Αγορα νεα μηχανης κ λυση καποιων μικρό αποριών

Άβαταρ μέλους
KostasX13
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 156
Εγγραφή: 11 Οκτ 2021, 18:45
2
Τοποθεσία: Κορινθία
Has thanked: 6 times
Been thanked: 488 times
Ηλικία: 34

Αν παω σε ρ41 μπορω να βαλω την λαβη της razorock 37hd?
Η φατιπ special edition ειναι επιθετικη; Σε open comb.

Προστέθηκε μετά από 2 ώρες 48 λεπτά 12 δευτερόλεπτα:
Επειδη εχω closed comb και slant θελω τωρα να παω σε open comb ή ρυθμιζόμενη.η fatip special παει για ραφι.
Επειδη ηθελα να δοκιμασω λιγο το δερμα μου ειδα με την φατιπ ,απο την μερια που καθεται καλυτερα το ξυραφακι σε open comb χτενα της οτι το δερμα μου σηκωσε ανετα 3 περασματα.( Με την φορα, κόντρα και πλαγια).
Θεωρω πως επειδη ουτε βιαζομαι και το απολαμβανω και επειδή το δερμα μου το σηκωνει οτι δεν θα χω θεμα με επιθετικες μηχανες.οποτε καταληγω με βαση οτι μου αρεσε κ με την αποτελεσματικότητα για οσες εχω ακουσει.
Futur satin
R41 rosegold
Open Comb Tatara Masamune Dark Stainless Steel
iKon ShaveCraft 104 'Tech' Head με razorock 37hd λαβη που ηδη εχω
R41 κεφαλη αν κανει βεβαια με την προαναφερθείσα λαβη
Ed 3one6
Rockwell 6s
Lupo 95
Blackland oc
Αυτες μου αρεσαν και μου κινησαν το ενδιαφέρον απ οσες ειδα κ εχω ακουσει.(εχω ξυριστει μια φορα με r41 κ δεν ειχα θεμα.κ δεν μπορω να πω οτι ειχα και τρελη εμπειρία τοτε)

•°Live for today because tomorrow may never come°•
Άβαταρ μέλους
Algebar
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1685
Εγγραφή: 25 Οκτ 2020, 20:03
3
Τοποθεσία: Παλλήνη
Has thanked: 13432 times
Been thanked: 14353 times
Ηλικία: 54

Φίλε μου το υπεραναλύεις, μόνο αν δοκιμάσεις θα ξέρεις οπότε πάρε όποια σου έκανε κλικ .

Η λαβή HD βιδώνει μια χαρά στην R41.
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
Sitalkas
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 254
Εγγραφή: 28 Νοέμ 2016, 00:28
7
Has thanked: 677 times
Been thanked: 790 times

δεν είναι η μηχανή που θα σου κάνει τόσο τη διαφορά, όσο οι λεπίδες. αν θες μια κι έξω ξεκίνα τις feather.

αν πάλι θες σώνει και καλά να εμπλουτίσεις τη συλλογή σου, κάτι απόλυτα λογικό, τότε κι εγώ απ τις ρυθμιζόμενες θα σου πρότεινα την Parker Variant. καλύτερη ποιότητα κατασκευής από την Progress, φτηνότερη κι εφάμιλλη με με τη Futur. για τους κλώνους της Futur δεν έχω ακούσει τα καλύτερα οπότε αφού κάνουμε το κέφι μας κι όχι οικονομία μάλλον τις προσπερνάμε.

αν θες σε ανοιχτό χτενάκι σίγουρα θα πάρεις κάποια στιγμή την R41 αλλά θα τη χρησιμοποιείς ελάχιστα. δεν είναι για τακτικό ξύρισμα αυτή.

