King C. Gillette

Άβαταρ μέλους
christos_
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 616
Εγγραφή: 01 Οκτ 2017, 14:47
6
Has thanked: 6277 times
Been thanked: 5285 times

Καταθέτω κι εγώ την άποψή μου για την εν λόγω μηχανή, παραθέτοντας και μερικές φωτογραφίες σε σύγκριση με EJ DE89, που τη χρησιμοποιώ αρκετά χρόνια. Δεν ανοίγω άλλο θέμα για σύγκριση των δύο, γιατί οι μετρήσεις μου δεν είναι ακριβείς ούτε η σύγκριση ολοκληρωμένη.
1. Η μηχανή στη ζυγαριά μου έδειξε 102gr, 30gr πιο βαριά από την Ej.
2. Η λαβή (9,7cm περίπου) έχει grip στο μισό μήκος της που εκ πρώτης όψης την καθιστά επίφοβη για γλύστα. Στο ξύρισμα όμως τα δάχτυλά μου βρίσκονται ακριβώς σε εκείνο το τμήμα της μηχανής που χρειάζεται. Αν κάποιος άλλος ξυρίζεται κρατώντας τη μηχανή πιο χαμηλά, τότε ναι θα την ψάχνει στο μπάνιο. Σίγουρα όμως αν το grip είχε άλλη μορφή (σπυρωτό πχ και όχι σπειροειδές) θα ήταν καλύτερο.
Οι δυο μηχανές δίπλα - δίπλα:
Εικόνα
3. Η λεπίδα προεξέχει ελάχιστα από την κεφαλή (βοηθά στο βγάλσιμο, εμένα όμως δε μ' αρέσει)
Εικόνα
4. Τα base plate ίδιο μήκος και πλάτος, ίδιο σχήμα με διαφορά στην καμπυλότητα και με πιο παχύ αυτό της ej. Τα top cap όμως διαφέρουν στο σχεδιασμό.
Εικόνα

Εικόνα

5. Ξυριστικά τώρα, σε γένια δύο, άντε τριών ημερών που τη χρησιμοποιώ μου δίνει λίγο πιο βαθύ ξύρισμα. Τη θεωρώ πιο επιθετική από την Ej (ένα κλικ τόσο όσο για να το καταλάβει κανείς). Μου άρεσε πάντως η απόδοση της. Δε φτάνει βέβαια ούτε την slant Merkur 37c που έχω, ούτε φυσικά τις OC, ρυθμιζόμενες κλπ. Σε γένια τεσσάρων ημερών και άνω δε τη δοκίμασα, γιατί προτιμώ άλλες πιο σίγουρες λύσεις. Τη χρησιμοποιώ πάντως συχνά και μου αρέσει.
6. Δεν μπόρεσα να βρω στοιχεία κατασκευής. Αναφέρατε πιο πάνω για Κίνα. Ή το αφαιρέσε η P&G από τη συσκευασία ή δε μπόρεσα να το εντοπίσω. Η τιμή 12,34 σήμερα στο skroutz δεν αφήνει περιθώρια για άλλη χώρα κατασκευής.
Κλείνοντας θα ήθελα να πω, οτι γι αυτή την τιμή είναι μια τίμια μηχανή.
Αξίζει να την έχει κανείς στη συλλογή του; Ναι.
Αξίζει κατασκευαστικά τα λεφτά της; Ναι.
Αξίζει για το ξύρισμα που δίνει; Για μένα Ναι.
Αξίζει για το όνομά της; Οχι.
Προσωπικές απόψεις πάντα.
Μακάρι η εταιρία να κοιτάξει λίγο την ιστορία της και να δημιουργήσει μοντέλα που σε 50 χρόνια να είναι Vintage.Και πιστεύω πως με καλύτερα προϊόντα εκτός από εμάς τους καμένους, θα κερδίσει και άλλους καημένους. Άφησα για το τέλος το σχολιασμό του λογότυπου στο top cap. "Καλή" προσπάθεια δε λέω, αλλά σίγουρα απέχει πολύ από το ιστορικό λογότυπο της εταιρίας. Για την αντοχή του φοινιρίσματος, θα μιλήσει ο χρόνος.
Συγνώμη για το μακροσκελές της δημοσίευσης. Όπως ξέρετε δε το συνηθίζω.
Ολα είναι ατμός... Θρασύβουλας!
Άβαταρ μέλους
Pain
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 58
Εγγραφή: 27 Δεκ 2021, 15:31
2
Τοποθεσία: Άνοιξη
Has thanked: 34 times
Been thanked: 167 times
Ηλικία: 45

Πάντως ο κουνιάδος μου έχει αφήσει την Edwin Jager και ξυρίζεται μόνο με την king ,λέει πως ξυρίζει πιο αποτελεσματικά και εγώ που βλέπω τα ξυρίσματα του όντως με την king c έχει πιο βαθύ ξύρισμα που για να κάνει το ίδιο Edwin Jager κάνει παραπάνω περάσματα και έχει ερεθισμούς .
Άβαταρ μέλους
rufous
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 32
Εγγραφή: 21 Ιαν 2023, 22:59
1
Has thanked: 30 times
Been thanked: 50 times

Μία ερώτηση προς γνώστες ή κατόχους: το σπείρωμα της λαβής της Gillette King C είναι το κλασσικό 0.5mm;
Δηλαδή, μπορείς στη λαβή της να κουμπώσεις άλλες κεφαλές όπως Yaqi,Muhle, κτλ;
zalaros
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: 22 Οκτ 2022, 22:22
1
Been thanked: 1 time
Ηλικία: 44

