Προτάσεις για παπούτσι...

Πάνω απ όλα φίλαθλοι!
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
qsplan
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1344
Εγγραφή: 08 Φεβ 2022, 19:21
2
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 6398 times
Been thanked: 5273 times
Ηλικία: 57

Θα ήθελα τα πεφωτισμενα φώτα σας, μέσα από τις προτάσεις σας για αγορά παπουτσιού...

Τα δεδομένα είναι... Μιλάμε για κάποιον που είναι στην τρυφερή μετεφηβικη ηλικία των 56 χρονωνε-ετωνε, εν δυνάμει τοπ μοντελ στην κατηγορια των 105 κιλών (τρέμε Τουΐγκυ) και μέσα στην γλύκα (μου κληροδοτήθηκε το ζάχαρο)...

Το θέμα είναι ότι μετά από σχεδόν 3-4 χρόνια όπου στο μεγαλύτερο μέρος του χρόνου μου, τα πόδια μου ήταν ελεύθερα και ακάλυπτα, το τελευταίο δίμηνο έχω αρκετη ορθοστασία για 7-8 ώρες την ημέρα και κάποιο περπάτημα...

Αποτέλεσμα είναι στο αριστερό μου πόδι να έχω αφόρητο πόνο στο πλαϊνό κόκκαλο του μεγάλου δακτύλου και πρήξιμο στο πάνω μέρος του ποδιού, εκεί που ξεκινάνε τα δάκτυλα... Το πόδι είχε και ιστορικό θρομβώσεων...

Σε επίσκεψη σε ορθοπεδικό, μου είπε ότι είναι από συνδυασμό ζαχάρου εκτός ορίων (η πλάκα είναι ότι ναι μεν δεν το μετράω αλλά όποτε το μέτρησα είμαι στο 100 άντε 110) και κακής επιλογής παπουτσιού... Και φυσικά να δω έναν διαβητολογο κι έναν ποδολογο...

Τα δύο τελευταία δρομολογήθηκαν, οπότε μας μένει κάποια σοβαρή επιλογή ενός καλού ανατομικού αθλητικού κατά κύριο λόγο...
:ty .'. Κώστας .'. ένας vintage έφηβος :thankyou
Visita Interiora Terrae Rectificando Invenies Occultum Lapidem
Άβαταρ μέλους
vstromini
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 434
Εγγραφή: 17 Φεβ 2020, 11:12
4
Τοποθεσία: thessaloniki
Has thanked: 5164 times
Been thanked: 2489 times
Ηλικία: 52

Κώστα θα πρότεινα κάποιο μοντέλο της altra από καταστήμα Θεσσαλονίκης.
Παπούτσι αθλητικό με ειδική σχεδίαση για ποιο άνετα δάκτυλα
Άβαταρ μέλους
stakyr
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 633
Εγγραφή: 28 Ιουν 2022, 12:31
1
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 3576 times
Been thanked: 3399 times
Ηλικία: 42

Κώστα δες τα Asics Novablast 3 ή τα gel nimbus 25.
Σταύρος
:text-nocomment:
Άβαταρ μέλους
AlexFocus
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1122
Εγγραφή: 23 Φεβ 2011, 20:07
13
Τοποθεσία: Νότια Προάστια Αθηνών
Has thanked: 12386 times
Been thanked: 8676 times
Ηλικία: 44

@vstromini τα Altra οντως εχουν αρκετο χωρο μπροστα (toe box) αλλα εχουν μηδενικο drop (διαφορα υψους τακουνιου πισω και μπροστα) το οποιο μπορει να επιβαρυνει τον αχιλλειο σε ενα ηδη καταπονημενο ποδι. Δεν ξερω μπορει τα Altra οπως και τα Asics που προτεινει ο @stakyr να ταιριαζουν στον φιλτατο Κωστα αλλα νομιζω οτι η γνωμη του ποδολογου ειναι η πιο βαρυνουσα. Εγω το μονο που μπορω να προτεινω ειναι το gorun που ειναι ειναι ενα πολυ δυνατο forum το οποιο ομως εξειδικευεται στα δρομικα αγωνιστικα παπουτσια. Τα τελευταια χρονια τα δρομικα αγωνιστικα παπουτσια εχουν εξελιχθει παρα πολυ και ο φιλος Κωστας μπορει ανετα να επωφεληθει απο αυτα αλλα λογω των ιδιαιτεροτητων του πρεπει να επιλεξει προσεχτικα. Εμεις εδω ειμαστε με τις φτωχες γνωσεις μας να βοηθησουμε.
Ford Focus MkII f/l 2008
Άβαταρ μέλους
Algebar
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1683
Εγγραφή: 25 Οκτ 2020, 20:03
3
Τοποθεσία: Παλλήνη
Has thanked: 13428 times
Been thanked: 14348 times
Ηλικία: 54

