Συντήρηση Le Grelot

Απάντηση
gus_
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: 18 Ιουν 2023, 16:27
Has thanked: 51 times
Been thanked: 70 times

Αγαπητά μέλη του forum,

Πριν μερικές εβδομάδες κόλλησα το μικρόβιο να ασχοληθώ με τα straight razors. Διαβάζοντας λοιπόν εδώ στο φόρουμ και παρακολουθώντας τα βίντεο του κ. Σταματιάδη, παρήγγειλα 2 Gold Dollar
και μία coticule για να κάνω την αρχή. Μέχρι να έρθουν όμως τα Gold Dollar βρήκα στο Ebay ένα Le grelot το όποια ήρθε σήμερα το πρωί. Από ότι φαίνεται στις φωτογραφίες θέλει αρκετή φροντίδα.

ΕικόναΕικόναΕικόναΕικόναΕικόναΕικόναΕικόναΕικόνα

Για αρχή θέλω να το καθαρίσω. Προτείνεται να λύσω την λαβή ή να προσπαθήσω να το καθαρίσω όπως είναι;
Πιστεύετε με μια πάστα μετάλλων θα φύγουν τα μαύρα στίγματα ή χρειάζεται τρίψιμο;

Σας ευχαριστώ πολύ .
Άβαταρ μέλους
SrTv
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 567
Εγγραφή: 13 Οκτ 2020, 20:30
3
Has thanked: 3675 times
Been thanked: 3398 times

Αγαπητέ @gus_ καλώς ήλθες και καλή διαδρομή στα ξυράφια.

Επειδή βλέπω όλο και περισσότερο κόσμο να ασχολείται με τα ξυράφια θα ήθελα, με αφορμή τη δημοσίευσή σου, να πω ότι ένα ξυράφι από το ebay με πιθανότατα κάποια μικρά ή μεγαλύτερα θέματα δεν είναι η καλύτερη λύση. Η αποκατάσταση αυτών των ξυραφιών θέλει μια σχετική γνώση και μεγαλύτερο εξοπλισμό για να επιτευχθεί.

Η γνώμη μου είναι να πάρει κάποιος:
  • ένα καλό ξυράφι εισαγωγικού επιπέδου, χωρίς κανένα θέμα ή αβαρία και κατά το δυνατόν έτοιμο για ξύρισμα (από αξιόπιστο ακονιστή). Αν μπορεί και ένα δεύτερο για πειραματισμούς, σύγκριση και εξάσκηση ακόμα καλύτερα,
  • ένα δέρμα (όχι ότι να ναι) που πιθανότατα θα κόψει και ένα δεύτερο στη συνέχεια,
  • μια πέτρα φινιρίσματος που σπάνια θα την χρειαστεί και δύσκολα θα καταστρέψει με αυτή το ξυράφι του αν αρχίσει δοκιμές (αν είναι coticule και αρχίσει να κάνει πολτούς και πολλά περάσματα αλλάζει το πράγμα),
  • και πιθανότατα κάποιες πάστες ή οξείδια (χρωμίου, αλουμινίου).
Ένα ποιοτικό ξυράφι, καλά ακονισμένο, θα δώσει πολλά ξυρίσματα χωρίς ανάγκη ακονίσματος. Ένα πρόβλημα των νέων χρηστών είναι ότι λόγω τεχνικής κτλ. νοιώθουν ότι το ξυράφι τους δεν κόβει ή τραβάει και αρχίζουν ακονίσματα που πολλές φορές το κάνουν χειρότερο. Στο σημείο αυτό χρειάζεται να έχεις σταθερή την παράμετρο κοφτερό ξυράφι και να μεταβάλεις τις υπόλοιπες μεταβλητές.

Τα Gold Dollar είναι φθηνά αλλά όχι πάντα απαλλαγμένα θεμάτων (κάποια έχουν και σοβαρές ατέλειες). Για τα 3 με 10 ευρώ τους είναι τίμια. Με αυτά όμως πιθανότατα θα μάθεις πολλά για το ακόνισμα με οικονομικό τρόπο.