Ναι είναι το κλασικό Μ5 ;⁠)
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος foxtrot την 09 Οκτ 2023, 17:32, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Λόγος: Σε παρακαλώ να αφαιρέσεις την υπογραφή του Tapatalk
Άβαταρ μέλους
mgm
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 325
Εγγραφή: 15 Μαρ 2023, 16:12
1
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 2344 times
Been thanked: 1956 times
Ηλικία: 47

Η δική μου εμπείρια ακολουθεί το trend των περισοοτέρων. Ήταν η πρώτη μου μηχανή και ενώ δεν με τραυμάτισε με ανάγκαζε να πιέσω για να με ξυρίσει οπότε την άφησα στην άκρη. Δοκίμασα με διάφορες λεπίδες μήπως και αλλάξει η άποψή μου και τελικά βρήκα ότι με Feather μου έδωσε επιτέλους ένα καλό ξύρισμα. Ομολογουμένως με άλλη λαβή οπότε θα μπορούσε να πει κανείς ότι δεν είναι αυθεντικό το αποτέλεσμα αλλά εν τέλει για την δική μου εμπειρία μιλάω.
:happy-partydance:
Ο δεύτερος κανόνας του μάγου:
"Εκ των καλύτερων προθέσεων προκύπτουν οι μεγαλύτερες των καταστροφών." :angry-banghead:
Γιώργος
Shadow7
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 26
Εγγραφή: 24 Δεκ 2023, 14:09
Has thanked: 18 times
Been thanked: 31 times

Έχοντας χρησιμοποιήσει αρκετά τη μηχανή το τελευταίο καιρό θα τη χαρακτήριζα vfm.
Είναι πολύ mild αλλά ίσως λόγω βάρους (102gr) δε χρειάζεται σχεδόν καθόλου πίεση.
Ένα άλλο κόλπο που χρησιμοποιώ για πιο βαθύ ξύρισμα είναι το skimming χρησιμοποιώ δηλαδή μια 2η κομμένη (κομμένη στις ακμές) λεπίδα κάτω από την κύρια.
Με αυτό το τρόπο παίρνω ένα αρκετά πιο βαθύ και άνετο ξύρισμα χωρίς ερεθισμούς.
Απαραίτητη προϋπόθεση είναι να χρησιμοποιήσω επιθετικές λεπίδες πχ με τις λεπίδες που είχε μέσα δεν κατάφερα να ξυρίστω τις προκοπής.

Όλα τα παραπάνω αποτελούν προσωπικές απόψεις.
Άβαταρ μέλους
Vavous
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 5903
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2015, 11:30
8
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη - Aθήνα
Has thanked: 27390 times
Been thanked: 38923 times
Ηλικία: 54

Και που να δοκιμάσεις και καμιά άλλη πολύ πολύ καλύτερη και vfm όπως π.χ. η Merkur 34c, Parker 97R, Razorock Mentor...
Ανδρέας, Μ.Δ.
Εικόνα
Shadow7
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 26
Εγγραφή: 24 Δεκ 2023, 14:09
Has thanked: 18 times
Been thanked: 31 times

Έχω χρησιμοποιήσει την 34 c όπως επίσης την ed89.Τις θεωρώ πολύ καλές μηχανές με τη πρώτη ίσως πιο επιθετική.Παρολα αυτά η 34 κοστίζει τα 3πλα χρήματα 45€ έναντι 15 της king c Gillette.
Παρόλο λοιπόν που βρίσκω την merkur ένα σκαλοπάτι επάνω θεωρώ τη kcg πιο vfm για τα δικά μ δεδομένα.

Η επόμενη αγορά θα είναι μια Rockwell 6c
Άβαταρ μέλους
handlebar
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: 10 Οκτ 2023, 21:48
Has thanked: 39 times
Been thanked: 6 times

Την αγόρασα ως αρχάριος και απογοητεύτηκα εντελώς, όμως με τον καιρό με κέρδισε.
Και εξηγουμαι.
Είναι μια μηχανή που με δυσκολία αφαιρεί (σε εμένα) έστω και γένια μιας ημέρας. Έτσι την άφησα στην άκρη και αναζήτησα άλλες μηχανές από μέτρια έως και πολύ επιθετικές για χρήση ανάλογα με το πόσες μέρες έχω να ξυριστω. Η αλήθεια είναι πως για να κάνω το πρώτο πέρασμα δε δυσκολεύτηκα να βρω αρκετά αξιόλογες μηχανές.
Όμως από το δεύτερο πέρασμα και μετά που αρχίζουν οι κόντρες καμια από αυτές μέχρι σήμερα δεν μπορεί να ανταγωνιστεί την εν λόγω κυρία που πολύ γλυκά εξαφανίζει και την παραμικρή αγριάδα από τα γένια.
Με τον καιρό έχει γίνει σταθερά η μηχανή που χρησιμοποιώ από το δεύτερο πέρασμα και μετά.
Άραγε θα βρω μια ρυθμιζόμενη που να μπορώ με μια μεγάλη ρύθμιση να πάρω τα χοντρά και μετά να μια μικρότερη ρυθμιση να είναι τόσο απαλή όσο η king c?
Άβαταρ μέλους
stakyr
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 633
Εγγραφή: 28 Ιουν 2022, 12:31
1
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 3576 times
Been thanked: 3399 times
Ηλικία: 42

Yaqi final cut brass ή ss
Σταύρος
:text-nocomment:
Απάντηση

Επιστροφή στο “Double edge razors”