Στην κατηγορία βαρέων βαρών κι εγώ με χοντροπόδαρα, πλατυποδία και αρκετές ενοχλήσεις στα πόδια.
Τα παπούτσια που έχουν σχεδόν εξαφανίσει το πρόβλημα τα τελευταία χρόνια είναι τα φθηνά μποτάκια της McKinley που φέρνει το Intersport για δουλειά, ψώνια κτλ με καλό κράτημα των αστραγάλων και άνετο χώρο στα δάχτυλα και τα asics sonoma για το γυμναστήριο γιατί είναι trail και κρατάνε καλά το βάρος μου σε διάδρομο και βάρη.
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
gkarave
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1544
Εγγραφή: 06 Οκτ 2020, 19:45
3
Τοποθεσία: Thessaloniki
Has thanked: 12953 times
Been thanked: 13600 times
Ηλικία: 42
Επικοινωνία:

Οι προσωπικές επιλογές στο χώρο της υπόδησης : α) camper για καθημερινό, αλλά και επίσημο ντύσιμο, β) mizuno για αθλητικό/ καθημερινό παπούτσι, επιλογή με δική σας ευθύνη... κατόπιν δοκιμής καθ αξιολόγησης...
Άβαταρ μέλους
apnik
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 77
Εγγραφή: 08 Σεπ 2022, 16:49
1
Has thanked: 353 times
Been thanked: 822 times

Προτείνω δοκιμή SOLARGLIDE 6 ....είχα προηγούμενο μοντέλο πολύ σταθερό και άνετο.
Άβαταρ μέλους
qsplan
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1344
Εγγραφή: 08 Φεβ 2022, 19:21
2
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 6398 times
Been thanked: 5273 times
Ηλικία: 57

Τελικά πήρα τα Altra M Paradigm 6... Δοκιμασα και τα Hoka, αλλά τα ένιωθα πολύ πιο στενά σε σχέση με τα Άκυρα σε σημείο ενόχλησης...

Βρεθήκαμε και με 2 έξτρα ζευγάρια αθλητικές κάλτσες συμπίεσης, οπότε πήγαμε λίγο πίσω όσον αφορά τις αγορές από κάτι ομορφιές στην άλλη άκρη του Ατλαντικού...

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα
:ty .'. Κώστας .'. ένας vintage έφηβος :thankyou
Visita Interiora Terrae Rectificando Invenies Occultum Lapidem
Άβαταρ μέλους
mengiorgos
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 366
Εγγραφή: 19 Ιούλ 2017, 15:48
6
Has thanked: 1275 times
Been thanked: 2388 times
Ηλικία: 41

Φοράω μόνο Altra για τρέξιμο 3 χρόνια τώρα και δεν τα αλλάζω με τίποτα, για τον λόγο της άνεσης στα δάχτυλα και το φυσικό πάτημα. Ίσως σε εσένα πάρει λίγο χρόνο να προσαρμοστεί ο αχίλλειος και ο γαστροκνήμιος στο φυσικο πάτημα. Μπορεί δηλαδή να νιώθεις μια παραπάνω ένταση σε αυτούς τους μυς όπως και σε άλλους, σαν πιάσιμο. Δώσε τους λίγο χρόνο.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Antonis την 12 Αύγ 2023, 14:39, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Λόγος: Σε παρακαλώ αφαίρεσε την υπογραφή του tapatalk. Φιλικά, Αντώνης.
Αντί να στενοχωριέσαι για το σκοτάδι, άναψε ένα φως.
Άβαταρ μέλους
AlexFocus
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1122
Εγγραφή: 23 Φεβ 2011, 20:07
13
Τοποθεσία: Νότια Προάστια Αθηνών
Has thanked: 12386 times
Been thanked: 8676 times
Ηλικία: 44

Με γεια φιλε Κωστη. Καλα χλμ με τα Altra. Αυτο που σου λεει ο @mengiorgos ειναι αυτο που σου ανεφερα κι εγω περι του μηδενικης αποκλισης μετα μυτης και τακουνιου. Μπορει να αισθανθεις ενοχληση στον αχιλλειο και γαστρομνημιο δεν ειναι κανονας. Ο καθενας μας ειναι διαφορετικος.
Ford Focus MkII f/l 2008
Απάντηση

Επιστροφή στο “Αθλητισμός”