Ερώτηση για ανακατασκευή

Άβαταρ μέλους
babkoug
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2128
Εγγραφή: 22 Μαρ 2016, 16:32
8
Τοποθεσία: Περιστέρι Αττικής
Has thanked: 8567 times
Been thanked: 11590 times
Ηλικία: 55

Θα σκεπτόμουν σοβαρά αν αξίζει να δώσω 90€, με δεδομένο το έξοδο αλλαγής της συγκεκριμένης λαβής που δημιούργησε την τόσο εκτενή οξείδωση, απλά κ μόνο σε μια πιθανότητα ακονίζοντάς το να βρω σημείο που δεν έχει προχωρήσει η οξείδωση. Νομίζω πως ο @SrTv ομίλησε ορθώς παρότι λακωνικώς.

Προστέθηκε μετά από 1 λεπτό 37 δευτερόλεπτα:
Με πρόλαβε για λίγο κ ο @idpanos .
Μπάμπης
Nikoshount
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: 18 Ιαν 2024, 12:14
Has thanked: 12 times
Been thanked: 6 times

@idpanos σας ευχαριστω για την απάντηση σας

Προστέθηκε μετά από 2 λεπτά :
@babkoug σας ευχαριστω για την απάντηση σας

Προστέθηκε μετά από 1 ημέρα 17 ώρες 43 λεπτά 16 δευτερόλεπτα:
Καλησπέρα σας κυριοι τελικα άκυρη η αγορά στο "ξυράφι τίγρεως" είχε στράβωμα, το έβαλα πανω σε γυάλινη επιφάνεια να το τεστάρω και έπαιζε , ουτε παζάρεμα δεν μπήκα στον κόπο να κανω.....
Άβαταρ μέλους
babkoug
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2128
Εγγραφή: 22 Μαρ 2016, 16:32
8
Τοποθεσία: Περιστέρι Αττικής
Has thanked: 8567 times
Been thanked: 11590 times
Ηλικία: 55

Όπως θα έλεγαν οι Κύριοι Κύριοι γνώστες πραγμάτων κ καταστάσεων του φόρουμ, οι πιθανότητες να είναι ένα Tiger στραβό είναι στις κατώτερες τιμές του στατιστικού σφάλματος. Γνώμη μου πως καλύτερα που έτυχε να είναι στραβό. Και αν ο λόγος που σου άρεσε το συγκεκριμένο ξυράφι ήταν η λαβή ταρταρούγας, να έχεις υπόψη σου ότι είναι υπεύθυνη για εκτεταμένες οξειδώσεις στο βάθος του χρόνου, που δεν είναι πάντα αποδεκτά αναστρέψιμες.

Εικόνα
Μπάμπης
Nikoshount
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: 18 Ιαν 2024, 12:14
Has thanked: 12 times
Been thanked: 6 times

@babkoug το στράβωμα μπορεί να προήλθε από λάθος ακονισμα το εχω ξαναδεί, δεν φταίει το μεταλλο παντα, για τις λαβές είχα σκεφτεί φυλλα ακρυλικά 3-5 mm μαυρα από το temu που είναι φθηνά γιατί έχω και κάποια εργαλεία, θα τις έφτιαχνα, απλά νευριασα με την τιμή, 90 ευρώ σκουριασμενο και στραβό παει πολυ. Τελικά οι απόψεις σε όσους απάντησαν βοήθησαν και σας ευχαριστω ολους 👍👍👍👍
Άβαταρ μέλους
SrTv
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 568
Εγγραφή: 13 Οκτ 2020, 20:30
3
Has thanked: 3680 times
Been thanked: 3400 times

@Nikoshount Νομίζω ότι έπραξες ορθά, όχι για την αναφερόμενη πιθανή στρεβλότητα του Tiger αλλά γιατί απέφυγες μια αρκετά προβληματική κατάσταση. Δε νομίζω να μπορούσες να βρεις αρκετά καθαρό και μη προσβεβλημένο από τα αέρια του σελιλόιντ μέταλλο.

