Μικρά πράγματα της μέρας που μας κάνανε να χαμογελάσουμε!

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
natnat
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2145
Εγγραφή: 12 Οκτ 2012, 00:26
11
Has thanked: 2479 times
Been thanked: 4529 times
Ηλικία: 47

Ένα περιποιημένο ωραιότατο ξύρισμα!

Στα απόνερα 7η μέρα από νόσηση covid. Πρώτη φορά με βρήκε τώρα λίγο πριν καλοκαιριάσει και το πέρασα σχετικά καλά.
Ακόμα θετικός βγαίνω, αλλά κάτι μικρά πράγματα όπως ένα ωραίο ξύρισμα σου φτιάχνει την διάθεση.
Καλημέρα
Παναγιώτης

Ηλίαααα! Ριιίχτο!!!
Άβαταρ μέλους
andreas
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 7391
Εγγραφή: 20 Ιαν 2009, 15:49
15
Τοποθεσία: Nederlands
Has thanked: 11318 times
Been thanked: 10718 times
Ηλικία: 45
Επικοινωνία:

Όπως έγραψα εδώ σήμερα έπρεπε να πάω στο νοσοκομείο.

Το νοσοκομείο είναι τεράστιο μέσα έχει εστιατόρια, μίνι μάρκετ, φαρμακεία κτλ κτλ.
Μετά τον υπέρηχο είπα να κάτσω να φάω ένα σαντουτσάκι.
Κρέμασα την σακίδιο μου στην πλάτη της καρέκλας και απόλαυσα το το πρόγευμά μου. Καφεδάκι Caramel macchiato και σαντουιτς με αυγό και μπέικον.
Αφού το έφαγα, μάζεψα τα σκουπίδια μου, πήγα στον κάδο τα πέταξα και ξεκίνησα τον δρόμο του γυρισμού.
Περπάτημα μέχρι τον σταθμό του μετρό, τσεκ ιν, αναμονή, μετρό, μπαίνεις μέσα, κάθεσαι.
Πρώτη στάση, δεύτερη, τρίτη. Κατεβαίνεις.
Η πλατφόρμα είναι στο 2 επίπεδο. Για μετεπιβίβαση για το τρένο πρέπει να κατέβεις στον 1ο.
Τσεκ άουτ από το μετρό, τσεκ ιν στα τρένα (αυτό είναι στο ίδιο επίπεδο 2ο).
Παίρνεις τις κυλιόμενες για την κάθοδο και με το που φτάνεις κάτω "ίλιγγος".
Πήγα να βάλω τα χέρια μου στα ζωνάρια του σακίδιού μου, έλα όμως που δεν ήταν εκεί.
Έχασα λίγα χρονάκια.
Τέλος πάντων, επιστροφή στη αρχή της διαδρομής της επιστροφής.
Τσεκ ιν μετρό, στάσεις 1, 2, 3, κατεβαίνεις.
Τσεκ άουτ... περπάτημα...
Μπαίνεις στο νοσοκομείο φτάνεις στο μέρος που είναι τα εστιατόρια.
Προσπαθείς να θυμηθείς που καθόσουν. Την βλέπεις εκεί ακόμα κρεμασμένη.
Την πλησιάζεις την "χαϊδεύεις". Την ψαχουλεύεις.
Κοιτάς μήπως λείπει το πορτοφόλι σου. Ανακούφιση. Όλα στην θέση τους.

Γενικά έχω να πω ότι στην Ολλανδία σε γενικά πλαίσια πάντα τα πράγματά σου είναι ασφαλή.

Όταν έφτασα την πρώτη μέρα στο Άμστερνταμ. Στον σταθμό του τραίνου έβαλα την βαλίτσα σε έναν φωριαμό εκεί που υποτίθεται ότι κλειδώνει και πληρώνεις με πιστωτική όταν θέλεις να πάρεις το περιεχόμενο του.
Ο φωριαμός δεν κλείδωσε ποτέ, εγώ δεν το χα καταλάβει. Το πήρα χαμπάρι μόνο όταν επέστρεψα. Η βαλίτσα στην θέση της. Δεν έλειπε τίποτα. Παίζει να ήμουν και ΠΟΛΥ τυχερός βέβαια.

