Συμβουλές για το ακόνισμα ενός χρυσού δολαρίου 66

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
lozioditalia
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 168
Εγγραφή: 25 Ιαν 2021, 08:10
3
Has thanked: 122 times
Been thanked: 927 times

Γεια σε όλους. Ζητώ συμβουλές για ένα ξυραφάκι Gold Dollar 66 που αγόρασα και το είχα στείλει από την Κίνα.

Το ξυράφι έφτασε σε άριστη κατάσταση, ωστόσο είναι η πρώτη μου φορά που χρησιμοποιώ αυτό το ελεύθερο ξυραφάκι δεν ξέρω πώς να το ακονίσω και σας ρωτώ αν μπορείτε να με βοηθήσετε.

Έχω διαβάσει κριτικές σε ιταλικά φόρουμ και έχω ακούσει βίντεο στο Youtube σχετικά με το θέμα του ακονίσματος χρυσού δολαρίου και νομίζω ότι το ακόνισμα την πρώτη φορά μπορεί να γίνει με πέτρα Kasumi 3000 - 8000 και φινίρισμα με σχιστόλιθο Λιγουρίας.

Πείτε μου τη γνώμη σας αν είναι εντάξει ή άλλες συμβουλές για να ακονίσετε καλύτερα το ξυράφι, ευχαριστώ.
Κρυφό περιεχόμενο
This board requires you to be registered and logged-in to view hidden content.
Άβαταρ μέλους
SrTv
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 567
Εγγραφή: 13 Οκτ 2020, 20:30
3
Has thanked: 3675 times
Been thanked: 3398 times

Αγαπητέ @lozioditalia το Gold Dollar 66 είναι ένα πολύ φθηνό ξυράφι αλλά έχει το μέταλλο και την απαραίτητη σκλήρυνση για να ξυρίσει αξιοπρεπώς. Σε καμία περίπτωση όμως δεν έρχεται από το εργοστάσιο έτοιμο για ξύρισμα. Προσωπικά, έχω αγοράσει το 208 που είναι ελάχιστα καλύτερα προσεγμένο, χωρίς όμως και αυτό να μην έχει θέματα φινιρίσματος κτλ. Όπως καταλαβαίνεις, ο ποιοτικός έλεγχος της εταιρείας είναι ανύπαρκτος. Υπάρχει πιθανότητα το κάθε ξυράφι να έχει θέματα γεωμετρίας.

Προσωπικά, θεωρώ ότι με τις πέτρες που ανέφερες μπορεί να γίνει το ακόνισμα. Ίσως χρειαστεί και κάποια πιο επιθετική πέτρα (1000) αλλά και η 3000 θα κάνει τη δουλειά της, απλά με περισσότερα περάσματα. Το θέμα είναι ότι, από ότι γράφεις, δεν έχεις εμπειρία στο ακόνισμα. Βέβαια, αν έχεις παρακολουθήσει σχετικά βίντεο στο διαδίκτυο θεωρώ ότι σιγά-σιγά θα το καταφέρεις. Σε κάθε περίπτωση και λάθη να κάνεις η αξία του ξυραφιού είναι πολύ μικρή για να σε ανησυχεί.

Προσπάθησε να απολαύσεις τη διαδικασία και σίγουρα θα κερδίσεις αρκετά από αυτή την προσπάθεια. Πίστεψέ με, όταν στο τέλος κατορθώσεις και το ακονίσεις, η χαρά και η ανταμοιβή που θα πάρεις θα είναι πολύ μεγάλη. Μην ξεχνάς όμως ότι χρειάζεσαι οπωσδήποτε και ένα ποιοτικό δερμάτινο λουρί για να ολοκληρώσεις τη διαδικασία.

Εδώ υπάρχουν άτομα που έχουν ασχοληθεί με τα συγκεκριμένα ξυράφια και θα σε συμβουλέψουν κατάλληλα. Εγώ έχω εμπειρία μόνο με δύο 208, ένα που αγόρασα και το έκανα δώρο και ένα που κράτησα ο ίδιος (και τα δύο τα ακόνισα και ξυρίζουν αρκετά καλά).
Άβαταρ μέλους
lozioditalia
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 168
Εγγραφή: 25 Ιαν 2021, 08:10
3
Has thanked: 122 times
Been thanked: 927 times

@SrTv Ευχαριστώ για την συμβουλή σου

Ναι, δυστυχώς δεν μπορώ και θα πρέπει να μάθω πώς να ακονίζω βλέποντας τα βίντεο των ειδικών στο Youtube.