αυτά τα ολίγα από εμένα
μια ξούρα την ημέρα, τη γενειάδα κάνει πέρα
Άβαταρ μέλους
KostasX13
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 156
Εγγραφή: 11 Οκτ 2021, 18:45
2
Τοποθεσία: Κορινθία
Has thanked: 6 times
Been thanked: 488 times
Ηλικία: 34

@Sitalkas εχω feather και της εναλλασσω με περμασαρπ .αυτες οι 2 μου καθονται καλυτερα απ ολες η αληθεια ειναι.
@Algebar ισως το υπεραναλυω αλλα ολες αυτες μου αρεσουν αρκετα τουλαχιστον στο ματι σε συνδιασμο μ οσα εχω ακουσει κ κανουν σ αυτο που κοιταω.δυστυχως δεν φημιζομαι οτι κανω ευκολα επιλογες .ειναι μεγάλο μειονέκτημα αυτο

•°Live for today because tomorrow may never come°•
Άβαταρ μέλους
KostasX13
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 156
Εγγραφή: 11 Οκτ 2021, 18:45
2
Τοποθεσία: Κορινθία
Has thanked: 6 times
Been thanked: 488 times
Ηλικία: 34

Άσχετο αλλά ξεχασα να σας αναφερω οτι πηρα την ικον 104 .ολα καλα .θελει σεβασμό ,θεωρω υπερβολη το κοντρα στην συγκεκριμενη.ολα καλα κ ωραία .Σας ευχαριστώ :)

•°Live for today because tomorrow may never come°•
Άβαταρ μέλους
Algebar
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1685
Εγγραφή: 25 Οκτ 2020, 20:03
3
Τοποθεσία: Παλλήνη
Has thanked: 13432 times
Been thanked: 14353 times
Ηλικία: 54

Καλορίζικη η iKon, ακόμα ένας συνξυριστής είδε το φως το αληθινό :mrgreen:

Προστέθηκε μετά από 10 ώρες 55 λεπτά 22 δευτερόλεπτα:
Ναι αλλά το μαγουλάκι μάρμαρο, τρίζει από καθαριότητα :whistle:
Γιάννης
swimmergr
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: 26 Φεβ 2023, 18:05
1
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

καλησπέρα !! θα συνιστούσατε σε έναν πρωτάρη ακόμα στο παραδοσιακό ξύρισμα την αγορά της rockwell 6c ? ευχαριστω πολυ !
Άβαταρ μέλους
Bill the butcher
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 870
Εγγραφή: 17 Μαρ 2020, 13:30
4
Has thanked: 7683 times
Been thanked: 8234 times

Είναι η πλέον ενδεδειγμένη.
Ξυρίζει με το βάρος της, όπως ακριβώς αναφέρεται στα πρωτόκολλα του "παραδοσιακού" υγρού ξυρίσματος χωρίς κινδύνους για έναν νεοεισερχόμενο
Άβαταρ μέλους
mbakurin
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 577
Εγγραφή: 03 Ιουν 2021, 14:32
2
Has thanked: 336 times
Been thanked: 1871 times
Ηλικία: 28

swimmergr έγραψε: 26 Φεβ 2023, 18:26 καλησπέρα !! θα συνιστούσατε σε έναν πρωτάρη ακόμα στο παραδοσιακό ξύρισμα την αγορά της rockwell 6c ? ευχαριστω πολυ !
Ναι, είναι πολύ ήπιες όλες οι σκάλες, με εξαίρεση την τελευταία, την 6. Η οποία, στο δικό μο υπρόσωπο τουλάχιστον, έχει όλα τα κακά της επιθετικής με σχεδόν κανένα καλό της, οπότε την αποφεύγω.

Επίσης κατ' εμέ, οι σκάλες 1-3 της 6C, δεν πρόκειται να σε κόψουν/τραυματίσουν για κανένα λόγο, υπό καμία γωνία. Είναι αυτό που λέγαμε στα online FPS μικροί, το ''noobtube'' του ΠΞ.
De savoir vient avoir.
Άβαταρ μέλους
stakyr
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 633
Εγγραφή: 28 Ιουν 2022, 12:31
1
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 3576 times
Been thanked: 3399 times
Ηλικία: 42

Για μένα οχι. Οι πλάκες 1-3 ειναι άχρηστες. Για νεοεισερχομενο θα πρότεινα μηχανή αποτελεσματικη για να πάρει γεύση απο το Π.Ξ και οχι ασθενική "για να μην κοπεί"
Το αν θα κοπείς ή όχι εχει να κάνει με το ποσό καουμποης είσαι, οχι μς τη μηχανή. Παρε μια r41 ή μια lupo 95 η μια merkur 34. Αν πας σε rockwell, πιυ να μην πας, πάρε την 6s.
Σταύρος
:text-nocomment:
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ερωτήσεις αρχαρίων”