Ρυθμιζόμενες μηχανές

Άβαταρ μέλους
stakyr
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 646
Εγγραφή: 28 Ιουν 2022, 12:31
2
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 3733 times
Been thanked: 3479 times
Ηλικία: 43

Ίδιες μηχανές είναι και είναι ακριβώς όπως το λες, να πέσεις στη χαραμαδα. Αλλά και το full ρυθμιζόμενο ξύρισμα έχει άλλη χάρη. Κάνεις ο,τι θες, όποτε θες.
Σταύρος
:text-nocomment:
Άβαταρ μέλους
handlebar
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: 10 Οκτ 2023, 21:48
Has thanked: 45 times
Been thanked: 6 times

Rockwell T2 ?
Έχει επίσης πολύ μικρό διάκενο στη χαμηλή ρύθμιση.
Μήπως επειδή είναι πεταλούδα δεν κρατάει σταθερά τη λεπίδα και χορεύει στη κόντρα;
Άβαταρ μέλους
babkoug
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2236
Εγγραφή: 22 Μαρ 2016, 16:32
8
Τοποθεσία: Περιστέρι Αττικής
Has thanked: 9159 times
Been thanked: 12333 times
Ηλικία: 55

@handlebar σκέψου κ την Pearl Flexi που έχει σε αγγελία το μέλος @qsplan . Ποιοτική κατασκευή, brass, με επεξεργασία CNC στα 35€.. Σε αποτέλεσμα εμένα προσωπικά με ικανοποιεί. Νομίζω πως σε αυτά τα χρήματα είναι πολύ καλή περίπτωση. Αυτά σε περίπτωση που δεν έχεις πρόσβαση στις αγγελίες.
Μπάμπης
Άβαταρ μέλους
handlebar
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: 10 Οκτ 2023, 21:48
Has thanked: 45 times
Been thanked: 6 times

Το ενδεχομενο της Parker Variant Chrome open comb πως σας φαινεται;
Ειδα σε βιντεο οτι ειναι πολυ απαλη στις χαμηλες ρυθμισεις.
Αποστόλης
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: 14 Σεπ 2023, 16:07
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 3 times
Been thanked: 68 times
Ηλικία: 59

Καλησπέρα σας .
Να καταθέσω κι εγώ την εμπειρία μου από τις ρυθμιζόμενες μηχανές που έχω .
Η αγαπημενη μου και ακριβότερη είναι η Rex Ambassador. Φοβερή ακρίβεια στο ξύρισμα ! Αν κάποιος αντέχει το λογαριασμό , δεν τίθεται θέμα ,είναι κορυφαία . Στο 5 και το 6 χρειάζεται προσεκτικό χειρισμό , θερίζει ότι προεξέχει . Στο πρώτο πέρασμα χρησιμοποιώ το 3 , σπανιότερα το 4 και στη συνέχεια 2 η 1.5. Ξυρίζει και στο 1!

Η έκλπληξη ήταν η Pearl Flexi! Καταπληκτική για τα χρήματα της , έρχεται δεύτερη μόνο και μόνο γιατί υπάρχει η Rex.
Η Pearl βέβαια κοστίζει το ένα τρίτο της Rex και περιλαμβάνει ακόμη στην άψογη συσκευασία ,βάση , δέκα πακέτα λάμες και πανάκι για το σκούπισμα ! Το ξύρισμα που δίνει είναι εξαιρετικό και στις ρυθμίσεις είναι ανάλογη με τη Rex.

Η Merkur Progress είναι μια τίμια πρόταση , αλλά το σχέδιο δείχνει τα χρόνια του . Υπάρχει βέβαια και ο παράγοντας της ρετρό γοητείας όταν ξυρίζεσαι με μια μηχανή που θα μπορούσε ,κυριολεκτικά ,να ανήκει στον παππού σου . Το ξύρισμα που δίνει είναι αξιοπρεπές ακόμη και στις μικρές ρυθμίσεις .

Η Rockwell T2 δεν με ενθουσίασε . Δεν είναι κακή , αλλά νιώθεις την έλλειψη ακρίβειας στη συγκράτηση της λεπίδας από το σύστημα πεταλούδας . Δεν έχω κάποια ακριβή μηχανή με σύστημα πεταλούδας , αλλά ότι έχω δοκιμάσει μέχρι τώρα μου έχει δώσει αυτή την αίσθηση. Επίσης η χρήσιμη περιοχή ρυθμίσεων είναι μικρή . 5-6 επιθετική , 1-2 υπερβολικά ήπια .

Η Goodfellas έχει αίσθηση φτήνιας στην κατασκευή και πολύ μέτρια αίσθηση . Δεν την συνιστώ ,παρά την πολύ χαμηλή τιμή της

Αυτά ..
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ερωτήσεις αρχαρίων”