Rockwell 6s

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
babkoug
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2131
Εγγραφή: 22 Μαρ 2016, 16:32
8
Τοποθεσία: Περιστέρι Αττικής
Has thanked: 8582 times
Been thanked: 11606 times
Ηλικία: 55

Για παράδειγμα μια μικροδιαφορά είναι η γλίστρα που προκύπτει από το υλικό κατασκευής. Οι άνθρωποι της λεπτομέρειας λένε πως η C ως χρωμίου γλιστρά καλύτερα από την ανοξείδωτη. Στο πρόσωπο, όχι από το χέρι. Το συγκεκριμένο παράπονο που έχω ακούσει για αρκετές ανοξείδωτες. Προσωπικά ως χοντρόπετσος δεν καταλαβαίνω τίποτα.
Μπάμπης
Άβαταρ μέλους
Spyros Delta
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 182
Εγγραφή: 12 Φεβ 2024, 18:00
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 410 times
Been thanked: 837 times
Ηλικία: 57
Επικοινωνία:

Ναι αλλά το βάρος της S κάνει πιο εύκολο το ξύρισμα.
Σπύρος Δέλτα.
Άβαταρ μέλους
Spyros Delta
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 182
Εγγραφή: 12 Φεβ 2024, 18:00
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 410 times
Been thanked: 837 times
Ηλικία: 57
Επικοινωνία:

Τελικά σχηματίζω την άποψη ότι όποιος θέλει να κάνει συλλογή από μηχανές, δεν πρέπει να πάρει την Rockwell 6.
Ζαχαρώνω κάποια μηχανή, βλέπω κάποιο βίντεο ή διαβάζω καποιο review για αυτήν και λένε μοιάζει με την Rockwell 6 στην 3η πλάκα, η άλλη μηχανή μοιάζει με την 4η πλάκα κλπ.
Και σκέφτομαι αφου την έχω την μηχανή στην Rockwell, γιατί να την πάρω; Και φρενάρω :D
Σπύρος Δέλτα.
Άβαταρ μέλους
qsplan
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1346
Εγγραφή: 08 Φεβ 2022, 19:21
2
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 6420 times
Been thanked: 5297 times
Ηλικία: 57

Με ορατο τον κίνδυνο του να βγω off-topic, νομίζω οτι η Rockwell (κυρίως η 6s) μαζί και με την Gamechanger 84-p, είναι οι 2 μηχανές που θα πρέπει κάποιος να έχει στο ντεν του, για απολαυστικό και απροβλημάτιστο ξύρισμα, (προσωπικά, θα έβαζα και την Rocca), χωρίς να χρειαστεί να πουλήσει μερικά νεφρά δοκιμάζοντας ότι βρεθεί στο διάβα του... Πραγματικά, δεν χρειάζεται κάτι άλλο...

Αλλά, ως γνωστόν το μάτι δεν χορταίνει ποτέ....
:ty .'. Κώστας .'. ένας vintage έφηβος :thankyou
Visita Interiora Terrae Rectificando Invenies Occultum Lapidem
Άβαταρ μέλους
terism364
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 23 Απρ 2024, 19:35
Has thanked: 2 times
Been thanked: 6 times

Της επόμενες μέρες θα έχω την συγκεκριμένη μηχανή στα χερια μου, και εχω μια απορία η πλάκα που πρέπει να χρησιμοποιήσει κάποιος , καθορίζετε από το πόσες μέρες έχει μείνει αξύριστος κάποιος, πχ 1-3 μέρες, πλάκες 1-2-3 ,και πάνω από 4 μέρες αξύριστος πλάκες 4-5-6
Άβαταρ μέλους
gkarave
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1546
Εγγραφή: 06 Οκτ 2020, 19:45
3
Τοποθεσία: Thessaloniki
Has thanked: 12985 times
Been thanked: 13645 times
Ηλικία: 42
Επικοινωνία:

... Φίλε @terism364, εξαρτάται από τα γένια που έχεις (πόσο πυκνά και σκληρά είναι). Θεωρητικά, για γένια έως τρεις μέρες σε καλύπτει η πλάκα 4. Για γένια περισσότερων ημερών επιλέγεις την πλάκα 5. Τέλος, μόλις εξοικειωθείς με τη μηχανή δοκιμάζεις και την πλάκα 6. Απόψεις...
aenaos15
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: 09 Μαρ 2024, 18:06
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 15 times
Been thanked: 44 times
Ηλικία: 62

