Πουκάμισα και κουστούμια κατά παραγγελία

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Slur
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3535
Εγγραφή: 26 Οκτ 2010, 13:59
13
Has thanked: 35 times
Been thanked: 148 times

Το πρώτο πουκάμισο, το λευκό καρό, με τη φαρδιά ραφή, είναι φτιαγμένο στον καλύτερο, ακριβότερο και πιο γνωστό ράφτη πουκαμίσων στην Ελλάδα τις τελευταίες 3 δεκαετίες.
Επίσης, από την εμπειρία μου με τα πουκαμισά του που φοράω χρόνια, είναι πολύ καλά.
εἶς ἐμοὶ μύριοι, ἐὰν ἄριστος ἦι
Άβαταρ μέλους
Aris
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2071
Εγγραφή: 04 Ιαν 2010, 12:46
14
Τοποθεσία: Χαλάνδρι, Αθήνα
Has thanked: 34 times
Been thanked: 48 times
Ηλικία: 46

Ρε παιδια 250-300 ευρω για ενα πουκαμισο? δεν ειναι αρκετα λεφτα? ενταξει δεν λεω αν καποιος ειναι πλουσιος ας τα παιρνει, αλλα για εναν μεσοαστο θεωρω οτι τοσο μεγαλα ποσα ειναι υπερβολικα. Ιδιαιτερα αν σκεφτει κανεις οτι η ζωη ενος πουκαμισου με αρκετη χρηση ειναι το πολυ 2 χρονια.

Και λεω ναι 1-2 χρονια για πουκαμισα τα οποια φοραμε συχνα κ εννοειται χωρις φανελες καθως τα ιδρωνουμε και τα πλενουμε συχνα.

Το πουκαμισο το λατρευω. Το θεωρω μετα απο μια ηλικια το μονο αξιοπρεπες κ συναμα σεξυ ενδυμα ενος αντρα. Μισω τα φουτερ (παραπεμπουν σε γυμνασιο)

Για τη δουλεια παντα κατ'εμε τα μονα αποδεκτα χρωματα ειναι το λευκο και αποχρωσεις του μπλε-γαλαζιου (εξαιρουνται τα πολυ εντονα μπλε ή πολυ σκουρα)

Για εξοδο επιτρεπονται περισσοτερες ατασθαλιες....αποφευγουμε ομως πουκαμισα με μεγαλα νουμερα στην πλατη ή με φωτιες κ δρακους :hystericalbs1
My Ammo
Μηχανή: Edwin Jagger DE89L
Πινέλα: Boar Omega 10018, 10048, 2x10065, Edwin Jagger pure badger
Κρέμες: Body Shop Maca Root, Nivea
Σαπούνια: Valobra, Mama Bear Lavender
Λοσιόν: 4711, Floid Suave
Balm: Body Shop Maca Root
Άβαταρ μέλους
Slur
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3535
Εγγραφή: 26 Οκτ 2010, 13:59
13
Has thanked: 35 times
Been thanked: 148 times

Έχεις δίκιο Άρη, 250 ευρώ για ένα πουκάμισο είναι υπερβολή.
εἶς ἐμοὶ μύριοι, ἐὰν ἄριστος ἦι
Άβαταρ μέλους
JohnnyBlade
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1407
Εγγραφή: 13 Ιούλ 2010, 20:16
13
Τοποθεσία: Μεγαρα
Has thanked: 38 times
Been thanked: 19 times
Ηλικία: 43

Aris έγραψε: ....αποφευγουμε ομως πουκαμισα με μεγαλα νουμερα στην πλατη ή με φωτιες κ δρακους :hystericalbs1
:bigsmilie :bigsmilie :bigsmilie εισαι κορυφη.
NavalArchitect

Παιδιά, έχω έναν ράφτη ο οποίος είναι στο Hong Kong αλλά έχει έναν πωλητή ο οποίος επισκέπτεται την Ελλάδα 2 φορές το χρόνο, μένει σε ένα ξενοδοχείο για 3-4 μέρες, πας εκεί και σου παίρνει μέτρα, διαλέγεις υφάσματα κλπ. και μετά από 1 μήνα σου τα στέλνουν από το Hong Kong ταχυδρομικά, με απλό ταχυδρομείο χωρίς πρόβλημα, διπλωμένα στην εντέλεια.

Ο ράφτης είναι Ινδός, την επιχείρηση την άνοιξε στο Hong Kong πριν 53 περίπου χρόνια, τώρα έχει αναλάβει ο γιός του, εμένα μου τον σύστησε ένας φίλος Έλληνας και πήγα στο Hong Kong και το βρήκα το μαγαζί, έραψα 6 πουκάμισα με βαμβάκι Αιγυπτιακό τα οποία τότε (2007) μου είχαν κοστίσει 35 δολλάρια το ένα (!) και ήταν πάρα πολύ καλά. Μου τα είχε στείλει ταχυδρομικά στην Νότιο Κορέα όπου και δούλευα.

Είναι αυτός εδώ, έχει τηλέφωνο και email μέσα:
http://intailors.com/" onclick="window.open(this.href);return false;

Για την ιστορία θα αναφέρω ότι έχω και δεύτερο ράφτη στο Hong Kong, ο οποίος είναι Κινέζος (Hong Kong) [Tai Pan Row λέγεται το μαγαζί] και οι τιμές του ήταν πάρα πολύ ακριβές. Εκεί, την ίδια ακριβώς εποχή, έραψα σ'αυτόν 6 πουκάμισα (με το πιό ακριβό ύφασμα, βαμβάκι Ιταλίας) και επίσης 2 κουστούμια με δύο από τα πιό ακριβά υφάσματα Zegna (τα πουκάμισα μου πήγαν 175 δολλάρια το ένα και τα κουστούμια 2,800 το ένα).

