Τι είναι το Slant Razor;

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
zanxion
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 155
Εγγραφή: 27 Μάι 2021, 10:05
2
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 333 times
Been thanked: 341 times
Ηλικία: 51

Τώρα που μαζί με τη μανία του παραδοσιακού ξυρίσματος μ' έπιασε και αυτή του καταναλώνω άρα υπάρχω, ψάχνοντας με τι να την ικανοποιήσω πέτυχα τις slant μηχανές ασφαλείας; Τι είναι αυτές; Έχουν πλεονεκτήματα, αξίζει μια "στραβωμένη" στη φαρέτρα με τα εργαλεία;
“Whenever I feel the need to exercise, I lie down until it goes away.”
― Paul Terry
Άβαταρ μέλους
gkarave
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1544
Εγγραφή: 06 Οκτ 2020, 19:45
3
Τοποθεσία: Thessaloniki
Has thanked: 12953 times
Been thanked: 13611 times
Ηλικία: 42
Επικοινωνία:

@zanxion ...όχι "στραβωμένη", μάλλον μηχανή λαιμητόμος για να τέμνει / κόβει τις τρίχες ευκολότερα και με λιγότερους ερεθισμούς.. τσέκαρε σχετικές αναφορές από παλιότερες δημοσιεύσεις... έχω την razorock 37c και είναι "αξιοπρεπής"...💈👍
bebelac
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: 18 Απρ 2016, 22:42
8
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 4 times
Been thanked: 6 times

Αν έχεις σκληρές/χοντρές τρίχες είναι θεωρητικά ιδανικό.
Αν και για εμένα ένα aggressive Single blade κάνει καλύτερη δουλειά.
Βέβαια όλα είναι υποκειμενικά.
Άβαταρ μέλους
Algebar
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1686
Εγγραφή: 25 Οκτ 2020, 20:03
3
Τοποθεσία: Παλλήνη
Has thanked: 13438 times
Been thanked: 14364 times
Ηλικία: 54

Υποτίθεται ότι είναι σαν κατεβάζεις διαγώνια μία κανονική μηχανή και κόβουν αποτελεσματικά και γλυκά αλλά στην πραγματικότητα μάλλον πιο μεγάλο ρόλο παίζει η συνολική γεωμετρία της μηχανής. Έχω μερικές (Fatip, Parker, Razorock) και ξυρίζουν αρκετά αποτελεσματικά αλλά δεν πλησιάζουν την ikon Tech ή την R41.
Θα σου πρότεινα την fatip αλλά έχει το σπαστικό να μην κάθεται ίσια η λεπίδα με την πρώτη, ακολουθούν με μικρή διαφορά η Razorock και η Parker. Έχω και την PAA crimson ghost αλλά παρά είναι ήπια για τα γούστα μου και πιο πολύ μοιάζει με παιχνίδι παρά με μηχανή.

Φυσικά όπως ισχύει για όλα YMMV/ΠΟΚ, αν δεν δοκιμάσεις δεν μπορείς να ξέρεις αν θα σου αρέσουν.
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
marvin184
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: 12 Νοέμ 2022, 16:56
1
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 16 times
Been thanked: 47 times
Ηλικία: 27

Καλησπέρα λοιπόν και από εμένα προς τους γνώστες της ομάδας. Ως κάτοχος της Rockwell 6c παιρνω αρκετα καλα ξυρισματα. Συχνά όμως βλέπω πως χρειάζεται να κάνω πάνω από 2 περάσματα με αποτέλεσμα η επιδερμίδα να ερεθίζεται. Έχω αρκετά σκληρά γένια. Οι slant θεωρούνται γενικά πιο αποτελεσματικές από την αντίστοιχη της Rockwell που αναφέρω?

Σίγουρα αυτο εξαρτάται και από την γεωμετρία της κάθε μηχανής, αλλά ρωτάω σε σχέση με τις mainstream slant όπως η 37c και η αντίστοιχη razorοck.
Άβαταρ μέλους
foxtrot
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 3117
Εγγραφή: 07 Μάι 2015, 12:39
8
Τοποθεσία: Ελευσίνα
Has thanked: 28074 times
Been thanked: 29339 times
Ηλικία: 64

Κατ'αρχάς καλώς όρισες @marvin184 !
Δεν μπορεί να συγκριθεί μια slant με μια ρυθμιζόμενη (Rockwell που έχεις) Με ποιά πλάκα ή πλάκες ξυρίζεσαι συνήθως ?

Δώσε πρώτα κάποιες πληροφορίες για τον τρόπο που ξυρίζεσαι. πχ
Πόσο καιρό ξυρίζεσαι παραδοσιακά. Εχεις εμπειρία ?
Κάνεις καλή προετοιμασία ?
Εχεις βρει τις κατάλληλες λεπίδες για την Rockwell ?

