Dorco blades

Basil
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 76
Εγγραφή: 17 Σεπ 2017, 14:15
6
Τοποθεσία: Καλύβια Θορικού - Αττική
Has thanked: 761 times
Been thanked: 605 times

Dorco Platinum New Steel ST-301 δοκίμασα αρκετές (10-15?) με αρκετές μηχανές, ήπιες (R89, Lord L125) και επιθετικές (R41, Ikon 104 Tech). Ούτε κρύο ούτε ζέστη, μέτριο ξυραφάκι θα έλεγα για μένα, καλύτερα αποτελέσματα με ήπιες μηχανές αλλά με περισσότερα περάματα από το ίδιο σημείο, στο κόντρα τραβάει και ακόμα χειρότερα τραβάει στις πιο επιθετικές. Επειδή δοκιμάζω πολλές λεπίδες δεν θυμόμουν τι έπρεπε να προσέξω και πρόσφατα έβαλα μια μισή στην Razorock SE Eco, πήρα ένα βαθύ ξύρισμα αλλά με πολλούς ερεθισμούς, ευτυχώς που μετά από 2 ξυρίσματα την άλλαξα με ASTRA SP και δεν κατέληξα σε λάθος συμπέρασμα για την μηχανή, για τον συνδυασμό σίγουρα...
Με τις Prime Platinum τα πράγματα είναι ένα κλικ καλύτερα.
Βασίλης
Άβαταρ μέλους
gkarave
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1544
Εγγραφή: 06 Οκτ 2020, 19:45
3
Τοποθεσία: Thessaloniki
Has thanked: 12953 times
Been thanked: 13607 times
Ηλικία: 42
Επικοινωνία:

Μετριότητα, κατά τη γνώμη μου, οι λεπίδες DORCO, καλύτερες οι λεπίδες ASTRA, platinum, αλλά οι συγκρίσεις δεν τελειώνουν ποτέ !!! ✌💈
Άβαταρ μέλους
babkoug
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2127
Εγγραφή: 22 Μαρ 2016, 16:32
8
Τοποθεσία: Περιστέρι Αττικής
Has thanked: 8560 times
Been thanked: 11588 times
Ηλικία: 55

Οι Dorco Titan που είχα δοκιμάσει μου είχαν φανεί πολύ καλές. Γλυκές κ κοφτερές σε δοκιμές με Lupo 95 κ Rocca νομίζω. Καλά δεν λέμε κ για τπτ τρελές δοκιμές, 6-7 ξυρίσματα με 2 λεπιδες, νομιζω κ πάλι. Θυμάμαι σίγουρα όμως πως μου είχαν κάτσει καλά γτ το είχα συσχετίσει με τη χαμηλή τιμή τους...
Μπάμπης
Άβαταρ μέλους
qsplan
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1344
Εγγραφή: 08 Φεβ 2022, 19:21
2
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 6401 times
Been thanked: 5274 times
Ηλικία: 57

3-4 ξυρισματα κυρίως με την Parker R97 φορτωμένη με την Titan Dorco και μου είχε κάτσει αρκετά καλα (7/10 μαζί όμως με πολλές άλλες στο 7)...

Η μόνη από τις Dorco που έχω δοκιμάσει...

Προστέθηκε μετά από 21 ώρες 32 λεπτά 57 δευτερόλεπτα:
Σήμερα ξαναδοκιμαστηκαν οι Dorco Titan στην Lupo 72, δίνοντας μου ένα αξιοπρεπές ξύρισμα χωρίς ερεθισμούς...

Δεν είναι η πιο ονειρεμένη λεπίδα, αλλά δεν είναι και για καθάρισμα κεραμικών εστιών...
:ty .'. Κώστας .'. ένας vintage έφηβος :thankyou
Visita Interiora Terrae Rectificando Invenies Occultum Lapidem
Άβαταρ μέλους
gkarave
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1544
Εγγραφή: 06 Οκτ 2020, 19:45
3
Τοποθεσία: Thessaloniki
Has thanked: 12953 times
Been thanked: 13607 times
Ηλικία: 42
Επικοινωνία:

Αρκετά αποτελεσματική λεπίδα, θέλουν όμως προσοχή στην μηχανή κατά το ξύρισμα, μοιάζουν σε "συμπεριφορά" με τις Tiger platinum. Συνολική βαθμολογία, "προβιβάσιμη".
Απάντηση

Επιστροφή στο “To ξυραφάκι”