Ερώτηση για Timor G&F 1352 Closed Comb

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Saša
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: 24 Δεκ 2023, 11:42
Has thanked: 166 times
Been thanked: 121 times

Καλησπέρα και Καλά Χριστούγεννα σε όλους. Καινούριος εδώ στο φόρουμ και ξεκινάω με μια απορία, ίσως για τους πιο παλιούς και έμπειρους. Είμαι κάτοχος της Timor G&F 1352 και παρατήρησα ότι η λεπίδα από τη μια πλευρά της εξέχει λίγο περισσότερο. Ίσως να με ξεγελάει στο μάτι η γυαλάδα της κεφάλης σε συνδυασμό με το χρώμα της λεπίδας,ίσως να φταίνε και οι λεπίδες η το ξυράφι. Για την ιστορία την πρώτη φορά το παρατήρησα με Gillette Silver Blue και στη συνέχεια με Astra Superior Platinum.Εχει παρατηρήσει κάποιος κάτι αντίστοιχο σε μηχανή του, λεπίδες κτλ. η όντως επειδή είχα χρόνια να κάνω παραδοσιακό, με ξεγελάει το μάτι μου όπως προανέφερα. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Άβαταρ μέλους
Algebar
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1683
Εγγραφή: 25 Οκτ 2020, 20:03
3
Τοποθεσία: Παλλήνη
Has thanked: 13432 times
Been thanked: 14348 times
Ηλικία: 54

Καλωσήρθες, συμβαίνει σε κάποιες μηχανές γιατί οι πείροι που συγκρατούν τη λεπίδα στη θέση της είναι λεπτοί και μπορεί να κινηθεί. Συνήθως η λεπίδα ευθυγραμμίζεται αν αν κρατήσω οριζόντια την παλάμη και βάλω top cap, λεπίδα, base plate και βιδώσω σε αυτή τη θέση τη λαβή.
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
Saša
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: 24 Δεκ 2023, 11:42
Has thanked: 166 times
Been thanked: 121 times

Καλησπέρα και Χρόνια πολλά. Συνήθως έτσι βάζω τη λεπίδα, αλλά ίσως το έκανα βιαστικά. Εννοείται πως θα επικοινωνήσω και με το κατάστημα να δω αν έχει παρατηρηθεί κάτι αντίστοιχο για τη συγκεκριμένη μηχανή. Όπως και να έχει, σε ευχαριστώ για το χρόνο σου.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Antonis την 26 Δεκ 2023, 14:48, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Λόγος: Δεν χρειάζεται να κάνεις ολική παράθεση όταν απαντάς στο αμέσως προηγούμενο μήνυμα. Φιλικά, Αντώνης.
Άβαταρ μέλους
babkoug
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2127
Εγγραφή: 22 Μαρ 2016, 16:32
8
Τοποθεσία: Περιστέρι Αττικής
Has thanked: 8560 times
Been thanked: 11587 times
Ηλικία: 55

Γιάννη @Algebar αν κατάλαβα καλά ο φίλος δε αναφέρεται στην ευθυγράμμιση της λεπίδας. Μάλλον εννοεί πως τα tabs της λεπίδας εξέχουν άνισα από τις δύο στενές πλευρές του τοπ καπ. Σε κάποια μηχανή μου το εχω πετύχει αλλά δε θυμάμαι ποια. Σίγουρα όχι στην αναφερόμενη γτ δεν την έχω. Ούτε είχα ασχοληθεί και παραπάνω γιατί δεν επηρεάζει το ξύρισμα.
Μπάμπης
Άβαταρ μέλους
Saša
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: 24 Δεκ 2023, 11:42
Has thanked: 166 times
Been thanked: 121 times

Δεν ξέρω αν μπέρδεψα κάποιον επειδή δεν το ανέφερα πριν, μιλάω για την πλευρά κοπής της λεπίδας ότι η μια προεξέχει περισσότερο από την άλλη.
Άβαταρ μέλους
babkoug
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2127
Εγγραφή: 22 Μαρ 2016, 16:32
8
Τοποθεσία: Περιστέρι Αττικής
Has thanked: 8560 times
Been thanked: 11587 times
Ηλικία: 55

Οκ με μπέρδεψες. 👍
Μπάμπης
Άβαταρ μέλους
Saša
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: 24 Δεκ 2023, 11:42
Has thanked: 166 times
Been thanked: 121 times

@babkoug δεν πειράζει, σε ευχαριστώ για το χρόνο σου.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ερωτήσεις αρχαρίων”