Gillette Slim adjustable

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
boltsis
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2962
Εγγραφή: 19 Απρ 2011, 23:33
13
Τοποθεσία: Λάρισα
Has thanked: 366 times
Been thanked: 320 times

Εχθές το πρωί πήγα στο παζάρι στο γκάζι και μοναστηρίου.Σε ένα πάγκο απο μακριά είδα 6 φαλτσέτες μαζεμένες, δεν ήταν τίποτα της προκοπής, κοιτάω δίπλα και αναγνωρίζω το χοντρούλη.Αμάν λέω ο χοντρούλης πρέπει να είναι , δεν είχα ξαναδεί απο κοντά μια fatboy.Του λέω ρε μεγάλε τι μηχανή είναι αυτή, μήπως γνωρίζεις?Μου λέει τρώγοντας ένα μεγάλο σαντουιτς και μπουκωμένος, ναι μια Fatboy μου λέει.Καλά βάλτην στην άκρη για να το δούμε ύστερα.Είχε και κάτι άλλες πολύ πιο παλιές και σε άριστη κατάσταση , ξέρετε αυτές η μονής η και με την ακονόπετρα ακόμη, μέχρι και δέρματα κρεμαστά σε καλούτσικη κατάσταση είχε αλλά φοβήθηκα να τα πάρω.Την ανοίγω και βλέπω

Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα

Του λέω πόσο ρε μεγάλε, μου λέει 25 ευρώ, 15 του λέω, μου κάνει όχι,άντε του λέω 20 ευρώ για να μη το χαλάσουμε, μου λέει εντάξει!Τη παίρνω και πάω με το ξαδερφό μου για καφέ στο μοναστηράκι, εκεί μέσα στα καφενεία βλέπω μια Slim σε καλή κατάσταση, αμάν λέω ξαδερφάκι μου , τη κοιτάω αλλά δε γύρναγαν οι σκάλες και μισοάνοιγε η κεφαλή.Μου είπε 15, με τα χίλια ζόρια μου λέει 12.Τελικά δε τη πήρα , ποιος ξέρεις αν θα δούλευε ποτέ, αυτός μου έλεγε ότι θέλει λάδι μόνο αλλά τον χαιρέτησα και έφυγα.

Τώρα θέλω να μου πείτε πως θα τη καθαρίσω, να τη βράσω, να τη περάσω με τη θαυματουργή μου κρέμα η βουρτσάκια?Λύνεται καταρχήν και αν ναι είναι εύκολο?

Είναι σε άριστη κατάσταση και οι φωτό το αδικούν, ιδιαίτερα η λαβή είναι καινούργια!Απο ότι έψαξα λίγο πρέπει να είναι η Ε4, θέλω και άλλες πληροφορίες αν έχετε παρακαλώ!

Και πριν με πείτε κωλόφαρδο μετά αφού έφευγα απο το καφέ , πήγαμε απο το παζάρι πάλι και μου κλέψανε το κινητό μου , samsung wave, χωρίς να πάρω είδηση τίποτα μέσα απο τη πλαινή θήκη μου στο τσαντάκι με σκρατς!Όλη την ώρα το κινητό μου το είχα μέσα στη τσέπη στο μπουφάν, μόνο όταν έφευγα το βαλα κανονικά στη θήκη του!ΠΡΟΣΟΧΗ ΑΜΑ ΠΑΤΕ!

Edit:Τελικά η μηχανή αυτή είναι η Slim και όχι η Fatboy όπως νόμιζα!Ευχαρτιστώ το Στέφανο που μου το επισήμανε.Τώρα τη καθαρίζω και θα είναι έτοιμη για ξύρισμα!