Σε πρόσφατο ξύρισμα 5 ημερών , μια χαρά τα πήγε και η πλάκα 4. Θεωρώ οτι παίζει ρόλο και η λεπίδα. Μιλώ για την 6C.
Άβαταρ μέλους
Spyros Delta
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 182
Εγγραφή: 12 Φεβ 2024, 18:00
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 410 times
Been thanked: 837 times
Ηλικία: 57
Επικοινωνία:

terism364 έγραψε: 25 Απρ 2024, 20:25 Της επόμενες μέρες θα έχω την συγκεκριμένη μηχανή στα χερια μου, και εχω μια απορία η πλάκα που πρέπει να χρησιμοποιήσει κάποιος , καθορίζετε από το πόσες μέρες έχει μείνει αξύριστος κάποιος, πχ 1-3 μέρες, πλάκες 1-2-3 ,και πάνω από 4 μέρες αξύριστος πλάκες 4-5-6
Αν και με αυτη τη μηχανη ειναι δυσκολο να εχεις δυσαρεστες εκπληξεις, η αποψη μου (βαση των δοκιμων μου) ειναι να ξεκινας απο "μικρες" πλακες τις δοκιμες και να ανεβαζεις αν βλεπεις οτι σε παιρνει κι αλλο, παρα το αντιθετο.
Πχ ξεκινα σε κοντα γενια με τη 2 και αν δεις οτι ειναι πολυ ανετη εκει, βαζεις και την 3.
Επισης να μη περιμενεις στις δοκιμες, να εχεις βαθυ ξυρισμα με 2 περασματα. Να προτιμας να κανεις περισσοτερα με "μικρη" πλακα, αν θελεις να φτασεις βαθεια, παρα να βαζεις "μεγαλυτερη" πλακα και λιγοτερα περασματα.
Αυτα, για να μην εχεις ερεθισμους απο τη στιγμη που δεν γνωριζεις ακομα μια μηχανη καλα.
Σπύρος Δέλτα.
Geoiron
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 33
Εγγραφή: 17 Μάι 2022, 12:40
1
Has thanked: 34 times
Been thanked: 54 times

Είχα γράψει πριν λίγο καιρό ότι η αγαπημένη μου πλάκα είναι η #3. Συνεχίζοντας τις αλλαγές και τους πειραματισμούς στην αναζήτηση καλύτερης λύσης για καθημερινό ξύρισμα, τείνω να καταλήξω ότι ιδανική για εμένα είναι η #5.
Όπως εξηγεί πολύ ωραία ο Σπύρος στο αμέσως προηγούμενο post, με τη #2 και οριακά θα πρόσθετα με τη #3, δε παίρνεις βαθύ ξύρισμα. Αν το βαθύ ξύρισμα είναι το ζητούμενο, τότε αναγκάζεσαι να χρησιμοποιήσεις πολλά περάσματα, άρα αυξάνονται οι πιθανότητες ερεθισμών.
Με την #5 έχω δει ότι με τα δύο κλασικά περάσματα που χρησιμοποιώ, έχω ένα άκρως ικανοποιητικό αποτέλεσμα.
Και πάλι, δε θα κάνει το βαθύ ξύρισμα μιας R 41, αλλά για εμένα τόσο βαθύ αποτέλεσμα για καθημερινό ξύρισμα, δεν είναι το ιδανικό.
Γιώργος.
Christosk
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: 15 Μαρ 2024, 23:56
Τοποθεσία: Βόλος
Has thanked: 4 times
Been thanked: 34 times
Ηλικία: 32

Με τις δοκιμές μόνο θα καταλάβεις τι βολεύει εσένα. Εγώ ξεκίνησα στο 2 και έλεγα πωπω αυτή η ρύθμιση μ αρέσει μετά πήγα στο 3 και έγινε η αγαπημένη μου μέχρι που πήγα στο 4 και ήταν η αγαπημένη μου μέχρι να πάω στο 5 🤣 τελικά για καθημερινό μου το πιο αποτελεσματικό χωρίς ερεθισμούς είναι 2 χέρια με τη φορά της τρίχας στο 4 και ένα κόντρα στο 2 με κοφτερη λεπίδα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Double edge razors”