Πριν 2-3 εβδομάδες ο γιός μου ξέχασε το κινητό του στο λεωφορείο (μαζί με το κτ είχε και την κάρτα του .
Όλη μέρα το παρακολουθούσαμε να κάνει βόλτες Amsterdam - Almere.
Παρασκευή το έχασε, την Δευτέρα το είχε στα χέρια του.
Το βράδυ καθαρίζουν τα λεωφορεία, ότι βρεθεί το μαζεύουν και τα ανακοινώνουν στην ιστοσελίδα τους. Lost and found.
Την Δευτέρα μεσημέρι έδωσε μερικά στοιχεία, IMEI και ότι παραπάνω μπορείς για επιβεβαίωση μέσω του site και λίγο πριν πάει για δουλειά πήγε και το παρέλαβε.
Μόνο μην αφήσεις το ποδήλατο σου ξεκλείδωτο. Θα έχει κάνει φτερά στη στιγμή!
Ζούμε σε μία εντελώς περίεργη χώρα.
ἐξ ὄνυχος τὸν λέοντα
Άβαταρ μέλους
babkoug
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2128
Εγγραφή: 22 Μαρ 2016, 16:32
8
Τοποθεσία: Περιστέρι Αττικής
Has thanked: 8560 times
Been thanked: 11590 times
Ηλικία: 55

Εικόνα

Καλά πήγε αυτό το Secret Santa. Εννοείται πως χθες δεν έγινε καμία προσπάθεια παράδοσης ενώ αναφέρεται. Και μάλλον δε θα γινόταν ούτε σήμερα αν δεν πήγαινε αυτοβούλως το παιδάκι στον Άγιο Βασίλη να απαιτήσει το δωράκι του. Δεν ήμασταν έτσι Εμείς παλιά. Τα έχουμε ζήσει όλα πολύ αγνά και όπως Πρέπει, με αντίτιμο να είμαστε λίγο πριν ή μετά τη σύνταξη.


Εικόνα
Μπάμπης
Άβαταρ μέλους
rufous
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 32
Εγγραφή: 21 Ιαν 2023, 22:59
1
Has thanked: 30 times
Been thanked: 50 times

Το βρήκα προχειρα.

Για αποδεδειγμένη καθυστέρηση επίδοσης ταχυδρομικών αντικειμένων ταχυμεταφορών, πέραν του συμφωνημένου χρονικού διαστήματος, καταβάλλεται αποζημίωση ίση με 6 € για κάθε μέρα καθυστέρησης και για την περίπτωση που η καθυστέρηση υπερβαίνει το πενταπλάσιο του συμφωνημένου χρόνου επίδοσης, επιπλέον επιστροφή του καταβληθέντος ταχυδρομικού τέλους για τη συγκεκριμένη αποστολή, με την προϋπόθεση ότι το συνολικό ποσό της αποζημίωσης δεν υπερβαίνει τα 100 €.

https://www.euro2day.gr/news/economy/ar ... gia-t.html
Άβαταρ μέλους
noobshaver
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 34
Εγγραφή: 29 Νοέμ 2023, 21:07
Has thanked: 664 times
Been thanked: 389 times
Ηλικία: 32

Συνάντησα μια καλή μου φίλη που είχα να δω κάποιο καιρό. Εκείνη μου έδειξε τη φουσκωμένη κοιλίτσα της και μου είπε πως είναι 3 μηνών έγκυος. Χάρηκα για εκείνη καθώς ήξερα πόσο πολύ το θέλανε μαζί με το σύζυγό της.
Gian_Arg
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 85
Εγγραφή: 23 Νοέμ 2023, 00:42
Has thanked: 1191 times
Been thanked: 691 times
Ηλικία: 34


Εσείς γνωρίζατε για αυτή την χρήση των λεπίδων GEM??
Απάντηση

Επιστροφή στο “Διάφορα”