Επιλογή συνθετικού Phoenix Artisan Accoutrements

Ποιο από τα 3 και γιατί

Το δημοψήφισμα λήγει την 19 Ιούλ 2023, 18:52

PEREGRNO
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
SOLAR FLARE
2
50%
PHANTOM AEROLITE
2
50%
 
Σύνολο ψήφων: 4
ManosRK
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 140
Εγγραφή: 21 Φεβ 2022, 15:48
2
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 115 times
Been thanked: 136 times
Ηλικία: 36
Επικοινωνία:

Ναι, κάτι έχω ακούσει αν και μου κάνουν εντύπωση πολύ γιατί γενικά τα PAA σαν προϊόντα, απ'ότι έχω δει δηλαδή κι από αυτά που έχω ακούσει από άλλους είναι πολύ προσεγμένα. Από την άλλη για 20κάτι που κάνουν τα συνθετικά τους, οκ δε περιμένω και την απόλυτη πολυτέλεια. Και τα Simpson που λες, που είναι πολύ ποιοτικά και κυρίως πανάκριβα, έχει κάποια που έχουν βγει ελαττωματικά από το εργοστάσιο και χάνουν ας πούμε 10-15 τρίχες+ ανά ξύρισμα, έχω πέσει σ'ένα τετοιο και ήταν απελπισία μαύρη.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Antonis την 20 Ιουν 2023, 03:52, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Λόγος: Δεν χρειάζεται να κάνεις ολική παράθεση όταν απαντάς στο αμέσως προηγούμενο μήνυμα. Φιλικά, Αντώνης.
Άβαταρ μέλους
babkoug
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2127
Εγγραφή: 22 Μαρ 2016, 16:32
8
Τοποθεσία: Περιστέρι Αττικής
Has thanked: 8560 times
Been thanked: 11587 times
Ηλικία: 55

Αν τα έχεις βρει 20κάτι κ όχι 30κάτι αλλάζει το πράγμα...
Μπάμπης
fusarium
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 336
Εγγραφή: 04 Οκτ 2022, 15:18
1
Has thanked: 4376 times
Been thanked: 4342 times

ManosRK έγραψε: 20 Ιουν 2023, 00:45 έχουν βγει ελαττωματικά από το εργοστάσιο και χάνουν ας πούμε 10-15 τρίχες+ ανά ξύρισμα
δεν αναφέρθηκα στα simpson με τρίχα ασβού θέλω να είμαι σαφής. Αναφέρθηκα στη σειρά trafalgar (έχω 2 που χρησιμοποιώ και έχω σπάσει 1) αυτά είναι μόνο συνθετικά και με πολύ πολύ χρήση δεν έχουν χάσει την παραμικρή τρίχα (που δεν αποκλείεται να είναι κι αυτά κινεζιές). Τώρα αν θα τύχει και κάποιο ελαττωματικό, τι να πω, το λογικό είναι να τύχει, ωστόσο απο την δική μου πείρα φαίνονται σκληροτράχηλα.

Γενικά τα PAA δεν τα βρίσκω ιδιαίτερα προσεγμένα για να είμαι ειλικρινής, τα βρίσκω έξυπνα πλασαρισμένα. Πινέλα και μηχανές είναι προφανώς 'εμπνεύσεις' απο το παρελθόν (το λέει άλλωστε ξεκάθαρα η PAA) αν εξαιρέσουμε τώρα την Ck6 στα σαπούνια και την μεγάλη ποικιλία αρωμάτων, δεν έχουν κάτι που δεν μπορείς να βρεις αλλού. Εγώ πήρα τα PAA πινέλα που έχω μόνο και μόνο επειδή μου άρεσαν στο μάτι και θα ξαναγοράσω PAA (πιθανά) για τον ίδιο λόγο.

Τέλος πάντων, μια άποψη είναι μόνο

καλές αγορές

Προστέθηκε μετά από 11 λεπτά 15 δευτερόλεπτα:
και μια σημείωση

όταν γράφω "προσεγμένα" ίσως χρειάζεται μια επεξήγηση διότι το προσεγμένο είναι υποκειμενικό σε μια διαδικασία όπως το ξύρισμα, με τα δικά μου μάτια π

π.χ στα σαπούνια Barrister and Mann είναι προσεγμένα, αντίθετα PAA δεν είναι προσεγμένα - όχι δεν σε ξυρίζουν καλά
π.χ στις μηχανές merkur (που δεν κάνω χωρίς αυτές) δεν είναι προσεγμένες, ενώ Muhle είναι
π.χ στα πινέλα Zenith είναι προσεγμένα (μπορεί να μη θέλει να τα δει κάποιος - αλλά είναι σένια) ενώ αντίθετα π.χ Omega είναι φτηνοδουλειά με πατέντα, άσχετα αν είναι μια χαρά στο ξύρισμα

η φλυαρία προς αποφυγή παρεξηγήσεων
ManosRK
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 140
Εγγραφή: 21 Φεβ 2022, 15:48
2
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 115 times
Been thanked: 136 times
Ηλικία: 36
Επικοινωνία:

babkoug έγραψε: 20 Ιουν 2023, 01:10 Αν τα έχεις βρει 20κάτι κ όχι 30κάτι αλλάζει το πράγμα...

