Ελληνικά σαπούνια και κρέμες

Paneristi
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 104
Εγγραφή: 08 Μάι 2020, 08:16
3
Been thanked: 78 times

Από τις νέες φόρμουλες των Ελλήνων αρτιζάνων ποιά έχει μεγαλύτερο ενδιαφέρον;
Άβαταρ μέλους
stakyr
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 633
Εγγραφή: 28 Ιουν 2022, 12:31
1
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 3576 times
Been thanked: 3399 times
Ηλικία: 42

Η ASA 2.1 του γιατρού που έχω χρησιμοποιήσει είναι άριστη. Κοιτάει στα μάτια ακόμα και τα καλύτερα σαπούνια που κυκλοφορούν.
Σταύρος
:text-nocomment:
Paneristi
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 104
Εγγραφή: 08 Μάι 2020, 08:16
3
Been thanked: 78 times

Τα σαπούνια του γιατρού είναι τα μόνα ελληνικά σαπούνια που έχω δουλέψει μέχρι σήμερα από Ελλάδα.
Στην αρχή με κέρδισε η γνωριμία με τον ίδιο και μετά το προϊόν του.
Μέχρι σήμερα η βελτίωση τους όντως είναι εντυπωσιακή.
Ελπιζω ο ανταγωνισμός να κάνει καλό, και οι Έλληνες αρτιζάνοι να ανεβάζουν τον πήχη συνεχώς.
Geoiron
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 33
Εγγραφή: 17 Μάι 2022, 12:40
1
Has thanked: 34 times
Been thanked: 53 times

Από που μπορούμε να προμηθευτούμε τα Savon Mystere? Εκτός από Facebook καθώς δε διαθέτω. Σας ευχαριστώ
Γιώργος.
Άβαταρ μέλους
Antonis
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 10568
Εγγραφή: 15 Δεκ 2011, 20:57
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 26482 times
Been thanked: 25953 times

Ρίξε μια ματιά εδώ.
Geoiron
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 33
Εγγραφή: 17 Μάι 2022, 12:40
1
Has thanked: 34 times
Been thanked: 53 times

Ναι, το έψαξα και το βρήκα. Προσπαθούσα να διαγράψω το μήνυμα μου, αλλά δε κατάφερα να βρω πως. Σε ευχαριστώ πολύ όπως και να έχει πάντως.
Γιώργος.
spyrosm
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: 27 Δεκ 2023, 09:31
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 7 times
Been thanked: 10 times
Ηλικία: 38

Κάποια ελληνικά σαπούνια ξυρίσματος που έχω χρησιμοποιήσει και είναι προς αποφυγή (σε αυτή την έκδοση τουλάχιστον), καθώς αντί για μαρέγκα ξυρίσματος κάνουν πολύ επιτυχημένη σαπουνάδα για καθαρισμό είναι των Sostis 1859 (αναφέρθηκε και πρόσφατα στο sotd), Daphne's (Minty Pine) και Seamuse.
Ο/Η ένας/μία παραγωγός μου απάντησε μάλιστα ότι συγγενικό πρόσωπο που χρησιμοποιεί το σαπούνι είναι ευχαριστημένο και όταν ρώτησα τι σαπούνι χρησιμοποιούσε πριν από αυτό, απάντηση δεν πήρα. Δεν μπορώ να καταλάβω. Δεν μπορούν να τα δώσουν για δοκιμή σε 5-6 άτομα που έχουν ασχοληθεί πριν τα βγάλουν στην αγορά; Απλά βάζουν 1 2 βούτυρα και τα ονομάζουν σαπούνια ξυρίσματος...
Ένα το οποίο με εξέπληξε ευχάριστα και θα το πρότεινα είναι το Tobacco από Thraco (δεν ξέρω αν έχει αναφερθεί). Ακολουθεί και φωτογραφία με μαρέγκα αρχάριου (εγώ).


Εικόνα
Άβαταρ μέλους
mgm
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 325
Εγγραφή: 15 Μαρ 2023, 16:12
1
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 2344 times
Been thanked: 1956 times
Ηλικία: 47

@spyrosm πες και τίποτα παραπάνω για το tobacco. Ιδιότητες, post shave, άρωμα, δώσε τροφή στα πλήθη. ;)
Ο δεύτερος κανόνας του μάγου:
"Εκ των καλύτερων προθέσεων προκύπτουν οι μεγαλύτερες των καταστροφών." :angry-banghead:
Γιώργος
spyrosm
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: 27 Δεκ 2023, 09:31
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 7 times
Been thanked: 10 times
Ηλικία: 38

@mgm έχεις δίκιο, απλά λόγω μικρής εμπειρίας μπορεί να είναι λίγο αναξιόπιστες πληροφορίες. Οπότε, πολύ εύκολος αφρισμός, πολύ καλή προστασία και γλίστρημα, ικανοποιητικό postshave. Άρωμα ωραίο, λίγο γλυκό με ένταση 6/10.
Συστατικά: Stearic Acid, Cocos Nusifera (Coconut) Oil, Butyrosoermum Parkii (Shea) Butter, Potassium Hydroxide, Glycerin, Sodium Hydroxide, Recinus Communist (Castor) Oil, Theobroma Cacao (Cocoa) Seed Butter, Fragrance.
Ο παραγωγός με ενημέρωσε ότι ετοιμάζουν και σαπούνι με ζωικό λίπος.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Κρέμες και σαπούνια ξυρίσματος”