Parker Variant - Lord 6 προβληματισμοί

Απάντηση
nikos55
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 125
Εγγραφή: 07 Σεπ 2023, 14:42
Τοποθεσία: Μοσχάτο
Has thanked: 1046 times
Been thanked: 1153 times
Ηλικία: 69

Καλησπέρα σε όλους!,
Πριν λίγο καιρό ξεκίνησα το παραδοσιακό ξύρισμα . Lord 6 και λίγα απλά πράγματα ήταν τα πρώτα μου όπλα. Έκανα 2-3 ξυρίσματα και για πρωτάρης ένιωσα ευχαριστημένος . Ξαφνικά τα πράγματα άλλαξαν θετικά!
Ένας καλός φίλος μου χάρισε μια Parker Variant, συνθετικό πινέλο Plisson και πολλά ακόμη !
Έκανα λίγα δειλά βήματα και με την Parker, αλλά με τις ρυθμίσεις ήταν κάθε φορά διαφορετικά τα πράγματα. Με το 1 και Astra πράσινη δεν υπάρχει πρόβλημα, αλλά μικρό-ερεθισμοί κυρίως στο πηγούνι επειδή χρειάστηκαν περισσότερα περάσματα! Με το 2,5 (λάθος) και την ίδια λεπίδα περισσότερα προβλήματα. Σίγουρα η μεγάλη διαφορά των 2 μηχανών (στο βάρος) και έλλειψη τεχνικής είναι το βασικό πρόβλημα.
Προβληματισμός για το πως να συνεχίσω.
Το σημαντικό για μένα είναι ότι μου αρέσει η νέα εμπειρία και δεν θα το βάλω κάτω!
Ευχαριστώ προκαταβολικά για κάθε συμβουλή!
Νίκος
Άβαταρ μέλους
babkoug
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2127
Εγγραφή: 22 Μαρ 2016, 16:32
8
Τοποθεσία: Περιστέρι Αττικής
Has thanked: 8560 times
Been thanked: 11587 times
Ηλικία: 55

Καλώς ήλθες κ καλή αρχή. Τα στοιχεία που δίνεις είναι λίγα. Περιηγήσου στο φόρουμ, όπως Εδώ ας πούμε, κ θα βρεις πολλές απαντήσεις σε αυτά που σε απασχολούν
Μπάμπης
Άβαταρ μέλους
Algebar
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1685
Εγγραφή: 25 Οκτ 2020, 20:03
3
Τοποθεσία: Παλλήνη
Has thanked: 13432 times
Been thanked: 14348 times
Ηλικία: 54

Μην κάνεις κόντρα μέχρι να συνηθίσει λίγο το δέρμα και το χέρι, δοκίμασε κι άλλες λεπίδες, ψάξε στο φόρουμ όπως έγραψε ο Μπάμπης και σε λίγο καιρό θα απολαμβάνεις ξυρίσματα.
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
NYC1920
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1401
Εγγραφή: 15 Ιαν 2019, 19:42
5
Τοποθεσία: Βόλος
Has thanked: 11522 times
Been thanked: 9173 times
Ηλικία: 47

Χαίρε Νικόλα!
Μερικές σκέψεις για τους προβληματισμούς σου :

- Θεωρώ πως σε κάθε ξεκίνημα η χρήση ποικιλίας εξοπλισμού δυσκολεύει και δεν βοηθά.
Καλύτερα λοιπόν να επιλέξεις μία
από τις δύο μηχανές και άσε την άλλη στην άκρη-προς το παρόν τουλάχιστον.

-Σε αντίθεση με άλλα σύγχρονα μέσα
ξυρίσματος όπου το χέρι οδηγεί το
"αυτόματο", το οποίο αναλαμβάνει να
'διαβάσει' το δέρμα και να ξυρίσει το
τριχωτό του ,στην περίπτωση του
παραδοσιακού ξυρίσματος το χέρι κρατά τη λεπίδα .Η ξυριστική μηχανή
είναι το "ενδιάμεσο" μεταξύ χεριού και λεπίδας.Συγκρατεί τη λεπίδα και
ταυτόχρονα προσφέρει λαβή στο χέρι.
Το "δύσκολο" στην προκειμένη περίπτωση είναι η "ανάγνωση" του
δέρματος και του τριχωτού ,η οποία
δεν γίνεται αυτόματα ,αλλά πλέον
αναλαμβάνει να την επιτελέσει αυτός που ξυρίζεται.Όχι και το πιο
εύκολο πράγμα ,τουλάχιστον στην αρχή.
Κάποιες τεχνικές βοηθούν αρκετά
όμως .

Μικρές διαδρομές .Στην αρχή ας είναι 2,3,4,5 εκατοστά . Μην ξεκινάς από τις φαβορίτες και να σηκώνεις
το ξυράφι μόλις φτάσεις στη βάση του λαιμού φερειπείν .Μικρές απαλές κινήσεις.

-Φυσικά μην ασκείς δύναμη στην ξυριστική μηχανή.Ούτε να την αφήνεις να σε ακουμπά με το βάρος της. Κράτα τη τόσο "μακριά " /"απαλά" όσο χρειάζεται ,έτσι ώστε ίσα που να νιώθεις τη λεπίδα να κόβει τις τρίχες ,αλλά βρες ταυτόχρονα και τη γωνία ώστε να ακούς τον ήχο που παράγεται .