Οπότε ότι αφορά για τη slim να γράφονται εδώ τα σχετικά!
Dovo Silver Steel Prima, Joseph Allen & Sons Sheffield ,C.V Heljestrand Ringdove Νο55,Dubl Duck Satinedge,Thomas Turner & Co,Thiers-Issard Spartacus "dreadnought",Frederick Reynolds Sheffield
Mercur 34c, Merkur Futur Gold
Ηλίας
Άβαταρ μέλους
Δορυφέρων
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2519
Εγγραφή: 13 Δεκ 2010, 17:51
13
Has thanked: 46 times
Been thanked: 147 times
Ηλικία: 57

Ειχα την Slim Adjustable και την εδωσα
Την ειχα δουλεψει στο τερμα 9 με μερικες λεπιδες ως και με Feather
Δεν ειναι κατι επιθετικο,ηπια την βρηκα
Η Progress την νικα και μαλιστα κατα κρατος ασε δε που εχει βαρυτερη κεφαλη αρα πιο "μπροστοβαρη"
Η μεν S.A απλα κοβει η δε P σαρωνει μπροστα της.

Περαν απο το καθαρισμα που πανω-κατω τα εχουμε πει οι μαυροι αριθμοι και οι κοκκινη τελεια ξαναγινονται οπως ηταν να μην πω καλυτερα με σμαλτο
Το κοστος ειναι πολυ χαμηλο και το αποτελεσμα μονιμο
Θελει λεπτοτατο εργαλειο,καλο εξαερισμο και χερι μαστορικο
Αλλιως μην το προσπαθεις μονος σου θα κανεις ζημια.

:megagrin
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Δορυφέρων την 07 Δεκ 2011, 08:46, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
«ΟΥΚ ΕΙΘΙΣΤΑΙ ΤΟΙΣ ΕΛΛΗΣΙ ΠΡΟΣΚΥΝΕΕΙΝ»

Blog: http://ksyrisma-shaving.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Καθηγητής Ξυρίσματος
Καθηγητής Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 9900
Εγγραφή: 14 Ιουν 2010, 10:28
13
Τοποθεσία: [ Mering ]
Has thanked: 212 times
Been thanked: 1189 times
Ηλικία: 49
Επικοινωνία:

Στην χειροτερη περιπτωση θα μπορουσαν να στα γεμισουν αυτοι που κανουν πινακιδες ονοματων.. :megagrin
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
boltsis
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2962
Εγγραφή: 19 Απρ 2011, 23:33
13
Τοποθεσία: Λάρισα
Has thanked: 366 times
Been thanked: 320 times

Δορυφέρων και λοιποί με τη Fatboy έχετε ξυριστεί?Έχετε δει διαφορές με τη slim?

Πάντως όσο τη καθαρίζω τόσο τη γουστάρω αυτή τη μηχανή!Καμία σχέση με τη ποιότητα τη Merkur Futur που έχω.Μου αρέσει περισσότερο της Gillete και μου φαίνεται απίστευτο τι φτιάχνανε τότε, τα μέταλλα και το σχεδιό τους!
Dovo Silver Steel Prima, Joseph Allen & Sons Sheffield ,C.V Heljestrand Ringdove Νο55,Dubl Duck Satinedge,Thomas Turner & Co,Thiers-Issard Spartacus "dreadnought",Frederick Reynolds Sheffield
Mercur 34c, Merkur Futur Gold
Ηλίας
Άβαταρ μέλους
Δορυφέρων
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2519
Εγγραφή: 13 Δεκ 2010, 17:51
13
Has thanked: 46 times
Been thanked: 147 times
Ηλικία: 57

boltsis έγραψε:Δορυφέρων και λοιποί με τη Fatboy έχετε ξυριστεί?Έχετε δει διαφορές με τη slim?
Δεν πηρα φιλτατε την Fat Boy αφου δεν με καλυψε πουθενα η Slim.
«ΟΥΚ ΕΙΘΙΣΤΑΙ ΤΟΙΣ ΕΛΛΗΣΙ ΠΡΟΣΚΥΝΕΕΙΝ»

Blog: http://ksyrisma-shaving.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
Άβαταρ μέλους
boltsis
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2962
Εγγραφή: 19 Απρ 2011, 23:33
13
Τοποθεσία: Λάρισα
Has thanked: 366 times
Been thanked: 320 times

Λοιπόν τη καθάρισα όσο μπορούσα και πιστεύω έκανα πολύ καλή δουλειά!