Τώρα για το ξυράφι σου, είναι από πολύ καλή εταιρία, με σχετικά ελάχιστα σημάδια οξείδωσης (φεύγουν με μια πάστα μετάλλων) και δεν είναι απαραίτητο να αφαιρέσεις τη λαβή (καλύτερα να μην το κάνεις μιας και δεν υπάρχει θέμα).
Το μόνο πιθανό πρόβλημα (οι φωτογραφίες πολλές φορές ξεγελούν) είναι ότι εξαιτίας κακών ακονισμάτων η κόψη να έχει μια καμπύλωση που ναι μεν διορθώνεται αλλά ένας νέος στο σπορ θα ταλαιπωρηθεί λίγο (και μπορεί να κάνει και μεγαλύτερη ζημιά στο ξυράφι). Προτείνω να αφήσεις το Le grelot στην άκρη για λίγο και να κάνεις πειραματισμούς με τα Gold Dollar.

Αν μπορείς να αγοράσεις και τον εξοπλισμό που προανέφερα θα είναι ακόμη καλύτερα. Προφανώς εκφράζω τη γνώμη μου και τίποτα παραπάνω.

Εδώ υπάρχουν άτομα που γνωρίζουν, είχαν ανάλογη πορεία με αυτή που άρχισες, μπορούν να σου προτείνουν πράγματα και με χαρά θα το κάνουν.
gus_
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: 18 Ιουν 2023, 16:27
Has thanked: 51 times
Been thanked: 70 times

Αγαπητέ @SrTv σας ευχαριστώ πολύ που απαντήσατε καθώς επίσης και για τις συμβουλές σας.

Το συγκεκριμένο ξυράφι ήρθε αναπάντεχα στην κατοχή μου. Διαβάζοντας τις δημοσιεύσεις στο φόρουμ, η περιέργεια με οδήγησε να ψάχνω να δω τα ξυράφια που αναφέρονται σε αυτές.
Κάπως έτσι έπεσα πάνω στο συγκεκριμένο, που από τις φωτογραφίες της αγγελίας δεν φαινόταν η καμπύλωση που αναφέρεστε (δεν σας ξεγελά η φωτογραφία), η τιμή ήταν χαμηλή, έκανα
μία προσφορά και η αλήθεια είναι ότι δεν περίμενα να το αποκτήσω. Προς το παρών θέλω μόνο να το καθαρίσω, αργότερα θα πάει σε κάποιον που γνωρίζει και αν μπορεί να διορθωθεί, ένα ξύρισμα
θα το κάνω για την εμπειρία.

Ο εξοπλισμός που περιγράφεται είναι ήδη στην κατοχή μου και έχει δρομολογηθεί ήδη η αγορά ενός σύγχρονου ξυραφιού.

Τα Gold Dollar τα πήρα για να πειραματιστώ, το ένα έχω σκοπό να το στείλω να το ακονίσει κάποιος που ξέρει για να έχω ένα μέτρο σύγκρισης και στο άλλο θέλω να μάθω να ακονίζω.
ntinos60
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 92
Εγγραφή: 03 Αύγ 2020, 08:27
3
Τοποθεσία: Κομοτηνή
Has thanked: 1154 times
Been thanked: 834 times
Ηλικία: 63

gus_ έγραψε: 17 Ιούλ 2023, 17:54 Αγαπητά μέλη του forum,

Πριν μερικές εβδομάδες κόλλησα το μικρόβιο να ασχοληθώ με τα straight razors. Διαβάζοντας λοιπόν εδώ στο φόρουμ και παρακολουθώντας τα βίντεο του κ. Σταματιάδη, παρήγγειλα 2 Gold Dollar
και μία coticule για να κάνω την αρχή. Μέχρι να έρθουν όμως τα Gold Dollar βρήκα στο Ebay ένα Le grelot το όποια ήρθε σήμερα το πρωί. Από ότι φαίνεται στις φωτογραφίες θέλει αρκετή φροντίδα.