Και τέλος χρησιμοποίησε το ελεύθερο χέρι για να τεντώνεις το δέρμα της περιοχής που ξυρίζεις ,
τραβώντας προς τα ΠΑΝΩ και όχι
προς τα κάτω .

Αυτά τα λίγα.
nikos55
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 125
Εγγραφή: 07 Σεπ 2023, 14:42
Τοποθεσία: Μοσχάτο
Has thanked: 1046 times
Been thanked: 1153 times
Ηλικία: 69

Σας ευχαριστώ όλους για τις συμβουλές και ιδιαίτερα τον @NYC1920 για τις τόσο σημαντικές προτάσεις ! Το να συνεχίσω προς το παρόν με μια μηχανή μου φαίνεται απόλυτα λογικό. Σκέπτομαι την Parker Variant σε μια σταθερή ρύθμιση 1 ή 1,5 και ξύρισμα κάθε 2 μέρες.
Άβαταρ μέλους
NYC1920
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1401
Εγγραφή: 15 Ιαν 2019, 19:42
5
Τοποθεσία: Βόλος
Has thanked: 11522 times
Been thanked: 9173 times
Ηλικία: 47

Νικόλα ,εδώ κολλά "Ούτε να την αφήνεις να σε ακουμπά
με το βάρος της " ,καθώς τα 110 γραμμάρια της Variant ενδέχεται
να σε δυσκολέψουν.
Μην αμελείς να κρατάς "τόσο-όσο" την μηχανή ,ώστε να νιώθεις τη
λεπίδα ( και όχι τη μηχανή ) να ξυρίζει .
Θεωρώ πως αυτό θα σε βοηθήσει να
αποκτήσεις πιο εύκολα και συντομότερα την "αίσθηση" που
χρειάζεται η χρήση DE μηχανών.
Άβαταρ μέλους
stakyr
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 633
Εγγραφή: 28 Ιουν 2022, 12:31
1
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 3576 times
Been thanked: 3399 times
Ηλικία: 42

Κράτα τη μηχανή απ το τέλος της λαβής και οχι κοντα στο cap. Αυτο θα σε βοηθήσει να ξυρίσεις με το βάρος της, που λογω του ότι είναι επαρκές, θα σε ξυρίσει. Θα δεις οτι αυτό το κολπάκι θα σε βοηθήσει να της πάρεις τον αέρα. Σιγα σιγα με τον καιρό θα ανεβάζεις το πιάσιμο και θα καταλήξεις καπου στη μέση της λαβης
Σταύρος
:text-nocomment:
Άβαταρ μέλους
mbakurin
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 577
Εγγραφή: 03 Ιουν 2021, 14:32
2
Has thanked: 336 times
Been thanked: 1871 times
Ηλικία: 28

H Variant είναι δύσκολη επιλογή για ένα άτομο της εμπειρίας σου, οπότε οι συμβουλές των 2 προλαλησάντων θα σε βοηθήσουν να δεις πού πατά και πού βρίσκεται. Τρόπο λαβής και τρόπο χρήσης σου παρέθεσαν ωραιότατα ο nyc kai o stakyr.

Σε δεύτερο χρόνο, η δική μου πρόταση, μετά από περίπου 1 χρόνο -σχεδόν- συνεχούς χρήσης της, είναι να παίζεις σε χαμηλή ρύθμιση. Μαξ 2, άντε 2,5, αν μαστεράρεις το 2. Έχω κάνει πολλά δοκιμαστικά, ακόμα και μισό - μισό πρόσωπο στην κόντρα, με διαφορετικές ρυθμίσεις, και δεν έχω δει καμία διαφορά στο αποτέλεσμα, μόνο λιγότερες αμυχές στα χαμηλότερα. Κοντολογίς, αν δεν έχεις άνω των 10-15 μερών μούσια, μην αυξάνεις ρύθμιση.

Δεύτερον, είναι μηχανή που καθιστά πολύ αποτελεσματικές, ακόμα και πολύ αμυντικές λεπίδες. Δοκίμασε μία με voskhod, και θα με θυμηθείς!

Τρίτον, θα πρότεινα να μην τη χρησιμοποιείς σε καθημερινό ξύρισμα, ακόμα και στην πιο αμυντική της ρύθμιση, εκτός κι ΑΝ ΔΕΝ κάνεις κόντρα. Με χέρι σε κόντρα, η βαρηαντ είναι καλή μόνο κάθε τουλάχιστον 2-3 μέρες ξύρισμα.
De savoir vient avoir.
nikos55
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 125
Εγγραφή: 07 Σεπ 2023, 14:42
Τοποθεσία: Μοσχάτο
Has thanked: 1046 times
Been thanked: 1153 times
Ηλικία: 69

Εφάρμοσα όσο πιο πιστά μπορούσα τίς οδηγίες. Έχω κάνει 2 ξυρίσματα και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος. Είναι σημαντικό να έχεις σωστή καθοδήγηση!
Τώρα θα αρχίσω να παίζω με λεπίδες .
Ένα μεγάλο ευχαριστώ στους φίλους που βοήθησαν!
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ερωτήσεις αρχαρίων”