-Τη έτριψα αρχικά με οδοντόβουρτσα , ζεστό νερό και σαπούνι πιάτων!
-Μετά με τη κρέμα ΜΑΑS καλό γυάλισμα μόνο στο χέρι, μπατονέτες και συρματάκια που έβαζα λίγο βαμβάκι στην άκρη για πιο δύσκολα σημεία.
-Μετά πάλι οδοντόβουρτσα , ζεστό νερό και σαπούνι πιάτων.
- 5 βουτήγματα των 30sec σε νερό να βράζει
-Τέλος 5 λεπτά βουτηγμένο σε αλκοολούχο λοσιόν 70%

Μετά είναι έτοιμο για ξύρισμα η να λάβω και άλλα μέτρα?
Dovo Silver Steel Prima, Joseph Allen & Sons Sheffield ,C.V Heljestrand Ringdove Νο55,Dubl Duck Satinedge,Thomas Turner & Co,Thiers-Issard Spartacus "dreadnought",Frederick Reynolds Sheffield
Mercur 34c, Merkur Futur Gold
Ηλίας
Άβαταρ μέλους
vanm66
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2312
Εγγραφή: 15 Σεπ 2010, 13:28
13
Has thanked: 231 times
Been thanked: 348 times

Μήπως έπρεπε να την βράσεις πρώτα, ώστε να φύγουν τα υπολείμματα σαπουνιού από το εσωτερικό της και να δουλεύει καλύτερα ο μηχανισμός ρύθμισης;

@Δόρυ: Η Fatboy, απ'ότι θυμάμαι, πρέπει να έχει κάποιες διαφορές από τη Slim, στη γεωμετρία της κεφαλής. Αν δεν κάνω λάθος. Θα το τσεκάρω.
Βαγγέλης
Άβαταρ μέλους
boltsis
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2962
Εγγραφή: 19 Απρ 2011, 23:33
13
Τοποθεσία: Λάρισα
Has thanked: 366 times
Been thanked: 320 times

Την έβρασα πριν τη βουτήξω στο τέλος στο οινόπνευμα.Και μάλιστα τώρα τη καθαρίζω πάλι διότι απο το βράσιμο έπιασε άλατα, μου την έδωσε λιγάκι στα νεύρα αυτό διότι τη καθαρίζω πάλι.
Dovo Silver Steel Prima, Joseph Allen & Sons Sheffield ,C.V Heljestrand Ringdove Νο55,Dubl Duck Satinedge,Thomas Turner & Co,Thiers-Issard Spartacus "dreadnought",Frederick Reynolds Sheffield
Mercur 34c, Merkur Futur Gold
Ηλίας
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Καθηγητής Ξυρίσματος
Καθηγητής Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 9900
Εγγραφή: 14 Ιουν 2010, 10:28
13
Τοποθεσία: [ Mering ]
Has thanked: 212 times
Been thanked: 1189 times
Ηλικία: 49
Επικοινωνία:

Δεν ειναι τπτ, μπορεις με μια οδοντοβουρτσα και ξυδι να την καθαρισεις, ή αν θες αντι για ξυδι ψεκασε την με Viakal. Και το τελευταιο γυαλισμα με ενα microfibre πετσετακι (εαν εχεις - αν οχι, με κανονικη πετσετα frotée.

Δε χρειαζεται να αναφερω οτι περιμενουμε φωτο! :megagrin
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Δορυφέρων
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2519
Εγγραφή: 13 Δεκ 2010, 17:51
13
Has thanked: 46 times
Been thanked: 147 times
Ηλικία: 57

boltsis έγραψε: -Τέλος 5 λεπτά βουτηγμένο σε αλκοολούχο λοσιόν 70%
Μην ξεχνας το Dettol
Αλκοολουχο λοσιον εχει και 95αρα.
«ΟΥΚ ΕΙΘΙΣΤΑΙ ΤΟΙΣ ΕΛΛΗΣΙ ΠΡΟΣΚΥΝΕΕΙΝ»

Blog: http://ksyrisma-shaving.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
Απάντηση

Επιστροφή στο “Double edge razors”