Και να συνέβαινε αυτό, όταν το ξυράφι γίνει από 6/8 5/8 τότε πολλά από τα χαρακτηριστικά του δεν υπάρχουν πια. Σε τέτοιες περιπτώσεις χρειάζεται επαναδιαμόρφωση από ειδικό τεχνίτη. Τέτοιοι δεν υπάρχουν στην Ελλάδα, αλλά και παγκόσμια δεν είναι πολλοί. Αρκετοί βέβαια το προσπαθούν αλλά δεν διαθέτουν τον απαιτούμενο εξοπλισμό και κυριότερα την εμπειρία.

Ακονισμένο μπορεί να μην ήταν (βέβαια εσύ γνωρίζεις καλύτερα που το είδες από κοντά) αλλά με κάποιο γυαλόχαρτο θα προσπάθησε ο πωλητής να αφαιρέσει την σκουριά. Αυτό μπορεί να διακριθεί και από τις φωτογραφίες. Η σκουριά (αν δεν είχε αφαιρεθεί τμήμα της) θα ήταν περισσότερο καφέ και άλλης υφής.

Καλό ταξίδι στο κόσμο των ξυραφιών!
Nikoshount
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: 18 Ιαν 2024, 12:14
Has thanked: 12 times
Been thanked: 6 times

@SrTv να είσαι παντα καλά και σε ευχαριστώ για τις απαντήσεις.Ακριβώς όπως το έγραψες είναι, είχε τις γρατζουνιές από γυαλόχαρτο πανω πολυ εμφανες.Που θα παει θα κάτσει καμία τίγρη που μου έμεινε αποθυμενο.....
ntinos60
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 92
Εγγραφή: 03 Αύγ 2020, 08:27
3
Τοποθεσία: Κομοτηνή
Has thanked: 1154 times
Been thanked: 835 times
Ηλικία: 63

Nikoshount έγραψε: 28 Ιαν 2024, 20:33 @ntinos60 θα το δοκιμάσω πρώτα με τον τρόπο σας μετά την αφαίρεση σκουριάς και κάτω από μικροσκόπιο να δω αν μένουν υπολείμματα, ευχαριστώ και παλι, να είστε καλά👍👍👍👍👍
Νίκο σχετικά με το "Tiger" , και συγνώμη για την καθυστέρηση αλλά η γνώμη μου είναι να μην βγάλεις το πολύ όμορφο "scale" του διότι υπάρχει τρόπος να το προστατεύσεις από το "celluloid". Αυτός ο τρόπος είναι πολύ εύκολος και ονομάζεται "λάδι Καρύδας" , και θα κάνεις επάλειψη κάθε φορά πριν την αποθήκευση. Επειδή το ίδιο πρόβλημα είχα και εγώ με το " Globusmen 46 6/8 " , και δεν μπορούσα να το εξηγήσω όμως χάρις την συχνή επικοινωνία που έχω με τον Στράτο (SrTv) με τον οποίο μιλάμε για διάφορα θέματα μου εξήγησε την φύση της τεχνολογίας του "celluloid". Εγώ αυτό έκανα και σου εγγυώμαι ότι η σκουριές δεν πρόκειται να ξαναεμφανισθούν ποτέ! Επίσης θα ήθελα να σου προτείνω τον συντομότερο και ασφαλέστερο τρόπο προκειμένου να εξαφανισθούν οι σκουριές και η λεπίδα να γίνει καθρέφτης με κόστος 1,5 μόλις ευρώ. 600άρι , 1000άρι και 2000 ντουκόχαρτο !
Άβαταρ μέλους
Kritikos
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 167
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2021, 18:29
2
Has thanked: 3155 times
Been thanked: 1267 times
Ηλικία: 54

Δυστυχώς το ξυράφι έχει αρκετή σκουριά.Η ζημιά φυσικά είναι μη αναστρέψιμη,δηλαδή το μέταλλο που έχει καταστρέψει η σκουριά πάει.Τώρα το αισθητικό κομμάτι,τρίψιμο γυάλισμα είναι άλλο θέμα.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Συντήρηση - ανακατασκευή”