Μου είχε πάρει τότε μέτρα ο "μάστερ", ο παππούς ράφτης που έχουν εκεί κι ο οποίος γυρνά τα 3 μαγαζιά που έχουν στο Hong Kong. Τρίχες κατσαρές, μπορεί να ήταν φοβερό το ύφασμα και το ράψιμο αλλά το φοράς και μπορεί να λερωθεί, και 2 χιλιάρικα για κουστούμι δεν αξίζουν εκτός αν έχεις το σώμα του Μπέκαμ και πας για να κάνεις διαφήμηση ή δεν ξέρω εγώ τι άλλο... Τα πουκάμισα ήταν πάρα πολύ καλά και η τιμή είναι σχετικά λογική (με τη σκέψη βέβαια ότι παίρνεις custom πουκάμισο πάρα πολύ καλής ποιότητας) αλλά και πάλι αν μπορείς να κάνεις τη δουλειά σου μ'ένα που είναι πάλι ραμμένο στα μέτρα σου και κάνει τα μισά και λιγότερο, τότε δεν υπάρχει πρόβλημα - προσωπική μου άποψη.
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

Κωνσταντίνε ο πρώτος τι επιπέδου τιμές έχει στα κοστούμια; Γνωρίζεις πότε είναι το επόμενο ταξίδι του;
Στο site δίνει κανονικά sales point στην Αθήνα σε ξενοδοχείο, έχει και τηλέφωνο. :confused
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
Άβαταρ μέλους
Fotakas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4045
Εγγραφή: 31 Αύγ 2011, 17:49
12
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Has thanked: 1362 times
Been thanked: 4911 times
Ηλικία: 41

Εν τω μεταξύ, σε κάθε sales point έχει διαφορετικό πωλητή. Λες και ο κάθε ένας είναι μόνιμος σε κάθε πόλη. :confused
Όσο κι αν κανείς προσέχει, όσο κι αν το κυνηγά
Πάντα πάντα θα 'ναι αργά, δεύτερη ζωή δεν έχει.

(Ο.Ε.)
Άβαταρ μέλους
Slur
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3535
Εγγραφή: 26 Οκτ 2010, 13:59
13
Has thanked: 35 times
Been thanked: 148 times

Πουκάμισα των 35 ευρώ βρίσκουμε και εδώ.
Αν φτιάχνει πουκάμισα των 100-150 ευρώ και τα πουλάει σε τιμή μέχρι 50 ευρώ είναι πολύ καλή περίπτωση και με ενδιαφέρει και εμένα να πάω.
Αλλά πως θα μάθουμε πότε έρχεται;
εἶς ἐμοὶ μύριοι, ἐὰν ἄριστος ἦι
NavalArchitect

Και πάλι συγνώμη που είδα το νήμα σχεδόν ένα μήνα μετά...

Πρέπει να στείλετε ένα email και θα σας πουν πότε έρχεται Ελλάδα, νομίζω έρχεται άνοιξη και φθινόπωρο. Εγώ μόνο στο Χονγκ Κονγκ έχω πάει, εκεί μου πήραν μέτρα.

Όταν έρθω Ελλάδα, σε 3-4 μήνες πιθανόν, αν κάνουμε κάποια συνάντηση, να φέρω ένα πουκάμισο να δείτε. Κουστούμι από αυτόν δεν έχω φτιάξει, τώρα θα κάνω 1-2 κουστούμια, όταν πάω πάλι Χονγκ Κονγκ, ίσως σε 1-2 μήνες. Οπότε θα σας πω νέα.

Αναφορικά με την ποιότητά του, να είμαι ειλικρινής το θέμα είναι πιστεύω και υποκειμενικό. Πουκάμισα των 150 Ευρώ που να τα δίνει 50 Ευρώ δεν κάνει, αλλά μιλάμε σε σχέση με Ελληνικές τιμές ή με Ευρωπαικές? Οι Ελληνικές είναι πάντοτε υπερτιμημένες, οι Ευρωπαικές από μέτρια ως σχετικά υψηλές, οι Αμερικάνικες πάρα πολύ καλές.

Μην ξεχνάμε ότι το πουκάμισο που παίρνει κάποιος είναι ραμμένο στα μέτρα του, οπότε για αυτούς που έχουν σχετικά παχάκια (για παράδειγμα) ή κοιλίτσα κλπ. και των οποίων το Hugo Boss (λέω τώρα μια μάρκα) που θα έβρισκαν με τις εκπτώσεις κάπου στο Μόναχο στα 60 Ευρώ και δεν τους κάνει τόσο καλά στο κορμί, το tailor made πουκάμισο είναι πολύ καλή λύση.
antonius
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: 13 Δεκ 2011, 08:38
12
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Slur έγραψε:Πήγα στο κατάστημα στο Νέο Ηράκλειο, λέγεται ΟΣΚΑΡ.

ΥΣ: Ευχαριστώ πολύ τη Γιώτα για τις χρήσιμες πληροφορίες.
Πήγα και εγώ στο ΟΣΚΑΡ, είναι δίπλα στο τρένο, ιδιαίτερα εύκολη πρόσβαση.

Παράγγειλα 2 πουκάμισα, θα τα φορέσω την άλλη εβδομάδα.

Δεν είχα ράψει ποτέ μου πουκάμισα και ενθουσιάστηκα.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Επίσημο”