ΕικόναΕικόναΕικόναΕικόναΕικόναΕικόναΕικόναΕικόνα

Για αρχή θέλω να το καθαρίσω. Προτείνεται να λύσω την λαβή ή να προσπαθήσω να το καθαρίσω όπως είναι;
Πιστεύετε με μια πάστα μετάλλων θα φύγουν τα μαύρα στίγματα ή χρειάζεται τρίψιμο;

Σας ευχαριστώ πολύ .
Αφού σου αρέσει το χόμπυ και κόλλησες το "μικρόβιο" θα πρέπει να πάρεις και το βαζάκι με την πράσινη πάστα που πουλάει ο "WellShaved". Το θέμα με τις σκουριές είναι ότι πρέπει να τις προλαβαίνουμε στην αρχή τους , όταν ακόμα φαίνονται σαν λεκέδες. Τότε εφαρμόζουμε μικρή ποσότητα πάστας σε βαμβακερό ύφασμα ( από εσώρουχο) και τρίβουμα με αυτό τον λεκέ. Η πράσινη πάστα θα το κάνει "καθρέφτη". Σχετικά με το καινούργιο σου απόκτημα το LeGrelot θεωρώ ότι σίγουρα θα κάνεις γλυκά ξυρίσματα αφού είναι το ατσάλι " P.Hospital". Όμως θα σου πρότεινα μέχρι να αποκτ'ησεις την εμπειρία του ακονίσματος με τα "GoldDollars" στείλτο μου να σου το ακονίσω εγώ για να το έχεις ως "επίπεδο αναφοράς". Περιμένω το μύνημα σου με χαρά.
Άβαταρ μέλους
SrTv
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 567
Εγγραφή: 13 Οκτ 2020, 20:30
3
Has thanked: 3675 times
Been thanked: 3398 times

@gus_ είσαι σε καλό δρόμο!

Η ευγενική προσφορά του @ntinos60 είναι νομίζω η καλύτερη λύση. Όπως ανέφερε, θα έχεις ένα ξυράφι “αναφοράς”, μιας και είναι ένα από τα μέλη του forum με μεράκι, εμπειρία και διάθεση προσφοράς.

Καλό ταξίδι στον κόσμο των ξυραφιών!
gus_
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: 18 Ιουν 2023, 16:27
Has thanked: 51 times
Been thanked: 70 times

@ntinos60 σας ευχαριστώ πολύ , δεν σας κρύβω ότι με σκλαβώνετε με την ευγενική προσφορά σας. Θα χαρώ πολύ να ασχοληθείτε με το συγκεκριμένο ξυράφι.
Θέλετε να μου στείλετε τα στοιχεία επικοινωνία σας σε προσωπικό μήνυμα και ότι άλλο ενδεχομένως χρειαστεί;

Υ.Γ.
Έχω ήδη παραγγείλει την πάστα που προτείνεται από το συγκεκριμένο κατάστημα.
gus_
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: 18 Ιουν 2023, 16:27
Has thanked: 51 times
Been thanked: 70 times

Το ξυράφι ο κ.@ntinos60 το έκανε σαν καινούργιο, όσα ευχαριστώ και να πω είναι λίγο.
Πιάνοντας φαλτσέτα πρώτη φορά στα χέρια μου, τι αίσθηση, τι ήχος, φανταστική εμπειρία.
Σας ευχαριστώ πολύ.

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
SrTv
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 567
Εγγραφή: 13 Οκτ 2020, 20:30
3
Has thanked: 3675 times
Been thanked: 3398 times

@gus_ αυτά είναι εξαιρετικά νέα!

Ο @ntinos60 είναι εξαιρετικός (σε σχέση με τα ξυράφια αλλά και ως άνθρωπος).
ntinos60
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 92
Εγγραφή: 03 Αύγ 2020, 08:27
3
Τοποθεσία: Κομοτηνή
Has thanked: 1154 times
Been thanked: 834 times
Ηλικία: 63

@SrTv .Τα αισθήματα αμοιβαία είναι Στράτο !
Απάντηση

Επιστροφή στο “Συντήρηση - ανακατασκευή”