Για την ακρίβεια το είχε 24 ή 25, δε θυμάμαι ακριβώς αλλά με κάποια έκπτωση, μπήκα όμως τώρα για να το επιβεβαιώσω και το έβαλε στα 33 οπότε μάλλον ήταν προσφορά κι έληξε αλλά δε πειράζει, δεν αλλάζει κάτι.
Άβαταρ μέλους
Antonis
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 10568
Εγγραφή: 15 Δεκ 2011, 20:57
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 26482 times
Been thanked: 25953 times

Εκτός θέματος
Δεν χρειάζεται να κάνεις ολική παράθεση, όταν απαντάς στο αμέσως προηγούμενο μήνυμα. Φιλικά, Αντώνης
ManosRK
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 140
Εγγραφή: 21 Φεβ 2022, 15:48
2
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 115 times
Been thanked: 136 times
Ηλικία: 36
Επικοινωνία:

Θα κάνω κάποια ξυρίσματα μ'ένα Phantom Aerolite που βρήκα διαθέσιμο κι αν δε μου κάνει θα κοιτάξω ή για Solar Flare ή Peregrino! Θενκ γιού ολ! 😁
Άβαταρ μέλους
Vavous
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 5903
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2015, 11:30
8
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη - Aθήνα
Has thanked: 27390 times
Been thanked: 38923 times
Ηλικία: 54

Ας πω κι εγώ τη γνωμίτσα μου αφού είχα τα Doppler, Starcraft, Solar Flare ενώ και τα υπόλοιπα τα είχα δει και ψαύσει στο κατάστημα της Θεσ/νικης.

Είναι καλοφτιαγμένα και προσεγμένα, εννοώ ότι έχουν περάσει από quality control. Δε θα βρείτε υπερμεγέθη glue bumps, θυσάνους μη κεντραρισμένους ή doughnut effect.
Οι λαβές είναι remake παλαιότερων Αμερικάνικων.
Οι θύσανοι είναι οι top Κινέζικοι. Εξαιρετικοί.
Τα πινέλα της PAA ακολουθούν την Αμερικάνικη 'φιλοσοφία' και κουλτούρα. Είναι big!

Σε άλλους αρέσουν σε άλλους όχι. Δε μου ταίριαξαν λόγω του υπερ-μεγέθους τόσο των λαβών όσο και των θυσάνων που μόλις τους πιέσεις λίγο αγκαλιάζουν το μισό πρόσωπο! Γούστα.
Ανδρέας, Μ.Δ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
stakyr
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 633
Εγγραφή: 28 Ιουν 2022, 12:31
1
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 3576 times
Been thanked: 3399 times
Ηλικία: 42

Κι εγώ κάτοχος του phantom aerolite, νομίζω ότι είναι τεράστιο. Η μόνη μου ένσταση, διότι από ποιότητα και ομορφιά είναι άριστο.
Σταύρος
:text-nocomment:
ManosRK
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 140
Εγγραφή: 21 Φεβ 2022, 15:48
2
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 115 times
Been thanked: 136 times
Ηλικία: 36
Επικοινωνία:

Κι εμένα από τις φωτογραφίες μου φαίνεται πολύ μεγάλο! Η λαβή δε με πειράζει αλλά η τρίχα δε θέλω να είναι μακριά πολύ γιατί δε θέλω να μου μπαίνει μαρέγκα στη μύτη και στα μάτια, να κάνεις ένα άπλωμα και να πιάνει το μισό πρόσωπο... 🤣

Μήπως ξέρει κανένας πόσο είναι το μήκος τρίχας στα Aerolite και τι τύπος είναι (bulb, fan κλπ.) ?
ManosRK
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 140
Εγγραφή: 21 Φεβ 2022, 15:48
2
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 115 times
Been thanked: 136 times
Ηλικία: 36
Επικοινωνία:

Τελικά μου χάρισαν ένα PAA Phantom Aerolite οπότε βολεύτηκα απλά τώρα πρέπει να μάθω πως να κάνω μαρέγκα με συνθετικό!!! 😅
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το πινέλο”