Ερεθισμοί και φορά της τρίχας - Βοήθεια σε αρχάριο

Άβαταρ μέλους
stratri1
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 450
Εγγραφή: 29 Απρ 2014, 22:12
10
Τοποθεσία: Τριπολιτσά
Has thanked: 1132 times
Been thanked: 720 times
Ηλικία: 52

;;;; Εντυπωσιακό!!!
Να μια πληροφορία που ίσως αξίζει χρυσάφι για κάποιους.
Άβαταρ μέλους
babkoug
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2127
Εγγραφή: 22 Μαρ 2016, 16:32
8
Τοποθεσία: Περιστέρι Αττικής
Has thanked: 8560 times
Been thanked: 11587 times
Ηλικία: 55

Με πρόλαβε ο @stakyr , στα περί κυνηγιού του Αποτελέσματος. Πέντε λεπτά το έγραφα κ το έσβησα. Συμφωνώ κ με τον @stratri1 περί ντουζ πριν το ξύρισμα. Ακριβώς αυτό κάνει κ σε μένα, δλδ νιώθω πως μου ξηραίνει το πρόσωπο κ τις τρίχες. Για αυτό κ πρότεινα αυτό που κάνω, απλά να πλένω καλά το πρόσωπο με σαπούνι πριν το ξύρισμα. Επίσης δώσε βάση σε αυτό που σου έγραψε για το ζεστό-κρύο νερό. Από τη μία έχεις το θέμα του μαλακώματος των τριχών που λειτουργεί καλύτερα το ζεστό, από την άλλη το κρύο πιθανώς να λειτουργεί καλύτερα στο θέμα των ερεθισμών. Προσωπικά ξυρίζομαι μόνο με κρύο. Ακόμα κ τον χειμώνα, αλλά με αναμένο καλοριφέρ.
Μπάμπης
Άβαταρ μέλους
stakyr
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 633
Εγγραφή: 28 Ιουν 2022, 12:31
1
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 3576 times
Been thanked: 3399 times
Ηλικία: 42

Το wtg σε ολες τις περιοχες του προσωπου είναι το πιο safe για αποφυγή ερεθισμών και το πιο αναποτελεσματικό σε βάθος. Διαλέγεις και παίρνεις. Στην προκειμένη περίπτωση της περιοχής χαμηλά στο λαιμό, δεν θα δοκίμαζα τίποτα άλλο από wtg, σε κανένα απ τα περάσματα, εκτός αν είναι πολύ δύσκολό να επιτευχθεί αυτό, που στην δική σου περίπτωση μάλλον είναι, γιαυτό σου είπα κάθετα προς τα κάτω για λόγους ευκολίας ξυρίσματος και αποφυγής λαθών. Τα λάθη προκύπτουν πάντα όταν αλλάζουν συνέχεια οι φορές ξυρίσαματος και ερεθίζεται το δέρμα γιατί μοιραία περνάς από ίδια σημεία πολλές φορές. Βρες μια φορά που να μην ερεθίζει την περιοχή άλλά να είναι ταιρίαζει και με κάποια παρακείμενη φορά και κάνε μόνο αυτή εκεί κάτω. Μην σηκώνεις το ξυράφι 10 φορές για να ξυρίσεις όλο το πρόσωπο, γιατί κάπου θα περνάς διπλάσιες και τριπλάσιες φορές από κάπου αλλού και εκεί θα την πατάς.

ΥΓ: Μην ξεχάσεις να πάρεις ένα καλό σαπούνι:)
Σταύρος
:text-nocomment:
Άβαταρ μέλους
babkoug
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2127
Εγγραφή: 22 Μαρ 2016, 16:32
8
Τοποθεσία: Περιστέρι Αττικής
Has thanked: 8560 times
Been thanked: 11587 times
Ηλικία: 55

Όντως όλους μας έχει βοηθήσει το ένα καλό σαπούνι που έχουμε πάρει. Θα διαφωνήσω εν μέρει με τον Στακύρ μόνο στο Κάθετα για λόγους ευκολίας στον λαιμό. Σε μένα το κάθετα στον λαιμό είναι κόντρα... Κάνε απλά μόνο μια κατεβασιά ανά χέρι στον λαιμό, με την φορά που νιώθεις το λιγότερο σκάλωμα. Κ προτείνω μόνο δύο χέρια κ ο,τι βγει.
Μπάμπης
Άβαταρ μέλους
stratri1
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 450
Εγγραφή: 29 Απρ 2014, 22:12
10
Τοποθεσία: Τριπολιτσά
Has thanked: 1132 times
Been thanked: 720 times
Ηλικία: 52

Για την συζήτηση και μόνο 8) :D
Θεωρώ το WoolFat τρομερό σαπούνι. Αλλά δεν έχω πάντα το ίδιο αποτέλεσμα. Νομίζω ότι ανάλογα με τον καιρό και τη διάθεση, έχει κι αυτό διαφορετική συμπεριφορά. Ας μην εξαιρέσουμε λεπίδες, μηχανές, θερμοκρασίες, χρόνο και... λοιπά .
Θέλω να πω ότι δεν μπορώ να καταφέρω πάντα το ίδιο ξύρισμα και το ίδιο αποτέλεσμα, όσο κι αν προσπαθώ.
Σπάνια ΔΕΝ κάνω κοκκινίλες στο λαιμό, δεξιά. Κάποιες φορές έχω και ελάχιστο αίμα. Κάποιες φορές παρασύρομαι τόσο από την επιθυμία μου να ξυριστώ βαθιά, που κάνω μλκιες και παίρνω ερεθισμούς για επιβράβευση. :(
Δεν θέλω να αποθαρρύνω τον φίλο που ζητάει βοήθεια, αλλά μάλλον το αποτέλεσμα θα έρθει μέσω της αυτογνωσίας και της προσεκτικής παρατήρησης των αποτελεσμάτων (όπως λέει και ο Δαλάι Λάμα!!!!)
Άβαταρ μέλους
gkarave
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1544
Εγγραφή: 06 Οκτ 2020, 19:45
3
Τοποθεσία: Thessaloniki
Has thanked: 12953 times
Been thanked: 13602 times
Ηλικία: 42
Επικοινωνία:

Φιλε, @veridisquo , συνέχισε με θάρρος και υπομονή το ξυριστικό σου "ταξίδι", μαζί με τα όσα σημαντικά αναφέρθηκαν, ενέταξε στη συνήθειά σου και το pre shave oil, εφόσον το σαπούνι ή κρέμα που χρησιμοποιείς δεν σου προσφέρουν μέγιστη προστασία και ενυδάτωση.... απόψεις...
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το ξύρισμα”