Rex Konsul

Απάντηση
Geoiron
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 33
Εγγραφή: 17 Μάι 2022, 12:40
1
Has thanked: 34 times
Been thanked: 53 times

Καλησπέρα σας. Διαπίστωσα ότι δεν υπάρχει κάποιο θέμα για την Konsul και αποφάσισα να ανοίξω.

Όπως ανέφερα σε ένα άλλο θέμα που αφορούσε το καθημερινό ξύρισμα, η Razorock German 37 slant, είναι από τις μηχανές που με βολεύουν στο καθημερινό μου ξύρισμα και γενικά ταιριάζει στο πρόσωπο μου.

Στην αναζήτηση λοιπόν για άλλες slant, έπεσα πάνω στην Konsul. Δε γνώριζα την ύπαρξη της και για να πω την αλήθεια με ενθουσίασε η ιδέα μιας ρυθμιζόμενης slant. Λαμβάνοντας υπόψη και την ποιότητα των Rex και τα σχόλια που διάβασα και είδα, ο συνδυασμός είναι πέρα από ελκυστικός.

Επειδή όμως όλα αυτά έρχονται με το αντίστοιχο κόστος, το οποίο αγγίζει τα όρια της επένδυσης και δεν είναι μικρό, θα ήθελα την γνώμη σας.

Η χρήση της θα είναι κυρίως για τα καθημερινά μου ξυρίσματα. Θα άξιζε μια τέτοια "επένδυση"?
Γιώργος.
Shadow7
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 26
Εγγραφή: 24 Δεκ 2023, 14:09
Has thanked: 18 times
Been thanked: 31 times

Μου έχει τραβήξει και εμένα τη προσοχή η αλήθεια είναι και ανυπομονώ να ακούσω τις απόψεις κάποιου που την έχει
Άβαταρ μέλους
foxtrot
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 3116
Εγγραφή: 07 Μάι 2015, 12:39
8
Τοποθεσία: Ελευσίνα
Has thanked: 28072 times
Been thanked: 29328 times
Ηλικία: 64

Δεν έχω την Rex Consul, αλλά την Rex Ambassador.
Σίγουρα η ποιότητα κατασκευής είναι τέλεια, καθώς και η απόδοσή της.
Αρα είναι βέβαιο ότι και η Consul θα είναι στα ίδια επίπεδα.

Εφόσον ξυρίζεσαι κάθε μέρα, νομίζω πως το να δώσεις 350 ευρώ δεν έχει νόημα, εκτός και αν την θέλεις για την έχεις, είτε συλλεκτικά, είτε επειδή έτσι σου αρέσει.
Είναι πραγματικά κόσμημα.
Πρακτικά, ξυριζόμενος κάθε μέρα δεν θα χρησιμοποιήσεις παρά μόνο ένα σετ ρυθμίσεων.

Προσωπικά, με την Ambassador ξυρίζομαι με την ίδια ευκολία, είτε εχω γένια ημέρας, είτε γένια 4 και 5 ημερών, πάντα με την κατάλληλη ρύθμιση.

Αρα αν σου περισεύουν τα χρήματα, αγόρασέ την.
Αν όχι, υπάρχουν πολύ φθηνότερες μηχανές, που θα φέρουν το ίδιο αποτέλεσμα, πχ. η German 37 που έχεις, η Merkur 37c και 39c, η Fatip lo storto (όλες slant).
Γιάννης
Geoiron
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 33
Εγγραφή: 17 Μάι 2022, 12:40
1
Has thanked: 34 times
Been thanked: 53 times

Θεωρώ πως κάνω σκέψεις για υπέρβαση, ακριβώς για τον λόγο ότι θα χρησιμοποιώ μια τόσο ποιοτική μηχανή κάθε μέρα (ή σε ένα μεγάλο ποσοστό των ξυρισμάτων μου) και θα τη χαίρομαι. Θα το σκεφτόμουν πολύ περισσότερο αν ήταν να δώσω ένα τέτοιο ποσό για να τη χρησιμοποιώ μια στο τόσο, αλλά αυτά είναι υποκειμενικά.

Χαίρομαι που επιβεβαιώνεις και εσύ τις ποιοτικές κατασκευές των Rex.

Αν όντως κάποιος την έχει χρησιμοποιήσει (ειδικά για καθημερινή χρήση) θα ήταν μεγάλη βοήθεια ένα σχόλιο του.
Γιώργος.
Geoxras
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: 30 Δεκ 2022, 10:32
1
Has thanked: 2 times
Been thanked: 4 times

Πέρασε από τα χέρια μου μετα απο 1 χρόνο κατοχής της Ambassador.
Δεν με εντυπωσίασε σε σχέση με την ambassador και όσο κι αν της έδωσα ευκαιρίες δεν μπόρεσε να δικαιολογήσει την διαφορά τιμής.
Themis
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: 15 Φεβ 2024, 13:59

Γεια σας,

Καταλαβαίνω πλήρως την άποψή σας. Μερικές φορές, ακόμη και με την καλύτερη τύχη, ένα σετ μπορεί να μην ανταποκρίνεται στις προσδοκίες μας, ειδικά όταν συγκρίνεται με άλλα μοντέλα. Μου θυμίζει τις ανοιχτές συζητήσεις στο Twitter, όπου όλοι μοιράζονται τις απόψεις τους.
Άβαταρ μέλους
zanxion
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 155
Εγγραφή: 27 Μάι 2021, 10:05
2
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 333 times
Been thanked: 341 times
Ηλικία: 51

Με την Ambassador στα 60-100€ λιγότερα, ποιος θα μπορούσε να πεισθεί για μια Konsul; Είναι ποιοτικές, αλλά σπρώχνουν την τιμή εκεί που άλλο δεν πάει.
Με την Ambassador έμεινα απόλυτα ικανοποιημένος όπως και με την απλούστερη και πανέμορφη Envoy.
(αν και για κάθε μέρα χρησιμοποιώ την ταπεινή καθ' όλα τίμια Razorock Sloc)
“Whenever I feel the need to exercise, I lie down until it goes away.”
― Paul Terry
Απάντηση

Επιστροφή στο “Double edge razors”