημείο είναι το ότι θα ήθελα να γλιστρά λιγότερο. Συνήθως αυτό δεν είναι θέμα αλλά χωρίς να μπορώ να εξηγήσω το γιατί εμένα με απασχολεί. Ίσως προέρχεται από την έλλιψη εμπειρίας μου αλλά και από την άγνοιά μου (καθότι με τα παραδοσιακά ξυράφια που ξυριζόμαστε ούτε εκεί έχουμε αντιολισθητική επιφάνεια, αν εξαιρέσει κανείς βέβαια τα jimps στο κάτω ή και πάνω μέρος της λαβής).

Γενικά είναι ένα ξυράφι που θα ήταν καλό να είναι λίγο πιό βαρύ και με λίγο πιό μεγάλη θήκη. Νομίζω πως σχετικά ικανός αριθμός wet shavers μοιράζονται αυτή την άποψη. Τώρα, πάμε στις λεπίδες. Ο Γιάννης, ως πολύ έμπειρος, πάει κατευθείαν στις δυνατές Pro, τις οποίες εγώ προσωπικά δεν έχω δοκιμάσει ποτέ. Κατά συνέπεια δεν μπορώ να εκφέρω άποψη. Έχω τις Light, τις ProGuard, τις κανονικές Pro και τις KAI Titan Mild. Δεν υπάρχει καλύτερη ή χειρότερη από όλες αυτές, εγώ έτσι πιστεύω. Το θέμα είναι τι θέλει κάποιος. Με τις ProGuard είσαι κατάτι πιό ασφαλής αν κάτι πάει στραβά.

Όμως το βασικό είναι πως το ξυράφι (ή η σαβέτα αν θέλετε) απαιτεί πολύ προσοχή - αν ξυπνήσετε μια μέρα και είστε κουρασμένοι ή λίγο απρόσεκτοι και πάτε να ξυριστείτε, θα πρέπει να γνωρίζετε εκ των προτέρων πως το Feather SS δεν συγχωρεί. Τα posts του Γιάννη είναι γραμμένα από τη σκοπιά ενός πολύ έμπειρου wet shaver. Όμως με την παραμικρή απροσεξία ακόμη και μια Feather Light λεπίδα θα σας σκίσει άσχημα, παρ'όλο που προεξέχει μόνο 0.6 χιλ. από το 'μαχαίρι'. Όλες οι λεπίδες είναι μια χαρά, και οι ΚΑΙ, και οι κανονικές Pro. Στα fora βλέπω και διαβάζω πως κρατάνε άνετα για 7-10 ξυρίσματα.

Εγώ προσωπικά αυτή την εποχή τις αλλάζω στα 4-5 ξυρίσματα καθότι ξυρίζομαι κάθε 2 ή 3 μέρες αφού δε θέλω να σκουριάσουν, αλλά και γιατί μερικές φορές επίσης χρησιμοποιώ εναλλακτικά το DE για να μη βαριέμαι. Έχουν υπάρξει σποραδικές αναφορές για σκουριά σε λεπίδες, οπότε καλό είναι να ανοίγετε το 'μαχαίρι' μετά από κάθε ξύρισμα και να το σκουπίζετε με ένα micro-fibre cloth όπως και τη λεπίδα φυσικά (η λεπίδα θέλει απλό padding κι όχι τρίψιμο).

Το μεγάλο κακό που έχω βρει για το Feather SS τελευταία είναι ότι καταντά λίγο βαρετό. Αυτό μη το μετράτε όμως, απλά συμβαίνει διότι ακόμη δεν έχουν έρθει τα πράγματά μου από Ελλάδα (όπου εκεί έχω τα ξυράφια και λουριά μου). Το να ξυρίζεται κανείς με ένα Feather SS είναι σαν να οδηγεί ένα μεσαίου κυβισμού πολυτελές Lexus, κι αυτό νομίζω πως λέει πολλά.

Θα παραθέσω και φωτό μόλις μπορέσω.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Shavette - Το μαχαίρι με τα ανταλλακτικά ξυραφάκια”