H Merkur 37 καθώς και η αντίστοιχη της Razorock σίγουρα ξυρίζουν πιό αποτελεσματικά από την Merkur 34.
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
babkoug
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2127
Εγγραφή: 22 Μαρ 2016, 16:32
8
Τοποθεσία: Περιστέρι Αττικής
Has thanked: 8560 times
Been thanked: 11590 times
Ηλικία: 55

Η μηχανή που εχεις είναι από τις πιο safe. Με μια σλαντ ίσως να ρισκαρες πιο πολύ. Οι ερεθισμοί μάλλον-σίγουρα-νομιζω-στάνταρντ δεν οφείλονται στο δεύτερο χέρι που κάνεις. Δεν προσπαθούμε με την μία να πάρουμε ολες τις τρίχες σε ενα χέρι γτ απλά δεν πρόκειται. Με κάθε χέρι μειώνουμε τις τρίχες μεχρι να έχουμε το επιθυμητό αποτέλεσμα, συνήθως 2-3 χέρια χωρίς να αποκλείονται τα παραπάνω. Φτιάξε καλό αφρό, μην ξαναπερνάς από σημεία χωρίς αφρό, μην ασκείς καθόλου πίεση στη μηχανή απλά άφηνε το βάρος της να ασκεί την απαραίτητη πίεση, διατήρησε την σωστή γωνία κοπής, βρες τη φορά των τριχών στα διάφορα σημεία του προσώπου κ να ξυρίζεσαι με την φορά των τριχών κ όχι κόντρα, δοκίμασε διάφορες λεπίδες με τη μηχανή που έχεις. Κ το βασικότερο, για το πως θα κάνεις όλα αυτά διάβαζε τα νήματα του φόρουμ.
Μην κυνηγάς το απόλυτο αποτέλεσμα, αλλά το ευχαριστο. Κ μην ξεχνάς να ξυριζεσαι συχνά για να χοντροπετσώσει το δέρμα σου.
✌️✌️✌️
Μπάμπης
Άβαταρ μέλους
marvin184
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: 12 Νοέμ 2022, 16:56
1
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 16 times
Been thanked: 47 times
Ηλικία: 27

Παιδιά ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σας. Ξυρίζομαι παραδοσιακά από το 2017 αλλά τα τελευταία χρόνια ψάχνομαι περισσότερο με καινούρια προϊόντα. Οπότε έμεινα πολύ καιρό με την rockwell και επικεντρώνομαι κυρίως στη δοκιμή νέων σαπουνιών και κρεμων.

Γενικά προτιμώ κοφτερές λεπίδες. Ως εκ τούτου έχοντας βρει καταλληλότερη την πλάκα 4,5,6 δεν κοίταξα για πολύ καιρό άλλο ξυράφι. Η ερώτηση μου βασιζόταν περισσότερο στο ενδιαφέρον μου να βάλω κάποιο διαφορετικό ξυράφι στη συλλογή μου το οποίο θα είχε ξεχωριστή αίσθηση και αποτέλεσμα. Πολύ χρήσιμα τα points σας.

Μετά από τόσο καιρό αποφάσισα να γίνω μέλος στο φόρουμ. Θα τα λέμε εδώ 🙂
Geoiron
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 33
Εγγραφή: 17 Μάι 2022, 12:40
1
Has thanked: 34 times
Been thanked: 53 times

Καλησπέρα και από εμένα. Με την πρόσφατη εμπειρία μου με slant (Razorock 37), έχοντας πριν δοκιμάσει Fatip piccolo (και με τις δύο κεφαλές αλλά κυρίως με την ανοιχτή), Muhle S81 (από το set) και Parker 97R, είμαι ενθουσιασμένος. Λόγω της ανάγκης για καθημερινό ξύρισμα, έψαχνα κάτι αποτελεσματικό, χωρίς να απαιτεί πολλά περάσματα. Έχοντας ξυριστεί 3 φορές με την 37, με Minora και Perma Sharp, νομίζω ότι το βρήκα. Αποτελεσματικό και βαθύ ξύρισμα με δύο περάσματα, χωρίς ερεθισμούς. Με την τιμή στα 28 ευρώ σίγουρα αξίζει μια δοκιμή.
Γιώργος.
Άβαταρ μέλους
LokiDK
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 39
Εγγραφή: 22 Οκτ 2022, 11:28
1
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 29 times
Been thanked: 168 times
Ηλικία: 34

I have Fatip Lo Storto Piccolo open comb, always in combo with Bolzano and I love it. I read that Rapira are usually the best blades for this razor but I don't have them.
Absque labore nihil
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ερωτήσεις αρχαρίων”