KAI λεπιδες ξυρισματος

Άβαταρ μέλους
foxtrot
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 3117
Εγγραφή: 07 Μάι 2015, 12:39
8
Τοποθεσία: Ελευσίνα
Has thanked: 28074 times
Been thanked: 29338 times
Ηλικία: 64

Διαβάζοντας τις αναρτήσεις για τις Kai, αποδεικνύεται το γεγονός, πως δεν υπάρχει σταθερά για τις λεπίδες. Αυτή που είναι η καλύτερη για κάποιον, μπορεί να είναι η χειρότερη για κάποιον άλλο.

Η δική μου εμπειρία:
Η καλύτερη λεπίδα από όποια γωνία και αν τις δω.

Ταιριάζουν σε όλες τις μηχανές που έχω (και έχω πολλές). Από R41 και Ambassador μέχρι Edwin Jagger και Merkur.
Η απόδοσή τους είναι σταθερή πάντοτε με οποιαδήποτε μηχανή. Επιθετικές, άκρως αποτελεσματικές και "ήσυχες".
Ανθεκτικές. Συνήθως τις πετάω μετά το 7ο ξύρισμα - Το 7 είναι ο αγαπημένος μου αριθμός :) - αλλά τις έχω πάει άνετα μέχρι 10, χωρίς να στομώσουν.
Με δεδομένο ότι τον χειμώνα ξυρίζομαι ανά δύο μέρες ίσως και τρεις (Το καλοκαίρι η συχνότητα έναι 2 έως καθημερινά), μία λεπίδα με βγάζει ασπροπρόσωπο για 20 μέρες περίπου.

Το τελευταίο αντισταθμίζει την τιμή τους, που δεν είναι τόσο ακριβή, αν αγοράσεις κατοστάδα. ;)
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
mbakurin
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 577
Εγγραφή: 03 Ιουν 2021, 14:32
2
Has thanked: 336 times
Been thanked: 1871 times
Ηλικία: 28

Έτσι ακριβώς έχουν τα πράγματα και για μένα.

Στην τελευταία ΚΑΙ που χρησιμοποίησα, έγραφα απέξω με μολυβάκι αριθμό χεριών που έκανα πριν αρχίσω να αισθάνομαι διαφορά στην απόδοση. Έφτασα τα 13 (το 14ο ήταν κόντρα και τραβούσε λιιιιιγο παραπάνω, όχι ότι έπεσε η απόδοση θεαματικά). Μιλάμε δλδ για λεπίδα που είναι για 7 ξυρίσματα τω όντι αν κάνεις 2 χέρια, ή για πολύ παραπάνω αν κάνεις 1 χέρι.

Κάποιος χωρίς πολλές απαιτήσεις θα μπορούσε να συνεχίσει να ξυρίζεται και για άλλα 5 ή 10 χέρια, ειδικά αν δεν έκανε κόντρα.

Αυτό καθιστά τη λεπίδα και vfm. Αν η κάθε μία βγαίνει στα 54 σεντς σήμερα για αγορά 5άδας, στο ebay η μία βγαίνει 45 σεντς για αγορά 100άδας. Αν λάβουμε υπόψη ότι μία καλή λεπίδα (permasharp) του "κοινού" εμπορίου κοστίζει 25 σεντς η μία σε 5άδα, ή 20 σε 100άδα, τότε η ΚΑΙ κερδίζει, γιατί με πέρμα ζήτημα να βγάλεις καταχρηστικά 6-7 ίδια χέρια. Βγαίνουν περίπου στο ίδιο κόστος, πετάς λιγότερο ατσάλι με την ΚΑΙ και παίρνεις καλύτερα ξυρίσματα (εδώ YMMV, λέω τη δική μου εντύπωση).
De savoir vient avoir.
Άβαταρ μέλους
qsplan
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1344
Εγγραφή: 08 Φεβ 2022, 19:21
2
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 6401 times
Been thanked: 5274 times
Ηλικία: 57

Πρέπει να είμαι από τους λίγους που, καλώς ή κακώς, την λεπίδα την χρησιμοποιώ μια φορά και τέλος...

Με την ΚΑΙ, είχα νιώσει για πρώτη φορά πως είναι το τράβηγμα.... με την Parker... Έκλαψα...

Την χρησιμοποιησα άλλη μια φορά, με τον γητευτή των λεπίδων, την Lite... Υπέροχο ξύρισμα, αλλά όχι τόσο που να μπει στις βασικές μου...

Οπότε, και λόγω της τιμής της και λόγω του στοκ από άλλες λεπίδες, δεν με βλέπω να τις ξαναπαίρνω...
:ty .'. Κώστας .'. ένας vintage έφηβος :thankyou
Visita Interiora Terrae Rectificando Invenies Occultum Lapidem
Άβαταρ μέλους
VOODOO
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 577
Εγγραφή: 15 Ιούλ 2021, 12:40
2
Has thanked: 7165 times
Been thanked: 7620 times
Ηλικία: 41

Αν και οι αγαπημένες μου λεπίδες είναι οι Personna Med Prep που δεν με εχουν απογοητευσει ποτε ,τις kai τις βαζω αν οχι στην ιδια θεση ,πολυ κοντα
σε απόδοση συγκριτικά!
Ίσως να χάνουν λίγο σε αίσθηση γιατί μου βράζουν μια τραχύτητα ,πάντα σε σχέση τις Personna
Όσο για την διάρκεια είναι από τις λίγες λεπίδες που μπορούν να βγάλουν πάνω από πέντε ξυρίσματα χωρίς κόπωση
όλα καλά θα πάνε..... }:) }:)
Άβαταρ μέλους
Kritikos
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 167
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2021, 18:29
2
Has thanked: 3155 times
Been thanked: 1267 times
Ηλικία: 54

Πρώτη γνωριμία με τις KAI σήμερα με τη MERKUR Futur(.4) που είναι σχεδόν σταθερή μηχανή για μένα αρκετά χρόνια.Έχουν μια τραχύτητα που μου θυμίζει τις Polsilver(Poland) στο καφέ κουτί.Αλλά δεν αφήνουν λέπι από το πρώτο κιόλας πέρασμα.Δεύτερο χέρι κόντρα και κυριολεκτικά ξύρισμα γυαλί!Απρόσμενα απουσία ερεθισμών!Η λεπίδα δεν παρουσίασε σημεία κόπωσης στα σκληρά γένια που έχω,πράγμα που δεν συμβαίνει συχνά σε μένα.Σε αποτέλεσμα εφάμιλλες με τις Polsilver Super Iridium(St.Petersburg) που πλέον δεν παράγονται πια αλλά είναι πιο “γλυκές”.Είναι μέσα στις 3-4 καλύτερες λεπίδες που έχω φορτώσει στη Futur.
Απάντηση

Επιστροφή στο “To ξυραφάκι”