Σκέφτηκα να επικοινωνήσω με κάποιον κύριο του ιταλικού φόρουμ για να στείλω το ξυράφι να ακονιστεί, αλλά αυτό απαιτεί ότι αν θέλω να ξυρίζομαι με το ελεύθερο χέρι μου και δεν μπορώ να στέλνω κάθε φορά και θα λυπάμαι να ρωτάω κάθε φορά να μου ακονίσουν το ξυράφι.άλλο.
Κρυφό περιεχόμενο
This board requires you to be registered and logged-in to view hidden content.
Άβαταρ μέλους
SrTv
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 567
Εγγραφή: 13 Οκτ 2020, 20:30
3
Has thanked: 3675 times
Been thanked: 3398 times

@lozioditalia Το να το ακονίσει κάποιος που γνωρίζει ίσως είναι η καλύτερη επιλογή σε αυτή τη φάση (αν δεν θες να ασχοληθείς αρκετά εσύ). Να ξέρεις πως κάθε φορά που θα ξυρίζεσαι δεν χρειάζεται ακόνισμα το ξυράφι. Η κόψη διατηρείται για πολλά ξυρίσματα μέχρι να χρειαστεί ξανά ακόνισμα σε πέτρα. Μπορείς με το πέρασμα στο λουρί, πριν από κάθε ξύρισμα, να κάνεις αρκετά ξυρίσματα. Στην περίπτωση που χρησιμοποιήσεις και κάποιο paddle strop με πάστες ο χρόνος αυτός μεγαλώνει αρκετά.
Άβαταρ μέλους
lozioditalia
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 168
Εγγραφή: 25 Ιαν 2021, 08:10
3
Has thanked: 122 times
Been thanked: 927 times

Ναι, ξέρω ότι ένα κοφτερό ξυράφι μπορεί να ξυριστεί πολλές φορές αρκεί να κρατήσει την άκρη.
Μετά από κάθε ξύρισμα το ξυράφι δεν περνάει σε πέτρα αλλά σε ζώνη, είναι σωστό αυτό που γράφω;

Πιστεύω και ελπίζω να τα καταφέρω παρακολουθώντας τα εκπαιδευτικά βίντεο στο Youtube και ακολουθώντας τα μαθήματα και τις αγαπημένες σας συμβουλές από πιο έμπειρους φίλους.
Κρυφό περιεχόμενο
This board requires you to be registered and logged-in to view hidden content.
Άβαταρ μέλους
vsmirnios
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 854
Εγγραφή: 05 Ιαν 2016, 17:11
8
Τοποθεσία: Ελευσίνα
Has thanked: 6216 times
Been thanked: 5379 times
Ηλικία: 54

lozioditalia έγραψε: 16 Σεπ 2022, 19:33 @SrTv Ευχαριστώ για την συμβουλή σου

Ναι, δυστυχώς δεν μπορώ και θα πρέπει να μάθω πώς να ακονίζω βλέποντας τα βίντεο των ειδικών στο Youtube.

Σκέφτηκα να επικοινωνήσω με κάποιον κύριο του ιταλικού φόρουμ για να στείλω το ξυράφι να ακονιστεί, αλλά αυτό απαιτεί ότι αν θέλω να ξυρίζομαι με το ελεύθερο χέρι μου και δεν μπορώ να στέλνω κάθε φορά και θα λυπάμαι να ρωτάω κάθε φορά να μου ακονίσουν το ξυράφι.άλλο.
Καλησπέρα @lozioditalia, αν βρίσκεσαι στην ευρύτερη περιοχή του νομού Αττικής και θέλεις μπορούμε να κανονίσουμε να βρεθούμε για να ακονίσουμε το ακόνισμα του ξυραφιού σου.
Ordo ab chao
Dimkouf79
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: 14 Μάι 2023, 21:59
Been thanked: 1 time

@vsmirnios καλησπέρα,θα με ενδιέφερε πολύ μια συνάντηση μαζί σας προκειμένου να με βοηθήσετε εάν μπορείτε ως προς το ακονισμα ενός gold dollar 100 ,καθώς έχω πάρει τρία συνολικά για αυτή την προσπάθεια εκμάθησης πάνω σε μια coticule,και πολύ φοβάμαι ότι το πρώτο από το πολύ ακονισμα του επηρέασα σιγουρα και το bevel.Νεος και εγώ στο άθλημα,ενήργησα παρορμητική κατόπιν μελέτης και προβολής αρκετών βίντεο ,και θα ήθελα πολύ να μάθω σχετικά ,και φυσικά η οδηγία ενός έμπειρου θα με βοηθήσει στο μεταξύ των άλλων να επικεντρωθώ στην βελτίωση της τεχνικής του ξυρίσματος έχοντας τουλάχιστον ένα ξυράφι κατάλληλα προετοιμασμένο
Απάντηση

Επιστροφή στο “Περιποίηση των straight razors”