Γνώμες από κατόχους Tatara Masamune

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Saša
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: 24 Δεκ 2023, 11:42
Has thanked: 168 times
Been thanked: 124 times

Καλησπέρα..Ξυρίζομαι συνήθως κάθε δεύτερη μέρα αλλά τυχαίνει και κάθε μέρα ή κάθε τρίτη μέρα.Σκέφτομαι να αγοράσω τη συγκεκριμένη μηχανή και παρακαλώ όσους την έχουν στην κατοχή τους, έχουν το χρόνο και φυσικά τη διάθεση ,να μου πούνε ποιους συνδυασμούς χρησιμοποιούνε, συμβουλές,θετικα-αρνητικά,καθώς και τη συχνότητα ξυρίσματος. Είμαι αναμεσά στους παρακάτω συνδυασμούς οι οποίοι θα είναι όλοι με λαβή Masamune

1.NODACHI CAP+MASAMUNE CLOSED COMB
2.NODACHI CAP+MASAMUNE OPEN COMB
3.MASAMUNE CAP+NODACHI CLOSED COMΒ
4.FULL NODACHI
Άβαταρ μέλους
mgm
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 327
Εγγραφή: 15 Μαρ 2023, 16:12
1
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 2360 times
Been thanked: 1959 times
Ηλικία: 47

Εγώ έχω top cap Nodachi και τα δύο baseplate της Masamune με τη λαβή Masamune. Με το closed comb θα έλεγα ότι είναι καλό για καθημερινό με κοφτερές λεπίδες. Με το open comb είναι καλό για μέρα παρά μέρα αλλά ενδεχομένως να μην σε ικανοποιεί η αίσθηση των δοντιών. Σίγουρα το full Nodachi είναι το πιο αποτελεσματικό αν και δεν έχει αίσθηση τραχιά. Δοκίμασα τον συνδυασμό full Nodachi με το passaround και μπορώ να πω ότι θα το προτιμούσα αντί του open comb αλλά δεν βιάζομαι να το παραγγείλω.
Ο δεύτερος κανόνας του μάγου:
"Εκ των καλύτερων προθέσεων προκύπτουν οι μεγαλύτερες των καταστροφών." :angry-banghead:
Γιώργος
Άβαταρ μέλους
Saša
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: 24 Δεκ 2023, 11:42
Has thanked: 168 times
Been thanked: 124 times

@mgm Καλημέρα και καλό μήνα. Με ποιες λεπίδες χρησιμοποιείς το closed comb;Με το πρώτο περασμα κόβει η όχι;
Full Nodachi συνδυασμό δηλαδή τον βρήκες ''γλυκό'' στο ξύρισμα; Για τη συχνότητα ξυρίσματος που αναφέρω πιστεύεις ότι είναι υπερβολικός συνδυασμός;
Άβαταρ μέλους
babkoug
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2131
Εγγραφή: 22 Μαρ 2016, 16:32
8
Τοποθεσία: Περιστέρι Αττικής
Has thanked: 8582 times
Been thanked: 11606 times
Ηλικία: 55

Με μια μικρή αναζήτηση στο φόρουμ θα βρεις αρκετές απαντήσεις για τους συνδυασμούς. Στο λέω γτ έχω γράψει κάποιες από αυτές. Συμφωνώ πως η open comb έχει κάπως πιο τραχιά αίσθηση στο πρόσωπο, χωρίς ιδιαίτερη διαφορά στο αποτέλεσμα. Βέβαια αυτό με την ήπια τραχύτητα μάλλον ισχύει για τις περισσότερες open comb, κυρίως αν στις κατεβασιες λοξεύεις τα δόντια της χτένας.
Μπάμπης
Άβαταρ μέλους
Saša
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: 24 Δεκ 2023, 11:42
Has thanked: 168 times
Been thanked: 124 times

@babkoug
έκανα μια αναζήτηση αλλά δεν είδα και πολλές απαντησείς σου.Εκτός και αν βρίσκονται στο θέμα που ειναι κλειδωμένο ακόμα για μένα.
Άβαταρ μέλους
andreop
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1518
Εγγραφή: 28 Οκτ 2020, 19:08
3
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα
Has thanked: 11701 times
Been thanked: 12022 times
Ηλικία: 48

Όταν φτάσεις τις 50 νομίζω δημοσιεύσεις ξεκλειδώνονται τα θέματα μόνο για μέλη.
Παναγιώτης
Άβαταρ μέλους
Saša
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: 24 Δεκ 2023, 11:42
Has thanked: 168 times
Been thanked: 124 times

@andreop Σωστά το αναφερεις.Ναι το γνωρίζω ήδη.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ερωτήσεις αρχαρίων”